νιωθει εγκαταλειψη ο σκυλος στην εκπαιδευση


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σόρυ, αλλά γελάω μόνος μου :p
Δεν επιδέχονται όλοι οι άνθρωποι εκπαίδευση πόσο μάλιστα με σωστή ρουτίνα και σωστούς χρόνους...

Πολλές περιπτώσεις χρήζουν πιο δραστικής επέμβασης...
 




alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
πρωτος ανεβαινει στο κρεβατι, μετα βολεθομαστε οι αλλοι, αγκαλια στον καναπε, αγκαλια στο πατωμα παιχνιδι μεσα στο σπιτι τρελλο αλλα και εξω ξυπναμε μαζι κοιμομαστε μαζι
ειναι φιλικος με ολους, αγαπαει δυο τρεις φιλους-δειχνει ενθουσιασμο οταν τους βλεπει, γαυγιζει αγρια σε εναν αθλιο τυπο στη γειτονια
Αυτά είναι θέματα χειρισμού δικά σου και αν δεν σε καθοδήγησαν ή δεν κατάφεραν να σε καθοδηγήσουν οι εκπαιδευτές είναι λόγικο να μην λύθηκαν. Αυτός ο τρόπος ζωής εξαρχής δεν βοηθάει καθόλου στην συμβίωση.

και δεν ξέρεις εάν και πόση δουλειά έχω κάνει με το μικρό
Δεν είναι το πόση αλλά η ποιότητα είναι που μετράει.!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
πρωτος ανεβαινει στο κρεβατι, μετα βολεθομαστε οι αλλοι, αγκαλια στον καναπε, αγκαλια στο πατωμα παιχνιδι μεσα στο σπιτι τρελλο αλλα και εξω ξυπναμε μαζι κοιμομαστε μαζι
ειναι φιλικος με ολους, αγαπαει δυο τρεις φιλους-δειχνει ενθουσιασμο οταν τους βλεπει, γαυγιζει αγρια σε εναν αθλιο τυπο στη γειτονια
Μαλλον κι εγω τραχανοπαπαρας ειμαι
Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο!

Αυτό που λέμε είναι ότι σιγά σιγά θέτεις πράγματα που αφορούν εσένα και όχι τον σκύλο.

Με την παραπάνω καθημερινότητα που μας εξιστόρησες και αυτή η εκπαίδευση που περνάει τώρα ο σκύλος σου με τον εκπαιδευτή θα πάει στράφι.
Και δυστυχώς αυτό δεν μαθαίνεται, ούτε 15 μέρες πριν πάρεις τον σκύλο που θα πας για να σε δουλέψει ο εκπαιδευτής, ούτε αν έκανες ξεχωριστά μαθήματα μαζί με τον σκύλο. Δεν μαθαίνεται γιατί έτσι είσαι ως άνθρωπος. Και επειδή όλα είναι ενέργεια και επειδή ο σκύλος είναι ο ορισμός της ενέργειας-επικοινωνίας, θα πρέπει να καταβάλλεις λίγη προσπάθεια για να αλλάξεις κάποια πράγματα εσύ σε εσένα. Αν κατανοήσεις τον κάθε χειρισμό και κάθε έκφανση σου στην καθημερινότητα τότε θα δεις τι λάθη κάνεις και τι σωστά.

Ελπίζω να φανείς αντάξιος/η της περίστασης, απέναντι στον σκύλο σου, στα χρήματα σου που έχεις δαπανήσει και στον εκπαιδευτή σου.
Δυστυχώς άτομα με τέτοια νοοτροπία στην καθημερινότητα τους είναι λίγο δύσκολο να λειτουργούν σε καλούπια(τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσουν επαφή με τον σκύλο τους).

Μέσα Δεκέμβρη εδώ θα 'μαστε, κουράγιο σε σένα και στον εκπαιδευτή σου!;)
Ο σκύλος μια χαρά θα είναι...(y)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
εγω δεν του περασα σωστη ανατροφοδοτηση καθως για ο΄τι κανει ποτε δεν τον εχω μαλωσει.
Αφου το καταλαβες αυτο εχεις κανει την αρχη, απο εκει ξεκινουν ολα τα "προβληματα", το βαζω σε εισαγωγικα γιατι οι συμπεριφορες που περιγραφεις δεν ειναι κατι τραγικο, ειδικα για εναν νεαρο σκυλο.

Μην τα φορτωνεις ολα πανω σου, απο οτι καταλαβαινω εχεις κανει προσπαθεια και εχεις ριξει και αρκετο χρημα.
Αλλα επεσες σε απατεωνες....ετσι ειναι.
Οι 3 εκπαιδευτες που αναφερεις, που δεν μπορεσαν να σου δειξουν τι εκανες λαθος και να σου εξηγησουν καποιες απλες και βασικες αρχες ειναι απαραδεκτοι.
Αν ηταν εκπαιδευτες θα καταλαβαιναν οτι πιο πολυ χρειαζεσαι εσυ εκπαιδευση και οχι ο σκυλος και θα επικεντρωνονταν σε εσενα, αλλα απ οτι καταλαβαινω μπουκωσαν τον σκυλο με λιχουδιες, του εμαθαν να εκτελει 5 κολπακια και τσεπωσαν τα φραγκα...
Παω στοιχημα οτι ηταν "θετικοι" εκπαιδευτες...ετσι δεν ειναι;

Τον ανθρωπο που τον εχεις παει τωρα δε τον ξερω, ευχομαι τα καλυτερα, μη το βαζεις κατω.
Ο σκυλος σου ειναι πολυ νεος ακομα και ειναι φυσικο να ειναι πιο παρορμητικος, θα προτιμουσες να ηταν βοδι ή ρομποτακι; Θα ηταν πολυ βαρετος. Τωρα εχει χαρακτηρα. Αμα δε σου σπαει και λιγο τα @@ ο σκυλος δε λεει...
πρωτος ανεβαινει στο κρεβατι, μετα βολεθομαστε οι αλλοι, αγκαλια στον καναπε, αγκαλια στο πατωμα παιχνιδι μεσα στο σπιτι τρελλο αλλα και εξω ξυπναμε μαζι κοιμομαστε μαζι
ειναι φιλικος με ολους, αγαπαει δυο τρεις φιλους-δειχνει ενθουσιασμο οταν τους βλεπει, γαυγιζει αγρια σε εναν αθλιο τυπο στη γειτονια
Μαλλον κι εγω τραχανοπαπαρας ειμαι
Αυτος ειναι και ο λογος που βαζεις εναν σκυλο στη ζωη σου, να την περνατε ωραια και μαγκικα, και φυσικα θα τον κακομαθεις και λιγο, ο σκυλος σου ειναι.
Οχι ομως σε σημειο που η καθημερηνοτητα σας να ειναι δυσλειτουργικη, εκει το μαζευεις...

Στο αρχικο σου ερωτημα. Αν ο εκπαιδευτης που τον εχεις παει τωρα ειναι σωστος και επαγγελματιας ο σκυλος σου ειναι μια χαρα, μονο καλο θα του κανει.
Μην εχεις τυψεις και χρησιμοποιησε τον χρονο που εισαστε χωρια για να σκεφτεις καποια πραγματα και να αναθεωρησεις οπου χρειαζετα.
Κσλη συνεχεια και καλη τυχη:)

Υγ. Θα σου φερω τον δικο μου να τον κρατησεις καμια βδομαδα να δεις οτι ειναι μια χαρα ο σκυλος σου:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: mamatouf


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Αλλα επεσες σε απατεωνες....ετσι ειναι.
Οι 3 εκπαιδευτες που αναφερεις, που δεν μπορεσαν να σου δειξουν τι εκανες λαθος και να σου εξηγησουν καποιες απλες και βασικες αρχες ειναι απαραδεκτοι.
Αν ηταν εκπαιδευτες θα καταλαβαιναν οτι πιο πολυ χρειαζεσαι εσυ εκπαιδευση και οχι ο σκυλος και θα επικεντρωνονταν σε εσενα, αλλα απ οτι καταλαβαινω μπουκωσαν τον σκυλο με λιχουδιες, του εμαθαν να εκτελει 5 κολπακια και τσεπωσαν τα φραγκα...
Παω στοιχημα οτι ηταν "θετικοι" εκπαιδευτες...ετσι δεν ειναι;
Πως ξέρεις ότι έχουν συμβεί όλα αυτά που λες;
 




mamatouf

Member
7 Ιουλίου 2017
21
2
49
Αφου το καταλαβες αυτο εχεις κανει την αρχη, απο εκει ξεκινουν ολα τα "προβληματα", το βαζω σε εισαγωγικα γιατι οι συμπεριφορες που περιγραφεις δεν ειναι κατι τραγικο, ειδικα για εναν νεαρο σκυλο.

Μην τα φορτωνεις ολα πανω σου, απο οτι καταλαβαινω εχεις κανει προσπαθεια και εχεις ριξει και αρκετο χρημα.
Αλλα επεσες σε απατεωνες....ετσι ειναι.
Οι 3 εκπαιδευτες που αναφερεις, που δεν μπορεσαν να σου δειξουν τι εκανες λαθος και να σου εξηγησουν καποιες απλες και βασικες αρχες ειναι απαραδεκτοι.
Αν ηταν εκπαιδευτες θα καταλαβαιναν οτι πιο πολυ χρειαζεσαι εσυ εκπαιδευση και οχι ο σκυλος και θα επικεντρωνονταν σε εσενα, αλλα απ οτι καταλαβαινω μπουκωσαν τον σκυλο με λιχουδιες, του εμαθαν να εκτελει 5 κολπακια και τσεπωσαν τα φραγκα...
Παω στοιχημα οτι ηταν "θετικοι" εκπαιδευτες...ετσι δεν ειναι;

Τον ανθρωπο που τον εχεις παει τωρα δε τον ξερω, ευχομαι τα καλυτερα, μη το βαζεις κατω.
Ο σκυλος σου ειναι πολυ νεος ακομα και ειναι φυσικο να ειναι πιο παρορμητικος, θα προτιμουσες να ηταν βοδι ή ρομποτακι; Θα ηταν πολυ βαρετος. Τωρα εχει χαρακτηρα. Αμα δε σου σπαει και λιγο τα @@ ο σκυλος δε λεει...

Αυτος ειναι και ο λογος που βαζεις εναν σκυλο στη ζωη σου, να την περνατε ωραια και μαγκικα, και φυσικα θα τον κακομαθεις και λιγο, ο σκυλος σου ειναι.
Οχι ομως σε σημειο που η καθημερηνοτητα σας να ειναι δυσλειτουργικη, εκει το μαζευεις...

Στο αρχικο σου ερωτημα. Αν ο εκπαιδευτης που τον εχεις παει τωρα ειναι σωστος και επαγγελματιας ο σκυλος σου ειναι μια χαρα, μονο καλο θα του κανει.
Μην εχεις τυψεις και χρησιμοποιησε τον χρονο που εισαστε χωρια για να σκεφτεις καποια πραγματα και να αναθεωρησεις οπου χρειαζετα.
Κσλη συνεχεια και καλη τυχη:)

Υγ. Θα σου φερω τον δικο μου να τον κρατησεις καμια βδομαδα να δεις οτι ειναι μια χαρα ο σκυλος σου:ROFLMAO:
ευχαριστω για τις συμβουλες, και ευχαριστως φερτον.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
ακριβως ετσι ηταν. μπουκωμα με παριζακι. κι αντε γεια.
Θα εξακολουθήσω να το αμφισβητώ, στον βαθμό που το θέτεις.
Μια χαρά λειτουργεί το μπούκωμα, στις περισσότερες των περιπτώσεων. Δεν πάει βέβαια πάντα μόνο του. Γίνονται κι άλλα πράγματα συγχρόνως.
Εσύ γιατί λες, ότι δεν ήταν σωστή μέθοδος; Εκτός αυτού, τι άλλη δουλειά κάνατε; Τι οδηγίες σου έδωσαν να ακολουθείς, όταν εκείνοι δεν ήταν μπροστά ή μετά που τελείωσαν τα μαθήματά τους; Της τήρησες με ευλάβεια; Για πόσο καιρό; Ολοκλήρωσες τους κύκλους μαθημάτων, ή έκανες 2-3 με τον καθένα, απογοητευόσουν και έψαχνες για άλλον;

Ωριμο είναι, να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και να δουλεύουμε πάνω σ'αυτά. Οχι να ρίχνουμε τις ευθύνες της μη επιτυχίας, στους άλλους.
Δεν είναι ωραίο να αμφισβητείς 3 επαγγελματίες, όταν δεν έχεις την εμπειρία να τους κρίνεις. Για να δούμε τι θα γίνει με τον τέταρτο. Οπως είπε ο Στέλιος, εμείς εδώ θα είμαστε, μετά το πέρας του χρόνου εκπαίδευσης, να μας πεις τι τελικά έγινε. Και ακόμη σωστότερα, μερικούς μήνες μετά, όχι αμέσως.
 
  • Like
Reactions: TARA


mamatouf

Member
7 Ιουλίου 2017
21
2
49
Θα εξακολουθήσω να το αμφισβητώ, στον βαθμό που το θέτεις.
Μια χαρά λειτουργεί το μπούκωμα, στις περισσότερες των περιπτώσεων. Δεν πάει βέβαια πάντα μόνο του. Γίνονται κι άλλα πράγματα συγχρόνως.
Εσύ γιατί λες, ότι δεν ήταν σωστή μέθοδος; Εκτός αυτού, τι άλλη δουλειά κάνατε; Τι οδηγίες σου έδωσαν να ακολουθείς, όταν εκείνοι δεν ήταν μπροστά ή μετά που τελείωσαν τα μαθήματά τους; Της τήρησες με ευλάβεια; Για πόσο καιρό; Ολοκλήρωσες τους κύκλους μαθημάτων, ή έκανες 2-3 με τον καθένα, απογοητευόσουν και έψαχνες για άλλον;

Ωριμο είναι, να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και να δουλεύουμε πάνω σ'αυτά. Οχι να ρίχνουμε τις ευθύνες της μη επιτυχίας, στους άλλους.
Δεν είναι ωραίο να αμφισβητείς 3 επαγγελματίες, όταν δεν έχεις την εμπειρία να τους κρίνεις. Για να δούμε τι θα γίνει με τον τέταρτο. Οπως είπε ο Στέλιος, εμείς εδώ θα είμαστε, μετά το πέρας του χρόνου εκπαίδευσης, να μας πεις τι τελικά έγινε. Και ακόμη σωστότερα, μερικούς μήνες μετά, όχι αμέσως.
ειπα εγω πουθενα οτι δε φταιω εγω? ειπα πουθενα οτι φταινε οι εκπαιδευτες? η αρχικη μου ερωτηση ηταν εαν κανεος γνωριζει εαν ο μικρος θα νιωθει εγκαταληψη μονος του στο κεντρο εκπαιδευσης.αυτο ρωτησα.εγω φταω που εφτασε εκει , αλλα αλλο ρωτησα, οποιος απαντησε και με βοηθησε να καταλαβω τον ευχαριστω, οποιος θελει να κραζει ας κραξειουτως ή αλλως αλλου ειναι τωρα η σκεψη μου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Δεν είναι σελίδα ερωταπαντήσεων το φόρουμ, τύπου multiple choice ή "ναι/όχι".
Σελίδα συζητήσεων είναι. Η μια κουβέντα, φέρνει την άλλη. Ετσι πάει.
Αλλο ξεκίνησες να ρωτάς ναι, αλλά μια χαρά απαντάς και κάνεις like, όπου "θέλεις".
Καλά κάνεις βέβαια, δικαίωμά σου, αλλά μην κατατάσσεις τα λοιπά σχόλια που...δεν θέλεις, σε κατηγορία κραξίματος (y)
 
  • Like
Reactions: alexxela


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Και εγώ τα του @Hammer σκέφτηκα αλλά και αυτά συμβαίνουν με την ανοχη και την αντίληψη του ιδιοκτήτη... Είναι άλλωστε και ο τρόπος ζωής που περιέγραψε ο @mamatoyf .
@mareco το μπούκωμα λειτουργεί σαν μέρος ενός συνόλου ναι μεν, αλλά δεν είναι και λίγα τα κολλημένα σκυλιά εκεί έξω από την κακή χρήση του... αφήνει συμπτώματα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πως ξέρεις ότι έχουν συμβεί όλα αυτά που λες;
Δεν το ηξερα, αλλα ημουν σχεδον σιγουρος...
Με την δημοτικοτητα που εχουν αποκτησει πλεον οι σκυλοι, τετοιοι "εκπαιδευτες" ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια, αφου παιζει χρημα...
Κανουν λιγα 5ωρα σεμιναριακια "θετικης" εκπαιδευσης, διαβαζουν κανενα "θετικο" βιβλιαρακι, με τη βοηθεια του "μεντορα" τους διαλεγουν και κανενα "υποτακτικο" σκυλακι/κουταβι για προσωπικο τους σκυλο, του τραβανε και μια ωραια στειρωση να το κατεβασουν λιγο ακομα, του μαθαινουν τα κολπακια σηκω, κατσε, κατω, μεινε, φερτο μπαλακι κτλ, και ειναι πλεον εκπαιδευτες.....
Τα σκυλια τους εκτελουν μονο με λιχουδιες και για τις λιχουδιες, τους βλεπουν σαν treat machines....
Οταν τυχει να δουλεψουν με φυσιολογικα ή και ξεροκεφαλα σκυλια και δεν μπορουν να τα βγαλουν περα, αρχιζει να φταιει:
1.Ο ιδιοκτητης του σκυλου που δεν "καταλαβαινει" και δεν ακολουθει πιστα τις οδηγιες τους.
2.Ο σκυλος που δεν ειναι εκτροφικος, τυπικο δειγμα και @@ πατερα...
(Ειναι γνωστο οτι τα μπασταρδα δεν εκπαιδευονται...)
3.Οτι δεν ειναι στειρωμενος ο σκυλος...
"Κανε την στειρωση θα βοηθησει πολυ στην εκπαιδευση"...
4.Η συμπεριφορα/γραμμη προς τον σκυλο που ακολουθουσε ο ιδιοκτητης πριν παει στον εκπαιδευτη...
5.Φταινε τα παντα εκτος απο τους ιδιους, που δεν εχουν ιδεα απο δυναμικες φυλες και για την μεταχειρηση τους.

Δεν τσουβαλιαζω, υπαρχουν εκπαιδευτες σοβαροι στην Ελλαδα και θα βγουν και στο μελλον, αλλα η πλειοψηφια, ειναι ανικανοι για αυτη την δουλεια.
Ειναι πολυ ιδιαιτερος ανθρωπος αυτος που θα γινει εκπαιδευτης ζωων, πρεπει να το εχεις και μεσα σου, δεν μπορουν να σου το μαθουν 100%.

Οταν ακουω οτι 3 "εκπαιδευτες" πεσαν πανω απο ενα γπ κουταβι και δεν καταφεραν να φερουν αποτελεσμα καταλαβαινεις για τι εκπαιδευτες μιλαμε...
Οσο για την ιδιοκτητρια, εμενα μου φαινεται ειλικρινης και συνειδητοποιημενη, απλα απειρη, τωρα μαθαινει, απ οσο καταλαβαινω απο τα γραπτα δεν βλεπω οτι ειναι εκτος πραγματικοτητας ή οτι δεν εχει αντιληψη, εμπειρια δεν εχει.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Sorry @Hammer αλλά θεωρώ ότι όντως τσουβαλιάζεις, και αναπτύσσεις μια ολόκληρη θεωρία, πάνω σε εικασίες. Κι εγώ το ίδιο κάνω. Πάνω σ'αυτά που διαβάζω, αναπτύσσω αντιστοίχως, την δική μου σκέψη.
Μπορώ να γράφω για ώρα, αναλύοντάς τα όλα αυτά και αντικρούοντάς τα, λέξη-λέξη.
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα όμως.
Αναρωτιέμαι μόνο, αν ο σκύλος περάσει με επιτυχία, το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα, τι θα λέμε τότε, για τον τώρα εκπαιδευτή του. Ενας Θεός ξέρει, τι μεθόδους χρησιμοποίησε και πέτυχε; Γιατί σίγουρα, δεν θα είναι "θετικός". Αρα; Τι θα είναι; Και γιατί αυτό θα μας είναι τότε αποδεκτό; Θα δείξει :rolleyes:
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Μα βρε @mareco το θέμα δεν είναι θετικός ή όχι, το θέμα είναι αν εκπαιδεύτηκε ο σκύλος και τί συμπτώματα του άφησε η εκπαίδευση. Ένας σκύλος μη χαρούμενος, διστακτικός κάθε που κουνάει το χέρι του ο ιδιοκτήτης είναι το ίδιο προβληματικός με έναν σκύλος που γλύφεται κάθε που κουνάει το χέρι του ο ιδιοκτήτης. Αν δεν υπάρχουν τέτοια κά παρόμοια συμπτώματα δεν έχουμε να πούμε κάτι για τις μεθόδους του εκπαιδευτή, ο σκύλος μας τα λέει όλα.
Πάντως αυτό που περιγράφει ο @Hammer το έχω παρατηρήσει και εγώ και άλλοι γνωστοί μου, καθώς και ένας δύο είχαν την ατυχία να μπλέξουν με αυτά τα "σεμιναριάκια" και ευτυχώς να την "γλυτώσουν" γρήγορα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Την παραπλατιάζουμε την κουβέντα.
Εχουμε συγκεκριμένο θέμα, με συγκεκριμένο σκύλο και συγκεκριμένο ιδιοκτήτη.
Ας μείνουμε καλύτερα, σε αυτά τα πολύ συγκεκριμένα πράγματα :)
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Οταν ακουω οτι 3 "εκπαιδευτες" πεσαν πανω απο ενα γπ κουταβι και δεν καταφεραν να φερουν αποτελεσμα καταλαβαινεις για τι εκπαιδευτες μιλαμε...
.
εισαι κακος
666 ουυυυυυ
 
  • Like
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf