Επιληψία


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
Γεια σας!!

Έχω ένα πιτμπουλακι την ιρις!!πριν από ένα μήνα έπαθε για πρώτη φορά κρίση επιληπτικη μέσα σε 15 μέρες 4 φορές Ούτε ένα λεπτό έτσι άρχισα και γω να το ψάχνω πήγα στο γιατρό και μου έδωσε χάπια τα keppra,20 μέρες δεν είχε κάνει κρίση μέχρι προχθές που έκανε και μάλιστα μεγάλη 5 λεπτά πήρα την γιατρό και μου είπε να αυξήσω την δώσει..θέλω γενικά την συμβουλή σας πάνω στο θέμα πως πρέπει να κινηθώ γιατί το θέαμα που είδα δεν μου άρεσε καθόλου..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
έκανες εξετάσεις ? συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις κοιτανε συκώτι , ζάχαρο και καποιες ασθένειες που χτυπανε νευρολογικά.
ΘΑ βοηθήσει τον γιατ΄ρο σου αν μπορέσεις να τραβήξεις ενα βιντεο την ωρα της κρίσης.
περαστικά σου ευχομαι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πριν βαφτίσουμε την ασθένεια επιληψία, θα πρέπει να αποκλειστούν όπως έγραψε και η @vek και άλλες ασθένειες και παράγοντες που χτυπάνε νευρολογικά. Από πρόσφατο περιστατικό φίλης, ξεσκόνισαν το σκυλί σε εξετάσεις, γενικές βιοχημικές, νάτριο/κάλιο, τοξόπλασμα, μόρβα και δεν θυμάμαι τι άλλο. Οπωσδήποτε επίσης video για να το δει ο γιατρός αλλά και καταγραφή συχνότητας.
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
Πριν βαφτίσουμε την ασθένεια επιληψία, θα πρέπει να αποκλειστούν όπως έγραψε και η @vek και άλλες ασθένειες και παράγοντες που χτυπάνε νευρολογικά. Από πρόσφατο περιστατικό φίλης, ξεσκόνισαν το σκυλί σε εξετάσεις, γενικές βιοχημικές, νάτριο/κάλιο, τοξόπλασμα, μόρβα και δεν θυμάμαι τι άλλο. Οπωσδήποτε επίσης video για να το δει ο γιατρός αλλά και καταγραφή συχνότητας.
Εξετάσεις μέχρι στιγμής έχω κάνει αιμα ούρα και υπέρηχο..βιοχημικές πόσο κοστίζουν περίπου??και βίντεο έχω,μόλις το έπαθε έβαλε κάμερες στο σπίτι να ξέρω ακριβώς τι γίνετε και όταν δεν είμαι..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι κρίσεις είναι ένα σύμπτωμα κάποιας δυσλειτουργιας, δεν είναι η ασθένεια.
Είθισται οι γιατροί πρώτα να βρίσκουν την αιτία που προκαλεί τις κρίσεις και μετά το φάρμακο ώστε να αντιμετωπιστει.

Αλλάξατε κάτι στην καθημερινότητα της σκυλιτσας σας λίγο πριν ξεκινήσει τις κρίσεις;
Αμπούλα ίσως;
 


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
Οι κρίσεις είναι ένα σύμπτωμα κάποιας δυσλειτουργιας, δεν είναι η ασθένεια.
Είθισται οι γιατροί πρώτα να βρίσκουν την αιτία που προκαλεί τις κρίσεις και μετά το φάρμακο ώστε να αντιμετωπιστει.

Αλλάξατε κάτι στην καθημερινότητα της σκυλιτσας σας λίγο πριν ξεκινήσει τις κρίσεις;
Αμπούλα ίσως;
Όχι τπτ απολύτως..Δεν είμαι υπέρ της αμπουλας..έχω λουράκι στην Αθήνα δεν χρειάζεται και τόσο δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τσιμπούρια..το μόνο που μπορείς να πεις διαφορετικό εκείνη την μέρα είναι θόρυβος από εργασίες που έκανε ο από πάνω
 


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
Οι κρίσεις είναι ένα σύμπτωμα κάποιας δυσλειτουργιας, δεν είναι η ασθένεια.
Είθισται οι γιατροί πρώτα να βρίσκουν την αιτία που προκαλεί τις κρίσεις και μετά το φάρμακο ώστε να αντιμετωπιστει.

Αλλάξατε κάτι στην καθημερινότητα της σκυλιτσας σας λίγο πριν ξεκινήσει τις κρίσεις;
Αμπούλα ίσως;
Όχι τπτ απολύτως..Δεν είμαι υπέρ της αμπουλας..έχω λουράκι στην Αθήνα δεν χρειάζεται και τόσο δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τσιμπούρια..το μόνο που μπορείς να πεις διαφορετικό εκείνη την μέρα είναι θόρυβος από εργασίες που έκανε ο από πάνω
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για τι είδους κρίσεις μιλάμε;
Σπασμούς με αφρούς πχ ή κάτι πιο ήπιο;
Ολες τις φορές είδατε παρόμοια συμπτώματα σε ένταση και έκφραση ή το βλέπετε να επιδεινωνεται;
 


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
Για τι είδους κρίσεις μιλάμε;
Σπασμούς με αφρούς πχ ή κάτι πιο ήπιο;
Ολες τις φορές είδατε παρόμοια συμπτώματα σε ένταση και έκφραση ή το βλέπετε να επιδεινωνεται;
Κάθε φορά που κάνει και πιο έντονο την τελευταία έκανε 5 λεπτά σπασμούς αφρούς από στόμα κατουρηθηκε και ήταν πολύ έντονο και έκανε και άλλα 2 λεπτά να συνέλθει γιατί με έβλεπε και μου αγρίεψε
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
5 λεπτά είναι πάρα πολύ σε διάρκεια.
Θέλει και προσοχή κατά τη διάρκεια της κρίσης και για την ίδια αλλά και για σας.
Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον άλλον γιατρό ή να το συζητήσετε με τον δικό σας (εάν αυτόν εμπιστεύεστε).
Θεωρώ πως είναι απαραίτητο να γίνουν εξετάσεις ώστε να βρειτε τι προκαλεί τις κρίσεις. Υπάρχει περίπτωση να μην βρείτε καν τι τις προκαλεί.
Δεν ξέρω αν και το φάρμακο που της έδωσε ο γιατρός το επιβαρύνει.
Όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσετε μαζί του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πρεπει να κανετε αμεσως μετα απο κριση μετριση ζαχαρου. Εαν δεν εχει καποια υποκλυκαιμια και κανει κριση- τοτε πατε παρα περα. Εξετασεις βιοχημηκες (συκωτη κυριος), Αναπλασμοση, Ερλιχια, Τοξοπλασμα, Αυτοανοσο. Εαν ολα αυτα ειναι αρνητικα, επιβαλλεται καρδιογραφημα/υπερηχως καρδιας.
Εαν ουτε εκει δεν δειχνει τιποτα, γινεται και μια αξονικη- για να αποκλειστει ονγκος στον εγκεφαλο- και εαν και εκει ειναι καθαρο- τοτε μιλαμε για ιδιοπαθης επιλιψια και διδεται φαρμακευτικη αγωγη με αντιεπιλεπτικα.
Τα περισσοτερα αντιεπιλεπτικα θελουν χρονο για να δρασουν- και χρειαζεται να ελεγθει τακτικα η σταθμη τους στο αιμα.
 


Kira2018

Member
19 Μαρτίου 2018
17
10
33
καλησπερα! 27 Ιουλιου ειχαμε την πρωτη μας κριση και εδω και δυο εβδομαδες, μετα απο συνολικα 5 grand mal κρισεις και αριστες βιοχημικες εχουμε ξεκινησει αγωγη με βρωμιουχο καλλιο (epilease). τους δυο μηνες που περασαν, το σκυλι ηταν φανερα κααταπονημενο, ειχε αλλαξει η διαθεση του και φαινοταν πως ενιωθε πως κατι του συμβαινει. πολλα εχω σκεφτει οτι μπορει να επαιξαν ρολο (εαν δεν ειναι κληρονομικο, πραγμα που δεν μπορω να γνωριζω), απο εμβολια, αποπαρασιτικα, καποιο χημικο στο σπιτι η κατι στην τροφη. Επισης, με εχει ανησυχησει το γεγονοσ οτι ο fda στην αμερικη ανακοινωσε επισημα οτι το bravecto προκαλει νευρολογικα προβληματα. εχω κοψει καθε ειδους χημικο απο καθαριστικα σπιτιου μεχρι αποπαρασιτικα. επισης, εφυγα απο κροκετα σε μπαρφ. κατι βασικο που πρεπει να ζητησεισ απο τον κτηνιατρο εαν οντως το σκυλι σου διαγνωστει , ειναι τα φαρμακα εκτακτης αναγκης, τα οποια ειναι συνταγογραφουμενα. Επισης, ψυχραιμια και ηρεμια .
 


15 Αυγούστου 2018
6
0
37
καλησπερα! 27 Ιουλιου ειχαμε την πρωτη μας κριση και εδω και δυο εβδομαδες, μετα απο συνολικα 5 grand mal κρισεις και αριστες βιοχημικες εχουμε ξεκινησει αγωγη με βρωμιουχο καλλιο (epilease). τους δυο μηνες που περασαν, το σκυλι ηταν φανερα κααταπονημενο, ειχε αλλαξει η διαθεση του και φαινοταν πως ενιωθε πως κατι του συμβαινει. πολλα εχω σκεφτει οτι μπορει να επαιξαν ρολο (εαν δεν ειναι κληρονομικο, πραγμα που δεν μπορω να γνωριζω), απο εμβολια, αποπαρασιτικα, καποιο χημικο στο σπιτι η κατι στην τροφη. Επισης, με εχει ανησυχησει το γεγονοσ οτι ο fda στην αμερικη ανακοινωσε επισημα οτι το bravecto προκαλει νευρολογικα προβληματα. εχω κοψει καθε ειδους χημικο απο καθαριστικα σπιτιου μεχρι αποπαρασιτικα. επισης, εφυγα απο κροκετα σε μπαρφ. κατι βασικο που πρεπει να ζητησεισ απο τον κτηνιατρο εαν οντως το σκυλι σου διαγνωστει , ειναι τα φαρμακα εκτακτης αναγκης, τα οποια ειναι συνταγογραφουμενα. Επισης, ψυχραιμια και ηρεμια .
Εγώ της δίνω το keppra για το πρώτο 2μηνο έδινα 250mg πρωί και το ίδιο βράδυ και μου έκανε κρίση κάθε 25 μέρες τώρα το ανεβάσαμε στο 500mg και δεν έχει ξανακάνει..βέβαια κι μένα δεν έχει αντοχές την βγάζω στο πάρκο για παιχνίδι και πλέον αντέχει 20 λεπτά ενώ πριν ήθελε 1.5 ώρα την άλλη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις βιοχημικές να δω τι γίνεται από τον Αύγουστο που τα παίρνει..το χαπι έκτακτης ανάγκης τι είναι??
 


Kira2018

Member
19 Μαρτίου 2018
17
10
33
Εγώ της δίνω το keppra για το πρώτο 2μηνο έδινα 250mg πρωί και το ίδιο βράδυ και μου έκανε κρίση κάθε 25 μέρες τώρα το ανεβάσαμε στο 500mg και δεν έχει ξανακάνει..βέβαια κι μένα δεν έχει αντοχές την βγάζω στο πάρκο για παιχνίδι και πλέον αντέχει 20 λεπτά ενώ πριν ήθελε 1.5 ώρα την άλλη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις βιοχημικές να δω τι γίνεται από τον Αύγουστο που τα παίρνει..το χαπι έκτακτης ανάγκης τι είναι??
Δεν ειναι χαπι, ειναι diazepam υποθετο, φαντασου σαν βαλιουμ. Αν η κριση κραταει πολυ, αν κανει πολλες μια μετα την αλλη η εαν δεν σταματαει η κριση το χορηγείς ωστε να σταματησει
 


28 Αυγούστου 2017
2
0
31
Δεν ειναι χαπι, ειναι diazepam υποθετο, φαντασου σαν βαλιουμ. Αν η κριση κραταει πολυ, αν κανει πολλες μια μετα την αλλη η εαν δεν σταματαει η κριση το χορηγείς ωστε να σταματησει

έχετε δώσει το rectal diazepam? εμάς δεν σταμάτησε τις κρισεις,έκανε αλλες 8 μετά αλλά στο εξωτερικό δίνουν και απο τη μύτη midazolam...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf