Να μαστε και εμεις


Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
Πριν λιγο γυρισαμε παλι απο τον κτηνιατρο...η μικρη συνεχιζει να κουτσαινει κυριως τα βραδια μονο...
Καναμε ακτινα, ολα ειναι καλα κ αιματολογικες για λεισμανιαση, ερλιχιωση κ διροφιλαρια.
Ευτυχως ολες βγηκαν αρνητικες.
Μαλλον ειναι κατι μυικο ισως καποιο τραβηγμα στην βολτα...
Αλλες πεντε μερες θα παρει metacam κ ξεκουραση, που ειναι απιθανο για την Ηρα να μην χοροπηδαει..
Μου εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο χτες εχω πλανταξει...
 






Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
N333_20190209_172253.jpg
Σημερα καναμε το εμβολιο μας και ημαστε του θανατα οπως φαινεται...αν κ αυτη ειναι η μονιμη ποζα της:LOL::LOL::LOL:.
Επισης το κοριτσακι μου αρχιζει και κανει καταρρακτη...φαινεται κ στη φωτο η διαφορα στα ματακια της:(:(:(
 










Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
N333_20190607_125729.jpg
Χτες καναμε αυτες τις εξετασεις για νεφρα- συκωτι ο γιατρος μας ειπε οτι ολα ειναι καλα...αλλα δε μου εξηγησε κατι παραπανω...ξερει κανεις τι ειναι ο καθε δεικτης;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Έκανα λίγο σύγκριση με τις δικές μας, 2η και 3η τιμή αντιστοιχούν σε τρανσαμινάση ΑST και ΑLT, αυτά σίγουρα, και είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια.
Η 1η τιμή πιθανολογώ ότι αντιστοιχεί στο σάκχαρο, η 4η στην κρεατινίνη και η 5η στην ουρία, ξαναλέω χωρίς να είμαι σίγουρος.
Έλεος πάντως με τον γιατρό που έδωσε αναλύσεις σε απόδειξη σούπερ μάρκετ χωρίς να εξηγήσει τι είναι τι και χωρίς να γράφει τις τιμές αναφοράς.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Η 1η τιμή πιθανολογώ ότι αντιστοιχεί στο σάκχαρο, η 4η στην κρεατινίνη και η 5η στην ουρία, ξαναλέω χωρίς να είμαι σίγουρος.
Ναι.
1. γλυκόζη αίματος (σάκχαρο), 4. κρεατινίνη, 5. ουρία

Με τα όρια που έχω εγώ από παλιές εξετάσεις, μέσα στα φυσιολογικά φαίνονται όλα.

Σάκχαρο -> standalone
AST, ALT -> συκώτι
CRE, BUN -> νεφρά
 




Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
Παλι αρρωστησαμε....εχει μια εβδομάδα που ταλαιπωρειται με το στομαχι της...τη μια τρωει την αλλη μερα ψαχνει να βρει χορτα να φαει...
Σημερα ξεκίνησε peptonorm και νηστεια για 24 ωρες..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εντάξει μωρέ, αδιαθετούν ενίοτε κι αυτά, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντα κάτι.
Νηστεία της κάνετε, γιατί κάνει εμετούς το φαγητό της;
 
  • Like
Reactions: Maria-ira


Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
Οχι εμετο την τροφη της δε την κανει, εκτος πριν απο λιγο που εκανε αλλα εβγαλε μονο υγρα του στομαχου...
Ο γιατρος μας ειπε οτι ερεθιστηκε το πεπτικο της επειδη αλλαξαμε τροφη...αλλα τη μια μερα τρωει κ την επομενη χουρχουριζει η κοιλια της πολυ, αποφευγει το φαγητό κ στην βόλτα ψαχνει χορτα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι μωρέ εντάξει, αλλά άλλο τόσο ερεθίζεται το πεπτικό, και όταν το στομάχι είναι άδειο, από την στιγμή που αυτό που την ενοχλεί, είναι το είδος της τροφής.
Θα έλεγα, δώστης κάτι πολύ λίγο και ελαφρύ. Λίγο ρυζάκι. Ισα να μην πεινάει η γλυκούλα και να μην είναι άδειο εντελώς το στομάχι.
 
  • Like
Reactions: Maria-ira




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Σαν που δηλαδή;
Θα σου πω εκ των προτέρων και πριν το πεις, ότι θα γελάσω και θα σε κοροιδέψω.
Να το ξέρεις :p
 
  • Like
Reactions: Maria-ira




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι...απόλυτα λογική σκέψη...NOT :confused:
Περαστικά ΣΟΥ, γιατί η μικρή μια χαρά είναι.
 
  • Like
Reactions: Maria-ira


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3