Τουαλέτα κουταβιού


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα ειμαι σίγουρη οτι ξανα συζητήθηκε το θεμα μου αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Απο την πρωτη μερα που ηεθε το κουτάβι μας σπιτι προσπαθώ να του μάθω να κάνει την τουαλέτα του στο ειδικό πανί για σκύλους, του εδινα και λιχουδιά αλλα τα κανει εκεί μονο όταν είμαι εγώ παρόν, μάλιστα το πρωι που ξυπνάω ολο το σπίτι ειναι γεμάτο με περιττώματα. Διάβασα φια το puppy pen, της το αγόρασα και ειμαστε στην φάση που προσπαθεί να το μάθει και την βαζω για λίγες ώρες αλλα μάταια οταν την έβαλα και εκει, ουρησε 2 φορες. Τι αλλο μπορώ να κανω αν ξέρετε εσεις που ειστε πιο έμπειροι ?
 


Kostas1989

Banned
Banned
20 Νοεμβρίου 2018
36
3
35
Αθήνα
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα ειμαι σίγουρη οτι ξανα συζητήθηκε το θεμα μου αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Απο την πρωτη μερα που ηεθε το κουτάβι μας σπιτι προσπαθώ να του μάθω να κάνει την τουαλέτα του στο ειδικό πανί για σκύλους, του εδινα και λιχουδιά αλλα τα κανει εκεί μονο όταν είμαι εγώ παρόν, μάλιστα το πρωι που ξυπνάω ολο το σπίτι ειναι γεμάτο με περιττώματα. Διάβασα φια το puppy pen, της το αγόρασα και ειμαστε στην φάση που προσπαθεί να το μάθει και την βαζω για λίγες ώρες αλλα μάταια οταν την έβαλα και εκει, ουρησε 2 φορες. Τι αλλο μπορώ να κανω αν ξέρετε εσεις που ειστε πιο έμπειροι ?
η μονη λυση ειναι να περιμενεις να κατουρησει και να χεσει ολο το σπιτι
οποτε μετα αναγκαστικα απο την αφορητη μυρωδια θα αναγκαζεται να βγαινει να πηγαινει και να τα κανει εξω
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα ειμαι σίγουρη οτι ξανα συζητήθηκε το θεμα μου αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Απο την πρωτη μερα που ηεθε το κουτάβι μας σπιτι προσπαθώ να του μάθω να κάνει την τουαλέτα του στο ειδικό πανί για σκύλους, του εδινα και λιχουδιά αλλα τα κανει εκεί μονο όταν είμαι εγώ παρόν, μάλιστα το πρωι που ξυπνάω ολο το σπίτι ειναι γεμάτο με περιττώματα. Διάβασα φια το puppy pen, της το αγόρασα και ειμαστε στην φάση που προσπαθεί να το μάθει και την βαζω για λίγες ώρες αλλα μάταια οταν την έβαλα και εκει, ουρησε 2 φορες. Τι αλλο μπορώ να κανω αν ξέρετε εσεις που ειστε πιο έμπειροι ?
Καλησπέρα καταρχάς αν θυμάμαι από το άλλο θέμα σου είναι 2 μηνών σωστά; ακόμα είναι πολύ μικρό και θα χρειάζεται τουαλέτα κάθε περίπου 3 ώρες και σίγουρα μετά από φαΐ, ύπνο, νερό παιχνίδι. Το puppy Pen θα του βάλεις το κρεβατάκι του στη μία πλευρά και όλη την υπόλοιπη μισή θα τη στρώσεις με πάνες. Μην περιμένεις γενικά ακόμα να πηγαίνει εκεί να τα κάνει, δεν έχει κάνει τη σύνδεση. Το βράδυ γενικά δεν θα είναι χωρίς επιτήρηση. Το πρωί τώρα και τις ώρες που είστε μαζί, οταν βλέπεις να ψάχνει να τα κάνει, θα μυρίζει έντονα κάτω, θα κάνει σβούρες κλπ, θα το παίρνεις και θα το βάζεις στην πάνα. Με το που τα κάνει εκεί χαρές και πανηγύρια λες και κέρδισες το Τζόκερ τουλάχιστον και φυσικά μια πολύ νόστιμη λιχουδιά. Αν δεν το προλάβεις και αρχίσει βάρα ένα παλαμάκι και σήκωσε το να τα αποτελειώσει στην πάνα. Αν δεν το προλάβεις καθόλου εννοείται όχι φωνή όχι τιμωρία τίποτα. Καθώς περνάνε οι βδομάδες θα αρχίσεις να μειώνεις και τις πάνες στο Pen μέχρι να μείνεις με μια δυο και μετά καμία αφού θα αρχίσει το έξω. Και γενικά με το που τελειώσει τα εμβολια, αρχίστε αμέσως να μαθαίνει το έξω για τουαλέτα. Αυτά από όσα θυμάμαι. Αν έχω ξεχάσει κάτι ή έχω γράψει κάπου λάθος, ας με διορθώσουν οι συμφορουμιτες :)
 


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
Καλησπέρα καταρχάς αν θυμάμαι από το άλλο θέμα σου είναι 2 μηνών σωστά; ακόμα είναι πολύ μικρό και θα χρειάζεται τουαλέτα κάθε περίπου 3 ώρες και σίγουρα μετά από φαΐ, ύπνο, νερό παιχνίδι. Το puppy Pen θα του βάλεις το κρεβατάκι του στη μία πλευρά και όλη την υπόλοιπη μισή θα τη στρώσεις με πάνες. Μην περιμένεις γενικά ακόμα να πηγαίνει εκεί να τα κάνει, δεν έχει κάνει τη σύνδεση. Το βράδυ γενικά δεν θα είναι χωρίς επιτήρηση. Το πρωί τώρα και τις ώρες που είστε μαζί, οταν βλέπεις να ψάχνει να τα κάνει, θα μυρίζει έντονα κάτω, θα κάνει σβούρες κλπ, θα το παίρνεις και θα το βάζεις στην πάνα. Με το που τα κάνει εκεί χαρές και πανηγύρια λες και κέρδισες το Τζόκερ τουλάχιστον και φυσικά μια πολύ νόστιμη λιχουδιά. Αν δεν το προλάβεις και αρχίσει βάρα ένα παλαμάκι και σήκωσε το να τα αποτελειώσει στην πάνα. Αν δεν το προλάβεις καθόλου εννοείται όχι φωνή όχι τιμωρία τίποτα. Καθώς περνάνε οι βδομάδες θα αρχίσεις να μειώνεις και τις πάνες στο Pen μέχρι να μείνεις με μια δυο και μετά καμία αφού θα αρχίσει το έξω. Και γενικά με το που τελειώσει τα εμβολια, αρχίστε αμέσως να μαθαίνει το έξω για τουαλέτα. Αυτά από όσα θυμάμαι. Αν έχω ξεχάσει κάτι ή έχω γράψει κάπου λάθος, ας με διορθώσουν οι συμφορουμιτες :)
Πρώτα - πρώτα ευχαριστώ που αφιερώσες χρόνο για να μου απάντησης στο μήνυμα μου. Οντως είναι 2 μηνων η κουκλα μου ακομη. Ομολογώ πως ειναι πολη έξυπνη ομως γιατι ετσι οπως μου τα λες μια χαρα είναι. Οταν της δίνω την εντολή για να κάνει τουαλέτα κανει αλλά μονο οταν είμαι μαζί της και πάνω απο το πανι της, μονο ετσι τα κανει εκει, την αναγκη της ομως δεν την κανει με τίποτα στο πανι, τωρα προσπαθώ την νύχτα να την εχω στο puppy pen και μπορω να πω τα παει πολύ καλά.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
η μονη λυση ειναι να περιμενεις να κατουρησει και να χεσει ολο το σπιτι
οποτε μετα αναγκαστικα απο την αφορητη μυρωδια θα αναγκαζεται να βγαινει να πηγαινει και να τα κανει εξω
Χαχα, ναι καλα λες θα ησυχάσω και απο την καθαριότητα. Τωρα που το λες να βγω εγω εξω απο το σπίτι? Να της το παραχώρησω?
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Π Οταν της δίνω την εντολή για να κάνει τουαλέτα κανει αλλά μονο οταν είμαι μαζί της και πάνω απο το πανι της, μονο ετσι τα κανει εκει, την αναγκη της ομως δεν την κανει με τίποτα στο πανι, τωρα προσπαθώ την νύχτα να την εχω στο puppy pen και μπορω να πω τα παει πολύ καλά.
τοσο μικρό και να έχει καταλάβει τι του ζητάς και να το κάνει δεν υπάρχει μια στο εκατομύριο. Η τουαλέτα με εντολή ειναι πολυ δυσκολο πραγμα, ή τυχαιο είναι, ή φοβάμαι οτι κατουριεται απο το φόβο της. Μη γελάς, ειναι πολύ πιθανό.
Και εγω τον εχω τραμπουκίσει τον δικό μου μεσα στην αγνιά μου. Πολύ αργοτερα καταλαβα τι ακριβώς συνεβαινε...
Θελει ηρεμο τροπο το κουταβι.....
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
τοσο μικρό και να έχει καταλάβει τι του ζητάς και να το κάνει δεν υπάρχει μια στο εκατομύριο. Η τουαλέτα με εντολή ειναι πολυ δυσκολο πραγμα, ή τυχαιο είναι, ή φοβάμαι οτι κατουριεται απο το φόβο της. Μη γελάς, ειναι πολύ πιθανό.
Και εγω τον εχω τραμπουκίσει τον δικό μου μεσα στην αγνιά μου. Πολύ αργοτερα καταλαβα τι ακριβώς συνεβαινε...
Θελει ηρεμο τροπο το κουταβι.....
Οχι δεν της φωνάζω ουτε της μιλάω άγρια, αντίθετα πολυ ήρεμα της το λεω και ξερει πως οταν παω κοντα στο πανι της ειναι για να κανει τουαλέτα και μολις κανει χοροπηδάει να της δώσω την λιχουδιά της. Τελικά ισως να ημουν υπερβολική, δεν ηξερα οτι είμαστε σε καλο σημείο, νομιζα πως επρεπε να πηγαινει μονη της.
 


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
τοσο μικρό και να έχει καταλάβει τι του ζητάς και να το κάνει δεν υπάρχει μια στο εκατομύριο. Η τουαλέτα με εντολή ειναι πολυ δυσκολο πραγμα, ή τυχαιο είναι, ή φοβάμαι οτι κατουριεται απο το φόβο της. Μη γελάς, ειναι πολύ πιθανό.
Και εγω τον εχω τραμπουκίσει τον δικό μου μεσα στην αγνιά μου. Πολύ αργοτερα καταλαβα τι ακριβώς συνεβαινε...
Θελει ηρεμο τροπο το κουταβι.....
Απλα καθε φορα που εκανε την ανάγκη της, της έλεγα την εντολή.
 


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα ειμαι σίγουρη οτι ξανα συζητήθηκε το θεμα μου αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Απο την πρωτη μερα που ηεθε το κουτάβι μας σπιτι προσπαθώ να του μάθω να κάνει την τουαλέτα του στο ειδικό πανί για σκύλους, του εδινα και λιχουδιά αλλα τα κανει εκεί μονο όταν είμαι εγώ παρόν, μάλιστα το πρωι που ξυπνάω ολο το σπίτι ειναι γεμάτο με περιττώματα. Διάβασα φια το puppy pen, της το αγόρασα και ειμαστε στην φάση που προσπαθεί να το μάθει και την βαζω για λίγες ώρες αλλα μάταια οταν την έβαλα και εκει, ουρησε 2 φορες. Τι αλλο μπορώ να κανω αν ξέρετε εσεις που ειστε πιο έμπειροι ?
 


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Οχι δεν της φωνάζω ουτε της μιλάω άγρια, αντίθετα πολυ ήρεμα της το λεω και ξερει πως οταν παω κοντα στο πανι της ειναι για να κανει τουαλέτα και μολις κανει χοροπηδάει να της δώσω την λιχουδιά της. Τελικά ισως να ημουν υπερβολική, δεν ηξερα οτι είμαστε σε καλο σημείο, νομιζα πως επρεπε να πηγαινει μονη της.
Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνεις λίγο αυστηρη αν σου κάνει ζημιές. Εγώ την δικιά μου την έχω από τότε που ήταν 2 μηνών και της έμαθα να κάνει στην πάνα της και τώρα έμαθε όταν θέλει να κάνει την ανάγκη της να μου χτυπάει το παράθυρο και να την βγάζω έξω. Εγώ τώρα είναι περίπου 5 μηνών και δεν τολμάει να κατουράει στο πάτωμα αμέσως χτυπάει να βγει έξω η να πάει στη πάνα της. Εγώ σου πρωτεινω να γίνεις αυστηρή για αυτό και αν θες μιλά και με έναν εκπαιδευτή αν δεν θες να γίνεις αυστηρή . Μετά μπορείς να της πάρεις μια πάνα που μυριζει και την ελκύει να κάνει την ανάγκη της εκεί. Αν ακόμα δεν το κάνει υπάρχει και ένα σπρέι που τους μυρίζει κάτι και δεν πάνε να κάνουν τσισα η κακά εκεί. Αν θες να σε βοηθήσω λίγο ακόμα και να βρω τι μάρκες χρισιμοποιω απλώς πες το μου και σε λίγες μερες θα σου πω. Σου εύχομαι καλή τύχη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf