Εμβόλια σκυλιού


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Καλησπέρα αύριο πρόκειται να αποκτήσω ενα υπεροχο σκυλάκι (ναι έχω ξετρελαθει μαζί του) είναι 6 μηνων αγορακι κ από όσο ξέρω δεν έχει κάνει τα εμβόλια του από όσο διάβασα σε ενα site ότι αν είναι πάνω απο 6 μηνων το σκυλάκι αντί για όλες αυτες τις επαναλήψεις κάνω μόνο 2 κ την δεύτερη φορά κάνω μαζί κ της λύσσας αλλά το διάβασα μόνο από ένα site κ δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβα κ σωστά μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ευχαριστώ πολύ :)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλώς όρισες και καλώς να το δεχτείς το σκυλάκι!

Μη σε απασχολεί τόσο το μοτίβο/πλάνο εμβολιασμού διότι μπορεί και να διαφέρει από κτηνίατρο σε κτηνίατρο. Εσύ θα πας με το σκυλάκι σου σε αυτόν που έχεις αποφασίσει και εκείνος θα κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο. Αν αυτό που κάνει σου φανεί για οποιονδήποτε λόγο "περίεργο", το αναφέρεις και μπορούμε να το συζητήσουμε.

Αυτούς τους μήνες, που δεν έχει κάνει εμβόλια, πως είναι η καθημερινότητα του;

Δηλαδή, έχει βγει έξω ή ζει κάπου ελεγχόμενα;
Είναι μήπως αδέσποτο το οποίο θα υιοθετήσεις;

Όπως και να έχει, η πρώτη επίσκεψη στον κτηνίατρο θα γίνει και θα λυθούν οι απορίες.
 


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Καλώς όρισες και καλώς να το δεχτείς το σκυλάκι!

Μη σε απασχολεί τόσο το μοτίβο/πλάνο εμβολιασμού διότι μπορεί και να διαφέρει από κτηνίατρο σε κτηνίατρο. Εσύ θα πας με το σκυλάκι σου σε αυτόν που έχεις αποφασίσει και εκείνος θα κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο. Αν αυτό που κάνει σου φανεί για οποιονδήποτε λόγο "περίεργο", το αναφέρεις και μπορούμε να το συζητήσουμε.

Αυτούς τους μήνες, που δεν έχει κάνει εμβόλια, πως είναι η καθημερινότητα του;

Δηλαδή, έχει βγει έξω ή ζει κάπου ελεγχόμενα;
Είναι μήπως αδέσποτο το οποίο θα υιοθετήσεις;

Όπως και να έχει, η πρώτη επίσκεψη στον κτηνίατρο θα γίνει και θα λυθούν οι απορίες.
είνα σε σπιτι μέσα :) ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Να βγει έξω βολτούλες επειγόντως για να έρθει σε επαφή με τα ερεθίσματα και την ζωή (και να πάει και στον κτηνίατρο)... :)
 


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Να βγει έξω βολτούλες επειγόντως για να έρθει σε επαφή με τα ερεθίσματα και την ζωή (και να πάει και στον κτηνίατρο)... :)
Αύριο θα πάω να το πάρω από τη γυναίκα αλλά δεν έχει κάνει τα εμβόλια του διάβασα ότι δεν κάνει να βγει έξω αν και πρέπει να έχει κοινωνικοποιηθεί γιατί ήταν μαζί και με άλλα σκυλάκια τουλάχιστον
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αύριο θα πάω να το πάρω από τη γυναίκα αλλά δεν έχει κάνει τα εμβόλια του διάβασα ότι δεν κάνει να βγει έξω αν και πρέπει να έχει κοινωνικοποιηθεί γιατί ήταν μαζί και με άλλα σκυλάκια τουλάχιστον
Η κοινωνικοποίηση (έτσι όπως το βλέπω εγώ) δεν αφορά μόνο τα άλλα σκυλάκια. Αφορά και αυτά, αλλά αφορά και τους ανθρώπους, και την ηλεκτρική σκούπα, και τα αυτοκίνητα, και τα φύλλα στον δρόμο και πολλά άλλα. Επίσης, από μόνο του το ότι το σκυλί ήταν μαζί με άλλα σκυλιά, από προσωπική εμπειρία, δεν λέει πολλά. Και εμένα ήταν σε ένα κτήμα με άλλα 25 και ως εκ τούτου (ή παρ'ολα αυτά) φοβάται το 99% των σκύλων που θα πετύχουμε στον δρόμο.
 


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Η κοινωνικοποίηση (έτσι όπως το βλέπω εγώ) δεν αφορά μόνο τα άλλα σκυλάκια. Αφορά και αυτά, αλλά αφορά και τους ανθρώπους, και την ηλεκτρική σκούπα, και τα αυτοκίνητα, και τα φύλλα στον δρόμο και πολλά άλλα. Επίσης, από μόνο του το ότι το σκυλί ήταν μαζί με άλλα σκυλιά, από προσωπική εμπειρία, δεν λέει πολλά. Και εμένα ήταν σε ένα κτήμα με άλλα 25 και ως εκ τούτου (ή παρ'ολα αυτά) φοβάται το 99% των σκύλων που θα πετύχουμε στον δρόμο.
Άρα λέτε το βγάζω κ να ρισκάρω να αρρωστήσει η αφού κάνω τα εμβόλια να τον βγάλω γτ αυτό το θεωρώ δεδομένο ότι θα τον πηγενω βόλτες στην πολη :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Άρα λέτε το βγάζω κ να ρισκάρω να αρρωστήσει η αφού κάνω τα εμβόλια να τον βγάλω γτ αυτό το θεωρώ δεδομένο ότι θα τον πηγενω βόλτες στην πολη :)
Να το πας σε κτηνιατρο πρωτα για γενικο τσεκ, αποπαρασιτωση και εμβολιασμο και τσιπ.
Θα συζητησεις αναλυτικα , αναφερεις συνθηκες που ζουσε, αν ειχε σωστη προστασια απο τσιμπουρια σκνιπα κ.τ.λ θα κρινει και θα σου πει . Για 1-2 μερες μεχρι να πας δε θα παει πισω η κοινωνικοποιηση.


δες και αυτα
https://www.dogforum.gr/community/threads/Υιοθεσία-αδέσποτου-κουταβιού-Οδηγίες-χρήσεως.27961/
https://www.dogforum.gr/community/threads/Υιοθεσία-ενήλικου-αδέσποτου-οδηγίες-χρήσεως.27960/
 
  • Like
Reactions: Penguin


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Οκ ευχαριστώ εμαθα ότι έχει μια λοιμωξουλα στο αφαλό του κ δεν θα μλκμπο να κάνει το εμβόλιο του τώρα τελικά περνει αντιβίωση το γλυκούλη μου πλέων με όνομα Κούπερ ^•^

Υ.γ.Είμαι στον δρόμο τώρα για να το πάρω κ χαίρομαι τόσο πολύ :D
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Προσωπικη αποψη να μη βγει εξω πριν το τσεκ απ σε γιατρο, βαλεις ταυτοτητα και τον τσιπαρεις. Και σιγα σιγα στη πολη αφου ζουσε ψιλοαπομονωμενα.
 


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Προσωπικη αποψη να μη βγει εξω πριν το τσεκ απ σε γιατρο, βαλεις ταυτοτητα και τον τσιπαρεις.
Οκ σήμερα τσιπαρετε τον έχει πάει η κοπέλα με τα στοιχεία μου γτ δεν προλαβαίνω αυθημερόν να κατέβηκα από δλωρΦλώ στην Θεσσαλονίκη για να το πάρω κ γυρίζω το βράδυ ητήτ να κανεκ κ το εμβόλιο αλλά δεν μπορει τελικα θα το κάνω μιλιμ γίνει καλά :)
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Άρα λέτε το βγάζω κ να ρισκάρω να αρρωστήσει η αφού κάνω τα εμβόλια να τον βγάλω γτ αυτό το θεωρώ δεδομένο ότι θα τον πηγενω βόλτες στην πολη :)
Όχι καλέ, αυτά με τον κτηνίατρο. Απλώς επείδη πιστεύω ότι το 'πρέπει να έχει κοινωνικοποιηθεί γιατί ήταν μαζί και με άλλα σκυλάκια' μπορεί να μην είναι καθόλου έτσι (όπως δεν ήταν καθόλου για εμένα) είπα να σε προετιμάσω, μπας και.
 


Lucky1

Member
18 Οκτωβρίου 2018
14
12
26
Καλα έκανες για ότι μου λέτε πραγματικα είμαι ευγνώμων κ σας ευχαριστώ :)
Θα ανοίξω απλπ ποστ για να σας το σειστησω και να ναι πιο γενικό για οτι αποριες έχω ^•^
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf