κουταβι και εκπαίδευση τουαλετας


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Πριν 15 μερες πηραμε ενα κουταβακι yorki. Κοιμοταν ολη μερα, δεν εκανε πολλες βολτες στο σπιτι, οποτε οταν ηθελε τουαλετα πηγαινε στην πανα που ηταν το πιο κοντινο μερος απο το κρεβατι του. Για να μη πολυλογώ, το κουταβι διαγνωστηκε με τυφο που ομως το ξεπερασαμε. Η νοσηλεία ομως στον κτηνιατρο για 5 μερες το εκανε να ξεχασει εντελως την πανα... Μερικες φορες εως σπανια πηγαινει και στην πανα...αλλα και παντου εκτος πανας!!! προσπαθουμε να τον προλαβουμε και να τον παμε στην πανα την ωρα της αναγκης του ομως πολλες φορες ενω αρχιζει να μυριζει και να στριφογυρνα μολις τον βαζουμε στην πανα απλα καθεται και μας κοιταει. Να σημειωσω οτι οταν τα κανει εκτος πανας δεν του λεμε τιποτα, ενω αν τα κανει στην πανα επιβραβευουμε, γιατι δεν θελω να λαβει λαθος μηνυμα. Ειναι 2.5 μηνων τωρα και τρωει σε σταθερα γευματα. 4 φορες τη μερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Υπάρχουν αμέτρητα θέματα που αναλύουν μέχρι τελικής πτώσης, το παρόν ερώτημα.
Κάνε μια αναζήτηση.
 
  • Like
Reactions: alexxela




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Θα το ψαξω, Ευχαριστώ
Θα το ψαξω, Ευχαριστώ
Οσο και αν εψαξα δεν καταφερα να βρω αυτο ακριβως που ψαχνω. Ξεκιναω να διαβαζω ενα θεμα και σχεδον παντα καταληγει αλλου... Μπορει καποιος να μου δωσει ενα link, μεσα απο κουβεντα στο forum. Γιατι σε αναζητησεις εκτος εχω διαβασει σχεδον τα παντα...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
2,5 μηνών είναι μωρό. Αγοράζεις σκυλοπάρκο αν δεν έχεις ήδη και το περιορίζεις. Αν δεν το περιορίσεις δεν θα μάθει εύκολα ούτε την τουαλέτα ούτε την ώρα ύπνου ή κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Για ένα τοσοδούλικο γιόρκι ένα ολόκληρο σπίτι είναι ένα απέραντο χάος. Αν δεν χωράει στο σπίτι σου το πάρκο παίρνεις baby gate και το περιορίζεις σε ένα δωμάτιο (π.χ. κουζίνα ή κρεβατοκάμαρα) τουλάχιστον για όταν λείπεις και βάζεις 2-3 πάνες σε διαφορετικά σημεία. Σιγά σιγά μόλις δεις ότι σταματάει να χρησιμοποιεί κάποια πάνα την αφαιρείς. Εμείς στο γιόρκι μας είχαμε πάρει ένα μεγάλο κουνελόκλουβο που χωρούσε το κρεβάτι της μια πάνα και το νερό της. Εκεί έμπαινε όταν λείπαμε ή για ύπνο. Είχαμε και baby gate στην κρεβατοκάμαρα και κάποιες φορές την αφήναμε κι εκεί. Την πάνα την βάζαμε μέσα στο κλουβί μόνο όταν θα λείπαμε για κάποιες ώρες ή το βράδυ. Το πρωί μόλις ξυπνούσαμε το βγάζαμε απο το κλουβί σηκωτό και το ακουμπούσαμε κατευθείαν στην πάνα. Αν δεν τα έκανε άμεσα την ξαναβάζαμε όσες φορές χρειαζόταν μέχρι να κάνει έστω και λίγα τσίσα. Μόλις τα έκανε μετά έτρωγε το φαί της την ξαναβάζαμε μήπως θέλει. Μετά απο ύπνο, φαγητό, νερό, παιχνίδι (20-30 λεπτά) σηκωτό στην πάνα μέχρι να τα κάνει. Αν η πάνα έχει και μυρωδιά απο τα προηγούμενα τσίσα θα ξανακάνει πιο εύκολα. Το μεσημέρι κανένα 2-3ωρο έμπαινε κλουβί και το βράδυ κοιμόταν στο κλουβί της πάλι για 8 ώρες περίπου. Πριν μπει στο κλουβί υποχρεωτικά έπρεπε να έχει κάνει τσίσα και κακά. Αν θυμάμαι καλά κατούρησε μόνο μια φορά στην πάνα μέσα στο κλουβί την πρώτη νύχτα που την φέραμε στο σπίτι, απο τότε ποτέ ξανά. Αν βάλεις όρια στο χώρο κι είσαι επίμονη με την πάνα τότε θα μάθει πολύ γρήγορα. Τα πολύ μικρόσωμα σκυλάκια δεν είναι τα ευκολότερα στην εκμάθηση της τουαλέτας. Εμείς καταργήσαμε τις πάνες μέσα στο σπίτι όταν έγινε 6 μηνών και μεταφέραμε την πάνα στο μπαλκόνι με 4-5 υπενθυμίσεις την ημέρα. Μόλις το κατάλαβε ότι η τουαλέτα είναι έξω μας κοιτούσε στα μάτια κι έτρεχε βολίδα προς το μπαλκόνι. Τώρα που είναι ενήλικη πηγαίνει μόνο 2 φορές κι ακόμη έχουμε την πάνα στη βεράντα για ευκολία διότι την έχουμε με μακρύ μαλλί και δεν βγαίνει στη βροχή. Το κλουβί το καταργήσαμε όταν έγινε 1,5 έτους, μέχρι τότε το χρησιμοποιήσαμε ευλαβικά κάθε μέρα κι έγινε στρατιωτάκι. :D
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
2,5 μηνών είναι μωρό. Αγοράζεις σκυλοπάρκο αν δεν έχεις ήδη και το περιορίζεις. Αν δεν το περιορίσεις δεν θα μάθει εύκολα ούτε την τουαλέτα ούτε την ώρα ύπνου ή κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Για ένα τοσοδούλικο γιόρκι ένα ολόκληρο σπίτι είναι ένα απέραντο χάος. Αν δεν χωράει στο σπίτι σου το πάρκο παίρνεις baby gate και το περιορίζεις σε ένα δωμάτιο (π.χ. κουζίνα ή κρεβατοκάμαρα) τουλάχιστον για όταν λείπεις και βάζεις 2-3 πάνες σε διαφορετικά σημεία. Σιγά σιγά μόλις δεις ότι σταματάει να χρησιμοποιεί κάποια πάνα την αφαιρείς. Εμείς στο γιόρκι μας είχαμε πάρει ένα μεγάλο κουνελόκλουβο που χωρούσε το κρεβάτι της μια πάνα και το νερό της. Εκεί έμπαινε όταν λείπαμε ή για ύπνο. Είχαμε και baby gate στην κρεβατοκάμαρα και κάποιες φορές την αφήναμε κι εκεί. Την πάνα την βάζαμε μέσα στο κλουβί μόνο όταν θα λείπαμε για κάποιες ώρες ή το βράδυ. Το πρωί μόλις ξυπνούσαμε το βγάζαμε απο το κλουβί σηκωτό και το ακουμπούσαμε κατευθείαν στην πάνα. Αν δεν τα έκανε άμεσα την ξαναβάζαμε όσες φορές χρειαζόταν μέχρι να κάνει έστω και λίγα τσίσα. Μόλις τα έκανε μετά έτρωγε το φαί της την ξαναβάζαμε μήπως θέλει. Μετά απο ύπνο, φαγητό, νερό, παιχνίδι (20-30 λεπτά) σηκωτό στην πάνα μέχρι να τα κάνει. Αν η πάνα έχει και μυρωδιά απο τα προηγούμενα τσίσα θα ξανακάνει πιο εύκολα. Το μεσημέρι κανένα 2-3ωρο έμπαινε κλουβί και το βράδυ κοιμόταν στο κλουβί της πάλι για 8 ώρες περίπου. Πριν μπει στο κλουβί υποχρεωτικά έπρεπε να έχει κάνει τσίσα και κακά. Αν θυμάμαι καλά κατούρησε μόνο μια φορά στην πάνα μέσα στο κλουβί την πρώτη νύχτα που την φέραμε στο σπίτι, απο τότε ποτέ ξανά. Αν βάλεις όρια στο χώρο κι είσαι επίμονη με την πάνα τότε θα μάθει πολύ γρήγορα. Τα πολύ μικρόσωμα σκυλάκια δεν είναι τα ευκολότερα στην εκμάθηση της τουαλέτας. Εμείς καταργήσαμε τις πάνες μέσα στο σπίτι όταν έγινε 6 μηνών και μεταφέραμε την πάνα στο μπαλκόνι με 4-5 υπενθυμίσεις την ημέρα. Μόλις το κατάλαβε ότι η τουαλέτα είναι έξω μας κοιτούσε στα μάτια κι έτρεχε βολίδα προς το μπαλκόνι. Τώρα που είναι ενήλικη πηγαίνει μόνο 2 φορές κι ακόμη έχουμε την πάνα στη βεράντα για ευκολία διότι την έχουμε με μακρύ μαλλί και δεν βγαίνει στη βροχή. Το κλουβί το καταργήσαμε όταν έγινε 1,5 έτους, μέχρι τότε το χρησιμοποιήσαμε ευλαβικά κάθε μέρα κι έγινε στρατιωτάκι. :D
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ... Εχω παρκο το χρησιμοποιω οταν παω σουπερ μαρκετ κλπ. Δεν ειναι το καλυτερο του ιδιως το βραδυ... Η αληθεια ειναι ομως οτι το βραδυ κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα στο κρεβατι του χωρις να σηκωθει καθολου. Οποτε προς το παρων το βραδυ δεν εχω προβλημα. Το προβλημα ειναι μες στη μερα. Εχουμε μαθει πια τις κινησεις του πριν θελησει τουαλετα κ τον τρεχουμε στην πανα. Ε ειναι ικανος να κρατιεται κ να μη κανει τπτ. Σημερα για την ακριβια τον ειδα ηθελε να ενεργηθει. τον βαζω πανω στην πανα κ εφευγε. εγω ξανα...ξανα...ξανα... το πιστευεις η οχι τα εκανε στον αερα την ωρα που τον εβαζα πανω στην πανα. Μερικες φορες πηγαινει κ στην πανα αλλα μονος... αν τον βαλω εγω εχω αρνηση, κρατιεται κ νομοζω πως μετα το ξεχναει κιολας... Οποτε εγω συνεχιζω τη μεταφορα πανω στην πανα;;;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ... Εχω παρκο το χρησιμοποιω οταν παω σουπερ μαρκετ κλπ. Δεν ειναι το καλυτερο του ιδιως το βραδυ... Η αληθεια ειναι ομως οτι το βραδυ κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα στο κρεβατι του χωρις να σηκωθει καθολου. Οποτε προς το παρων το βραδυ δεν εχω προβλημα. Το προβλημα ειναι μες στη μερα. Εχουμε μαθει πια τις κινησεις του πριν θελησει τουαλετα κ τον τρεχουμε στην πανα. Ε ειναι ικανος να κρατιεται κ να μη κανει τπτ. Σημερα για την ακριβια τον ειδα ηθελε να ενεργηθει. τον βαζω πανω στην πανα κ εφευγε. εγω ξανα...ξανα...ξανα... το πιστευεις η οχι τα εκανε στον αερα την ωρα που τον εβαζα πανω στην πανα. Μερικες φορες πηγαινει κ στην πανα αλλα μονος... αν τον βαλω εγω εχω αρνηση, κρατιεται κ νομοζω πως μετα το ξεχναει κιολας... Οποτε εγω συνεχιζω τη μεταφορα πανω στην πανα;;;
Ναι. Κι εμείς το κάναμε αυτό αν κάποια φορά απο ατύχημα ή αστοχία καθόταν να κάνει τα κακα/τσίσα της αλλού. Την σηκώναμε και την μεταφέραμε στην πάνα (και της έφευγαν στον αέρα) ώστε να τελειώσει τη δουλειά της εκεί που πρέπει. Την επόμενη φορά τα κατάφερνε πάντα καλύτερα. Αν δεν μπορείς να τον ελέγξεις τότε μόνο ο περιορισμός θα σε σώσει. Και τα αρσενικά μικρόσωμα είναι πιο ζόρικα στην εκμάθηση της τουαλέτας απο τα θηλυκά. Στο λέω αυτό για να μην τον λυπηθείς, βάλε όρια απο τώρα και επέμενε μέχρι γίνει το δικό σου.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ναι. Κι εμείς το κάναμε αυτό αν κάποια φορά απο ατύχημα ή αστοχία καθόταν να κάνει τα κακα/τσίσα της αλλού. Την σηκώναμε και την μεταφέραμε στην πάνα (και της έφευγαν στον αέρα) ώστε να τελειώσει τη δουλειά της εκεί που πρέπει. Την επόμενη φορά τα κατάφερνε πάντα καλύτερα. Αν δεν μπορείς να τον ελέγξεις τότε μόνο ο περιορισμός θα σε σώσει. Και τα αρσενικά μικρόσωμα είναι πιο ζόρικα στην εκμάθηση της τουαλέτας απο τα θηλυκά. Στο λέω αυτό για να μην τον λυπηθείς, βάλε όρια απο τώρα και επέμενε μέχρι γίνει το δικό σου.
ωραια, σε ευχαριστω πολυ!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
ωραια, σε ευχαριστω πολυ!
μιας κ εισαι κατοχος γιορκι εχω κανα δυο αποριες. Ομως ειναι ασχετες με την επικεφαλίδα. Πρεπει να κανω καινουριο αρχειο; ειμαι καινουρια στι φορουμ κ δεν ξερω... μια απορια ειναι τα αυτακια. Μια τα σηκωνει μια τα ριχνει και η αλλη ειναι το απόστημα απο το εμβολιο. και κατι τελευταιο. Με τι να επιβραβευω; εμεις μεχρι τωρα επιβραβευουμε με χαρες κ πανηγύρια γιατι φοβαμαι πως αν αρχισω τις λιχουδιες δεν θα τρωει μετα την κροκετα (για την οποια δεν τρελαίνεται κιολας). Δινω royalcannin 4 σταθερα γευματα. Τι λιχουδια προτεινεις;
 
Last edited:


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ναι. Κι εμείς το κάναμε αυτό αν κάποια φορά απο ατύχημα ή αστοχία καθόταν να κάνει τα κακα/τσίσα της αλλού. Την σηκώναμε και την μεταφέραμε στην πάνα (και της έφευγαν στον αέρα) ώστε να τελειώσει τη δουλειά της εκεί που πρέπει. Την επόμενη φορά τα κατάφερνε πάντα καλύτερα. Αν δεν μπορείς να τον ελέγξεις τότε μόνο ο περιορισμός θα σε σώσει. Και τα αρσενικά μικρόσωμα είναι πιο ζόρικα στην εκμάθηση της τουαλέτας απο τα θηλυκά. Στο λέω αυτό για να μην τον λυπηθείς, βάλε όρια απο τώρα και επέμενε μέχρι γίνει το δικό σου.
Ακουσα τις συμβουλες σου κ προσπαθω να τις ακολουθω κατα γραμμα... Εχουμε φτασει στο να κοιμαται ολο το βραδυ μεσα στο παρκο χωρις να κανει καθολου την αναγκη του κ χωρις κλαματακ γαυγισματα. Περιμενει υπομονετικα ποτε θα ξυπνησω εγω για να τον ανοιξω κ τρεχουμε πανα, κατα 90% τα καταφερνουμε και τα κανει εκει το πρωι. Στο υπολοιπο της μερες υπαρχουν κ ατυχιματα αλλα τις περισσοτερες φορες πηγαινει πανα και οπως επισης παρατήρησα οτι οι φορες ουρισης εχουν αρχισει να περιοριζονται... Τωρα ειναι 3 μηνων και συνεχίζουμε!
 
  • Like
Reactions: spyv


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ακουσα τις συμβουλες σου κ προσπαθω να τις ακολουθω κατα γραμμα... Εχουμε φτασει στο να κοιμαται ολο το βραδυ μεσα στο παρκο χωρις να κανει καθολου την αναγκη του κ χωρις κλαματακ γαυγισματα. Περιμενει υπομονετικα ποτε θα ξυπνησω εγω για να τον ανοιξω κ τρεχουμε πανα, κατα 90% τα καταφερνουμε και τα κανει εκει το πρωι. Στο υπολοιπο της μερες υπαρχουν κ ατυχιματα αλλα τις περισσοτερες φορες πηγαινει πανα και οπως επισης παρατήρησα οτι οι φορες ουρισης εχουν αρχισει να περιοριζονται... Τωρα ειναι 3 μηνων και συνεχίζουμε!
Εχω αρχισει να απελπιζομαι... Εκτος απο το βραδυ που πλεον εχει ρυθμιστεί εντελως το υπολοιπο της μερας δεν εχει εξελιχθει καθολου. Το πισμα του ειναι απεριοριστο, οι φορες στην πανα υπαρχουν αλλα νομιζω αρχισαν να μειώνονται. Αρχισε τωρα τα χαλια... τον σηκωνω μολις αρχιζει κ τρεχω πανα, αυτο ηταν, ξεχναει το κατουριμα για ωρες... οσες ωρες κ αν περιμενω απο πανω του. Τι κανω λαθος; γιατι σιγουρα κανω. Δεν μπορω να τον κλεισω στο παρκο του τη μερα γθα να τον περιορισω γιατι εχει εκπαιδευτεί οτι εκει δεν κατουραμε. Τι να κανω δεν ξερω, προσπαθω αλλα καμια εξελιξη...
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Εχω αρχισει να απελπιζομαι... Εκτος απο το βραδυ που πλεον εχει ρυθμιστεί εντελως το υπολοιπο της μερας δεν εχει εξελιχθει καθολου. Το πισμα του ειναι απεριοριστο, οι φορες στην πανα υπαρχουν αλλα νομιζω αρχισαν να μειώνονται. Αρχισε τωρα τα χαλια... τον σηκωνω μολις αρχιζει κ τρεχω πανα, αυτο ηταν, ξεχναει το κατουριμα για ωρες... οσες ωρες κ αν περιμενω απο πανω του. Τι κανω λαθος; γιατι σιγουρα κανω. Δεν μπορω να τον κλεισω στο παρκο του τη μερα γθα να τον περιορισω γιατι εχει εκπαιδευτεί οτι εκει δεν κατουραμε. Τι να κανω δεν ξερω, προσπαθω αλλα καμια εξελιξη...
εχουμε κλεισει ενα μηνα με τον μικρο, το θεμα της πανας παει απο το κακο στο χειροτερο. Σημερα ουτε καν την πλησιασε. Κατουραει οπου βρει κ οατν τον παω στην πανα τα κοβει για ωρες. Επισης διαβαζω για 3ωρο αλλα ο δικος μου ο ξεροκεφαλος κατουραει μια το πρωι που ειναι το μονο που μπορω να ελέγξω και αντι να πουμε ενταξει για λιγο ειμαστε οκ θα παει κ λιγο πιο εκει κ θα τελειωσει κ λιγο παραπερα... δεν ξερω κατουραει 100 φορες απο λιγο σε διαφορετικα σημεια!!! τι να κανω;;;
 


matoula

New Member
12 Απριλίου 2019
2
0
45
2,5 μηνών είναι μωρό. Αγοράζεις σκυλοπάρκο αν δεν έχεις ήδη και το περιορίζεις. Αν δεν το περιορίσεις δεν θα μάθει εύκολα ούτε την τουαλέτα ούτε την ώρα ύπνου ή κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Για ένα τοσοδούλικο γιόρκι ένα ολόκληρο σπίτι είναι ένα απέραντο χάος. Αν δεν χωράει στο σπίτι σου το πάρκο παίρνεις baby gate και το περιορίζεις σε ένα δωμάτιο (π.χ. κουζίνα ή κρεβατοκάμαρα) τουλάχιστον για όταν λείπεις και βάζεις 2-3 πάνες σε διαφορετικά σημεία. Σιγά σιγά μόλις δεις ότι σταματάει να χρησιμοποιεί κάποια πάνα την αφαιρείς. Εμείς στο γιόρκι μας είχαμε πάρει ένα μεγάλο κουνελόκλουβο που χωρούσε το κρεβάτι της μια πάνα και το νερό της. Εκεί έμπαινε όταν λείπαμε ή για ύπνο. Είχαμε και baby gate στην κρεβατοκάμαρα και κάποιες φορές την αφήναμε κι εκεί. Την πάνα την βάζαμε μέσα στο κλουβί μόνο όταν θα λείπαμε για κάποιες ώρες ή το βράδυ. Το πρωί μόλις ξυπνούσαμε το βγάζαμε απο το κλουβί σηκωτό και το ακουμπούσαμε κατευθείαν στην πάνα. Αν δεν τα έκανε άμεσα την ξαναβάζαμε όσες φορές χρειαζόταν μέχρι να κάνει έστω και λίγα τσίσα. Μόλις τα έκανε μετά έτρωγε το φαί της την ξαναβάζαμε μήπως θέλει. Μετά απο ύπνο, φαγητό, νερό, παιχνίδι (20-30 λεπτά) σηκωτό στην πάνα μέχρι να τα κάνει. Αν η πάνα έχει και μυρωδιά απο τα προηγούμενα τσίσα θα ξανακάνει πιο εύκολα. Το μεσημέρι κανένα 2-3ωρο έμπαινε κλουβί και το βράδυ κοιμόταν στο κλουβί της πάλι για 8 ώρες περίπου. Πριν μπει στο κλουβί υποχρεωτικά έπρεπε να έχει κάνει τσίσα και κακά. Αν θυμάμαι καλά κατούρησε μόνο μια φορά στην πάνα μέσα στο κλουβί την πρώτη νύχτα που την φέραμε στο σπίτι, απο τότε ποτέ ξανά. Αν βάλεις όρια στο χώρο κι είσαι επίμονη με την πάνα τότε θα μάθει πολύ γρήγορα. Τα πολύ μικρόσωμα σκυλάκια δεν είναι τα ευκολότερα στην εκμάθηση της τουαλέτας. Εμείς καταργήσαμε τις πάνες μέσα στο σπίτι όταν έγινε 6 μηνών και μεταφέραμε την πάνα στο μπαλκόνι με 4-5 υπενθυμίσεις την ημέρα. Μόλις το κατάλαβε ότι η τουαλέτα είναι έξω μας κοιτούσε στα μάτια κι έτρεχε βολίδα προς το μπαλκόνι. Τώρα που είναι ενήλικη πηγαίνει μόνο 2 φορές κι ακόμη έχουμε την πάνα στη βεράντα για ευκολία διότι την έχουμε με μακρύ μαλλί και δεν βγαίνει στη βροχή. Το κλουβί το καταργήσαμε όταν έγινε 1,5 έτους, μέχρι τότε το χρησιμοποιήσαμε ευλαβικά κάθε μέρα κι έγινε στρατιωτάκι. :D
Καλησπερα. Να σε ρωρησω κατι. Το βραδυ οταν ηταν μωρο την πορτα του κλουβιου την ειχες κλειστη και μαζι μεσα νερο και πανα στο κουνελοκλουβο;
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπερα. Να σε ρωρησω κατι. Το βραδυ οταν ηταν μωρο την πορτα του κλουβιου την ειχες κλειστη και μαζι μεσα νερο και πανα στο κουνελοκλουβο;
Παντοτε κλειστη ακομη κ μεχρι σημερα που ειναι 8 μηνων! Ουτε νερο εβαζα ουτε πανα, πανα γιατι φοβομουν μην καταπιει κανενα κομματι και νερο γιατι το εριχνε οποτε εβαζα κ εβρεχε το κρεβατι του.
Αν θελει καποια φορα κατι, ειτε νερο ειτε να βγει να κατουρισει κλαιει κ του ανοιγω, κανει τι θελει και επειτα παλι πηγαινει ξαπλωνει κ απο πισω εγω ξανακλεινω φερμουαρ. Δεν γινεται συχνα αυτο βεβαια, να εχει συμβει σε αυτους τους μηνες 5 με 6 φορες...
 


matoula

New Member
12 Απριλίου 2019
2
0
45
Εγω εχω ενα παρκο και μεσα σε αυτο εχω την πανα και το κλουβι με ανοιχτη πορτα ετσι ωστε το βραδυ αν θελει να παει στην πανα οπως και κανει. Αν κλεισω την πορτα του κλουβιου δεν νομιζω να αντεξει ολη νυχτα...θα λερωσει το κλουβι του.
Αυτο μου το ειπε εκπαιδευτης και πως γενικα πρεπει να περναει αρκετη ωρα την ημερα μεσα στο παρκο για να μαθει την υφη και την οσμη της πανας.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Εγω εχω ενα παρκο και μεσα σε αυτο εχω την πανα και το κλουβι με ανοιχτη πορτα ετσι ωστε το βραδυ αν θελει να παει στην πανα οπως και κανει. Αν κλεισω την πορτα του κλουβιου δεν νομιζω να αντεξει ολη νυχτα...θα λερωσει το κλουβι του.
Αυτο μου το ειπε εκπαιδευτης και πως γενικα πρεπει να περναει αρκετη ωρα την ημερα μεσα στο παρκο για να μαθει την υφη και την οσμη της πανας.
Εσυ ξερεις, καθε σκυλι ειναι διαφορετικο. Ο δικος μου το βραδυ κρατιοταν απο πολυ μικρος ετσι δεν ειχα προβλημα, οποτε δεν χρειαζοταν κ την πανα.

Οσο αναφορα το κλεισιμο της πορτας ομως, το θεωρω αρκετα σημαντικο γιατι ετσι ξερεις οτι οσο κοιμασαι αυτο ειναι εκει. Ειναι αρκετα επικίνδυνο να κανει βολτες οπου θελει στο σπιτι τοσο μικρο, απο το να καταπιεί κατι μεχρι κ να κανει ζημια.

Το παρκο τους το αγαπουν ευκολα, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσπαθεια σε αυτο. Ειναι το κρεβατι τους εκει, οποτε αμεσως ειναι το αγαπημενο μερος για ξεκουραση...

Ο Λεοναρντο πια ειναι 8 μηνων. Εκπαιδευμενος πλεον στην τουαλετα, εκπαιδευμενος στα βασικα γενικοτερα και παρολα αυτα καθε βραδυ μενει κλειστος στο παρκο του. Αυτο πιστευω δεν θα το αλλαξουμε ποτε!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλησπερα. Να σε ρωρησω κατι. Το βραδυ οταν ηταν μωρο την πορτα του κλουβιου την ειχες κλειστη και μαζι μεσα νερο και πανα στο κουνελοκλουβο;
Κλειστό. Απο 9 εβδομάδων δεν λέρωσε ούτε μια νύχτα στο κλουβί.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


fml

Member
29 Μαϊου 2019
5
0
33
Καλησπέρα, πρόκειται να υιοθετήσω κουτάβι μικρόσωμο αρκετά γύρω στους 2 μήνες η ηλικία του φυσικά πριν κάνω τα απαραίτητα εμβόλια δεν το βγάζω έξω για να του μάθω να κάνει την ανάγκη του εκτός σπιτιού....όμως θέλω να μάθω που μπορώ να βάλω το καναπεδακι που θα του αγοράσω να κοιμάται (πχ στο δωμάτιο μου είναι σωστό;) Και που την μάνα του (στο δωμάτιο μου δεν θέλω να έχω καλά και τσίσα ειδικά τον πρώτο καιρό που ενδεχομένως να μην τα κάνει εκεί )
Έχω προβληματιστεί. Είναι αρκετά μικρόσωμο και θα ήθελα να κοιμάται στον ίδιο χώρο με εμένα, το θέμα είναι αν θα κάνει την ανάγκη του εκεί που κοιμάται ή ακόμα έξω από την πανα που δεν ξέρω αν είναι σωστό να την βάλω στο δωμάτιο μου δίπλα από το κρεβατάκι του ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιος μπορεί ας προτείνει κάτι για το νέο κουταβακι
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα, πρόκειται να υιοθετήσω κουτάβι μικρόσωμο αρκετά γύρω στους 2 μήνες η ηλικία του φυσικά πριν κάνω τα απαραίτητα εμβόλια δεν το βγάζω έξω για να του μάθω να κάνει την ανάγκη του εκτός σπιτιού....όμως θέλω να μάθω που μπορώ να βάλω το καναπεδακι που θα του αγοράσω να κοιμάται (πχ στο δωμάτιο μου είναι σωστό;) Και που την μάνα του (στο δωμάτιο μου δεν θέλω να έχω καλά και τσίσα ειδικά τον πρώτο καιρό που ενδεχομένως να μην τα κάνει εκεί )
Έχω προβληματιστεί. Είναι αρκετά μικρόσωμο και θα ήθελα να κοιμάται στον ίδιο χώρο με εμένα, το θέμα είναι αν θα κάνει την ανάγκη του εκεί που κοιμάται ή ακόμα έξω από την πανα που δεν ξέρω αν είναι σωστό να την βάλω στο δωμάτιο μου δίπλα από το κρεβατάκι του ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιος μπορεί ας προτείνει κάτι για το νέο κουταβακι
Καλως ηρθες!
Για το νεο κουταβακι πολλα μπορουμε να προτεινουμε, σαφεστατα ομως το ιδανικο θα ηταν να επερνες πρωτα το κοθταβακι και μετα να τα συζητουσαμε. Το λεω αυτο γιατι καθε σκυλακι ειναι διαφορετικο... Αλλα ειναι πιο συγκαταβατικα και αλλα παλι οχι, οποτε ο τροπος εκπαιδευσης ποικιλει...
Παρολα αυτα, προσωπικα τον μικρο μου τους πρωτους δυο μηνες ειχα το παρκο του στην κρεβατοκαμαρα μου. Εννοιωθε μαλλον ασφαλεια που ηταν διπλα μου, ετσι δεν εκλαψε το βραδυ ποτε, και ολα καλα. Επειτα οταν εφτασε και αυτος 4 μηνων το παρκο το μετεφερα στο σαλονι, μονος του το βραδυ μπηκε εκει και εμεινε εκει το παρκο μεχρι και σημερα που μιλαμε χωρις να διαμαρτυρηθεί ποτε για αυτη την αλλαγη...
Γενικοτερα ομως ειναι ενα ευκολο σκυλι, χωρις ιδιοτροπιες και τρελες απαιτησεις σε χατηρια. Ισως καποιο αλλο κουταβι να εκλαιγε, να γαβγιζε κλπ.
 


mihalis19

Member
1 Απριλίου 2019
5
0
36
Για να μην ανοίγω άλλο topic θεωρώ σωστό να γράψω εδώ επειδή πρόκειται για το ίδιο θέμα.
Έχω ένα κουτάβι schnauzer standard 2 μηνών.
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας αν διαχειρίζομαι σωστά το θέμα.

Ο εκτροφέας το είχε μάθει σε πάνα. Και εγώ για 4 μέρες από την μέρα που την πήρα την πήγαινα σε πάνα. Και είχε μάθει την διαδικασία τα έκανε εύκολα σχετικά. Κάποιες φορές βρήκε σχεδόν μόνη της τον δρόμο. Είχα λοιπόν στο μυαλό μου ότι θα το μάθω σε πάνα όπως το 14χρόνο σκυλάκι που είχα παλιά. όμως όταν μίλησα με τον εκπαιδευτή μου, μου λέει πανά την ξεχνάς. ότι κάνει έξω. ΟΧΙ μέσα στο σπίτι.
Παράλληλα περιορισμός συνεχώς στο crate που έχω και συγκεκριμένα μου είπε αρκετές ώρες.
Το βγάζω βόλτα (είμαι σε αυλή δική μου) αν δεν τα κάνει μπαίνει μέσα. Αν τα κάνει μέσα μένει εκεί με αυτά για να καταλάβει ότι είναι σπίτι του κι είναι λάθος. Σιγά σιγά θα σταματήσει να το κάνει.
Η εκπαίδευση αυτή ξεκίνησε χθες. Από τα ξημερώματα (το βγάζω ανά 2 με 3 ώρες έξω) ξεκίνησε έξω όμως τα έκανε και μεσα στο crate σε μια κουβερτούλα που έχει 1 φορά.
Οπότε σίγουρα θα βγάλω την κουβέρτα.

Θα δούμε πως θα πάει σήμερα. Βέβαια υπάρχει το εξής θέμα. Επειδή δεν έχει μάθει το έξω και σαστίζει με το τι βλέπει γύρω της χαζεύει και δεν κάνει κάτι. Οπότε σκέφτηκα να το πάω πιο ομαλά. και να βάλω απλά τις πάνες έξω. Άρα έβαλα 1 με 2 πάνες έξω και έτσι ξεκίνησε και τα έκανε έξω.
Να σημειώσω ότι και με δεύτερο εκπαιδευτή που μίλησα μου είπε η πάνα μέσα είναι απαγορευτική και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος. Πανεύκολα θα δει αργότερα τα ωραία σου χαλάκια σαν μια μεγάλη πάνα. Και είναι σωστό αυτό γιατί το έζησα 14 χρόνια με το yorki.

Άρα για να συνοψίσω η ζωή του κυλάει ως εξής.

Φουλ περιορισμός στο crate
Ανά 2 με 3 ώρες έξω για να τα κάνει
Το πρωί παίζω μαζί της για καμία ώρα
Και επίσης το μεσημέρι απόγευμα πάλι που την βγάζω έξω και ταυτόχρονα παίζω.

Πιστεύετε ότι είναι σωστή η διαδικασία?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf