Βοηθήστε με !!! (ερλιχίωση)


Ballu+chara

Member
5 Αυγούστου 2018
13
19
31
Καλημέρα σας.... Γύρισα για να σας ενημερώσω και με καινούριες ερωτήσεις πλέον.. Με δυσάρεστα νέα. Δυστυχώς η Μπαλού μου δεν πάσχει από ερλίχια όπως νομίζαμε... Διαγνώστικε με λέμφωμα..Τελικά αυτά τα εξανθήματα ήταν κακός οιονός και επιτέλους κάποιος τους έδωσε σημασία και βρήκαμε τι έχει το κορίτσι μου. Βέβαια πλέον θα ευχόμουν να ήταν ερλίχια χρόνια διότι εκεί θα είχαμε παραπάνω πιθανότητες.. Πλέον υπάρχουν δύο δρόμοι να ακολουθήσουμε, χημειοθεραπεία και ευθανασία( που ούτε να την σκεφτώ δεν μπορώ) Οι χημειοθεραπείες διαρκούν αρκετό καιρό και ο κτηνίατρος μας έδωσε προσδόκιμο ζωής ένα χρόνο.. Θα είναι όμως δύσκολος δρόμος διότι έχουν παρενέργειες και δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσει το ζώο λόγω ηλικίας. Ίσως χρειαστεί και μετάγγιση ξανά και νοσηλεία. Επίσης το κόστος είναι 100ε το χάπι και θα πάρει 5 χάπια μαζί με κορτιζόνες μαζί με αντιβίωση μαζί με θεραπεία πριν και μετά τη χημειοθεραπεία για το λέμφωμα... Και σας ρωτώ.. Αξίζει να ταλαιπωρηθεί τόσο το σκυλάκι μου για 6 μήνες χωρίς σίγουρα αποτελέσματα για να μείνει στη ζωή (όπως θα είναι από δω και πέρα η ζωή της) για ένα χρόνο το πολύ ακόμα; Έχω απογοητευτεί είμαι χαμένη... Για ευθανασία δεν μπορώ να το σκεφτώ καν ειδικά τώρα μετά την τρίτη μετάγγιση που είναι καλά τρώει πάμε βόλτες κλπ κλπ... Οι κορτιζόνες υπάρχει περίπτωση να μειώσουν τα συμπτώματα; Θα μπορούσα να χορηγήσω μόνο αυτές που δεν έχουν παρενέργειες ή θα ήταν άδικος κόπος χωρίς χημειοθεραπεία;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λυπάμαι...
13 χρονών, όχι, δεν την βάζεις σε ταλαιπωρία με χημειοθεραπείες - δεν έχει και νόημα και θα ταλαιπωρηθεί χωρίς λόγο.
 


Ballu+chara

Member
5 Αυγούστου 2018
13
19
31
και τι προτείνετε να κάνω; Η μπαλού έχει εξανθήματα ακόμα και στη μουσούδα της πλέον και λόγω των χαμηλών αιμοπεταλίων δεν αναπνέει καλά γιατί η καρδούλα της κάνει τριπλή δουλειά.. κατά τα άλλα προς το παρόν με το αίμα του δότη είναι χαρούμενη και έχει όρεξη απλά κάνει μούτρα γιατί το βράδυ και όταν δεν μπορεί να την προσέχει κάποιος φοράει κολάρο για να μην ξύνεται.. Επειδή έχω ξαναπεράσει τη διαδικασία της μετάγγισης ξέρω ότι το αίμα του δότη κρατάει περίπου για 20-30 ημέρες.. Μετά πάλι δεν θα τρώει και θα έχει δύσπνοιες....
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
κ εγω ειμαι αρνητικος στη χημειοθεραπεια,μονο κακο θα της κανει σε αυτη την ηλικια.
Συνεχισε με τις μεταγγισεις εφοσον ο σκυλος τις δεχεται κ ζωντανευει μεχρι οσο κρατησει.
Πρεπει σιγα σιγα να το παρεις αποφαση πως δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω κ να την αφησεις να ζησει οσο αντεξει :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι
δεν προχωρας σε θεραπεία...\
ευθανασία όταν το σκυλί αρχίσει να υποφέρει...
μην σκεφτείς εγωιστικά και θέλεις να την κρατήσεις περισσότερο κοντά σου ενώ μπορεί να υποφέρει...
σε αυτό ο γιατρός θα σε βοηθήσει
 


Ballu+chara

Member
5 Αυγούστου 2018
13
19
31
Έξι μήνες αργότερα.... Η μπαλού πέρασε τα ωραιότερα Χριστούγεννα! Ήταν υγιής έτρωγε έτρεχε χαιρόταν τη βόλτα της. Δεν ακολούθησα καμία συμβουλή διότι δεν ήθελα να είναι οι τελευταίες της στιγμές σε κλινικές. Και νομίζω πως δικαιώθηκα. Ίσως λίγο ακραίο πολλοί θα με κράξουν όμως το πίστεψα και έγινε. Έδωσα στη μπαλού γανόδερμα( μανιτάρι με αντικαρκινικές ιδιότητες με αποτελέσματα σε ανθρώπους) Έτρωγε από την πρώτη κιόλας μέρα περισσότερο. Βέβαια δεν ξαναγυρίσαμε ποτέ στην κροκέτα ίσως και να καλόμαθε. Αλλά τρώγαμε 2 φορές την ημέρα κοτόπουλο ή μοσχάρι με γανόδερμα με πολύ όρεξη και ότι άλλη λιχουδιά μας προσέφερε η οικογένεια... Βγαίναμε βόλτες μακρινές εκεί που δεν μπορούσαμε να κάνουμε βήμα.Πήρε χρώμα η γούνα και η γλώσσα μας και κουνούσαμε ουρά όλη μέρα..Τα σπυράκια μας έφυγαν όλα! Ήταν υπέροχα! Μέχρι που λόγω χειμώνα κρυώσαμε μια μέρα αρκετά και κάναμε διάρροια... πήραμε παστούλα και ειδικί κονσέρβα το ξεπεράσαμε κι αυτό. Όμως από εκείνη την περίοδο και μετά (έχει περίπου ένα μήνα) άρχισε να μη μας αρέσει να βγαίνουμε βόλτα. Όλη μέρα κοιμάται δεν κάνει τόσες χαρούλες πια όταν βγαίνουμε βόλτα έχει διάσπαση προσοχής. Ενώ θέλει να βγεί μόλις πάμε στο παρκάκι στέκεται ακίνητη λες και την έχεις μαλώσει και κοιτάζει το άπειρο. Ώσπου χθες πήγαμε να κατέβουμε τα σκαλιά και τα πίσω πόδια δύσκολα ακολουθούσαν τα μπροστινά :( ... Τρώει κανονικά όλα όσα της δίνω όμως δεν έχει όρεξη για τίποτα πια... βγαίνουμε βόλτα πάλι αγκαλιά και ενώ σπυράκια δεν ξαναβγάλαμε έχει πρηστεί ο λαιμός λογικά οι λεμφαδένες. Κάπου εδώ να υπενθυμίσω πως διαγνώστηκε λέμφωμα. Το οποίο χωρίς θεραπεία ήταν 1 μήνας βιώσιμο ενώ με χημειοθεραπείο από 3 εώς έξι μήνες.. Και ρωτώ.. Μήπως υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πεί κάποιο τρόπο να διευκολίνω το σκυλάκι μου ; Να μην πονάει να της ανεβάσω λίγο τη διάθεση να είναι λίγο πιο ενεργητική; Να βοηθήσω τα ποδαράκια της ; Την καρδούλα της; απο Δευτέρα θα πάμε στο γιατρό που γνωρίζω ήδη τι θα μας πεί. Γιαυτό ρωτάω κι εσάς... Την αγαπώ πολύ και ένα χρόνο τώρα που ταλαιπωρούμαστε με όλα αυτά έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου για το καλύτερο.. Αν έχει ο γιατρός κάποια συμβουλή για τη διατροφή για κάποια βιταμίνη ενας κτηνίατρος κάποια στιγμή μου έιχε δώσει σιροπάκι με ginseg δεν ξέρω αν την βοήθησε διότι τότε πέρναμε και άλλα φάρμακα διότι δεν ξέραμε ακόμα τι έχει. Ακόμα κι αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο βότανο ή βιταμίνη η κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο για εμάς.. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και να δείχνετε πάντα αγάπη στα ζωάκια σας! Είναι το καλύτερο φάρμακο γιαυτα ♥
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Έξι μήνες αργότερα.... Η μπαλού πέρασε τα ωραιότερα Χριστούγεννα! Ήταν υγιής έτρωγε έτρεχε χαιρόταν τη βόλτα της. Δεν ακολούθησα καμία συμβουλή διότι δεν ήθελα να είναι οι τελευταίες της στιγμές σε κλινικές. Και νομίζω πως δικαιώθηκα. Ίσως λίγο ακραίο πολλοί θα με κράξουν όμως το πίστεψα και έγινε. Έδωσα στη μπαλού γανόδερμα( μανιτάρι με αντικαρκινικές ιδιότητες με αποτελέσματα σε ανθρώπους) Έτρωγε από την πρώτη κιόλας μέρα περισσότερο. Βέβαια δεν ξαναγυρίσαμε ποτέ στην κροκέτα ίσως και να καλόμαθε. Αλλά τρώγαμε 2 φορές την ημέρα κοτόπουλο ή μοσχάρι με γανόδερμα με πολύ όρεξη και ότι άλλη λιχουδιά μας προσέφερε η οικογένεια... Βγαίναμε βόλτες μακρινές εκεί που δεν μπορούσαμε να κάνουμε βήμα.Πήρε χρώμα η γούνα και η γλώσσα μας και κουνούσαμε ουρά όλη μέρα..Τα σπυράκια μας έφυγαν όλα! Ήταν υπέροχα! Μέχρι που λόγω χειμώνα κρυώσαμε μια μέρα αρκετά και κάναμε διάρροια... πήραμε παστούλα και ειδικί κονσέρβα το ξεπεράσαμε κι αυτό. Όμως από εκείνη την περίοδο και μετά (έχει περίπου ένα μήνα) άρχισε να μη μας αρέσει να βγαίνουμε βόλτα. Όλη μέρα κοιμάται δεν κάνει τόσες χαρούλες πια όταν βγαίνουμε βόλτα έχει διάσπαση προσοχής. Ενώ θέλει να βγεί μόλις πάμε στο παρκάκι στέκεται ακίνητη λες και την έχεις μαλώσει και κοιτάζει το άπειρο. Ώσπου χθες πήγαμε να κατέβουμε τα σκαλιά και τα πίσω πόδια δύσκολα ακολουθούσαν τα μπροστινά :( ... Τρώει κανονικά όλα όσα της δίνω όμως δεν έχει όρεξη για τίποτα πια... βγαίνουμε βόλτα πάλι αγκαλιά και ενώ σπυράκια δεν ξαναβγάλαμε έχει πρηστεί ο λαιμός λογικά οι λεμφαδένες. Κάπου εδώ να υπενθυμίσω πως διαγνώστηκε λέμφωμα. Το οποίο χωρίς θεραπεία ήταν 1 μήνας βιώσιμο ενώ με χημειοθεραπείο από 3 εώς έξι μήνες.. Και ρωτώ.. Μήπως υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πεί κάποιο τρόπο να διευκολίνω το σκυλάκι μου ; Να μην πονάει να της ανεβάσω λίγο τη διάθεση να είναι λίγο πιο ενεργητική; Να βοηθήσω τα ποδαράκια της ; Την καρδούλα της; απο Δευτέρα θα πάμε στο γιατρό που γνωρίζω ήδη τι θα μας πεί. Γιαυτό ρωτάω κι εσάς... Την αγαπώ πολύ και ένα χρόνο τώρα που ταλαιπωρούμαστε με όλα αυτά έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου για το καλύτερο.. Αν έχει ο γιατρός κάποια συμβουλή για τη διατροφή για κάποια βιταμίνη ενας κτηνίατρος κάποια στιγμή μου έιχε δώσει σιροπάκι με ginseg δεν ξέρω αν την βοήθησε διότι τότε πέρναμε και άλλα φάρμακα διότι δεν ξέραμε ακόμα τι έχει. Ακόμα κι αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο βότανο ή βιταμίνη η κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο για εμάς.. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και να δείχνετε πάντα αγάπη στα ζωάκια σας! Είναι το καλύτερο φάρμακο γιαυτα ♥
Η βιταμινη b12 και τα παυσιπονα βοηθανε αλλα θα στα πει ο γιατρος σου διοτι δεν ξερω αν θα της κανει καλο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf