Βοηθεια με επιλογη ξηρας...


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
barf χειροποιτητη δυσκολο....χρονος ελαχιστος και για αυτο...και το φοβαμαι κιολας λιγο...
τροφη αναλογη με ψαρι ναι....υπαρχει προταση στα ιδια χρηματα?δηλαδη σκαρτα 5ε το κιλο?
Brit care salmon
 
  • Like
Reactions: The Saint and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν εχεις ποδηλατο και κανα ησυχο δρομο/παρκο κοντα, μπορεις να τον εκτονωνεις και με αυτον τον τροπο. Βεβαια θελει εξασκηση και για τους 2 σας αλλα η ποιοτητα της εκτονωσης θα αυξηθει κατα πολυ.
Υπαρχει η brit care με ψαρι και η ND με ψαρι (μπακαλιαρο)
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
barf χειροποιτητη δυσκολο....χρονος ελαχιστος και για αυτο...και το φοβαμαι κιολας λιγο...
τροφη αναλογη με ψαρι ναι....υπαρχει προταση στα ιδια χρηματα?δηλαδη σκαρτα 5ε το κιλο?
Brit care salmon
[QUOTE="Eroe, post: 928253, member: 1997
Υπαρχει η brit care με ψαρι και η ND με ψαρι (μπακαλιαρο)[/QUOTE]
Πιασε κοκκινο.
 
  • Like
Reactions: medusa and Eroe


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
barf χειροποιτητη δυσκολο....χρονος ελαχιστος και για αυτο...και το φοβαμαι κιολας λιγο...
τροφη αναλογη με ψαρι ναι....υπαρχει προταση στα ιδια χρηματα?δηλαδη σκαρτα 5ε το κιλο?
Εδινα πριν ακανα wild coast της ιδια σειρας που δινεις, 65 τα 11,5 κιλα.
τωρα πηρα αυτη της brit care ,εχει μεγαλη κροκετα για να μασαει γιατι την ακανα την πηγαινε αμασητη. Κι η brit ειναι πιο οικονομικη.

Iδια κιλα σκυλος, μονο που ο δικος μου ειναι πολυεξοδος, αν φαει κροκετα θελει 360 ημερησιως. Παρα ταυτα δεν ειχε θεμα με κακα.. Περπαταει ομως 2 χιλιομετρα το πρωι και 5-6 το απογευμα , θα τρεξει λιγο μαζι μου ενδιαμεσα παντα με λουρι και θα παιξουμε και στο σπιτι 2 20λεπτα εντονα...

Καλο θα ηταν να δοκιμασεις παραλληλα και τις δυο βολτες που σου ειπαν.

ΥΣ. κι εγω να πιασω κοκκινο. Ουτε να μας πληρωνε η Brit
 


Stelios....

Member
18 Νοεμβρίου 2017
14
1
Αττικη
Εδινα πριν ακανα wild coast της ιδια σειρας που δινεις, 65 τα 11,5 κιλα.
τωρα πηρα αυτη της brit care ,εχει μεγαλη κροκετα για να μασαει γιατι την ακανα την πηγαινε αμασητη. Κι η brit ειναι πιο οικονομικη.

Iδια κιλα σκυλος, μονο που ο δικος μου ειναι πολυεξοδος, αν φαει κροκετα θελει 360 ημερησιως. Παρα ταυτα δεν ειχε θεμα με κακα.. Περπαταει ομως 2 χιλιομετρα το πρωι και 5-6 το απογευμα , θα τρεξει λιγο μαζι μου ενδιαμεσα παντα με λουρι και θα παιξουμε και στο σπιτι 2 20λεπτα εντονα...

Καλο θα ηταν να δοκιμασεις παραλληλα και τις δυο βολτες που σου ειπαν.

ΥΣ. κι εγω να πιασω κοκκινο. Ουτε να μας πληρωνε η Brit
Κατι με τραβαει να του κοψω το κοτοπουλο....δεν ξςρω γιατι....

Θα κοιταξω και τις δυο....
Η naturea ?Αξιζει?
Την εχω διαβασει εδω μεσα σε διαφορα ποστ αλλα δεν συγκρατησα ανα αντιστοιχει στην περιπτωση μου...

Κυριως μπαααας και στρωσει το τριχωμα...
 

Attachments



ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Κατι με τραβαει να του κοψω το κοτοπουλο....δεν ξςρω γιατι....

Θα κοιταξω και τις δυο....
Η naturea ?Αξιζει?
Την εχω διαβασει εδω μεσα σε διαφορα ποστ αλλα δεν συγκρατησα ανα αντιστοιχει στην περιπτωση μου...

Κυριως μπαααας και στρωσει το τριχωμα...
Καλη είναι. Στα μειον όμως ότι έχει αρκετά μεγάλη δοσολογια ειδικα σε σχεση με την acana συν το ότι απο το 40% του σολωμού που περιέχει το 20% ειναι φρέσκο. Αυτο σήμαινει ότι το πραγματικό ποσοστο σολωμού στην τροφή πρέπει να είναι κάπου στο 25%. Οι wild coast της acana (δες και την pacifica αν σε παίρνει το μπατζετ σου), brit care salmon της brit και η N&D loe grain cod fish της Φαρμινα ειναι καλύτερες.
 


Stelios....

Member
18 Νοεμβρίου 2017
14
1
Αττικη
Καλη είναι. Στα μειον όμως ότι έχει αρκετά μεγάλη δοσολογια ειδικα σε σχεση με την acana συν το ότι απο το 40% του σολωμού που περιέχει το 20% ειναι φρέσκο. Αυτο σήμαινει ότι το πραγματικό ποσοστο σολωμού στην τροφή πρέπει να είναι κάπου στο 25%. Οι wild coast της acana (δες και την pacifica αν σε παίρνει το μπατζετ σου), brit care salmon της brit και η N&D loe grain cod fish της Φαρμινα ειναι καλύτερες.
οκ...μενω σ'αυτες...απο οτι βλεπω ισως ειναι και φθηνοτερες(η brit πχ)
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


Billy1987

New Member
3 Ιουνίου 2018
2
1
36
Γεια σας παιδιά , έχω ένα σκυλάκο μποξεράκι 4 μηνών !! Του έχω ξεκινήσει την samsfield τροφή αλλά εκεί που την έτρωγε κανονικά , τώρα σαν να μην πολύ ενθουσιάζεται και δεν είναι και τόσο ζωηρός όσο ήταν πριν , συμβουλεύτηκα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι δεν έχει κάποιο θέμα απλά να του αλλάξω την τροφή !! Τι τροφές προτείνετε σε αυτά τα λεφτά να κυμαίνονται μην ξεφύγουμε !!!
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Γεια σας παιδιά , έχω ένα σκυλάκο μποξεράκι 4 μηνών !! Του έχω ξεκινήσει την samsfield τροφή αλλά εκεί που την έτρωγε κανονικά , τώρα σαν να μην πολύ ενθουσιάζεται και δεν είναι και τόσο ζωηρός όσο ήταν πριν , συμβουλεύτηκα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι δεν έχει κάποιο θέμα απλά να του αλλάξω την τροφή !! Τι τροφές προτείνετε σε αυτά τα λεφτά να κυμαίνονται μην ξεφύγουμε !!!
Δοκίμασε profine που εχει παρόμοια σύσταση. Θα ειναι ευκολη και η μετάβαση. Ρίξε και μια ματιά στη farmina team breeder.
 


Marilia L.

Active Member
19 Απριλίου 2018
30
11
31
barf χειροποιτητη δυσκολο....χρονος ελαχιστος και για αυτο...και το φοβαμαι κιολας λιγο...
τροφη αναλογη με ψαρι ναι....υπαρχει προταση στα ιδια χρηματα?δηλαδη σκαρτα 5ε το κιλο?
λίγο τσιμπημένη αλλά εξίσου καλή και η πλατινουμ, βγαίνει γύρω στα 6 ευρώ το κιλό αλλά είναι πραγματικά αξιόλογη ρε συ, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα κακά. η κολλητή μου που έχει λαμπραντοειδές ΄(όχι καθαρόαιμο - το υιοθέτησε από τα αδέσποτα) παίρνει πλατινουμ και είνια κομπλέ.
 

Attachments



Stelios....

Member
18 Νοεμβρίου 2017
14
1
Αττικη
Update...δεν βρηκα σε πρωτη φαση τη brit αμεσα διαθεσιμη...
Ενας φιλος μου εδωσε να δοκιμασουμε λιγη απο τη δικη του satisfaction nature με σολωμο...
Ο σκυλος την πεθανε...νομιζα οτι του αρεσε η acana,αυτην την πεθανε...ειδα αμεσα,3 μερες μετα σφιχτα κακα(ακομα και την 2η η 3η φορα στην ιδια βολτα)...
Οποτε την αγορασα....50 τα 12κιλα,δεν ειναι grain free αλλα ισως αυτο να κανει δουλεια....

Θα περιμενω να δω το τριχωμα του πως θα συμπεριφερθει...
Και ισως την επομενη φορα προνοησω για την brit
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Αν κανει μια φορα καλα και μετα μαλακα πιθανον να διβεις λιγη περισσοτερη απ οσο χρειαζεται.. αν δεν παιρνει κιλα δεν το θεωρω σοβαρο προβλημα. Πλας οτι η ζεστη για καποιο λογο αιζει ρολο απ οσο εχω παρατηρησει. Τριχα εννοειται θα χασει.ειναι καλοκαιρι
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
barf χειροποιτητη δυσκολο....χρονος ελαχιστος και για αυτο...και το φοβαμαι κιολας λιγο...
τροφη αναλογη με ψαρι ναι....υπαρχει προταση στα ιδια χρηματα?δηλαδη σκαρτα 5ε το κιλο?
Για το δικό μ σκύλο με βάρος 35 περίπου κιλά δίνω 60 ευρώ το μήνα περίπου με έτοιμη μπαρφ.
Δίνω 20 γεύματα κοτόπουλο 5 μοσχάρι και 5 ψαρι.Αυτα τα λεφτά τα δινω αγοράζοντας τη "κορυφαια" ποιότητα.
Δλδ το κάθε πακετο έχει μεσα εκτός από το κρεας γιαούρτι,αβγο , λαχανικά,λινελαιο και άλλα.Για το δικό σ σκύλο υπολογίζω περιπου στο 40-45€.
Από την επόμενη παραγγελία θα αρχίσω τη πιο "χαμηλή" ποιοτητα,γιατί σκοπεύω να προσθέτω εγώ το αναλογο αυγό, γιαούρτι κλπ,προσπαθώ όπως καταλαβαίνεις να περάσω σε χειροποίητη μπαρφ.

Όσο για το ξεπαγωμα δεν είναι τπτ.Βγαζεις τι τροφή από το προηγούμενο βράδυ και το πρωι ταιζεις,μετά απλά βάζεις τη τροφή στο ψυγείο και ξαναταιζεις το βράδυ και repeat, διαδικασία 5 λεπτών.

Εάν θες περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαι
 


Pitboxeraki

Member
16 Απριλίου 2018
10
21
29
Kαλησπέρα παιδιά απαντάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα . Ταίζω εδώ και κανά 3μηνο acana puppy και φτάσαμε στο σημείο να μην την ακουμπάει . Αναγκαστικά θα αλλάξω τροφή . Από προσωπικές εμπειρίες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Brit grain free , N&D , platinum ;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Kαλησπέρα παιδιά απαντάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα . Ταίζω εδώ και κανά 3μηνο acana puppy και φτάσαμε στο σημείο να μην την ακουμπάει . Αναγκαστικά θα αλλάξω τροφή . Από προσωπικές εμπειρίες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Brit grain free , N&D , platinum ;
Καλησπέρα. Την έτρωγε με όρεξη στην αρχή την ακανα; έχουν αποκλειστεί πρώτα παθολογικοι λόγοι; από αυτές που αναφερεις είχαμε δοκιμάσει την N&d low grain η οποία και της άρεσε και της είχε κάτσει καλά. Πολλά καλά σχόλια έχουν ακουστεί και για την platinum από συμφορουμιτες.
 


Pitboxeraki

Member
16 Απριλίου 2018
10
21
29
Καλησπέρα. Την έτρωγε με όρεξη στην αρχή την ακανα; έχουν αποκλειστεί πρώτα παθολογικοι λόγοι; από αυτές που αναφερεις είχαμε δοκιμάσει την N&d low grain η οποία και της άρεσε και της είχε κάτσει καλά. Πολλά καλά σχόλια έχουν ακουστεί και για την platinum από συμφορουμιτες.
Ναι την έτρωγε με όρεξη . Κτηνίατρο θα πάμε ούτως ή άλλως αλλά γενικά έχει όρεξη ακόμα και παξιμάδι προτιμάει να φάει παρα την τροφή της
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ταΐζω N&D low grain και είναι η μόνη τροφή από όσες έχω δοκιμάσει, που ο σκύλος την τρώει με όρεξη και το καλοκαίρι. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εικόνα που βλέπω. :)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
ND ετρωγε κι η Χάιντι μου μεχρι που αλλαξαμε τροφη για λογους υγειας (ασχετους) και ηταν η μοναδικη που δεν την πειραζε στο στομαχι και της αρεσε σαν γευση (την ακανα την σιχαινοταν πχ)

Γενικα την θεωρω εξαιρετικη στην κατηγορια της, σιγουρα ανωτερη απ την μπριτ. Με την πλατινουμ καμια προσωπικη εμπειρια δυστυχως δεν εχω
 
  • Like
Reactions: Tri and Pitboxeraki


Marilia L.

Active Member
19 Απριλίου 2018
30
11
31
Kαλησπέρα παιδιά απαντάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα . Ταίζω εδώ και κανά 3μηνο acana puppy και φτάσαμε στο σημείο να μην την ακουμπάει . Αναγκαστικά θα αλλάξω τροφή . Από προσωπικές εμπειρίες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Brit grain free , N&D , platinum ;
πλατινουμ και ξερό ψωμί (ή παξιμάδι). ούτε στομαχικά προβλήματα ούτε έχει χάσει ποτέ την όρεξή της. κάνε ένα κόπο και δοκιμάσε την θα σου λύσει τα χέρια πίστεψε με. ακάνα και μένα δεν της πολύ άρεσε από την αρχή και δεν το πίεσα.
 
  • Like
Reactions: Pitboxeraki


akoyl

Member
23 Ιουλίου 2018
9
2
Αθήνα
Kαλησπέρα παιδιά απαντάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα . Ταίζω εδώ και κανά 3μηνο acana puppy και φτάσαμε στο σημείο να μην την ακουμπάει . Αναγκαστικά θα αλλάξω τροφή . Από προσωπικές εμπειρίες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Brit grain free , N&D , platinum ;
Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει κι εγώ από τον 1-2 μήνα με την acana small breed puppy. Την τελευταία εβδομάδα, μετά από συμβουλή του κτηνίατρου, προσποιούμαι ότι του την τρώω πριν τον αφήσω να πλησιάσει. Τον κρατάω έτσι 5-10 δευτερόλεπτα και μετά φεύγω. Πέφτει με τα μούτρα και δεν αφήνει τίποτα. :)