Δεν κάνει την ανάγκη του στην βόλτα


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Καλησπέρα! Έχω εμα θεματακι με το θέμα βόλτας και τουαλέτας.. έχω ενα κουτάβι ελ.ποιμενικο 4.5 μηνών .. όταν λείπω από το σπίτι και την νύχτα τον έχω στην βερανυα και όσες ώρες είμαι σπίτι τον βάζω μέσα... Δεν έχει λερώσει ποτέ μέσα στο σπίτι από μόνος του χωρίς να χρειαστεί να τον μαλωσω ποτέ.. πηγαίνει πάντα στην βεράντα και κάνει την ανάγκη του.. τον τελευταίο καιρό που ξεκινήσαμε τις βολτες δεν λερώνει ποτέ στην βόλτα όση ώρα κ να λείπουμε.. πάντα όταν γύριζε σπίτι τα κάνει στο μέρος του... Πώς να τον κάνω να μάθει να τα κάνει έξω?
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Βγείτε πολλές βόλτες μέσα στη μέρα, συχνά, και όταν τα κάνει έξω μέσα στη τρελή χαρά, μπράβο, λιχουδιές. Θα το μάθει σιγά σιγά, θέλει υπομονή

*Γιατί κοιμάται στη βεράντα?
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Βγείτε πολλές βόλτες μέσα στη μέρα, συχνά, και όταν τα κάνει έξω μέσα στη τρελή χαρά, μπράβο, λιχουδιές. Θα το μάθει σιγά σιγά, θέλει υπομονή

*Γιατί κοιμάται στη βεράντα?
Δεν κάνει καν κίνηση να κατουρήσει έξω .. πάντα παίρνω τις λιχουδιές μαζί για επιβράβευση αν τύχει κ τα κάνει κ δεν τα κάνει ποτε... Κοιμάται στην βεράντα για τον λογο ότι θα γίνει γύρο στα 60 κιλά κ λόγω ελλείψεις χώρου μέσα δεν θέλω να μάθει να κοιμάται μέσα από τώρα που είναι μικρός...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Και γιατι πηρες ελληνικο ποιμενικο που θα γινει 60 κιλα;
Σορυ φιλε αλλα ο περιορισμος στη βεραντα ειναι οτι καλυτερο για να καταστρεψεις τον σκυλο σου. Την ημερα οσο λειπεις πρεπει να ειναι μεσα, αρχικα στο κρειτ και υστερα ελευθερος.
Το βραδυ πρεπει να ειναι η σε ευρυχωρη αυλη με ενα σπιτακι, ή μεσα με το αφεντικο του.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Βρες τους ρυθμους του, ποτε περίπου πηγαίνει και τα κάνει (πχ μετά το φαγητό κτλ) και βγαλτον τότε. Οπως είπα θέλει υπομονή και χρόνο

Όσο για το έξω. Το σκυλι, όσα κιλά και να είναι, θέλει να είναι με το αφεντικό του. Δεν τον νοιάζει πόσο χώρο θα εχει. Βαλτον μέσα. (Άσε που εξω υπάρχουν κίνδυνοι)
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Και γιατι πηρες ελληνικο ποιμενικο που θα γινει 60 κιλα;
Σορυ φιλε αλλα ο περιορισμος στη βεραντα ειναι οτι καλυτερο για να καταστρεψεις τον σκυλο σου. Την ημερα οσο λειπεις πρεπει να ειναι μεσα, αρχικα στο κρειτ και υστερα ελευθερος.
Το βραδυ πρεπει να ειναι η σε ευρυχωρη αυλη με ενα σπιτακι, ή μεσα με το αφεντικο του.
Πρωτον Στην βεράντα υπάρχει κ σπιτάκι κ σκιά κ όλα τα παιχνίδια του. Μένω σε χωριό κ τα σπίτια εδώ είναι διαφορετικά στον κάτω όροφο είναι κουζινοκαθιστο κ με εξωτερική σκάλα πηγαίνεις πάνω στα δωμάτια... Η διαμόρφωση του χώρου λοιπόν δεν είναι εύκολη για να τον έχω μέσα... Δεύτερον τον σκύλο αυτόν τον πήραν για το ανιψακι μου η αδερφή μου κ επειδή διαφωνούσα κάθετα στο να τον πάνε σε έναν χωράφι κοντά στο σπίτι κ το σκυλί θα ήταν τις πιο πολλές ώρες μόνο του πήρα την απόφαση να τον κρατήσω εγώ στο σπίτι μου.. από μια απερισκεψία της αδερφής μου για να πάρει τέτοιο σκύλο τον υιοθετησα εγω.... Τρίτον ο σκύλος δεν μένεις ποτέ μόνος του παραπάνω από 4 ώρες την μέρα έχει μάθει τον χώρο του όταν λείπω και δεν είμαι της άποψης πως όλες οι ράτσες σκύλων είναι εύκολο να μένουν μέσα σε ένα σπιτι.. κ τετάρτων εγώ ρώτησα για γνωμες πάνω στο θέμα της τουαλετας κ όχι για το αν είναι καλό να είναι στην βεράντα κ γιατί πήρα τέτοια σκύλο.. ευχαριστώ πολύ..
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Βρες τους ρυθμους του, ποτε περίπου πηγαίνει και τα κάνει (πχ μετά το φαγητό κτλ) και βγαλτον τότε. Οπως είπα θέλει υπομονή και χρόνο

Όσο για το έξω. Το σκυλι, όσα κιλά και να είναι, θέλει να είναι με το αφεντικό του. Δεν τον νοιάζει πόσο χώρο θα εχει. Βαλτον μέσα. (Άσε που εξω υπάρχουν κίνδυνοι)
Οι χώροι μέσα είναι στενοί μόνο η κουζίνα είναι πιο μεγάλη.. μεγαλώνοντας δεν θα μπορεί να στρίβει πολύ λέει ο λόγος.. στον σκύλο μου διαθέτω παρά πολυ χρονο κ παίρνει απεριόριστη αγαπη... Απλά το βράδυ κ τις ώρες που λείπω οι οποίες είναι λίγες έχει μάθει ότι ο χώρος του είναι έξω.. όταν επιστρέφω κ όλη την μέρα που είμαι σπίτι είναι μέσα μαζί μου... Όσο για την τουαλέτα το ξέρω ότι χρειάζεται υπομονή κ ίσως φταίει που ακομα δεν κάνει τσισα με σκοπό να μαρκάρει (ακόμα δεν σηκώνει ποδαράκι)...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Η αποψη σου ειναι λαθος. Ολες οι φυλες πρεπει να ειναι η στον χωρο εργασιας τους (με το κοπαδι ο ποιμενικος, στην αυλη ο φυλακας κοκ) η με τον ιδιοκτητη.
Το θεμα της τουαλετας ειναι συνδεδεμενο αμεσα με το γεγονος οτι ο σκυλος περναει πολλες ωρες σε εναν χωρο που δεν ειναι ουτε μεσα ουτε εξω.
Αρχικα πρεπει να ξεμαθει να τα κανει στη βεραντα και για να γινει αυτο πρεπει να περναει περισσοτερο χρονο μεσα.
Δευτερον πρεπει να τον βγαζεις βολτα καθε φορα μετα το φαγητο και να τον επιβραβευεις οταν τα κανει εξω. Αρχικα μπορεις να παρεις την πανα του (κατουρημενη) και να την βαλεις καπου στα θαμνακια, η μυρωδια αυτη θα τον παροτρυνει να κατουρησει εξω.
Κατα τ αλλα μπραβο που τον υιοθετησες
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Η αποψη σου ειναι λαθος. Ολες οι φυλες πρεπει να ειναι η στον χωρο εργασιας τους (με το κοπαδι ο ποιμενικος, στην αυλη ο φυλακας κοκ) η με τον ιδιοκτητη.
Το θεμα της τουαλετας ειναι συνδεδεμενο αμεσα με το γεγονος οτι ο σκυλος περναει πολλες ωρες σε εναν χωρο που δεν ειναι ουτε μεσα ουτε εξω.
Αρχικα πρεπει να ξεμαθει να τα κανει στη βεραντα και για να γινει αυτο πρεπει να περναει περισσοτερο χρονο μεσα.
Δευτερον πρεπει να τον βγαζεις βολτα καθε φορα μετα το φαγητο και να τον επιβραβευεις οταν τα κανει εξω. Αρχικα μπορεις να παρεις την πανα του (κατουρημενη) και να την βαλεις καπου στα θαμνακια, η μυρωδια αυτη θα τον παροτρυνει να κατουρησει εξω.
Κατα τ αλλα μπραβο που τον υιοθετησες
Δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς για τον λόγο ότι το σκυλάκι θα ήταν σε ένα χωράφι όλη μέρα σχεδόν μόνο του... Είχα σκοπό να πάρω ένα μαλτεζακι που θα ήταν πιο ευκολη η συμβίωση προ πάντων λογω μεγέθους αλλά τον αγάπησα τον μικρό από την πρώτη κιόλας μέρα κ δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω... Αν η διαμορφωση του σπιτιού ηταν καλυτερη κ με μεγαλυτερπυς χωρους εννοειται πώς δεν θα ειχα προβλημα να τονειχα μέσα .. απλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να του μάθω κάποια όρια όσο είναι μικρο γιατί μεγαλώνοντας θα είναι δύσκολο κ για τους δύο... Το να τον έχω όσο λείπω κ όλο το βράδυ μέσα σε ένα crate το θεωρώ χειρότερο από το να τον έχω στην βεράντα κ να μην είναι περιορισμένος . Δεν με πειράζε που τα κάνε στην βεράντα όσο δεν μπορούσα να τον βγάλω βόλτα αλλά τώρα πρέπει να μάθει να τα κάνει μόνο στις βόλτες κ δεν ξέρω τον τρόπο... Την πάνα δεν μπορούσε να την μάθει ποτέ την έκανε χίλια κομμάτια...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ε... αυτο ειναι το θεμα ομως, οτι το κρειτ θα το βλεπει σαν φωλια, σαν εναν ασφαλη χωρο οπου μπορει να αραξει χωρις να τον ενοχλει τπτ, ενω η βεραντα ειναι εξω, εχει μυρωδιες, φωνες ανθρωπων και ζωων, βλεπει πουλια, δεντρα, περαστικους... και δεν μπορει να τα εξερευνησει ολα αυτα. Εκει ειναι που νιωθει φυλακισμενος. Σαν αποτελεσμα τα σκυλια που ζουνε στα μπαλκονια, βεραντες, ταρατσες κλπ ειναι νευρικα και λιγοτερο ψυχικα υγιη.
Αντι για πανα μπορεις να χρησιμοποιησεις μια εφημεριδα αν δεν σιχαινεσαι :)
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Ε... αυτο ειναι το θεμα ομως, οτι το κρειτ θα το βλεπει σαν φωλια, σαν εναν ασφαλη χωρο οπου μπορει να αραξει χωρις να τον ενοχλει τπτ, ενω η βεραντα ειναι εξω, εχει μυρωδιες, φωνες ανθρωπων και ζωων, βλεπει πουλια, δεντρα, περαστικους... και δεν μπορει να τα εξερευνησει ολα αυτα. Εκει ειναι που νιωθει φυλακισμενος. Σαν αποτελεσμα τα σκυλια που ζουνε στα μπαλκονια, βεραντες, ταρατσες κλπ ειναι νευρικα και λιγοτερο ψυχικα υγιη.
Αντι για πανα μπορεις να χρησιμοποιησεις μια εφημεριδα αν δεν σιχαινεσαι :)
Εννοείται πως δεν τον συχαινομαι.. αλλά υποψιάζομαι πώς θα κομματιάσει κ την εφημερίδα...όταν φεύγω δεν κλαίει ποτέ τον αφήνω κ παίζει με τα παιχνίδια του ή κοιμάται.. δεν δείχνει δηλαδή στεναχωρημενος.. πιστεύω πως έχει συνηθισει τον χώρο του...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εννοω να σκουπισεις τα τσισα του με μια εφημεριδα και να τη βαλεις καπου εξω απο τον φραχτη. Οταν τον βγαζεις βολτα θα τον πηγαινεις εκει για να τη μυρισει και να τα κανει. Μολις το καταλαβει να τον επιβραβευσεις.
Αυτο βεβαια πρεπει να γινεται συχνα γιατι τοσο μικρος δεν μπορει να κρατηθει για πολλη ωρα.
Οταν δεις οτι τις περισσοτερες φορες τα κανει εξω, θα καθαρισεις τη βεραντα με ενα ειδικο υγρο που εξαφανιζει τις μυρωδιες.
Ο σκυλος ειναι γενικα πολυ καθαρο ζωο και δεν τα φτιαχνει εκει που ζει, απλα πρεπει να καταλαβει οτι η βεραντα ανηκει στο σπιτι, οχι στο "εξω"
 


Christ.bal

Member
15 Ιουλίου 2018
23
0
33
Εννοω να σκουπισεις τα τσισα του με μια εφημεριδα και να τη βαλεις καπου εξω απο τον φραχτη. Οταν τον βγαζεις βολτα θα τον πηγαινεις εκει για να τη μυρισει και να τα κανει. Μολις το καταλαβει να τον επιβραβευσεις.
Αυτο βεβαια πρεπει να γινεται συχνα γιατι τοσο μικρος δεν μπορει να κρατηθει για πολλη ωρα.
Οταν δεις οτι τις περισσοτερες φορες τα κανει εξω, θα καθαρισεις τη βεραντα με ενα ειδικο υγρο που εξαφανιζει τις μυρωδιες.
Ο σκυλος ειναι γενικα πολυ καθαρο ζωο και δεν τα φτιαχνει εκει που ζει, απλα πρεπει να καταλαβει οτι η βεραντα ανηκει στο σπιτι, οχι στο "εξω"
Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά να δω τι θα πετύχει ... Ευχαριστώ πολύ για την βοηθβοή....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf