Μπάνιο σε σκύλο - πόσες φορές;


catkal

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2012
45
1
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα προσεξα οτι οταν εχω να κανω τον σκυλο μπανιο με σαμπουαν πανω απο 2 μηνες,βρισκω πανω του ψυλλους και αυτο ισως οφειλεται στο οτι παρολο που ο σκυλος δεν μυριζει δεν ειναι αρκετα καθαρος και οι ψυλλοι προσελκυονται.Οταν τον εχω κανει μπανιο με σαμπουαν βρισκω μετα απο καιρο ψυλλους η βρισκω μονο 1-2.Σιγουρα το ξεπλυμα με σκετο νερο βγαζει τα πολλα και δροσιζει τον σκυλο αλλα δεν καθαριζει τον σκυλο οπως το μπανιο με σαμπουαν.
Δεν χρησιμοποιείτε αμπούλες και κολλάρο; Συμφωνώ με τον vasgial, εγώ καθαρίζω συχνά τα στρωσίδια και τα στέκια τους και τα ψαχουλεύω. Δεν ξέρω αν κάνω ότι καλύτερο αλλά δεν έχω δει ούτε έναν!

Α! Και στο μπάνιο εμείς (french bulldog) πλένουμε αυχένα, μετά κορμό με χλιαρό νεράκι που συνήθισε γιατί τον χαιδεύω ταυτόχρονα και θεωρώ ότι του θυμίζει τη μαμά του, όλα την ευαίσθητη περιοχή και ποδαράκια και στο τέλος το κεφάλι γιατι δεν του πολυαρέσει και τσινάει (ευτυχώς όλο και λιγότερο).
Με προσοχή στα μάτια και σκούπισμα μετά με μπαμπάκι στα αυτιά (μέσα). Σκούπισμα καλό με την πετσέτα και στεγνώνει μόνος του (τώρα που είναι καλοκαίρι και τον κάνω μέρα μπάνιο).
Και ΑΦΟΥ στεγνώσει του ξανατοποθετώ λουράκια.

Ενδιάμεσα τον πλένω μόνο τοπικά αν λερωθεί κάπου και μετά τη βόλτα, και πέρασμα με πανάκι με λευκό ξίδι κ νερό όταν μυρίζει. Σε 10 λεπτά δεν μυρίζει τίποτα. Κούκλος!

Υ.Γ. Ενδιαφέρονται οι ψύλλοι για τη βρώμα; Αφού πίνουν αίμα θεωρώ ότι και πεντακάθαρος να είναι δεν γλυτώνει, αν κάνω λάθος διορθώστε με.
 
Last edited:


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Αφρολουτρο μια φορα το μηνα, με νερο σκετο 1-3 φορες ενδιάμεσα, ξιδονερα πολυ συχνά. Το καλυμμα της φωλιας του πλυσιμο μια φορα στις 20 μερες.
 




mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
αμπουλα βαζω 10μερες πριν το αφρολουτρό του. Αυτες τις 10μερες δεν το ξανακάνω μπανιο με νερο και ξιδονερα ξεκινώ απο την 4η μερα και μετά και ΑΝ χρειαστει. (Τι εννοω ξιδονερα: σε ενα μεγαλο ταπερ βαζω νερο με 2κουταλιες της σουπας λευκο ξιδι και τον τριβω με μια πετσετουλα που εχω για αυτον τον σκοπο)
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αμπουλα βαζω 10μερες πριν το αφρολουτρό του. Αυτες τις 10μερες δεν το ξανακάνω μπανιο με νερο και ξιδονερα ξεκινώ απο την 4η μερα και μετά και ΑΝ χρειαστει. (Τι εννοω ξιδονερα: σε ενα μεγαλο ταπερ βαζω νερο με 2κουταλιες της σουπας λευκο ξιδι και τον τριβω με μια πετσετουλα που εχω για αυτον τον σκοπο)
,,,,,,,,
νερο και μηλοξυδο,,,,,, μεσα σε ψεκαστηρακι...... ειναι πιο βολικο... και μετα πετσετακι η πυκνο βουρτσακι........ προς τη φορα της τριχας.......
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Επαναφερω το θεμα γιατι δεν ξερω αν πρέπει να κανω μπανιο η οχι.. Σημερα το πρωι στην πρωινη μας βολτα ξεχασα να παρω το γαντι για το χτενισμα και χρησιμοποιησα τα χερια μου βρεγμενα για να φυγουν οι νεκρές τριχες. Γενικα ειχα αποφασισει να μην την κανω μπανιο για κανα εξαμηνο. Να σημειωσω οτι σκυλι δεν μυριζει ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣ και το τριχωμα γυαλιζει πιο πολυ απο καθε φορα. Αλλα οσο την "χτενιζα" παρατηρησα τα δαχτυλα μου να γινονται ΜΑΥΡΑ. Σε φαση που αναρωτιεμαι πως δεν μυριζει. Εκανε μπανιο πριν εναμιση μηνα. Παραθετω φωτο για να δειτε το μεγεθος της βρωμας. Και τωρα αναρωτιεμαι τι φταίει. Ειναι πιθανον να φταιει η σιτρονελλα? Δεν θελω να την κανω μπανιο γιατι δεν εμπιστευομαι τις αμπουλες μετα... Αλλα ανεβαινει κ στα κρεβατια..
 

Attachments



bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επαναφερω το θεμα γιατι δεν ξερω αν πρέπει να κανω μπανιο η οχι.. Σημερα το πρωι στην πρωινη μας βολτα ξεχασα να παρω το γαντι για το χτενισμα και χρησιμοποιησα τα χερια μου βρεγμενα για να φυγουν οι νεκρές τριχες. Γενικα ειχα αποφασισει να μην την κανω μπανιο για κανα εξαμηνο. Να σημειωσω οτι σκυλι δεν μυριζει ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣ και το τριχωμα γυαλιζει πιο πολυ απο καθε φορα. Αλλα οσο την "χτενιζα" παρατηρησα τα δαχτυλα μου να γινονται ΜΑΥΡΑ. Σε φαση που αναρωτιεμαι πως δεν μυριζει. Εκανε μπανιο πριν εναμιση μηνα. Παραθετω φωτο για να δειτε το μεγεθος της βρωμας. Και τωρα αναρωτιεμαι τι φταίει. Ειναι πιθανον να φταιει η σιτρονελλα? Δεν θελω να την κανω μπανιο γιατι δεν εμπιστευομαι τις αμπουλες μετα... Αλλα ανεβαινει κ στα κρεβατια..
Ρε την βρωμιάρα:ROFLMAO: Μπορείς να την περνάς με ένα πανάκι το οποίο θα έχεις βουτήξει σε νερό με λίγο μηλόξυδο.
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Ρε την βρωμιάρα:ROFLMAO: Μπορείς να την περνάς με ένα πανάκι το οποίο θα έχεις βουτήξει σε νερό με λίγο μηλόξυδο.
Μα αυτο το κανουμε σχεδον καθε μερα... Πιστεύω ειναι τα υπολοιματα της σιτρονελλας.Αλλα ουτως η αλλως δεν το γλιτωνει το μπανιο, σήμερα στο παρκο εκανε λασπολουτρο.:LOL::LOL::LOL:
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μήπως ήταν τίποτα άλλο; Κάθε μέρα με μηλόξυδο και βγάζει τέτοια βρώμα; o_O Αν είχε σιτρονελα και κυλιεται στο πάρκο εντάξει λογικό αλλά αλλιώς μου φαίνεται περίεργο...δε ξέρω πως λειτουργούν τα κοντότριχα:p
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Το πιο περιεργο ειναι οτι το τριχωμα της γυαλιζε και δεν μυριζε καθολου... ουτε καν αυτη την essance σκυλιλας που ειναι η αγαπημενη μου:barefoot::barefoot::barefoot: Τωρα καναμε μπανιο..το τι εβγαλε δεν θελω να σας το περιγραψω...
 




eldogo

Member
17 Ιουλίου 2018
13
0
32
Για πειτα για το ξυδονερο.Αν ας πουμε χρησιμοποιησω ψεκαστηρι μετα τι κανω; το αφηνω ετσι η τριβω με κατι;
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Για πειτα για το ξυδονερο.Αν ας πουμε χρησιμοποιησω ψεκαστηρι μετα τι κανω; το αφηνω ετσι η τριβω με κατι;
ΚΑλσπέρα! Εγώ προσωπικά, που έχω λαμπραντόρ, βρέχω μία πετσέτα σε ενα κουβαδάκι με νερό και λίγο μηλόξυδο. Την αναλογία την κάνω με το μάτι ή μάλλον με...τη μύτη. Να μην μυρίζει δηλαδή έντονα κι έχοντας στο νου ότι σε αυτήν θα μυρίζει πολλάκις πιο έντονα. Συνήθως δεν δείχνει ενόχληση στη μυρωδιά, εκτός από καμιά φορά που φτερνίζεται και την επόμενη απλά βάζω λιγότερο. Η μυρωδιά από το σκύλο θα φύγει σχεδόν αμέσως και λένε πως εξουδετερώνει και την... σκυλήλα. Εγώ σφουγγαρίζω και το σπίτι με μηλόξυδο αραιωμένο γιατί είναι αντισηπτικό και δεν υπάρχει κίνδυνος εάν το γλυψει (οκ, δεν θα του/της αρέσει η γεύση, αλλά δεν είναι τοξικό)

Το σημαντικό είναι ότι θέλει μηλόξυδο και όχι ξύδι κανονικό για διάφορους λόγους. Κι επίσης δεν κάνει αν έχει κάποιον ερεθισμό ή πληγή στο δέρμα. Από όσο μου είπε και ο κτηνίατρος δεν επηρεάζει και κολάρα τύπου σκάλιμπορ που έχουμε εμείς, αρκεί όμως να έχουν περάσει σίγουρα 15 μέρες από τότε που το φόρεσε.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf