Τα μπουμπούκια!!


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σε στεγνό ή σε βρεγμένο? Δεν μπορώ να το φανταστώ να κάνει δουλειά στην Ήρα αλλά θα το δοκιμάσω σίγουρα :D Σε ευχαριστώ πολύ :LOL:
Το χρησιμοποιώ και για να τη χτενίσω όταν είναι στεγνό το τρίχωμα αλλά και για μασάζ όταν την κάνω μπάνιο :)
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Update για τον Άιζακ:

Είχε βγεί ύποπτος για καλαζάρ 1/50. Κάναμε τις επαναλυπτικές και βγήκε αρνητικό! Γιέυυυ:LOL::LOL::LOL:

Να κάνω και ένα update για το Μενάκι:

Πρίν περίπου 10 μήνες ανακαλύψαμε στο πίσω αριστερό του μπουτάκι ένα γρομπαλάκι. Πήγαμε στην κτηνίατρο μας είπε αν δεν το δούμε να μεγαλώνει δεν ασχολούμαστε. Με τον καιρό λοιπόν αυτό μεγάλωνε (τώρα έχει φτάσει στο μέγεθος ενός μικρού λαιμ (ίσως λέω πολύ..αλλά τέλος πάντων είναι πολύ μεγάλο!) Η κτηνίατρος λέει οτι δεν ανησυχεί γιατί το έπιανε και είπε οτι δεν έχει ρίζα:confused:.. Τώρα κλείσαμε ραντεβού για υπέρηχο κοιλίας και καρδιάς (Πρέπει να καλέσουμε θηριοδαμαστές για να καταφέρουμε να κάνουμε τον υπέρηχο:Ρ μάλλον την ηρεμιστική δεν την γλιτώνουμε:Ρ) Οι βιοχημικές του βγήκαν ΑΡΙΣΤΕΣ (οπότε αυτό είναι καλό). Το κακό βέβαια είναι οτι έχει βγάλει μικρά γρομπαλάκια και σε άλλα διάσπαρτα σημεία όπως στα πλευρά στα πόδια..έχω πιάσει 2-3 μικρούτσικα απο εδώ κι απο εκεί.. Θα δείξει την Τρίτη! Fingers crossed όλα να είναι μια χαρά...
Στην δικιά μας περίπτωση ένας ωραιότατος όγκος καμουφλαρισμένος με "λίπος" έκανε δυο κτηνιάτρους όπως και την αρχική βιοψία να μπερδευτούν. Τελικά ήταν μαστοκύττωμα αλλά λόγω του λίπους που είχε τριγύρω στην ψηλάφηση φαινόταν ως λίπωμα και το υγρό που πάρθηκε αρχικά για βιοψία έδειξε λίπωμα (με ερωτηματικό). Πως κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ρίζα? Έχετε κάνει βιοψια?

Κουκλιά όλα, να τα χαίρεσαι!!
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Στην δικιά μας περίπτωση ένας ωραιότατος όγκος καμουφλαρισμένος με "λίπος" έκανε δυο κτηνιάτρους όπως και την αρχική βιοψία να μπερδευτούν. Τελικά ήταν μαστοκύττωμα αλλά λόγω του λίπους που είχε τριγύρω στην ψηλάφηση φαινόταν ως λίπωμα και το υγρό που πάρθηκε αρχικά για βιοψία έδειξε λίπωμα (με ερωτηματικό). Πως κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ρίζα? Έχετε κάνει βιοψια?

Κουκλιά όλα, να τα χαίρεσαι!!
ψηλαφίζεται πολύ εύκολα δηλαδή φαίνεται και με το μάτι ξεκάθαρα είναι μεγάλο δηλαδή..και το έπιασε, το κούνησε και μας είπε αυτό..βιοψία όχι δεν έχει γίνει ..υποθέτω οτι θα γίνει αφού βγούν τα αποτελέσματα του υπερήχου αύριο..Θα προσπαθήσω το βράδυ να το βγάλω φωτογραφία να το δείτε.
 
  • Like
Reactions: Hlianna


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Update:
Λοιπόν, μετά απο 3 μέρες συνεχούς επικοινωνίας και επισκέψεων με κτηνιάτρους έχουμε κάποια νέα:
Άιζακ:
Έφαγε κάτι πλαστικά παιχνίδια των σκυλιών της μαμάς μου σε μια επίσκεψη στο σπίτι της!:mad:
Αποτέλεσμα? Εμετοί και διάρροιες με αίμα (θα μπορούσα να σας ανεβάσω μια φωτογραφία, αλλά σας λυπάμαι!)
ξεκίνησε Zantac και Peptonorm μετά απο 3 μέρες έκανε μια τεράστια διάρροια αιματηρή με την οποία τρέξαμε πανικόβλητοι στο αττικό για ακτινογραφία.
Τελικά η ακτινογραφία δεν έδειξε τίποτα, οπότε μετά κάναμε και υπέρηχο και φάνηκε πρησμένο το τοίχωμα του στομάχου του, το οποίο είναι τελείως άδειο αφού οτι έτρωγε το έβγαζε, έχει πάρα πολύ αέρα μέσα του σε όλο το μήκος στομάχου-εντέρου. Είπε οτι δεν φαίνεται κάτι πολύ ανησυχητικό και οτι λόγω ηλικίας πιστεύει οτι με την θεραπεία θα επουλωθεί γρήγορα ότι πληγή έχει δημιουργηθεί. Αλλά αν συνεχίσουν οι εμετοί και τα αίματα μπορεί να προκαλέσουν έλκος ή και παγκρεατίτιδα οπότε θα πρέπει να κάνουμε και γαστροσκόπηση και να μπει σε ορό για να μην αφυδατωθεί.
Τώρα Μένιος:
Ο υπέρηχος έδειξε οτι έχει ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας της καρδιάς και έντονη αρρυθμία. Τα ζωτικά του όργανα φαίνονται πεντακάθαρα το οποίο είναι πολύ ευτυχές. Ο όγκος της γιατρού της φάνηκε κακοήθης αλλά σήμερα θα πάει για βιοψία για να ξέρουμε.
Θα ξεκινήσει θεραπεία για να ρυθμίσουμε την καρδούλα του και μετα θα πρέπει να πάρουμε την απόφαση αν αξίζει να τον βάλουμε στην διαδικασία χειρουργείου και να αφαιρεθεί ο όγκος στο πόδι ή όχι..
Fingers crossed :giggle:
Μακάρι να πάνε όλα καλά! (Συγγνώμη για όλο αυτό το κείμενο:whistle:)
 






stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλησπερα και ολοθερμα σας ευχομαι περαστικα.

Μπορει η "επιληπτική" κριση του Μενιου καθως και οι ογκοι να ειναι συμπτωματα της μιτροειδους ανεπαρκειας της βαλβιδας. Συχνο συμπτωμα ειναι οιδημα στα ποδια και αλλού.

http://www.onasseio.gr/yphresies/pathiseis-mitroeidous-valvidas/
https://www.vetmenow.gr/aristeri-kardiaki-aneparkia-sto-skilo/

Κατα τη γνωμη μου αξιζει μια προσπαθεια στο χειρουργείο πριν απο οποια αλλη αποφαση. Του δινεις ακομη μια ευκαιρια. Φυσικα αυτα ειναι προσωπικα θεματα και δεν μου πεφτει λογος.
Για αλλη μια φορα περαστικα.
 




Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Καλησπερα και ολοθερμα σας ευχομαι περαστικα.

Μπορει η "επιληπτική" κριση του Μενιου καθως και οι ογκοι να ειναι συμπτωματα της μιτροειδους ανεπαρκειας της βαλβιδας. Συχνο συμπτωμα ειναι οιδημα στα ποδια και αλλού.

http://www.onasseio.gr/yphresies/pathiseis-mitroeidous-valvidas/
https://www.vetmenow.gr/aristeri-kardiaki-aneparkia-sto-skilo/

Κατα τη γνωμη μου αξιζει μια προσπαθεια στο χειρουργείο πριν απο οποια αλλη αποφαση. Του δινεις ακομη μια ευκαιρια. Φυσικα αυτα ειναι προσωπικα θεματα και δεν μου πεφτει λογος.
Για αλλη μια φορα περαστικα.
Δεν το ήξερα αυτό και σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να το ψάξεις και να μου απαντήσεις!!
Το χειρουργείο θα γίνει, αν γίνει, θα γίνει σε τουλάχιστον ένα μήνα αφού ρυθμιστεί πρώτα η καρδιά του..
Θα ψάξω αυτό που μου έστειλες
Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 




Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Τελικά το Σάββατο το βράδυ κάναμε στον Άιζακ εισαγωγή στο Αττικό.
Τα καλά νέα είναι οτι μέχρι εχθές το βράδυ τουλάχιστον που πήγαμε να τον δούμε, δεν είχε κάνει εμετό (του είχαν δώσει δύο μικρές μερίδες ειδική κονσέρβα για γαστρεντερικά) . Έκανε μια ακόμη μικρή αιμορραγική διάρροια αλλά πιστεύουν οτι καλυτερεύει. Του κάναμε εξετάσεις αίματος και βγήκαν πολύ υψηλά τα λευκά του το οποίο μας κάνει να μην έχουμε αποκλείσει ακόμη την παγκρεατίτιδα.
Απο όρεξη.. μαλινουά είναι! Τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!
Έχει κάνει ολόκληρο φαν κλάμπ σε όλο το νοσοκομείο, ακόμη και η ρεσεπσιονίστ μας είπε οτι δεν έχει υπάρξει άλλο σκυλί σαν τον Ζακούλη:LOL::LOL::LOL::love::love:
Βέβαια...αυτά με τις γυναίκες, γιατί πήγε να τον βγάλει εχθές το πρωί ένας άντρας και του έκανε επίθεση, που σημαίνει φίμωτρο στον Άιζακ και πολύ στρες μετά στην εξέταση...
Όταν μας είδε εχθές χοροπηδούσε και έκλαιγε σαν το κατσίκι και δεν ξεκόλλαγε απο την αγκαλιά μας .. το ζουζουνάκι μου μωρεε:love:
για την πορεία του μου είπαν να καλέσω μετα τις 12 το μεσημέρι..οπότε για το τι έχει γίνει απο εχθές μέχρι σήμερα δεν ξέρω...
Οφείλω να ομολογήσω οτι αυτά τα δύο βράδια ήταν απο τα πιο δύσκολα που έχω περάσει ξύπνησα τουλάχιστον 15 φορές το κάθε ένα απο όνειρα που έβλεπα για τον Άιζακ...και μόνο στην σκέψη οτι είναι μόνος του σε ένα κλουβί με ένα "λαμπατέρ" που τον ενοχλεί... (n):cry:
Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες να του στείλετε αγάπη:love::LOL:
Γειά σας παιδιά του Forum:D Ήρθε η μαμά μου να με δειιι!!!:D:DIMG_20181125_170432_1.jpg

Μα τι μου κάνει αυτή??? Και επειδή έβγαλα το προηγούμενο με τις τρέλες μου τι σημαίνει? Οτι πρέπει να μου βάλουν καινούριο????
IMG_20181125_184515_1.jpg

Πφφφ..πώς με έχουν κάνει έτσι?!?!?! Καλά έκανα λοιπόν και τους έφαγα το λαμπατέρ.
IMG_20181125_184534.jpg
 






Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Μόλις με πήραν απο το νοσοκομείο να πάει κάποιος απο εκεί γιατί δεν μπορούν να τον κοντρολάρουν γιατί έχει αγριέψει πολύ... πφφ..νομίζω θα καταρρεύσω..
 










Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Τελικά πήγαμε και τον πήραμε:D..πήγαμε για καφέ και κοιμόταν όλη την ώρα, δεν πρέπει να κοιμήθηκε καθόλου δυο μέρες στο νοσοκομείο.

Κάποια στιγμή εκεί που κοιμόταν βαθιά στην καφετέρια, τινάζεται πάνω και αρχίζει και γαβγίζει και αγριεύει και ψάχνει δεξιά και αριστερά!!! Πρέπει να είδε εφιάλτη οτι έρχονται γιατροί με βελόνες και σωληνάκια!!:( Το ταλαιπορήσανε το παιδί μου:mad:

Κακάκια πολύ καλύτερα.. καθόλου αίμα ..και αρχίζουν να σφίγγουν!!!
Συνεχίζει Zadac και Peptonorm και είπε η κτηνίατρος οτι και ελάχιστη ροζ βλέννα να δουμε στα κακάκια του θα πάρει και Flagil.

Και τώρα το ωραίο κομμάτι του μηνύματος!!! Φωτογραφίες!!!

Ύπνος στην καφετέρεια στα χεράκια της μαμάς!!IMG_20181126_143811.jpg IMG_20181126_143856.jpg

Βρε δεν θα την ξαναφήσω να πάει πουθενά!! αυτοκόλλητοι για ΠΑΝΤΑ!!!!!IMG_20181126_231409.jpgIMG_20181126_231246.jpg

Και μια άσχετη φωτογραφία γιατί απλά θέλω να σας το πω...:X3::D

Ζευγάρωσαν τα καναρίνια μας!!! :D:DIMG_20181126_202110.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf