Doberman τραβάει στη βόλτα


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Καλημέρα. Έλεγα το ότι ο σκύλος δεν τραβάει δεν σημαίνει ότι έχει σταματήσει να θέλει να τραβάει ούτε ότι επικοινώνησες με το σκύλο σου και σε κατάλαβε: "Όπως λέει και ο @Nizinny "ενω τα βλέπεις ότι βράζουν για να σου βγάλουν τον ώμο στην πρώτη ευκαιρία δεν τολμούν να τραβήξουν"." Άρα δεν είναι θέμα "πιστοποίησης". Όπως δεν είναι και το θέμα να πούμε προνγκ χωρίς τίποτα άλλο, χωρίς οδηγίες χρήσεως.

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι να το βάλει κάποιος ένα στηθόλουρο αλλά το πώς θα γίνει η επικοινωνία.

Το στηθόλουρο που ανέβασε ο @Nizinny πάει και έρχεται αλλά εγώ το halter head collar/gentle leader δεν μπορώ να δεχτώ σαν εργαλείο καθώς και αυτούς που νομίζουν ότι είναι εργαλείο θετικής ενίσχυσης. (Ναι υπάρχουν και αυτοί..)

Τι ταμπεραμέντο έχουν τα σκυλιά του Καναδά?
Νόμιζα ότι είναι στο AKC αλλά τώρα είδα ότι είναι στο CDC. Αν είναι σαν το AKC τότε πολύ χαμηλότερο από τα της Ευρώπης(FCI).

Πάντως προσπάθησε να μιλήσεις με κάποιον εκπαιδευτη κυρίως για να εκπαιδεύσει εσένα πως να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου αλλά και για να σου δείξει τη σωστή χρήση των "εργαλείων" εκπαίδευσης που θα χρησιμοποιηθούν.
Αυτό εννοούσα. Για αυτό δεν έχω μιλήσει για εργαλεία. Κατά τα άλλα το ότι μπορώ να πάω να αγοράσω κάβουρα δεν με κάνει υδραυλικό.

Το link της @medusa και ο τρόπος του @ChrisApo πιο πάνω έχουν ήδη αρκετές πληροφορίες!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua απαράδεκτα γιατί δεν περιέχει εκπαίδευση..! Όπως λέει και ο @Nizinny "ενω τα βλέπεις ότι βράζουν για να σου βγάλουν τον ώμο στην πρώτη ευκαιρία δεν τολμούν να τραβήξουν". Σκέψου αναφέρεται και σε σκυλιά του Καναδα, με ότι σημαίνει αυτό για ταμπεραμέντα τους...
καταρχην οσο καποιος θεωρει το χαλτι ακινδυνο τοσο απο κατω εγω θα βαζω προνγκ γιατι οντως το θεωρω πιο ακινδυνο
δηλαδη βρε @alexxela αν βραζει μεσα του ο σκυλος μου να παει να φαει τον γειτονα η να κατουρησει το δεντρο εγω πρεπει να τον αφησω;;;ποιος σου ειπε οτι η σχεση αναμεσα σε ιδιοκτητη και σκλι ειναι δημοκρατικη;;
γιατι ενα προνγκ δεν περιεχει εκπαιδευση;;
αυτο με τα ταμπεραμεντα του καναδα και αναλογα την χωραδεν το σχολιαζω,μαλακια ηταν ντιπ.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Πάντως το halti απ οσο ξέρω είναι προσωρινή λύση και δεν προορίζεται να αντικαταστήσει το κανονικό λουρί.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το προνγκ, αν ξερεις να το δουλεψεις σωστα ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα εργαλεια στην εκπαιδευση.
Και κατα τη γνωμη μου δεν εχει το "σοκ" του ηλεκτρικου περιλαιμιου, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλεκτρικο αλλα απ οσο εχω δει λεω...
Το χαλτι...:ROFLMAO:
 




alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
καταρχην οσο καποιος θεωρει το χαλτι ακινδυνο τοσο απο κατω εγω θα βαζω προνγκ γιατι οντως το θεωρω πιο ακινδυνο
Τα ίδια λέμε. Αλλά αν δεν πείς το πώς θα το χρησιμοποιήσει μπορεί να διαλύσει τον σκύλο, μπορεί να πεί μετά δεν δούλεψε, μπορεί ότιδήποτε.

δηλαδη βρε @alexxela αν βραζει μεσα του ο σκυλος μου να παει να φαει τον γειτονα η να κατουρησει το δεντρο εγω πρεπει να τον αφησω;;;ποιος σου ειπε οτι η σχεση αναμεσα σε ιδιοκτητη και σκλι ειναι δημοκρατικη;; γιατι ενα προνγκ δεν περιεχει εκπαιδευση;;
Μα δεν ανέφερα ποτέ κάτι τέτοιο.

αυτο με τα ταμπεραμεντα του καναδα και αναλογα την χωραδεν το σχολιαζω,μαλακια ηταν ντιπ.
Σε γενική γραμμή όχι, στην συγκεκριμμένη συζήτηση θα μπορούσε.

ολα προσωρινα ειναι,η τουλαχιστον ετσι ξεκινανε
Ακριβώς....!
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Για να το αναφέρω αλλιώς,

τα εργαλεία χωρίς την τεχνική μας δίνουν βία
τα εργαλεία με τεχνική και σκοπό μας δίνουν την εκπαίδευση.


Το ότι σκύλοι φοράνε halter head collar ή άλλα εργαλεία και "ενω τα βλέπεις ότι βράζουν για να σου βγάλουν τον ώμο στην πρώτη ευκαιρία δεν τολμούν να τραβήξουν" είναι βία προς τον σκύλο και φταίει ο ιδιοκτήτης που δεν φρόντισε να τον εκπαιδεύσει. Η εκπαίδευση του σκύλου είναι πρωταρχική υποχρέωση του ιδιοκτήτη καθώς δεν μπορούμε να περιμένουμε να έρθει ο σκύλος στο μεταφυσικό περιβάλλον του ανθρώπου και να τα καταφέρει από μόνος του.

Αν μπορεί η @Kondylia ας χρησιμοποιήσει κάποιες από τις τεχνικές του link της @medusa και του τρόπου του @ChrisApo και της @noni_papa με όποιο από τα εργαλεία. Αν δεν μπορεί τότε ένας εκπαιδευτής θα την βοηθήσει στην τεχνική.

Η @Kondylia ρωτάει επίσης το γιατί τραβάει που είναι επίσης ένα σημαντικό θέμα. Θα μπορούσε να έχει περισσότερο δίκιο ο σκύλος!! Για παράδειγμα,

μένει μέσα στο σπίτι ή σε αυλή;
κάθε πότε βγαίνει τις βόλτες του;
μήπως τρώει υπερβολικά;
παίζει με τους ιδιοκτήτες για να κατευνάσει τα κυνηγετικά ένστικτά του;
από υγεία;
μπορεί να συγκεντρωθεί ή είναι μόνιμα υπερκινητικός;

λογικά κά που τα ξέχασα..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
καταρχην οσο καποιος θεωρει το χαλτι ακινδυνο τοσο απο κατω εγω θα βαζω προνγκ γιατι οντως το θεωρω πιο ακινδυνο
..
Έχεις κανένα παράδειγμα έστω κι απο το ιντερνετ που να δείχνει αυτό που λες? Γιατί απο πληγές και κακοποίηση με προνγκ βρωμάει ο τόπος.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αυτο ακριβως
στο ιντερνετ μπορεις να βρεις οτι θες ωστε να "κατηγορησεις" κατι η να το "απενοχοποιησεις" αναλογα τι θα κοιταξεις και τι θες να δεις.
οχι δεν εχω κανενα,μου φτανει το χερι μου που το εχω χρησιμοποιησει και προτιμω μακραν το προνγκ αν χρειαστει να βαλω κατι τετοιο στο σκλι μου.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Ορίστε, είναι από το λίνκ που ανέβασε η @medusa στην αρχή.
Υποθέτω ότι ένας σκύλος δύσκολος θα ήταν ακόμη πιο αντιδραστικός.

Για την χειρίστρια στο βίντεο:
"Dr. Yin was a pioneer in the field of force-free, positive-reinforcement dog training."
https://www.huffingtonpost.com/anna-jane-grossman/the-legacy-and-tragedy-of_b_5927396.html
Βεβαια αυτα φαινονται στρατιωτακια σε σχεση με σκυλο κοινου ιδιοκτητη.
Και αντιδραστικα σε εισαγωγικα, τα ξεγελας με ενα μεζε. Αυτο δεν υπαρχει, δε γινεται σε σκυλο με κατεβασμενα ρολα.

Εγω σαν αρχαρια αυτο το πραγμα στον σκυλο μου, μετα απο αυτα που εχω διαβασει, δε θα το εβαζα. Ενας πιο εμπειρος δε ξερω, αλλα πιστευω δε θα χρειαζοταν να φτασει εκει.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ορίστε, είναι από το λίνκ που ανέβασε η @medusa στην αρχή.
Υποθέτω ότι ένας σκύλος δύσκολος θα ήταν ακόμη πιο αντιδραστικός.

Για την χειρίστρια στο βίντεο:
"Dr. Yin was a pioneer in the field of force-free, positive-reinforcement dog training."
https://www.huffingtonpost.com/anna-jane-grossman/the-legacy-and-tragedy-of_b_5927396.html
O ρόλος του δεν είναι αυτός δηλαδή για επιθετικά, δύσκολα κτλ αντιδραστικά σκυλιά. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να πετύχουν στο βιντεο. Για να διευκρινίσω κάτι εγώ δεν το έχω δοκιμάσει κι ούτε είπα ότι είμαι θερμός υποστηρικτής του, είπα απλώς ότι το βλέπω να κυκλοφορεί πάρα πολύ εδώ κι ότι υπάρχει σαν επιλογή.
 
  • Like
Reactions: alexxela


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Κάθε σκύλος είναι πιθανό να γίνει αντιδραστικός με ένα τέτοιο εργαλείο, όπως και με τα περισσότερα, για αυτό και ανέφερα τις οδηγίες χρήσης/τεχνικές. Εξοικείωση με την παρουσία άλλου σκύλου προσπαθούν να πετύχουν, αλλά με δυσανάλογη ισχύ.

Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, μόδες, ιδεολογίες εκπαίδευσης και εμπόριο..! Να το πώ αλλιώς, αυτοί που βλέπετε εκεί είναι σαν να πηγαίνουν βόλτα με μόνιμο κολλάρο με ρεύμα και μάλιστα να εκπέμπει σε χαμηλή ένταση...αλλά αν τους ρωτήσετε θα έχουν μια καταπληκτική δικαιολογία.!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, μόδες, ιδεολογίες εκπαίδευσης και εμπόριο..!
Δεν είναι καινούριο, φοριέται πολλά χρόνια σε ένα σωρό άλλα είδη κατοικίδιων ζώων. Κανένα δεν είδαμε με στραμπουληγμένο λαιμό.

Να το πώ αλλιώς, αυτοί που βλέπετε εκεί είναι σαν να πηγαίνουν βόλτα με μόνιμο κολλάρο με ρεύμα και μάλιστα να εκπέμπει σε χαμηλή ένταση...αλλά αν τους ρωτήσετε θα έχουν μια καταπληκτική δικαιολογία.!
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, δεν μπορώ να δω κανέναν συσχετισμό ανάμεσα σε ένα λουρί περασμένο στο κεφάλι με τον φόβο και το τίναγμα που επιφέρει το ρεύμα.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Δεν είναι καινούριο, φοριέται πολλά χρόνια σε ένα σωρό άλλα είδη κατοικίδιων ζώων. Κανένα δεν είδαμε με στραμπουληγμένο λαιμό.
Η κοπέλα στο προηγούμενο βίντεο ήταν διάσημη εκπαιδεύτρια ειδικά σε ιδεολογικούς κύκλους.!

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, δεν μπορώ να δω κανέναν συσχετισμό ανάμεσα σε ένα λουρί περασμένο στο κεφάλι με τον φόβο και το τίναγμα που επιφέρει το ρεύμα.
Δεν γνωρίζω σε τί παραστάσεις έχεις βρεθεί αλλά εδώ πλέον το χρησιμοποιείται κυρίως σαν ενίσχυση, αρνητική ή θετική, συνεπώς δεν έχει φόβο και τίναγμα.

Νομίζω ότι πλέον μιλάμε μόνοι μας, η θεματοθέτρια @Kondylia έχει καλυφθεί;
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Αυτό σημαίνει τράβηγμα

δε του κοβει του σκυλου, επρεπε να φρεναρει λιγο πριν ωστε να πατηθει το αφεντικο. Θα φαινοταν σαν ατυχημα και θα ελευθερωνοταν για παντα.
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όταν ο δικός μου ήταν κουτάβι κάποιος μου πρότεινε χάλτι ώστε να του σηκώνω ψηλά το κεφάλι μιας και πήγαινε συνέχεια με την μύτη στο δρόμο.

Δεν ξέρω τι καταφέρνουν οι εκπαιδευτές αλλά όταν το έβαλα στον Άργο σταματούσε κάθε τρία μέτρα και προσπαθούσε να το βγάλει με τα πόδια του, δεν το δεχόταν με τίποτα.