O Tyson το boxer


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Έχουν αλλάξει όλες οι ράτσες αυτό είναι σίγουρο, έχουν γίνει πιο μαλθακες
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Γι αυτο και απο την αρχη ειπα οτι με στεναχωρει οτι το μποξερ δεν κανει φυλαξη και οτι η φυλη αυτη εχει ευνουχιστη.....:mad::mad:
Δεν έχω καθολική γνώση της φυλής όσο εσύ, και δεν ξέρω αν αυτό που λες, ισχύει για το σύνολό της, θέλω όμως να ξαναπώ, ότι...ακόμη κι αν η φυλή, οφείλει να το έχει, δεν σημαίνει ότι ο κάθε Tyson, δεν πρέπει να διδαχθεί, πως να μάθει να το εκφράζει. Για το 90% των φυλών, που θεωρητικά έχουν δημιουργηθεί για τέτοιους σκοπούς, λέω ότι ισχύει αυτό.
Αν σε ενδιαφέρει να δεις αν "το 'χει" δοκίμασέ τον. Αν δεις ότι τελικά, μπορεί και να το'χει και γλυκαθείς και αποφασίσεις να το δουλέψεις, να ξέρεις, ότι θα ρισκάρεις να χάσεις άλλα, για τα οποία τώρα, είσαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν λες ότι μια εργασιακή φυλή, οφείλει να τα έχει όλα και να συμφέρει, νομίζω ότι θα διαφωνήσω. Αν όμως διάλεξες boxer για τα πιο...brutal του, θα πρέπει να τα δουλέψεις για να τα δεις και να τα θαυμάσεις ή στην αντίθετη περίπτωση που περιμένεις απλώς να εμφανιστούν ως δια μαγείας, από μόνα τους μια μέρα, να μην γκρινιάζεις αν δεν. Οτι βγάλει από καθαρά δικό του ένστικτο, θα αργήσει ακόμη. Είναι μικρός γι'αυτό θεωρώ :)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν έχω καθολική γνώση της φυλής όσο εσύ, και δεν ξέρω αν αυτό που λες, ισχύει για το σύνολό της, θέλω όμως να ξαναπώ, ότι...ακόμη κι αν η φυλή, οφείλει να το έχει, δεν σημαίνει ότι ο κάθε Tyson, δεν πρέπει να διδαχθεί, πως να μάθει να το εκφράζει. Για το 90% των φυλών, που θεωρητικά έχουν δημιουργηθεί για τέτοιους σκοπούς, λέω ότι ισχύει αυτό.
Αν σε ενδιαφέρει να δεις αν "το 'χει" δοκίμασέ τον. Αν δεις ότι τελικά, μπορεί και να το'χει και γλυκαθείς και αποφασίσεις να το δουλέψεις, να ξέρεις, ότι θα ρισκάρεις να χάσεις άλλα, για τα οποία τώρα, είσαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν λες ότι μια εργασιακή φυλή, οφείλει να τα έχει όλα και να συμφέρει, νομίζω ότι θα διαφωνήσω. Αν όμως διάλεξες boxer για τα πιο...brutal του, θα πρέπει να τα δουλέψεις για να τα δεις και να τα θαυμάσεις ή στην αντίθετη περίπτωση που περιμένεις απλώς να εμφανιστούν ως δια μαγείας, από μόνα τους μια μέρα, να μην γκρινιάζεις αν δεν. Οτι βγάλει από καθαρά δικό του ένστικτο, θα αργήσει ακόμη. Είναι μικρός γι'αυτό θεωρώ :)
Στο μόνο που συμφωνώ είναι αν τον εκπαιδεύσει, μπορεί να χάσει αλλά πράγματα για τα οποία τώρα είναι οκ.

Κατά τα άλλα από πολύ μικρά θα σου δείξουν σημάδια, ένα σκυλί μετά τα 2 (μιλάμε για μποξερ όχι για καυκασιο) είναι αρκετά ώριμο.

Στην εκπαίδευση απλά τον βελτιώνεις δεν του διδάσκεις να είναι φύλακας απλά έναν φύλακα τον κάνεις καλύτερο φύλακα.

Πάντως ο Tyson ίσως να προστατεύει καθαρά τα άτομα και να αδιαφορεί για τον χώρο, αφού έχει άλλη συμπεριφορά αν είναι μόνος του ή με κάποιον από την οικογένεια. Άλλο σωματοφυλακη άλλο φύλαξη χώρου, από την έως τώρα μικρή εμπειρία μου νομίζω ότι η σωματοφυλακη θέλει πολύ καλή κοινονικοποιηση αλλά η φύλαξη χώρου το αντίθετο.
 
  • Like
Reactions: The Saint


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Αν δεις ότι τελικά, μπορεί και να το'χει και γλυκαθείς και αποφασίσεις να το δουλέψεις, να ξέρεις, ότι θα ρισκάρεις να χάσεις άλλα, για τα οποία τώρα, είσαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν λες ότι μια εργασιακή φυλή, οφείλει να τα έχει όλα και να συμφέρει, νομίζω ότι θα διαφωνήσω.
Η αλήθεια είναι ότι αν τον δουλέψω σε φύλαξη θα ρισκάρω να χάσω κάποια άλλα (όπως η ανεμελιά μου στην συμπεριφορά του απέναντι σε τρίτους) μου το έχει επισημάνει και ο εκπαιδευτής!! Και είναι αυτό που με έχει σταματήσει μέχρι τώρα...

Τέλος ναι πραγματικά πιστεύω ότι (όχι μόνο μία εργασιακή φυλή) κάθε ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ σκυλί θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο πρότυπο του χαρακτήρα του τόσο όσο και στην εξωτερική του εμφάνιση. Δηλαδή δεν θα πρέπει απλώς να ψάχνουμε να βρούμε τις ακριβής γωνίες της λεκάνης του και ο χαρακτήρας να λέει ότι πρέπει να επιφυλακτικός με τους ξένους και ο σκύλος να γυρνάει κυλίτσα (δεν λέω ότι το κάνει ο Tayson απλά παράδειγμα ακραίο φέρνω)
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Κατά τα άλλα από πολύ μικρά θα σου δείξουν σημάδια, ένα σκυλί μετά τα 2 (μιλάμε για μποξερ όχι για καυκασιο) είναι αρκετά ώριμο.

Στην εκπαίδευση απλά τον βελτιώνεις δεν του διδάσκεις να είναι φύλακας απλά έναν φύλακα τον κάνεις καλύτερο φύλακα.

Πάντως ο Tyson ίσως να προστατεύει καθαρά τα άτομα και να αδιαφορεί για τον χώρο, αφού έχει άλλη συμπεριφορά αν είναι μόνος του ή με κάποιον από την οικογένεια. Άλλο σωματοφυλακη άλλο φύλαξη χώρου, από την έως τώρα μικρή εμπειρία μου νομίζω ότι η σωματοφυλακη θέλει πολύ καλή κοινονικοποιηση αλλά η φύλαξη χώρου το αντίθετο.
Και όμως ο εκπαιδευτής μου είπε ότι τα Boxer αργούν να ωριμάσουν και κοντά στα 3 έτη θα δω τον πραγματικό του χαρακτήρα (όχι ότι ξαφνικά θα γίνει άγριος αλλά ότι ακόμα η επιφυλακτικότητά του διαμορφώνεται)

Ναι σωματοφυλακή ο Tayson βγάζει σίγουρα στα παιδιά μου!!! Δεν δέχεται απότομες κινήσεις και αγκαλιές ακόμα και από εμένα...Μία φορά ο μεγάλος μου ο γιος έκανε μία αταξία και σηκώθηκα από τον καναπέ και του φώναξα, ο Tyson κοιμότανε, ε πετάχτηκε πάνω και στάθηκε μπροστά μου γρυλίζοντας....ξανά πήγε για ύπνο ΜΟΝΟ όταν ο μικρός έφυγε από τον χώρο και πήγε στο δωμάτιο του για ύπνο ασφαλής:p:p
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τα σημάδια φαίνονται από μικρά, άλλο διαμορφώνω τις τελικές πινελιές στον χαρακτήρα και άλλο να περιμένω να δω πράγματα που δεν έχω ξαναδεί
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δηλαδή δεν θα πρέπει απλώς να ψάχνουμε να βρούμε τις ακριβής γωνίες της λεκάνης του και ο χαρακτήρας να λέει ότι πρέπει να επιφυλακτικός με τους ξένους και ο σκύλος να γυρνάει κυλίτσα (δεν λέω ότι το κάνει ο Tayson απλά παράδειγμα ακραίο φέρνω)
Κοίτα...είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού, τα σκυλοθέματα στα οποία πιστεύω, ότι έχει εφαρμογή, η ισοπεδωτική θεωρία.
Κάθε σκύλος, έχει την δική του προσωπικότητα, η ραχοκοκκαλιά βέβαια της οποίας, πρέπει να είναι αυτό, που προστάζει το πρότυπο, πάνω στο οποίο, έχει δημιουργηθεί. Δεν μου αρέσουν τα ακραία παραδείγματα. Προτιμώ να βγάζω συμπεράσματα, από χειροπιαστές καταστάσεις. Και προσπαθώ να μην κρίνω την συμπεριφορά του σκύλου εύκολα, γιατί πιστεύω, ότι μπορεί να επηρρεαστεί σε μεγάλο βαθμό. Δεν τους πατάς κουμπιά και τα προγραμματίζεις. Δουλεύεις μαζί τους. Κυρίως, ζεις μαζί τους. Προσαρμόζονται στις ζωές μας και στον τρόπο που τους φερόμαστε και βασικά, τους μαθαίνουμε. Ζωντανοί οργανισμοί είναι. Αντιδρούν αναλόγως :rolleyes:

Δεν θα ήθελα να το πλατιάσω, γιατί είναι θέμα που εύκολα μπορεί να ξεφύγει. Προσπαθώ να παραμείνω στον Tyson και να πω, ότι ίσως...τον αδικείς. Προς το παρόν, σου δείχνει, αυτό που εσύ επιδίωξες ενδόμυχα, στα περίπου δύο χρόνια που είσαστε παρέα. Να αισθάνεσαι απόλυτη ( ; ) ασφάλεια, όταν είναι με την οικογένειά σου. Αρα, έχει πετύχει 100% σ'αυτό που μέχρι τώρα, του ζήτησες :)
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Σίγουρα εμείς του δείξαμε τι θέλουμε περισσότερο και σίγουρα είμαι ευχαριστημένος με τον σκύλο μου.
Αυτό για την φύλαξη είναι ένας δικός μου αν θες προβληματισμός, όπως είπα και στην αρχή όχι για τον Tayson αλλά για την φυλή των Boxer.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό για την φύλαξη είναι ένας δικός μου αν θες προβληματισμός, όπως είπα και στην αρχή όχι για τον Tayson αλλά για την φυλή των Boxer.
Το έχω αντιληφθεί! Απλά έχω ένσταση, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες :D
 
  • Like
Reactions: george_gt


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Καπου εδω θα πεταχτω κ εγω που ειχα την ιδια αποψη για τη δικια μου η οποια ειναι μποξερ. Έρχεται ντελιβερας και ειναι ολο τσαχπινιες και ουρες. Ωσπου πηγαμε 2 μερες φιλοξενουμενοι στο σπιτι ενος γνωστου στην επαρχια. Το σπιτι ειχε 1 στρέμμα κηπο. Εγω κ το αγορι μου αποφασισαμε να κοιμηθουμε εξω γιατι το σπιτι παρολο που μας καλεσανε δεν ηταν και πολύ pet friendly. Εκεινο το βραδυ λοιπον η σκυλα μεταμορφωθηκε. Για αρχη δεν κοιμηθηκε ολη νυχτα παρα ηρθε στα ποδια μου τα ξημερωματα αφου ειχε βγει ο ηλιος. Γαυγιζε σε οποιον πλησιαζε στην πύλη και γενικά ηταν στην τσιτα. Δεν ξερω και δεν νομιζω οτι θα ηταν καλος manstopper αλλα ηταν η πρωτη φορα που ειδα τη Μοκα να εκτελεί καθηκοντα φυλαξης. Γενικα παντως αντιδράει μονο επι τη παρουσια μας σαν ειδοποιηση. Οταν λειπουμε δεν γαυγίζει ουτε σε κουδουνι ουτε οταν καποιος παει να μπει. (εγω η το αγορι μου)
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Εμένα μέσα στο σπίτι, όπου εκεί είναι η θέση του, θα γαβγίσει σε θόρυβο που θα ακούσει είτε στην αυλή είτε στη σκάλα....
 
  • Like
Reactions: mareco


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
....Πάντως ο Tyson ίσως να προστατεύει καθαρά τα άτομα και να αδιαφορεί για τον χώρο, αφού έχει άλλη συμπεριφορά αν είναι μόνος του ή με κάποιον από την οικογένεια. Άλλο σωματοφυλακη άλλο φύλαξη χώρου....
Αυτό είπα παραπάνω καί συμφωνώ.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλησπέρα σας. Μετά από καιρό θεωρώ ότι θα πρέπει να συμπληρώσω την παρουσίαση του Tyson ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για μποξερ να έχει έναν μπούσουλα.
Λοιπόν σε ένα μήνα γινόμαστε 5 ετών. ..Ούτε που κατάλαβα πως πέρασαν τα Χρόνια Ο Tyson εξακολουθεί να είναι ένα μεγάλο παιδί! !!
Από Υγεία εκτός από μια ευαισθησία στο στομάχι (κάνουμε εμετό για πλάκα ) δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάτι το ιδιαίτερο.
Ο χαρακτήρας του παρέμεινε ένας υπέροχος σκύλος. ..λατρεύει τα παιδιά μας και ιδιαίτερα το νέο μέλος πού ήρθε πριν από 3 χρόνια.
Τώρα για την φύλαξη. ...απο μόνος του έχει γίνει ένας υπέροχος σωματοφυλακας των παιδιών! !! Κάναμε και κάποια τεστ χαρακτήρα που τα πήγε αρκετά καλά (ανέλπιστα θα έλεγα για μενα) και όλα καλά και σε αυτό τον τομέα.
Συνοπτικά θα έλεγα ότι τα μποξερ είναι σκυλιά που τα κάνουν όλα πολύ καλά χωρίς να είναι τα καλύτερα σε κάτι. Και όπως μου είπε και ένας εκτροφέας "αν θες σκύλο μην πάρεις μποξερ, αν όμως θες κάτι πολύ κοντά σε άνθρωπο το μποξερ είναι η κατάλληλη φυλη" Με την πρώτη ευκαιρία θα επανέλθω και με φωτογραφικό υλικό
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλησπέρα Γιώργο,
Πάντα δυνατός να είναι ο Τάϊσον.

Όσο για τα θέματα φύλαξης, είναι μεγάλο θέμα. Θέμα τύπου κάνα καφέ και ελεύθερο απόγευμα για ανταλλαγή απόψεων. Που στο τέλος απλά θα έχεις παραπάνω απορίες.
Για μένα, κανένας σκύλος δεν θα κοντραρει αν δεν εκπαιδευτεί. Ψευτοδαγκωματα, γαυγισματα και γενικά ψευτοφυλαξη κάνουν πολλά λόγο διάφορων συνθηκών. Κι αυτό είναι άλλο θέμα... Τι θεωρεί ο καθένας φύλαξη;
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! !
Έχεις δίκιο για την φύλαξη και επειδή λόγω του Tyson έχω έρθει σε επαφή με ανθρώπους πού ασχολούνται με αυτά τα κομμάτια, κατέληξα ότι τα περισσότερα σκυλιά θέλουν βοήθεια για να σου βγάλουν σωστή φύλαξη. Τώρα το γιατί. .....αυτο και αν θέλει καφεδάκι για συζήτησης
 
  • Like
Reactions: BiggBilly and DORIS






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3