Ποιος είναι ο Cesar Millan;


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μια φορα εδω στα μερη μου ειχε γινει σεμιναριο με θετικους.
με ειχε τραβηξει ενας φιλος και πηγαμε μαζι να δουμε ( τι το θελα)
τα λεγαν παρα πολυ ωραια ειναι η αληθεια και μετα απο 2 ωρες αν θυμαμαι καλα καποιοι αγανακτησαν και τους ρωτησαν ποτε θα βγουν τα σκυλια να τα δουν τι κανουν (σουπερμαν μην γελας)..
η απαντηση σου ηταν ηταν...................
δεν μπορουμε να φερουμε σκυλια εδω γιατι εχει κοσμο και στρεσαρωντε και δεν θα εκτελουν κλπ κλπ.
epial δεν το περνω οτι το ειπες για εμενα αλλα ναι ημουν ταλιμπαν που πηγα εκει να δω τι;;
με ενα 20αρικο που ειχαμε δωσει αν θυμαμαι καλα θα ειχα πιει 10 μπυρες και θα ειχα γινει και ζαντα (θα το εριχνα στην δικια μου θετικη δηλαδη).
 
  • Like
Reactions: Hammer


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Να σου πω εγώ με τι σπουδες.... 5-10 σεμινάρια, εκπαιδευση στου κασιδη το κεφάλι και μετά τσουυυπ αυτοαποκαλουνται θετικοι. Ε σόρρυ αλλά κατι τετοιοι σε κάθε επαγγελμα χαλάνε την πιατσα!
Αυτο ακριβως λεω κι εγω...εχει γεμισει ο τοπος νεα ατομα που χουνε βγαλει αυτα τα σεμιναρια, και μαλιστα εχουνε "μαθει" να κραζουνε ολους τους αλλους. Τους βλεπεις εχουνε ολοι τις ιδιες κλισε αποψεις και απαντησεις. Καρμπον ρε παιδι μου. Ασε που ανακατευονται εκει που δε τους σπερνει. Θα ξεχασω γω που δε φτανει που περιμενα μια ωρα στον Κεστη(νταξει συνηθισμενο :p ) ειχα και μια "εξυπνη" να μου κανει ολοοοοοκληρο κηρυγμα επειδη φοραγε η Ληδα πνιχτη. Ε στο τελος την εβρισα κ εσκασε :p

Αλλα νταξει ρε αδερφε αγαπας τα σκυλια, θες να γινεις εκπαιδευτης. Εχε τ αυτια σου και τα ματια σου ανοιχτα να ΜΑΘΕΙΣ!!!! Ολοι οι ανθρωποι κ ολοι οι επαγγελματιες πρεπει να χουν ανοιχτους οριζοντες!

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ ξερω οτι οι παρωπιδες ειναι για τα αλογα... οι ανθρωποι παντα θα μαθαίνουμε και ποτε δεν θα τα μάθουμε ολα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Για παράδειγμαόταν είμαστε άρρωστοι από ίωση και έχουμε πυρετό, το σύμπτωμα είναι ο πυρετός.Μπορούμε να πάρουμε αντιπυρετικό (κλασσική μέθοδος εκπαίδευσης) ή αντιβίωση(θετική μέθοδος εκπαίδευσης). Και με τα δύο ο πυρετός θα πέσει. Αν όμως δεν πάρουμε αντιβίωση και δεν αντιμετωπιστεί η ίωση(αιτία) τότε μπορεί να έχουμε άλλο σύμπτωμα πχ: βήχα ή να ξανανεβάσουμε πυρετό, αν η ίωση είναι σοβαρή. Μπορούμε βέβαια να παίρνουμε κάθε μέρα αντιπυρετικό, αν όμως η ίωση είναι σοβαρή, μπορεί στο τέλος να καταλήξουμε στο νοσοκομείο, μόνο και μόνο γιατί δεν αντιμετωπίσαμε την αιτία. [/FONT][/COLOR][/SIZE]
Αν παρεις αντιβιωση ενω εχεις ιωση, θα κανεις μια τρυπα στο νερο. Αρα η θετικη εκπαιδευση ειναι της πλακας :p


@ghelly το κακο ειναι οταν σε φανατιζουνε και νομιζεις οτι εχεις γινει παντογνωστης!

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν παρεις αντιβιωση ενω εχεις ιωση, θα κανεις μια τρυπα στο νερο. Αρα η θετικη εκπαιδευση ειναι της πλακας :p


@ghelly το κακο ειναι οταν σε φανατιζουνε και νομιζεις οτι εχεις γινει παντογνωστης!

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Φανατιζεσαι αν εχεις το μικρόβιο της ξερολιασης, δεν μπορώ να φανταστώ φανατισμένο καποιον που πατάει στα πόδια του και ξέρει τι γνώσεις εχει και ως πού φτάνει. Ολοι οι υπολοιποι απλά παιρνουν σειρά να ξεφτυλιστουν την στιγμή που θα αποδειχθουν λιγοι.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Σωστη, πιστευω παντως οτι ολοι τους ξερουν μεχρι που φτανουν, ή σχεδον ολοι. οποτε δε θα φτασουν στο σταδιο να ξεφτυλιστουν, εφοσον δυσκολα θ ασχοληθουν εξαρχης ;)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σωστη, πιστευω παντως οτι ολοι τους ξερουν μεχρι που φτανουν, ή σχεδον ολοι. οποτε δε θα φτασουν στο σταδιο να ξεφτυλιστουν, εφοσον δυσκολα θ ασχοληθουν εξαρχης ;)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Μην το λες, ξερω ηδη ατομο με ξερολιαση που οταν απετυχε σε αυτό που του ζητήθηκε, εφυγε μες τα νεύρα... Προφανώς και θεώρησε προκληση να τα βγάλει περα, αλλά αν δεν ξερεις τι κανεις, μπορει να βλάψεις και το σκύλο.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Σταματα εσυ μη μιλας, με τον αλλον τον ψηλο με τα "μανικια" πατε και τα φοβιζετε τα σκυλια! Ντροπη :p


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν εχω παψει να το λέω, χρειάζεται ισορροπια σε καθε τι. Τίποτα δεν ειναι μονοδιάστατο. Οποτε σαφώς και δεν μπορώ να δεχτώ τα περι "ολοι οι θετικοι", γιατι πολυ απλά δεν ξερει κανεις ολους τους θετικους για να κρινει και να τσουβαλιάσει. Οπως επισης δεν θα βάλω στην ιδια μοιρα τους λοιπους εκπαιδευτές με εναν πατρινο "μη θετικο" που εχω δει να μιλάει στα ζώα. Το οτι καποιος κρατά ενα κλικερ και λιχουδιές και παιχνίδια, δεν τον κανει αυτοματα θετικό εκπαιδευτη.
Νομίζω ότι εδώ βρίσκεται η πραγματικότητα.
Δεν μου αρέσουν οι εκπαιδευτές που σε όλα τα σκυλιά έχουν το ίδιο γιατρικό.
Και δεν μιλάω μόνο για θετικούς αλλά και για τους αρνητικούς που σε οποιοδήποτε σκύλο θα φορέσουν πνίχτη και θα πορεύονται.
Ας μην γελιόμαστε λίγοι είναι οι μάγκες εκπαιδευτές που θα αντιμετωπίσουν τον κάθε σκύλο σαν μια ξεχωριστή οντότητα και με έναν συνδιασμό και θετικής προσέγγισης και άλλων θα λύσουν τα προβλήματα του.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ας μην γελιόμαστε λίγοι είναι οι μάγκες εκπαιδευτές που θα αντιμετωπίσουν τον κάθε σκύλο σαν μια ξεχωριστή οντότητα και με έναν συνδιασμό και θετικής προσέγγισης και άλλων θα λύσουν τα προβλήματα του.
Δεν έχει άλλο θεωρητικό υπόβαθρο ο θετικός τρόπος προσέγγισης;
Πως μπορείς να εφαρμόσεις κάτι άλλο, όταν είναι αντίθετο στην όλη φιλοσοφία σου;

Εκτός αν μιλάμε για επιλεκτική θεωρία άρα και προσέγγιση, ανάλογα την περίπτωση.
 


17 Οκτωβρίου 2013
16
0
Θεσσαλονικη
Καλησπερα!
Ψιλοξεθαβω λιγο το θεμα αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος αν υπαρχουν πουθενα βιντεακια του cesar με ελληνικους υποτιτλους για μας που δεν κατεχουμε και πολυ την αγγλικη!
Ευχαριστω!
 


Λίλα

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
2
2
33
Καλησπέρα. Χρόνια και ζαμάνια έχουν περάσει το γνωρίζω. Αλλά έπεσα πάνω σας σε μια τυχαία αναζήτηση για τον Cesar και διάβασα όλες τις σελίδες. Έχω υιοθετήσει εδώ και 2 μήνες ένα Τζακ Ράσελ, έιναι αρσενικό και σχεδόν 2 χρονων. Πολύ καλά τα λέτε για την θετική εκπαίδευση και μπλα μπλα μπλα, παρακολουθούσα κι εγώ την Βικτώρια στην αρχή και προσπάθησα για σχεδόν ένα μήνα να ακολουθήσω την ''θετικη'' πλευρά. Το σκυλί δαγκώνει παιδια. Απλά λιτά κι απέρριτα. Δεν ξέρω τι έχει περάσει στη ζωούλα του και τι έζησε στο καταφυγίο κλπ, αυτό που ξέρω εγβ είναι οτι δαγκώνει, εμενα, που τον ταίζω, άρα για μένα, υπάρχει πρόβλημα. Σοβαρό μάλιστα, που δεν λύνεται ούτε με λιχουδίτσες και μπισκοτάκια ούτε με παιχνιδάκια και χαδάκια επιβράβευσης. Έτσι του έμαθα τα κάτσε σήκω κλπ, αλλα το σκυλί έχει γίνει ξεκάθαρα αρχηγός. Παρακολουθώ τον μιλάν εδώ και αρκετό καιρό πια και ναι το σκυλί, με διορθώσεις με το λουρι και αγγιγμα απότομο (ΟΧΙ ΚΛΩΤΣΙΑ που λετε και ξαναλέτε μερικοί), το κόβει. Πρέπει να το κόψει, πως να το κάνουμε δλδ...αν θέλω να μείνει μαζί μας, πρέπει να καταλάβει οτι είναι λάθος. Μίλησα και κατ ιδίαν εδω με εκπαιδευτή κ-9 και μου είπε οτι λεει και ο μιλαν. Και είναι πολύ πετυχημένος στη περιοχή μας και φημίζεται για την αγάπη του στα σκυλιά. Όμως μου το έκανε ξεκάθαρο, όσο δεν έχει αρχηγό, θα είναι εκείνος. Όσο δεν αντιδράς στα δόντια του, θα στα βγάζει. (Γιατί ο θετικός μου είχε πει να τον αγνοώ κάθε φορα που με δαγκώνει και γέλασαν και οι πέτρες), το σκυλί δεν είναι κουταβάκι. Λέτε και ξαναλέτε για κλωτσιές και κακοποίηση, όταν ο σιζαρ πολύ λογικά έχει εξηγήσει και πολλές φορες, οτι το όποιο άγγιγμα ή τράβηγμα λουριού, γίνεται για να βγεί το μυαλό απο τη διαδικασία που έχει μπεί. Ακούγεται πολύ νορμαλ, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Εγώ τα χρησιμόποιω πλέον στο φιντέλ και δείχνει να καταλαβαίνει γιατι το κόβει αμέσως με ενα σσσττ! και μάλιστα, με κουνιστή ουρά, γι αυτούς που ισχυρίζονται οτι τα τρομοκρατεί τα σκυλιά. Μήν μπερφευουμε τη βία με τα αγγίγματα διόρθωσης. Τα ίδια μου πρότεινε και ο εκπαιδευτής, αγγιγμα στον κώλο απότομο, να καταλαβει οτι ειναι διαφορετικό του χαδιού και γίνεται για να σταματήσει η συμπεριφορά.
 
  • Like
Reactions: nas and GRDANE


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Φυσικα και χρειαζονται οι διορθωσεις.
Ο τροπος εκπαιδευσης του Μιλαν ειναι απο τους καλυτερους, οταν ομως εφαρμοζεται απο εμπειρους και γνωστες της συμπεριφορας και της γλωσσας του σωματος των σκυλων, οπως ο Σιζαρ.
Οταν εφαρμοζεται απο ασχετους μπορει να κανει ζημια.

Ο "θετικος" τροπος με τις λιχουδιτσες, τα κλικερ κτλ ειναι για να μαθαινεις στον σκυλο(και αλλα ειδη ζωων) διαφορα κολπακια, τρικ, να δινει παρασταση.
Γι αυτο και ειναι τοσο δημοφιλης στους ανθρωπους που ασχολουνται με διαφορα κυναθληματα και εκπαιδευτες που θελουν να εντυπωσιαζουν ωστε να μαζευουν πελατες.
Ο "θετικος" τροπος σε σκυλους με προβληματα συμπεριφορας, ειναι σαν να ριχνεις λαδι στη φωτια...

Υγ. Το θετικος σε εισαγωγικα, γιατι δεν θεωρω την παραδοσικη εκπαιδευση αρνητικη, αν γινεται σωστα.
 


Λίλα

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
2
2
33
Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το ποιός εφαρμόζει την τεχνική του. Γι αυτό κι εγώ προσπαθώ να μείνω απλά στα βασικά που λέει και προσπαθώ να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ να αφομοιώσω ωστέ να έχω τουλάχιστον μια ιδέα για το τι μου λέει το σκυλί . Ναι ο ''θετικός τρόπος'' με εμάς δεν έχει κανένα αποτέλεσμα πάντως. Ίσα ισα.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
ισχυρίζονται οτι τα τρομοκρατεί τα σκυλιά. Μήν μπερφευουμε τη βία με τα αγγίγματα διόρθωσης. Τα ίδια μου πρότεινε και ο εκπαιδευτής, αγγιγμα στον κώλο απότομο, να καταλαβει οτι ειναι διαφορετικό του χαδιού και γίνεται για να σταματήσει η
συμπεριφορά.
Τα απότομα άγγιγματα είναι ένας τρόπος που τελικά θα δημιουργήσει την αντίδραση του να γυρίσει και να δαγκώσει το χέρι σου. Καλύτερα τραβήγματα του λουριού πριν το όριο του σκύλου, ή και ΕΤ, που είναι έμμεση μέθοδος λόγω του λουριού και δεν δημιουργεί αντιδράσεις.

Ο Μιλάν έχει κάποια καλά στοιχεία, από την Βικτώρια μακριά, τρέξε.
κλασσικά συνωμοσιολογικό βίντεο αλλά με ωραία στοιχεία
Επίσης, αν έχεις το πιο ήρεμο σκυλί του κόσμου μια χαρά είναι και η θετική εκπαίδευση, τα σκυλιά εδώ είναι πολύ πιο δύσκολα..
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εεεε μην το δένεις και κόμπο οτι το Ράσελ θα κόψει το δάγκωμα αν καταλάβει οτι είσαι αρχηγός και μπλα μπλα μπλα.....
Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι όπως λέει μια παλιά κινέζικη παροιμία
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τα απότομα άγγιγματα είναι ένας τρόπος που τελικά θα δημιουργήσει την αντίδραση του να γυρίσει και να δαγκώσει το χέρι σου. Καλύτερα τραβήγματα του λουριού πριν το όριο του σκύλου, ή και ΕΤ, που είναι έμμεση μέθοδος λόγω του λουριού και δεν δημιουργεί αντιδράσεις.
.
οταν λες πριν το οριο του σκυλου;;;η και ΕΤ;;;
παντως τα πιο πολλα σκλια γυρναν και δαγκωνουν τα χερια επειδη τα μαμουν με τετοιες διορθωσεις.
 
  • Like
Reactions: cygor


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
προσπαθω η επεμβαση μου στη σχεση μεταξυ σκυλου και παιδιων να ειναι οσο το δυνατον η πιο βασικη και αναγκαια γινεται δινοντας τους χωρο να βρουν τις δικιες τους ισορροπιες. Εκτος απο ενδιαφερον ειναι και αποτελεσματικο και αρκετα διδακτικο.

Ετσι λοιπον οσο ηταν μικροτερος μολις διναμε στις μικρες κατι να φανε το οποιο βρισκοταν στο χαμηλο τραπεζακι του σαλονιου ο σκυλος ξεκινουσε να κανει κυκλους σαν καρχαριας σε ναυαγιο, μολις εσπαγε τη νοητη περιμετρο οι μικρες εβγαζαν μια τσιριχτη φωνη η οποια πρεπει να ηταν οτι χειροτερο εχει βιωσει ο σκυλος μου στη ζωη του, μιλαμε για τιναγμα επιπεδου shock collar.

Με το παραπανω παραδειγμα θελω να επισημανω οτι η διορθωση μπορει να εχει πολλες μορφες και διαβαθμισεις, δεν ειναι ολα λουρι, καρφι και γκαπα γκουπα,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf