Μαλινουα και διαμερισμα


NikR27

Member
13 Αυγούστου 2018
5
19
28
Καλησπερα σας!Εχω μια θηλυκια σκυλιτσα μαλινουα 2.5 ετων.Ζω στην επαρχια σε μονοκατοικια και την εχω σε αρκετα μεγαλη αυλη μονιμως ελευθερη μιας και αυτη η ρατσα εχει απιστευτη ενεργεια.

Λογω των προβληματικων εποχων που ζουμε σε 2 μηνες θα πρεπει να μετακομισω Αθηνα σε διαμερισμα.Το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω αντεχω χωρις τη σκυλιτσα μου αλλα ουτε και εκεινη χωρις εμενα και θελω να την παρω μαζι μου.

Εχω κανει καποιες αποπειρες να την βαλω μεσα στο σπιτι βγαζοντας την αρκετα μεγαλες βολτες ενοειται κατα τη διαρκεια τη μερας παρολαυτα ομως νομιζω πως παθαινει καταθλιψη γιατι συνεχως κοιμαται και αναστεναζει οποτε δεν αντεχω να τη βλεπω ετσι και το πολυ μετα απο 2 μερες παντα την αφηνα στην αυλη παλι.

Να σημειωσω πως παρολο που δεν χρειαστηκε να της μαθω να πηγαινει τουαλετα λογω του οτι την ειχα σε γκαζον ποτε δεν τα εκανε μεσα στο σπιτι.Επισης δεν κανει ζημιες, ουτε γαυγιζει αν την αφησεις μονη και το πρωι οταν ξυπνα κατα της 6 ερχεται με κοιταει και αν εχω κλειστα ματια παει ξανα για υπνο μιλαμε για μια πανεξυπνη σκυλιτσα.
Τρωει κανονικα και εχει ορεξη και για οσο παιχνιδι θες αρκει να την τσιγλισεις διαφορετικα μονιμως κοιμαται και αναστεναζει σε αντιθεση με οταν την εχω στην αυλη.

Περα του οτι σιγουρα θα μου λειπει και θα την εχω αγχος μπορω να την αφησω και εδω σπιτι μου, να μη την παρω μαζι. Εδω θα ειναι ο αδερφος μου, οι γονεις μου αλλα ομως παρολο που ασχολουνται μαζι της, οταν λειπω και δε με βλεπει αρχιζει προβληματικες συμπεριφορες οπως π.χ οταν παει να βγει καποιος απο την αυλοπορτα τρεχει και αν τα καταφερει βγαινει εξω και δε κοιταει πισω με κινδυνο να την χασω, να την χτυπησει αυτοκινητο και αλλα πολλα κατι που οταν ειμαι εδω δεν προκειται να κανει και ανοιχτη την πορτα να της αφησεις.
Θα ηθελα τις συμβουλες σας για το τι να κανω.
Θα συνηθισει να ζει σε διαμερισμα?
Θα κοιμαται μονιμως ειναι φυσιολογικο?
Να την αφησω πισω με την οικογενεια μου?
Σε κουβεντες με γνωστα ατομα που εχουν Μαλινουα μεσα στο σπιτι και αρσενικα μαλιστα που πραγματικα δεν κουραζονται ποτε τρελη ενεργεια δεν εχουν προβλημα αλλα εντελως διαφορετικη η περιπτωση μου γιατι η δικια μου μεγαλωσε σε κηπο ελευθερη.
 


sporos

Member
23 Ιανουαρίου 2018
19
4
36
Καλησπερα σας!Εχω μια θηλυκια σκυλιτσα μαλινουα 2.5 ετων.Ζω στην επαρχια σε μονοκατοικια και την εχω σε αρκετα μεγαλη αυλη μονιμως ελευθερη μιας και αυτη η ρατσα εχει απιστευτη ενεργεια.

Λογω των προβληματικων εποχων που ζουμε σε 2 μηνες θα πρεπει να μετακομισω Αθηνα σε διαμερισμα.Το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω αντεχω χωρις τη σκυλιτσα μου αλλα ουτε και εκεινη χωρις εμενα και θελω να την παρω μαζι μου.

Εχω κανει καποιες αποπειρες να την βαλω μεσα στο σπιτι βγαζοντας την αρκετα μεγαλες βολτες ενοειται κατα τη διαρκεια τη μερας παρολαυτα ομως νομιζω πως παθαινει καταθλιψη γιατι συνεχως κοιμαται και αναστεναζει οποτε δεν αντεχω να τη βλεπω ετσι και το πολυ μετα απο 2 μερες παντα την αφηνα στην αυλη παλι.

Να σημειωσω πως παρολο που δεν χρειαστηκε να της μαθω να πηγαινει τουαλετα λογω του οτι την ειχα σε γκαζον ποτε δεν τα εκανε μεσα στο σπιτι.Επισης δεν κανει ζημιες, ουτε γαυγιζει αν την αφησεις μονη και το πρωι οταν ξυπνα κατα της 6 ερχεται με κοιταει και αν εχω κλειστα ματια παει ξανα για υπνο μιλαμε για μια πανεξυπνη σκυλιτσα.
Τρωει κανονικα και εχει ορεξη και για οσο παιχνιδι θες αρκει να την τσιγλισεις διαφορετικα μονιμως κοιμαται και αναστεναζει σε αντιθεση με οταν την εχω στην αυλη.

Περα του οτι σιγουρα θα μου λειπει και θα την εχω αγχος μπορω να την αφησω και εδω σπιτι μου, να μη την παρω μαζι. Εδω θα ειναι ο αδερφος μου, οι γονεις μου αλλα ομως παρολο που ασχολουνται μαζι της, οταν λειπω και δε με βλεπει αρχιζει προβληματικες συμπεριφορες οπως π.χ οταν παει να βγει καποιος απο την αυλοπορτα τρεχει και αν τα καταφερει βγαινει εξω και δε κοιταει πισω με κινδυνο να την χασω, να την χτυπησει αυτοκινητο και αλλα πολλα κατι που οταν ειμαι εδω δεν προκειται να κανει και ανοιχτη την πορτα να της αφησεις.
Θα ηθελα τις συμβουλες σας για το τι να κανω.
Θα συνηθισει να ζει σε διαμερισμα?
Θα κοιμαται μονιμως ειναι φυσιολογικο?
Να την αφησω πισω με την οικογενεια μου?
Σε κουβεντες με γνωστα ατομα που εχουν Μαλινουα μεσα στο σπιτι και αρσενικα μαλιστα που πραγματικα δεν κουραζονται ποτε τρελη ενεργεια δεν εχουν προβλημα αλλα εντελως διαφορετικη η περιπτωση μου γιατι η δικια μου μεγαλωσε σε κηπο ελευθερη.
Δεν έχει κανένα θέμα μέσα στο σπίτι αν εκτονώνεται σωστά . Δεν νομίζω ότι παθαίνει κατάθλιψη και έξω το ίδιο θα κοιμάται απλά δεν την βλέπεις , γενικά ο σκύλος τα 3/4 τις μέρας αράζει και κοιμάται το θέμα είναι πως θα εκμεταλλευτείς τις υπόλοιπες ώρες . Το να την αφήσεις πίσω για εμένα θα είναι χειρότερο αλλά εξαρτάται και τι πρόγραμμα θα έχεις εκεί που θα πας .
 
  • Like
Reactions: NikR27


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Να σου απαντησω εγω, ως κατοχος γ.π. σε διαμερισμα:
Καταρχην κι εγω εχω πολλες τυψεις που εχω ενα ζωντανο μεσα σε 4 τοιχους...Κανονικα δεν θα επρεπε, αλλα...
Το σκυλι μεσα στο σπιτι δεν κανει τιποτα απολυτως, ολη την ωρα ειναι ξαπλωμενο και συνηθως κοιμαται. Μισο τσιγκλισμα αν του κανω, ειναι ετοιμος αμεσως για παιχνιδι, καθε ειδους. Γενικα ομως, απο μονος του, ειναι τελειως "σβηστος" μεσα στο διαμερισμα. Το ιδανικο δλδ, γιατι διαφορετικα δεν θα ηταν εφικτη και η συμβιωση μας μεσα στην πολυκατοικια.
Βεβαια τα γ.π. δεν εχουν την ιδια ενεργεια με τα μαλι, αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ακατορθωτο να μαθεις και την δικια σου να ζει εντος. Σιγουρα ειναι μια καταπιεση για το σκυλι, αλλα επιλογες (μας) ειναι αυτες...Αν της βγαζεις την ψυχη στο τρεξιμο και το παιχνιδι, οταν θα την βγαζεις βολτα, μετα θα την παλεψετε και μεσα στο σπιτι στην Αθηνα.Εξαλλου νομιζω οτι και στον κηπο οταν την εχεις μονη της, τις περισσοτερες ωρες θα κοιμαται. Ποση ωρα να ασχοληθει με κατι απο μονη της, αν δεν εχει ενα κινητρο απο σενα;
Βεβαια εδω προκυπτει αλλο προβλημα, που και πως θα την εκτονωνεις στην Αθηνα;;; Αυτο ισως ειναι το πιο σημαντικο που θα πρεπει να σε απασχολει...
 




NikR27

Member
13 Αυγούστου 2018
5
19
28
μια χαρα θα ειναι και στο διαμερισμα,αρκει να μην στα φαει ολα.
Η δικια μου για καποιο ανεξηγητο λογο δεν πειραζει πραγματα μες στο σπιτι επισης ουτε γαυγιζει (εχω βαλει το λαπτοπ να την τραβαει βιντεο οταν λειπω) και αν αργησεις να την βγαλεις βολτα δεν τα κανει μεσα στο σπιτι αν βρει ανοιχτη μπαλκονοπορτα πηγαινει και κανει την αναγκη της στην τρυπα του μπαλκονιου :p .Επισης δεν ανεβαινει σε κρεβατια/καναπεδες ειναι απλα κυρια μεσα στο σπιτι.
Νομιζω πραγμα σπανιο για μαλινουα. Φυσικα εχει την απιστευτη αυτη ενεργεια των μαλινουα αλλα οχι οπως τα υπολοιπα.
Ποση ωρα ασκηση τη μερα πιστευεις χρειαζεται για ενα σκυλο με τετοιο χαρακτηρα?
Ενας περιπατος το πρωι για να κανει την αναγκη της πριν παω δουλεια, 2-2μιση ωρες περπατημα η φρισμπι/μπαλακι κτλ το απογευμα και ενας περιπατος το βραδυ για να κανει παλι την αναγκη της πιστευεις ειναι λιγο?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
γιατι;;τα μαλινουα ανεβαινουν σε κρεβατια η γαυγιζουν ολη την ωρα οταν λειπει ο ιδιοκτητης;

μια χαρα ειναι το προγραμμα που λες.
 


NikR27

Member
13 Αυγούστου 2018
5
19
28
γιατι;;τα μαλινουα ανεβαινουν σε κρεβατια η γαυγιζουν ολη την ωρα οταν λειπει ο ιδιοκτητης;

μια χαρα ειναι το προγραμμα που λες.
Μερικά που έχω δει ναι..Αλλά ίσως είναι το αποτέλεσμα του παιρνω σκύλο και τον παρατάω μονίμως στο μπαλκόνι..
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και εγώ σαν κάτοχος γερμανικου ποιμενικού (ημίαιμου και άνευ pedigree) μπορώ να πω οτι η σκύλα σου θα τη παλεψει με σωστή βολτα και εκτονωση.Επισης μη παραμελείς τη ψυχική εκτόνωση.
Δηλαδή β.υ,παιχνιδια που θα της κουράζουν το μυαλό κλπ
 
  • Like
Reactions: NikR27 and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σαν ιδιοκτητρια σκυλου πολυ υψηλης ενεργειας μπορω να πω, ναι ειναι φυσιολογικοτατο να ειναι μονιμα αραχτη μεσα και duracell εξω. Το αντιθετο θα ηταν αφυσικο.
Αστην να αραξει οσο θελει και μην το βλεπεις σαν καταθλιψη. Κι εσυ οταν εισαι σπιτι αραχτος θα εισαι, δεν παιζεις μπαλα στο σαλονι :D
Οταν το σκυλι ειναι ανησυχο μεσα στο σπιτι, παει να πει του λειπει η εκτονωση. Οταν πχ ειναι χαλια ο καιρος κ δεν μπορω να εκτονωσω σωστα τπν δικο μου σκυλο, εκει να εβλεπες τα zoomies που παθαινει. Μονο στο ταβανι δεν τρεχει. :D
Μια χαρα θα ειναι ολα και μην αγχωνεσαι καθολου.
 
  • Like
Reactions: NikR27


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf