Βοήθεια και γνωμη σκυλογονεων πλιζ!


Cookie kokona

Member
18 Νοεμβρίου 2018
5
0
30
Λοιπον! Παντα οταν γκουγκλαρα κατι για τα σκυλακια παντα μου εβγαζε αυτο το φορουμ οποτε εκανα Εγγραφή για να παρω τις πολύτιμες γνωμες σας! Πριν ενα μηνα εχασα ενα κουταβι απο τυφο.. αφου απολυμανθηκε ο χωρος υοθετησα μια ενηλικη σκυλιτσα περίπου1 ετων και 2 μηνων κατα προσέγγιση. Ταξιδεψε απο Μυτιλήνη για αθηνα,της εκαναν το 7απλο εμβολιο πριν την παραλαβω και τιποτα αλλο! Την καθαρισα απο τους ψύλλους πηρε χαπι και αμπουλα και ετσι γίναμε συγκατοικοι! Μετα απο 2 μερες λοιπον αρχισε ξαφνικός εμετός πολλοι συνεχομενοι... πηγαμε στη γιατρο ενέσεις αφαγια ολα τα κλασσικα σταματαει ο εμετος εκανε μονο 1 διαρροια και το βράδυ ενω εβηχε λιγακι στραβοκαταπινει το σιροπι και ξεκιναει δυνατο βηχα. Πηγαμε σε κλινική οπου εκει ξεκινησε και διαρροιες την κρατησαν για 1 μερα εκει κάνανε ακτινογραφίες εξεταση για τυφο τιποτα ολα καθαρα. Την παιρνω σπιτι μου συνεχίζουμε με την κτηνίατρο αγωγη πριμπεραν επαντορεν και αντιβιωση ενεσιμα και στρομοζιλ χαπι και ξαφνηκα μετα απο 5 μερες και ειδικης διατροφης ενα βράδυ μου εκανε εμετό και το επομενο αφου εκανε κανονικα κακα τα ξημερωματα εκανε διάρροια... σας εχει τυχει κατι παρόμοιο? Τι θα μπορουσε να ειναι εκτος απο γαστρεντερίτιδα γιατι με ανησυχεί πολυ που συνεχίζει ενω παίρνει τοσα φαρμακα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με βάση το ιστορικό που ανέφερες, το μυαλό πάει σε τυφο. Μπορεί και όχι βέβαια και απλά να πρόκειται για κάτι άλλο.
Οι γιατροί ξέρουν πως 1 μήνα πριν στο ίδιο σπίτι, έμενε σκύλος με τυφο;
Καρατσεκαραν για τυφο;
Είναι σίγουροι δηλαδή 100% πως δεν πρόκειται για τυφο;
 


Cookie kokona

Member
18 Νοεμβρίου 2018
5
0
30
Με βάση το ιστορικό που ανέφερες, το μυαλό πάει σε τυφο. Μπορεί και όχι βέβαια και απλά να πρόκειται για κάτι άλλο.
Οι γιατροί ξέρουν πως 1 μήνα πριν στο ίδιο σπίτι, έμενε σκύλος με τυφο;
Καρατσεκαραν για τυφο;
Είναι σίγουροι δηλαδή 100% πως δεν πρόκειται για τυφο;
Με βάση το ιστορικό που ανέφερες, το μυαλό πάει σε τυφο. Μπορεί και όχι βέβαια και απλά να πρόκειται για κάτι άλλο.
Οι γιατροί ξέρουν πως 1 μήνα πριν στο ίδιο σπίτι, έμενε σκύλος με τυφο;
Καρατσεκαραν για τυφο;
Είναι σίγουροι δηλαδή 100% πως δεν πρόκειται για τυφο;
Δεν ειναι 100% σιγουροι και αφου καναμε την εξέταση βγηκε αρνητικό σε τυφο παρόλο αυτά μου ειπαν οτι μπορει και να μην φαίνεται απο το πρόσφατο εμβόλιο.. τα συμπτώματα ομως στο τυφο αρχίζουν 14 μερες μετα ! Εμενα στις πρωτες 3... Επίσης η κτηνίατρος που την ρωτησα πριν υιοθετήσω Φυσικά μου ειπε δεν υπαρχει θεμα ο σκυλος ειναι ενήλικος εχει αντισώματα.. η διαρροιες και οι εμετοι δεν ειναι αιμοραγικοι.. αλλα μου φαίνεται τοσο περίεργο που με τοσα ενεσιμα αντιβίωση και χαπι εκανε παλι. Οχι συνεχόμενα αλλα κανονικα θα πρεπε να εχει γινει περδικι