Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού..


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ Σωστό το point σου με το συγκεκριμένο βιντεάκι, ένας σκύλος εργασίας που εκτελεί πραγματικές εργασίες!
Απο το ίδιο βιντεάκι θα πιαστώ και εγώ όμως και θα αναφέρω ότι βλέπουμε έναν σκύλο (ευτυχισμένο θα έλεγα) να εργάζεται σε ένα κοπάδι και αν θυμάμαι καλά ο zenio έχει αναφέρει ότι η εργασία αυτή διαρκεί ένα 3ωρο περίπου, ίσος και παραπάνω ίσως και παρακάτω... Αυτή την εργασία εγώ όμως είναι φύσει αδύνατο να του την προσφέρω και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που προτιμώ μορφολογικό.
received_2243594762566448.jpeg
Από τον φετινό διαγωνισμό.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αυτή την εργασία εγώ όμως είναι φύσει αδύνατο να του την προσφέρω και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που προτιμώ μορφολογικό.
με κίνδυνο την αναζωπύρωση μιας βαρετής πλέον κουβέντας ....
γιατί νομίζεις ότι το ''μορφολογικό'' δεν θα έχει ανάγκη να κάνει κάτι;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αυτή την εργασία εγώ όμως είναι φύσει αδύνατο να του την προσφέρω και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που προτιμώ μορφολογικό.
με κίνδυνο την αναζωπύρωση μιας βαρετής πλέον κουβέντας ....
γιατί νομίζεις ότι το ''μορφολογικό'' δεν θα έχει ανάγκη να κάνει κάτι;
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
με κίνδυνο την αναζωπύρωση μιας βαρετής πλέον κουβέντας ....
γιατί νομίζεις ότι το ''μορφολογικό'' δεν θα έχει ανάγκη να κάνει κάτι;
TARA εγώ θα το πάω ένα βήμα παραπέρα...

Βρε παιδιά ας αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους....
Έχω 40 σχόλια σε αυτό το θέμα που πέρα από τις ερωτήσεις μου περιγράφω για πιο λόγο θέλω μορφολογικό και τι σκοπεύω να κάνω με αυτό (και για να προλάβω μερικούς δεν αναφέρομαι στο post #160) το οποίο όπως διευκρίνισα είχε περισσότερο κωμικό χαρακτήρα.
Το μόνο που είπα είναι ότι δεν θα είμαι σε θέση να του προσφέρω την εργασία ενός ποιμενικού. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θεωρώ πως "δεν θα έχει την ανάγκη να κάνει κάτι" και δεν νομίζω ότι έχω αφήσει να εννοηθεί κάτι τέτοιο.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπών λέω:
  • Ενδιαφέρομαι για την απόκτηση γερμανικού ποιμενικού.
  • Θα προτιμούσα μορφολογικής γραμμής διότι:
  1. Δεν θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά και μόνο για κάποια εργασία (φύλαξη κοπαδιού, φύλαξη χώρου, φύλαξη προσώπων, ανίχνευση εκρηκτικών-ναρκωτικών ουσιών:LOL:).
  2. Δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω σε αθλήματα (χωρίς να το αποκλείω αν προκύψει πρόσφορο έδαφος).
  3. Χωρίς να σνομπάρω καθόλου την εργασιακή γραμμή (και το εννοώ αυτό), αισθητικά μου αρέσει περισσότερο η μορφολογική γραμμή.
  4. Γνωρίζοντας ότι η εργασιακή γραμμή είναι πιο απαιτητική από την μορφολογική, επιλέγω την δεύτερη.
  • Επειδή δεν είμαι γνώστης στον τομέα αυτό αλλά με κόβει εκ των προτέρων να μην κάνω online αγορά από το "Κουταβάκια ο Τάκης", θα ήθελα να με κατευθύνεται σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέξω και πως θα πρέπει να κινηθώ στο ταξίδι ευρέσεως του κατάλληλου κουταβιού.
Έχοντας πει αυτά, τονίζω ότι πολλοί από σας μου μιλήσατε ή με κατευθύνατε σε posts σχετικά με εξετάσεις και προβλήματα υγείας της φυλής, σε θέματα σχετικά με τα pedigree, εκτροφείς κ.α
Επίσης αρκετοί από εσάς μου μιλήσατε καλοπροαίρετα πάντα για τους εργασιακούς.
Σας ευχαριστώ όλους ανεξαιρέτως και συνεχίζω να περιμένω τις απόψεις-συμβουλές σας!

Ο φίλτατος ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ ανέφερε:
Κάθε θέμα με Γερμανικό χτυπάει μεγάλα ποσοστά "τηλεθέασης" όπως και να έχει...
Έχοντας διαβάσει και άλλα παρόμοια θέματα είμαι πλέων 100% πεπεισμένος ότι αυτό συμβαίνει γιατί:
  • Πολλοί εδώ μέσα δεν θεωρούν τους Μορφολογικούς ως Γερμανικούς Ποιμενικούς, όσο και να επιχειρηματολογούν για το ταπεραμέντο των εργασιακών βάση προτύπου φυλής επιλέγουν να αγνοούν το κομμάτι που συγκαταλέγει και τους μορφολογικούς στο ίδιο πρότυπο.
  • Ομοίως με το επάνω, αν εξ αρχής δεν ανέφερα τις λέξεις Γ.Π + Μορφολογικός τότε το νήμα αυτό θα είχε τα μισά posts και μηδενικές διαμάχες.
Τα παράπονα αυτά θα πρέπει να κατευθύνονται συλλογικά από τα εκάστοτε σωματεία στην αρμόδια Αρχή που ορίζει το Πρότυπο της Φυλής και όχι στους υποψήφιους ιδιοκτήτες!
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μερικοί από εσάς καταλογίζεται κομμάτι της ευθύνης για την καταστροφής της φυλής (που έχω μεγάλη αμφιβολία για το αν υφίσταται αυτό με τον τρόπο που εσείς το εννοείτε) σε όποιον αποφασίζει να πάρει μορφολογικό Γ.Π. Αντιθέτως, είμαι υπέρμαχος σε όποιον εντοπίζει δήγματα ανευθυνότητας σε υποψήφιο ιδιοκτήτη και του τα γνωστοποιεί (κοινώς του τα χώνει!)

Τέλος, μπορεί να λέω τα αυτονόητα και να πλατειάζω αλλά τα "προβλήματα" τόσο του εργασιακού όσο και του μορφολογικού οφείλονται στον άνθρωπο!
Με την ίδια ευκολία και για τους ίδιους απώτερους σκοπούς τόσο οι εκτροφείς των μορφολογικών όσο και των εργασιακών καθορίζουν την εξέλιξη του είδους με τις ανάλογες επιπτώσεις. Οι μεν παραμελούν ταπεραμέντο οι δε παραμελούν μορφολογία δυστυχώς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα στοιχεία αυτά δεν υπάρχουν και στις δύο κατηγορίες.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Like γιατι εισαι συνειδητοποιημενος και, αν καταλαβαινω σωστα, αυτο που θελεις ειναι ενας γ.π. εκθεσιακης μορφολογιας, με ηπιο χαρακτηρα και οχι τον τυπικο χαρακτηρα ή μορφολογια ενος γ.π.
Δεκτο, ειναι δικαιωμα σου.

Εδω θα διαφωνησω:
Με την ίδια ευκολία και για τους ίδιους απώτερους σκοπούς τόσο οι εκτροφείς των μορφολογικών όσο και των εργασιακών καθορίζουν την εξέλιξη του είδους με τις ανάλογες επιπτώσεις. Οι μεν παραμελούν ταπεραμέντο οι δε παραμελούν μορφολογία δυστυχώς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα στοιχεία αυτά δεν υπάρχουν και στις δύο κατηγορίες.
Οι μεν "μορφολογικοι" εκτροφεις παραμελουν τα παντα, χαρακτηρα και μορφολογια....
Οι δε "εργασιακοι" εκτροφεις προσπαθουν τουλαχιστον, με τον τροπο τους(κυναθληματα, "εικονικη" εργασια κτλ.), να κρατησουν ζωντανη και οσο γινεται λειτουργικη την φυλη αυτη.

Αφου σε ενδιαφερει αυτη η φυλη σου προτεινω να ψαξεις για vintage φωτογραφιες και βιντεο, για να καταλαβεις ποια ηταν η παραδοσικη μορφολογια του γ.π.
Το πιο κοντινο παραδειγμα μορφολογικα εντος προτυπου γ.π. σημερα ειναι ο εργασιακος, ακομα κι αν δεν κανει την πραγματικη παραδοσιακη εργασια του...

Υ.γ.Ο εργασιακος, αν ο εκτροφεας σου διαλεξει ενα ηπιο κουταβι, και εσυ το αναθρεψεις, εκπαιδευσεις και κοινωνικοποιησεις σωστα, θα γινει μια χαρα διαχειρισιμος σκυλος, μη φανταστεις οτι θα δαγκωνει ολη μερα τα καγκελα, θα περπαταει στο ταβανι και θα κυνηγαει ανθρωπους...
Μιλαμε για μια απο τις πιο εκπαιδευσιμες, ισορροπημενες και ευπροσαρμοστες φυλες.
Επισης ο εργασιακος διατηρει την ικανοτητα να στεκεται ορθιος, να περπαταει και να τρεχει!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Εδω θα διαφωνησω:

Οι μεν "μορφολογικοι" εκτροφεις παραμελουν τα παντα, χαρακτηρα και μορφολογια....
Οι δε "εργασιακοι" εκτροφεις προσπαθουν τουλαχιστον, με τον τροπο τους(κυναθληματα, "εικονικη" εργασια κτλ.), να κρατησουν ζωντανη και οσο γινεται λειτουργικη την φυλη αυτη.
Θα μου επιτρέψεις, να διαφωνήσω κι εγώ στην...διαφωνία σου.
Επειδή την βρίσκω ισοπεδωτική, επιπέδου νηπιαγωγείου, με την καλή έννοια.
Ανθρώπου δηλαδή, που υιοθετεί ακραίες απόψεις, που τις διαβάζει στο φόρουμ, χωρίς να έχει δική του προσωπική εμπειρία. Και για τις δύο κατηγορίες σκύλου.
 
  • Like
Reactions: Siegfried




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Θα μου επιτρέψεις, να διαφωνήσω κι εγώ στην...διαφωνία σου.
Επειδή την βρίσκω ισοπεδωτική, επιπέδου νηπιαγωγείου, με την καλή έννοια.
Ανθρώπου δηλαδή, που υιοθετεί ακραίες απόψεις, που τις διαβάζει στο φόρουμ, χωρίς να έχει δική του προσωπική εμπειρία. Και για τις δύο κατηγορίες σκύλου.
Εμπειρια απο εκθεσεις, εκθεσιακους σκυλους κτλ εννοεις;
Οχι δεν εχω.
Αλλα αν σου εβαζα ομως φωτογραφια του σκυλου που ειχα, θα εβλεπες αυτο
images-6.jpg
Η ομοιοτητα ειναι τετοια που θα μπορουσε να ειναι ο ιδιος σκυλος.
(Ο δικος μου ηταν λιγο πιο γομαρι και η ραχη ηταν πιο ισια, κατα τ αλλα ιδιος)
Τον εχω ζησει λοιπον αυτο τον σκυλο, και μαλιστα να κανει τη ζωη που εκαναν οι παππουδες του, ελευθερος να εκφραζει δλ τα φυσικα του ενστικτα και τον χαρακτηρα του στο 100%.
Ποσοι απο εδω ειχαν/εχουν γ.π. που κανει την παραδοσιακη εργασια του και ζει σε φυσικες συνθηκες; ε;
Εγω πιτσιρικας ανεβαινα στο βουνο νυχτα με φακο, με το λυκοσκυλο διπλα μου για να κατεβασω τις κατσικες που δεν γυριζαν το βραδυ στο μαντρι, και δεν φοβομουν τιποτα γιατι ηξερα καλα ποιον ειχα διπλα μου...
Φερε μου τον εκτροφεα να μου πει για τα λυκοσκυλακια στα κενελ και τις εμπειριες......

Αποψεις στο φορουμ που θεωρω οτι εχουν λογικη, και συγκρινοτας τις με τις δικες μου εμπειριες και την δικη μου αντιληψη, φυσικα και τις αποδεχομαι.

Εσενα σου φαινεται ακραια η αποψη μου, εμενα μου φαινεται ακραια η εξελιξη, ή μαλλον η καταντια του μορφολογικου γπ.
Εχω δει απο κοντα μορφολογικα γ.π, δεν χρειαζεται να τρεχω σε εκθεσεις και εκτροφεια, ξερω τι βλεπω......
 
  • Like
Reactions: greko11 and Dimi_21


14 Μαρτίου 2018
15
44
60
... τα παράπονα αυτά θα πρέπει να κατευθύνονται συλλογικά από τα εκάστοτε σωματεία στην αρμόδια Αρχή που ορίζει το Πρότυπο της Φυλής και όχι στους υποψήφιους ιδιοκτήτες!
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μερικοί από εσάς καταλογίζεται κομμάτι της ευθύνης για την καταστροφής της φυλής (που έχω μεγάλη αμφιβολία για το αν υφίσταται αυτό με τον τρόπο που εσείς το εννοείτε) σε όποιον αποφασίζει να πάρει μορφολογικό Γ.Π. Αντιθέτως, είμαι υπέρμαχος σε όποιον εντοπίζει δήγματα ανευθυνότητας σε υποψήφιο ιδιοκτήτη και του τα γνωστοποιεί (κοινώς του τα χώνει!)
Καταρχήν ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την παρέμβαση, γιατί σχετικός με το θέμα δεν είμαι.
Αλλά, έχω την εντύπωση ότι τα κουτάβια προς πώληση δεν προέρχονται από τον εκτροφέα που εκτρέφει για «πάρτη» του και έτυχε να του περισσέψουν.
Αγοράζουμε τα κουτάβια που προορίζονται για πώληση και υπό αυτή την έννοια τα «θέλω» μας ως αγοραστές, συντελούν ενεργά στην δημιουργία τους.

Οπότε, οι προσδοκίες που έχουμε από μια ράτσα, καθώς και η σχετικότητα των προσδοκιών αυτών με τα θέλω/μπορώ / & πρέπει της ράτσας αυτής , θεωρώ ότι συμβάλουν πολύ στην πορεία εξέλιξης της.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Hammer
θεωρείς πως ο συγκεκριμένος σκύλος που έβαλες στη φωτογραφία έχει μια σωστή κατασκευή, μια sound κατασκευή - σαν σκύλος;

να ψαξεις για vintage φωτογραφιες και βιντεο, για να καταλαβεις ποια ηταν η παραδοσικη μορφολογια
Σε τέτοιου τύπου κατασκευές αναφέρεσαι όταν μιλάς για "παραδοσιακή" μορφολογία;
Με τέτοιο ντιπ στην ράχη;
Θεωρείς πως το ντιπ είναι άσχετο με την υπόλοιπη κατασκευή;

Και αν όχι, ποιός είναι ο λόγος που φέρνεις ως παράδειγμα και ως "πρότυπο" τον συγκεκριμένο σκύλο και όχι κάποιον άλλον;
Τι είδες στον συγκεκριμένο και σου κέντρισε το ενδιαφέρον;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
@Hammer μπορώ να σου ανταπαντώ επί πολλές σελίδες, αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται.
Ο παρόν θεματοθέτης, αποτελεί ίσως την φετινή μας έκπληξη. Δεν έχει ανάγκη :)
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ας γράψω ακόμα μια φορά αν και το έχω ξαναγράψει.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα του γερμανικού ποιμενικού σήμερα δεν είναι κατά πόσο ίσια είναι η ράχη η πόσο καμπούρης είναι (σίγουρα και αυτά αποτελούν πρόβλημα όταν δημιουργούν προβλήματα υγείας ή soundness).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της φυλής είναι στο χαρακτήρα,στην όρεξη για δουλειά και στα ένστικτα για δουλειά.
Δυστυχώς πολλά γ.π σήμερα δεν έχουν τα drives για να κάνουν τη δουλειά.
Ο γερμανικός ποιμενικός πρέπει να είναι ένας σκύλος με ατσάλινα νεύρα, τρομερή θεληση και γεμάτος ταμπεραμέντο.

Εκεί πονάει ο γερμανικός ποιμενικός σήμερα και εκεί είναι η μεγαλύτερη διαφορά των δύο γραμμών (εργασιακών-εκθεσιακων).
Δεν είναι ούτε στο χρώμα ,ούτε στη κλίση ούτε στο μεγεθος.

Δυστυχώς η μεγάλη ζήτηση οδήγησε πολλούς εκτροφείς να "λειανουν" τις γωνίες του σκύλου ώστε να μπορέσουν να καλύψουν τις ανάγκες της αγοράς.

Αν υπάρχουν καλά δειγματα της φυλής ανάμεσα στους εκθεσιακούς σκυλους?σαφώς υπάρχουν αλλά δυστυχώς λιγα.


Όταν βλέπουμε στα krufts του 16 να επιβραβεύονται ανάπηρα σκυλιά τι άλλο να περιμένουμε?


images (3).jpeg images (4).jpeg images (5).jpeg

Τα λόγια του ιδρυτή που αν σηκωνόταν σήμερα πρώτα θα αμολαγε τον otto von graffath σε πολλούς εκτροφείς και μετα θα έκανε σεπουκου.

Υ.Γ Τα ανωτέρω αποτελούν προσωπικές απόψεις και δεν είναι απαραίτητα σωστες.

Υ.Γ σκεφτομαι πολύ σοβαρά να αποκτήσω δύο ακόμα γερμανικά ποιμενικά ένα εργασιακό και ένα εκθεσιακο με σκοπό την άμεση σύγκριση καθώς τα σκυλιά θα μεγαλώσουν ακριβώς το ίδιο.
Περισσότερα σε καινούργιο θέμα
 
Last edited:




sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Ερώτηση άσχετου:
Έχω διαβάσει σε πολλά post τον όρο "ατσάλινα νεύρα".
Εξηγήστε μου παρακαλώ με παραδείγματα τί ακριβώς σημαίνει αυτό σε ένα σκύλο?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ερώτηση άσχετου:
Έχω διαβάσει σε πολλά post τον όρο "ατσάλινα νεύρα".
Εξηγήστε μου παρακαλώ με παραδείγματα τί ακριβώς σημαίνει αυτό σε ένα σκύλο?
Περπατάς στο δρόμο και ένας τύπος πετάγεται από ένα στενό τρέχοντας κουνώντας μια ομπρέλα.
Ένα σκυλί με γερά νεύρα θα κάτσει σε στάση επιφυλακης γρυλιζοντας,έτοιμο να επέμβει.
Ένα με αδύναμα νεύρα θα προσπαθήσει να φύγει τραβώντας και γαυγιζοντας.

Όταν παρουσιάζεις ένα καινούργιο ερέθισμα σε ένα σκύλο με γερά νευρα θα το πλησιάσει αργά αλλά με αυτοπεποίθηση και θα επεξεργαστεί.
Ένα σκυλί με αδύναμα νεύρα μπορεί να μη πλησιάσει καθόλου ή μπορεί να πλησιάσει πολύ επιφυλακτικα και υποτακτικά μετά από πολύ ώρα κλπ.
Ένα σκυλί με γερά νεύρα θα νιώθει πιο άνετα ανάμεσα σε κόσμο από ότι ένα χωρίς.

Με την εκπαίδευση και τη κοινωνικοποίηση μπορείς να βοηθήσεις ένα σκύλο να ξεπεράσει κάποιες φοβίες αλλά πάντα σε ένα καινούργιο ερέθισμα ενας "αδύναμος" σκύλος θα είναι πιο φοβισμένος κλπ.

Ακραια παραδείγματα, υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ερώτηση άσχετου:
Έχω διαβάσει σε πολλά post τον όρο "ατσάλινα νεύρα".
Εξηγήστε μου παρακαλώ με παραδείγματα τί ακριβώς σημαίνει αυτό σε ένα σκύλο?
"καλα νευρα", ετσι οπως το εχω αντιληφθει εγω, σημαινει ενας σκυλος σταθερος, με αυτοπεποιθηση, χωρις φοβιες, χωρις ξαφνικες και ακραιες αντιδρασεις, με προβλεπομενη συμπεριφορα εντος οριων εκπαιδευσης,που θα βγει μπροστα μονο οταν πρεπει, αλλα οταν θα το κανει δεν θα εχει πισωγυρισματα, θα δαγκωσει βαθια, δεν θα τσιμπησει απλα με το μισο στομα, θα υπακουσει στον χειριστη του ακομα και οταν εχει ανεβει στα κοκκινα κτλ.
Σε αλλα νεα, η συζητηση παλι κυκλους κανει και παλι τα ιδια λεμε...
  1. ΥΠΑΡΧΟΥΝ μορφολογικα με χαρακτηρα, αλλα πρεπει να ψαξεις πολυ περισσοτερο για να τα βρεις, σε σχεση με τα εργασιακα.-
  2. Τα εργασιακα εχουν πιο εντονα drives, τα οποια θελουν και την αναλογη διαχειριση/εκτονωση.-
  3. Τα πιο εντονα drives στα εργασιακα δεν σημαινει αυτοματα οτι ολα ειναι τα σωστα/ιδανικα γ.π., υπαρχουν περιπτωσεις που φτανουμε σε μη ισορροπημενα σκυλια,με ιδιοσυγκρασια μαλλον εκτος προτυπου.-
  4. Οι τιτλοι μορφολογιας ή/και εργασιας δεν σημαινει οτι δεδομενα μιλαμε για υγιη σκυλια ή/και με σωστο ταμπεραμεντο αντιστοιχα. Με τον καταλληλο χειρισμο μπορεις να καμουφλαρεις μορφολογικα ελαττωματα και προβληματα συμπεριφορας ή λαθος ταμπεραμεντο. Καλοι και θεμιτοι οι τιτλοι V,VA,IPO κτλ και φυσικα ειναι πολυ καλο να υπαρχουν. Ομως δεν ειναι πανακεια. Ειναι η επιβραβευση για την εκτελεση μιας πολυ συγκεκριμενης ρουτινας ενεργειων απο τον σκυλο. Ενδεικτικο μεν των γονιδιων του και της (πολλης) προπονησης που εχει γινει, δεν αποτελει ομως ατρανταχτη αποδειξη του χαρακτηρα που βγαζει καθημερινα ο σκυλος. Αλλο πραγμα η συμπεριφορα του σκυλου σε κατι που εχει κανει εκατονταδες φορες μεσα στον στιβο σε επιπεδο σπορ, αλλο οι αντιδρασεις του σε κατι καινουριο που μπορει να εμφανιστει στην πραγματικη ζωη,εκτος στιβου.-
Οσο και αν επιμενετε οι "εργασιακοι" εδω μεσα, εγω δεν αλλαζω αποψη και θα την δηλωνω.
Ειστε και περισσοτεροι αυτην την στιγμη στο φορουμ και "κερδατε" τις εντυπωσεις...:p
Οταν δεν ξαναδω με τα ματια μου μορφολογικο με χαρακτηρα, θα συμφωνησω μαζι σας. Μεχρι τοτε το τσουβαλιασμα που κανετε θα με βρισκει απεναντι. :)

υγ. @manolo ο σκυλος σου εχει χαρακτηρα ρε φιλε; Σοβαρα ρωταω, δεν θελω να προκαλεσω.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
"καλα νευρα", ετσι οπως το εχω αντιληφθει εγω, σημαινει ενας σκυλος σταθερος, με αυτοπεποιθηση, χωρις φοβιες, χωρις ξαφνικες και ακραιες αντιδρασεις, με προβλεπομενη συμπεριφορα εντος οριων εκπαιδευσης,που θα βγει μπροστα μονο οταν πρεπει, αλλα οταν θα το κανει δεν θα εχει πισωγυρισματα, θα δαγκωσει βαθια, δεν θα τσιμπησει απλα με το μισο στομα, θα υπακουσει στον χειριστη του ακομα και οταν εχει ανεβει στα κοκκινα κτλ.
Σε αλλα νεα, η συζητηση παλι κυκλους κανει και παλι τα ιδια λεμε...
  1. ΥΠΑΡΧΟΥΝ μορφολογικα με χαρακτηρα, αλλα πρεπει να ψαξεις πολυ περισσοτερο για να τα βρεις, σε σχεση με τα εργασιακα.-
  2. Τα εργασιακα εχουν πιο εντονα drives, τα οποια θελουν και την αναλογη διαχειριση/εκτονωση.-
  3. Τα πιο εντονα drives στα εργασιακα δεν σημαινει αυτοματα οτι ολα ειναι τα σωστα/ιδανικα γ.π., υπαρχουν περιπτωσεις που φτανουμε σε μη ισορροπημενα σκυλια,με ιδιοσυγκρασια μαλλον εκτος προτυπου.-
  4. Οι τιτλοι μορφολογιας ή/και εργασιας δεν σημαινει οτι δεδομενα μιλαμε για υγιη σκυλια ή/και με σωστο ταμπεραμεντο αντιστοιχα. Με τον καταλληλο χειρισμο μπορεις να καμουφλαρεις μορφολογικα ελαττωματα και προβληματα συμπεριφορας ή λαθος ταμπεραμεντο. Καλοι και θεμιτοι οι τιτλοι V,VA,IPO κτλ και φυσικα ειναι πολυ καλο να υπαρχουν. Ομως δεν ειναι πανακεια. Ειναι η επιβραβευση για την εκτελεση μιας πολυ συγκεκριμενης ρουτινας ενεργειων απο τον σκυλο. Ενδεικτικο μεν των γονιδιων του και της (πολλης) προπονησης που εχει γινει, δεν αποτελει ομως ατρανταχτη αποδειξη του χαρακτηρα που βγαζει καθημερινα ο σκυλος. Αλλο πραγμα η συμπεριφορα του σκυλου σε κατι που εχει κανει εκατονταδες φορες μεσα στον στιβο σε επιπεδο σπορ, αλλο οι αντιδρασεις του σε κατι καινουριο που μπορει να εμφανιστει στην πραγματικη ζωη,εκτος στιβου.-
Οσο και αν επιμενετε οι "εργασιακοι" εδω μεσα, εγω δεν αλλαζω αποψη και θα την δηλωνω.
Ειστε και περισσοτεροι αυτην την στιγμη στο φορουμ και "κερδατε" τις εντυπωσεις...:p
Οταν δεν ξαναδω με τα ματια μου μορφολογικο με χαρακτηρα, θα συμφωνησω μαζι σας. Μεχρι τοτε το τσουβαλιασμα που κανετε θα με βρισκει απεναντι. :)

υγ. @manolo ο σκυλος σου εχει χαρακτηρα ρε φιλε; Σοβαρα ρωταω, δεν θελω να προκαλεσω.
Εξαιρετικό ποστ για τον κάθε ενδιαφερόμενο υποψήφιο ιδιοκτήτη, με συμπυκνωμένη πληροφορία που πατάει στην πραγματικότητα και ουσία που δεν ακροβατεί ανάμεσα σε (νέα) στερεότυπα, φαντασιώσεις και άλλου είδους απωθημένα .
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
Εδω θα διαφωνησω:

Οι μεν "μορφολογικοι" εκτροφεις παραμελουν τα παντα, χαρακτηρα και μορφολογια....
Οι δε "εργασιακοι" εκτροφεις προσπαθουν τουλαχιστον, με τον τροπο τους(κυναθληματα, "εικονικη" εργασια κτλ.), να κρατησουν ζωντανη και οσο γινεται λειτουργικη την φυλη αυτη.
Καλησπέρα φίλε Hammer,

αν και έκανες quote όλη την παράγραφο δεν σχολίασες το πρώτο μισό αυτής, ότι δηλαδή με την ίδια ευκολία και για τους ίδιους απώτερους σκοπούς τόσο οι εκτροφείς των μορφολογικών όσο και των εργασιακών καθορίζουν την εξέλιξη του είδους με τις ανάλογες επιπτώσεις. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως το λέω και ίσως σε ένα βαθμό συμφωνείς. Αν όχι, εξηγώ:

Δεν έχω σχηματίσει ακόμα γνώμη για τους εκτροφείς καθώς δεν έχω συναντηθεί με κανέναν προς το παρών, αλλά από την στιγμή που ένας άνθρωπος σου παρέχει ένα κουτάβι έναντι αμοιβής (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν νοιάζετε για αυτό) η λογική λέει ότι πρόκειται για εμπόριο.

Αν προσπαθούσαν απλά να κρατήσουν ζωντανή την φυλή, θα σου χρέωνε μόνο το κόστος της 2μηνης σίτισης, τις εξετάσεις και τα εμβόλια του κουταβιού.
Από την στιγμή λοιπών που πρόκειται για εμπόριο για να κρατηθεί επιχειρηματικά "ζωντανό" ένα εκτροφείο, όπως και οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση χρειάζεται 2 πράγματα, Ζήτηση και Κέρδος.

Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι αν ευσταθούν αυτά που λέγονται για Καταστροφή της Φυλής, τότε η Ζήτηση* είναι αυτή που καθορίζει τα χαρακτηριστικά που θα εμφανίζονται εντονότερα στο κουτάβι. Απλά οι μεν απευθύνονται στο αγοραστικό κοινό "εκθεσιακής μορφολογίας" όπως πολύ σωστά ανέφερες και οι δε στο αγοραστικό κοινό "εργασίας".


Ουσιαστικά όμως αναφερόμαστε στην ίδια φυλή, αν ένας σκύλος δεν ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά του προτύπου και ονομάζεται καθαρόαιμος, τότε μιλάμε για εμπορεία και απόσπαση κέρδους σε όλο τον κλάδο, από τον τελευταίο εκτροφέα, τον τελευταίο όμιλο μέχρι τον F.C.I και τον W.U.S.V. Άλλωστε και το ίδιο το Πρότυπο πλάθεται- τροποποιείται κατά καιρούς.

* Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η Ζήτηση ή αλλιώς οι ανάγκες της εποχής του 1899 ήταν αυτές που σχημάτισαν και οριστικοποίησαν τον πολυαγαπημένο σε όλους μας Γερμανικό Ποιμενικό!


Υ.γ.Ο εργασιακος, αν ο εκτροφεας σου διαλεξει ενα ηπιο κουταβι, και εσυ το αναθρεψεις, εκπαιδευσεις και κοινωνικοποιησεις σωστα, θα γινει μια χαρα διαχειρισιμος σκυλος
Μου δίνεις πάτημα να αναφέρω κάτι που ξέχασα στο προηγούμενο post μου, φυσικά και θα πάω να δω και μορφολογικούς πριν την απόκτηση του δικού μου κουταβιού, όχι για να συγκρίνω ποιος είναι καλύτερος (γ@..νε και οι δύο) αλλά για να δω ποιος μου ταιριάζει περισσότερο.
Επίσης όλα αυτά που είπες μπορούν να ευσταθούν και για ένα εκθεσιακής μορφολογίας Γ.Π.

Επισης ο εργασιακος διατηρει την ικανοτητα να στεκεται ορθιος, να περπαταει και να τρεχει!
Αν και έβγαλες πάλι λίγη κακία, σαν διατύπωση μου φαίνεται αστείο!
;)
 
  • Like
Reactions: Vania


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
Καταρχήν ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την παρέμβαση, γιατί σχετικός με το θέμα δεν είμαι.
Αλλά, έχω την εντύπωση ότι τα κουτάβια προς πώληση δεν προέρχονται από τον εκτροφέα που εκτρέφει για «πάρτη» του και έτυχε να του περισσέψουν.
Αγοράζουμε τα κουτάβια που προορίζονται για πώληση και υπό αυτή την έννοια τα «θέλω» μας ως αγοραστές, συντελούν ενεργά στην δημιουργία τους.

Οπότε, οι προσδοκίες που έχουμε από μια ράτσα, καθώς και η σχετικότητα των προσδοκιών αυτών με τα θέλω/μπορώ / & πρέπει της ράτσας αυτής , θεωρώ ότι συμβάλουν πολύ στην πορεία εξέλιξης της.
Καλησπέρα και σε σένα φίλε Λαθραναγνώστης. Εξυπακούεται ότι είσαι το ίδιο ευπρόσδεκτος με όλους τους υπολοίπους.

Επί της ουσίας αναφέρεσαι στην φυσική εξέλιξη την οποία βέβαια μιλώντας για οικόσιτο ζώο την καθορίζουμε εμείς! Εγώ από μεριάς μου θεωρώ ότι πρωτίστως είναι χρέος του εκτροφέα να προσέξει την υγεία και τον χαρακτήρα! Αυτά τα δύο είναι τα μόνα κοινά που συμφωνούν άπαντες! και μετά όλα τα υπόλοιπα "γούστα-ανάγκες".
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
Αν δε σε ενδιαφερει να εκμεταλλευτεις το δυναμικο του σκυλου σου, ποιος ο λογος να τον εχεις;
betty coltrane επειδή δεν δήλωσες σε ποιον απευθύνεσαι και επειδή δεν θέλω να αφήνω αναπάντητα ερωτήματα, η ερώτηση σου πήγαινε σε εμένα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf