AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
pit-bull-nanny-dog-14.jpg pit-bull-nanny-dog-18.jpg pit-bull-nanny-dog-19.jpg pit-bull-nanny-dog-24.jpg pit-bull-nanny-dog-27.jpg pit-bull-nanny-dog-28.jpg pit-bull-nanny-dog-29.jpg pit-bull-nanny-dog-30.jpg

Είναι εκπληκτικό πώς παραμένει αναλλοίωτο τόσο σε μορφολογία όσο και σε χαρακτήρα μέσα στο χρόνο, ειδικά αν το συγκρίνεις με άλλες φυλές και το πόσο έχουν αλλάξει μέσα σε 20 χρόνια ....
 






















AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Από πολλές πηγές προκύπτει οτι οι νταήδες του μεσοπόλεμου είχαν σκύλους που συχνά-πυκνά τους έβαζαν και τσακώνονταν με τους σκύλους των αντιπάλων τους. Ο Μαρίνος ο Μουστάκιας, ένας από τους μεγαλύτερους νταήδες της εποχής, δεν πήγαινε πουθενά χωρίς το σκύλο του το Μούργο που απεικονίζεται στις πρώτες φωτογραφίες πιο κάτω στην Τρούμπα. Ο σκύλος αυτός άφησε εποχή για τις μαχητικές του ικανότητες και μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον το όνομά του δίνονταν σε game pits στον Πειραιά.
0D379BB1-E68A-4973-8DFB-6B7213D17412.jpeg

686F1F68-50C7-4A33-AD12-8938D50E82E3.jpeg

FCB40FD5-A8DE-4113-B5C2-4ABD8B760A0A.jpeg

D1BFDB73-E05E-4C34-85A6-607EC11108EA.jpeg

Είναι άγνωστη η καταγωγή και προέλευση αυτών των σκύλων. Σε όλα όμως (εμφάνιση, χαρακτήρας, συμπεριφορά, μαχητικές ικανότητες) είναι ίδια ακριβώς με τα σημερινά πιτμπουλ.

Δεκαετία του ‘30. Αναφορές υπαρχουν και στο βιβλίο του Ηλία Πετρόπουλου «Ρεμπέτικα Τραγούδια» αλλά και αλλού. Οι προφορικές διηγήσεις είναι άπειρες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ ενδιαφέρον @AGRIAN , ευχαριστούμε πολύ.

Πραγματικά όμως μου κάνει εντύπωση ο φαινοτυπος που δείχνει να έχει ομοιογένεια.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
agrian, τις ιστορίες για τα μπουλντόγκς των ρεμπετών τις ξέρω και τις έχω γράψει από το '16:

Οι ρεμπετες, οι μαγκες, οι νταηδες και τα "μπουλντογκ"

Από πολλές πηγές προκύπτει οτι
Ο σκύλος αυτός άφησε εποχή για τις μαχητικές του ικανότητες
πηγές για το ότι κάποιοι μάγκες είχαν μαζί τους σκύλο, υπάρχουν και το ξέρω.

για τις κυνομαχίες ή για το ότι ο μούργος άφησε εποχή στις αρένες του πειραιά, ποιές είναι οι πηγές σου;
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
ποιές είναι οι πηγές σου;
Επίσημες πηγές, βιβλία και άρθρα στο διαδίκτυο μην περιμένεις. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι 3-4 φωτογραφίες και η διήγηση του Μάθεση για το μπουλντόγκ του, θα αγνοούσαμε τα πάντα. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν υπήρχαν.

Οι πηγές μου λοιπόν είναι κυρίως (αλλά όχι μόνο, καθώς υπάρχουν ενδείξεις σε διάφορα κείμενα) προφορικές διηγήσεις παππούδων που γνώρισαν κι έζησαν εκείνη την εποχή ή απογόνων τους που είχαν τις διηγήσεις αυτές νωπές κι έτυχε να τους γνωρίσω. Ένας από αυτούς, παλιός Πειραιώτης στα Μανιάτικα, είχε τον τελευταίο «Μούργο», σκύλο ίδιο με πιτ, που πέθανε 21 χρονών και τσακωνόταν με οτιδήποτε γαύγιζε. Αυτός μου είπε την ιστορία του πρώτου Μούργου και για τους σκυλοκαυγάδες των νταήδων, όπως τα άκουγε στην οικογένειά του. Και δεν ήταν ο μόνος που μου μίλησε σχετικά.

Απο τους καυγάδες των σκύλων τους, οι νταήδες ονομάστηκαν κι αυτοί σκυλόμαγκες :
Σκυλόμαγκας Ρεμπετοσλάνγκ από τη σάγκα του μάγκα, είναι ο μάγκας ο σκληρός, ο αδυσώπητος, ο μοβόρος που δεν το έχει σε τίποτα να σκοτώσει, ο σκύλος που είναι πάντα έτοιμος και πρόθυμος όχι μόνο να γαβγίσει, αλλά και να δαγκώσει.

Φυσικά τότε, ούτε κανόνες υπήρχαν, ούτε αρένες, ούτε τίποτε σχετικό. Ούτε είχαν όλοι σκύλους.

Για μένα το πιο ενδιαφέρον απ´ όλα είναι οτι ονόμαζαν τους σκύλους τους μπουλντόγκ κι οτι αυτοί ήταν ακριβώς ίδιοι σε όλα με τα σημερινά πιτμπουλ - αυτό που ισχυρίζομαι στο παρόν θέμα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
βρε agrian...

ξεκινάς το ποστ λέγοντας:
"Από πολλές πηγές προκύπτει οτι..."
σε ρωτάω ποιες είναι οι πηγές και μου λες
"Επίσημες πηγές, βιβλία και άρθρα στο διαδίκτυο μην περιμένεις."
μετά λες: "Οι πηγές μου λοιπόν είναι κυρίως (αλλά όχι μόνο, καθώς υπάρχουν ενδείξεις σε διάφορα κείμενα) προφορικές διηγήσεις παππούδων...".


σε ξαναρωτάω λοιπόν, ποια κείμενα είναι αυτά που κάνουν λόγο ή έστω δίνουν ενδείξεις για κυνομαχίες στην Ελλάδα του '30;
αναφέρεις το βιβλίο του Πετρόπουλου. κάνει μέσα λόγο για κυνομαχίες; που;


κάτι ακόμα.

μπουλντόγκ τα ονόμαζαν γιατί το μπουλντόγκ τον καιρό εκείνο συμβόλιζε την αγριάδα, τη δύναμη και τον τσαμπουκά και στην τελική, αυτή τη λέξη γνώριζαν και καμία άλλη.
πως περίμενες να τα αποκαλούν; "πιτ";

υπάρχει φωτογραφία του Γενίτσαρη με το "μπουλντόγκ" του το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι μπόξερ.