Τα μπουμπούκια!!


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Είπα να σας λέω κι εγω τα καμώματα των περιπτώσεων αυτών!! Είδα την λαιμαργία του γκρέμλιν και θυμήθηκα αυτήν την φωτογραφία! έφτιαχνα φαγητό για ένα σκυλάκι και αυτα εδώ τα πλάσματα με παρακαλάγανε έστω να δοκιμάσουν!!:Ρ Σαν καλή μαμά όμως, αφού έβαλα το φαγητό σε ταπεράκια τους άφησα την λεκάνη κάτω να το ευχαριστηθούν!!!

(Δεν φαίνεται στην φωτό, αλλά στα πόδια του Άιζακ έχει σημηουργηθεί μια λίμνη απο σάλια:Ρ):LOL::LOL::ROFLMAO::ROFLMAO:IMG_20180624_180432.jpg
 






george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Πολυ ομορφα τα μπουμπουκια σου!!! Λεκανη με το φαγητο στη μεση και τα 3 φαγανε μαζι ησυχα ησυχα....μπραβο σου!!!!
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Σήμερα για πρώτη φορά τους έδωσα για λιγουδια σαρδελιτσες!! Τις λατρεψαν (μετά από ένα τέταρτο περιαργασιας να καταλάβουν τι είναι αυτό που τους δινω:Ρ) ξέρω ότι είναι πλούσια πηγή σε ω3 αλλά και ασβεστιο λόγω του κόκαλου. Πως σας φαίνεται?:LOL::LOL::LOL::love::love:
 

Attachments





haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σήμερα για πρώτη φορά τους έδωσα για λιγουδια σαρδελιτσες!! Τις λατρεψαν (μετά από ένα τέταρτο περιαργασιας να καταλάβουν τι είναι αυτό που τους δινω:Ρ) ξέρω ότι είναι πλούσια πηγή σε ω3 αλλά και ασβεστιο λόγω του κόκαλου. Πως σας φαίνεται?:LOL::LOL::LOL::love::love:
Βεβαίως, και εγώ τους δίνω ή σαρδέλα ή γαύρο - από μία βέβαια επειδή είναι μικρούλια :D
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ποια είναι η αναλογία? Δηλαδή πόσες μπορούν να φάνε? Ή μάλλον. Κάνει να φάνε?
Γιατι να μη κανει? Καπου ειχα διαβασει περιπου μια ας το πουμε στα μεγαλα σκυλια και μιση στα μικρα ημερησιως, αλλα δε ξερω και κατα ποσο ισχυει. Εγω του δινω 3-4 φορες την εβδομαδα απο μια (23 κιλα).
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ στα 4 δίνω σαν γεύμα 4 φόρες τον μήνα στην Λόλα που είναι μεγάλη γύρω στα 15 2 φορές τον μηνα μαζι με μπακαλιαρο.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
εγώ στα 4 δίνω σαν γεύμα 4 φόρες τον μήνα στην Λόλα που είναι μεγάλη γύρω στα 15 2 φορές τον μηνα μαζι με μπακαλιαρο.
Σανγευμα.. Δηλαδή πόσες? Με λαχανικά και τέτοια?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σανγευμα.. Δηλαδή πόσες? Με λαχανικά και τέτοια?
εγώ ταΐζω ωμό όλα τα σκυλιά μου , ψάρι δίνω συνήθως μια φορά την εβδομάδα εκτός και αν δεν βρίσκω σαρδέλα σε φυσιολογική τιμή, υπολογιζω 80 % ψαρι και το αλλο 20 λαχανικά στην γριά μου δίνω μια φορά στις 15 και βάζω μισή σαρδέλα μισό μπακαλιάρο στα αλλα δεν βαζω για οικονομία :D αν βρω μπακαλιαρακια σε καλη τιμη η προσφγκάκια βάζω και στα υπολοιπα
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
αα ωραία!! επειδή διαβασα πιο πάνω που γράφουν μεχρι μια σαρδελα..και παραξενεύτηκα..γιατι και εγω κάπως έτσι σκεφτόμουν να το κάνω, σαν γεύμα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
αα ωραία!! επειδή διαβασα πιο πάνω που γράφουν μεχρι μια σαρδελα..και παραξενεύτηκα..γιατι και εγω κάπως έτσι σκεφτόμουν να το κάνω, σαν γεύμα.
Εγω δεν δίνω παραπάνω γιατί όταν έδινα ποσότητα μου έκαναν διάρροια οπότε τώρα δεν το ρισκάρω :)
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγω δεν δίνω παραπάνω γιατί όταν έδινα ποσότητα μου έκαναν διάρροια οπότε τώρα δεν το ρισκάρω :)
εμένα χωνεύουν και πέτρες :p βοηθάει και η διατροφή νομίζω , σε σκυλιά που τρώνε ωμό έχω ακούσει για εμετούς λόγο λαιμαργίας, συνήθως τις βγάζουν ολόκληρες όπως τις κατεβάζουν αλλά όχι για διάρροια
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Εάν τρώνε μαγειρευτό.. Πειράζει να τρώνε μια φορά την εβδομάδα ώμη σαρδέλα με λαχανικά? 50% σαρδέλα και 40% λαχανικά και 10% κάστανο ρύζι ή βρώμη ή κάτι παρόμοιο?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
φαντάζομαι όχι αλλά δοκίμασε το σιγά και βλέπεις δε ξέρω πόσο ευαίσθητα είναι. Δίνεις και κροκέτα εσύ έτσι δεν είναι ?
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
φαντάζομαι όχι αλλά δοκίμασε το σιγά και βλέπεις δε ξέρω πόσο ευαίσθητα είναι. Δίνεις και κροκέτα εσύ έτσι δεν είναι ?
Εγώ φτιάχνω μαγειρευτό φαγητό για αλλά σκυλάκια και παιρνω ιδέες για συνταγές και υγιεινά γεύματα . Γι αυτό ρωτάω .. Δίνω κι εγώ στα δικά μου μαγειρευτό . Φτιάχνω για τα άλλα και φτιάχνω και για τα δικά μου:DIMG_20180621_213738.jpg
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
μπερδεύτηκα που έψαχνες κροκέτα, δοκίμασε με σπασμένο γεύμα και βλέπεις.
Εγώ μόνο μια φορά είχα θέμα με ψάρι που την πάτησα και πήρα από αγορά όσα εφαγαν έστω και 1 έκαναν εμετό το ιδιο και της φίλης που είχαμε πάει μαζί.
Από τότε μόνο από το ψαράδικο της γειτονιάς και παλιότερα που ψάρευε η μαμά μου έδινα οτι έβγαζε κολιούς τσιπούρες αθερίνα και ποτέ δεν είχα θέμα :)
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
μπερδεύτηκα που έψαχνες κροκέτα, δοκίμασε με σπασμένο γεύμα και βλέπεις.
Εγώ μόνο μια φορά είχα θέμα με ψάρι που την πάτησα και πήρα από αγορά όσα εφαγαν έστω και 1 έκαναν εμετό το ιδιο και της φίλης που είχαμε πάει μαζί.
Από τότε μόνο από το ψαράδικο της γειτονιάς και παλιότερα που ψάρευε η μαμά μου έδινα οτι έβγαζε κολιούς τσιπούρες αθερίνα και ποτέ δεν είχα θέμα :)
Σκεφτόμουνα να αλλάξω.. Αλλά τελικά δεν αλλαξα:LOL:
Άρα κύριο ρόλο παίζει η ποιότητα του ψαριού..
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf