Ξηρά τροφή αντί ACANA?


Pissa_TheDog

Member
3 Δεκεμβρίου 2016
22
39
37
Καλησπέρα σας!

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, έκανα τις συνήθεις βιοχημικες εξετάσεις στη μικρή και αυτή τη φορά βρήκαμε υψηλο το δείκτη SGPT,που σημαίνει ότι πρέπει να μειώσω την πρωτεΐνη που λαμβάνει. Όσο ήταν κουτάβι την τάιζα Orijen puppy και μετά Acana praire & poultry γνωρίζοντας ότι είναι υψηλές σε πρωτεΐνη, αλλά η μικρή έβγαινε και 3ωρες βόλτες για τρέξιμο καθημερινά. Το τελευταίο 6μηνο δε τη βγάζω τόσο μεγάλες βόλτες, δεν ξέρω αν έχει σημασία. Όπως και να έχει, ο κτηνίατρος πρότεινε Royal canin ή Hills αλλά εγω δε θελω γιατί έχουν πολλά σιτηρά. Γωρίζετε κάποια grain free και low protein τροφή ώστε να αντικαταστήσω για λίγο την Acana η να τη δίνω μισή-μισή?
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την brit. Κωδικος με αρνι. Πρωτεΐνη σε λογικα πλαίσια και της έχει πάει πολύ καλά!
 
  • Like
Reactions: Pissa_TheDog


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο και χάωμα... άλλαξα την ακάνα (γιατί δεν της καθόταν καθόλου καλά, έβγαζε υπερβολική τρίχα ακόμη και για τη ράτσα της, και.... τουαλέτα 5-6 φορές τη μέρα και...τουρτες.. προφανώς και της έπεφτε πολύ ενώ ταυτόχρονα δεν πάχαινε και όλα αυτά δεν άξιζαν για 65-70 ευρώ το μήνα που μου έβγαινε). Κατέληξα, λοιπόν, στην brit care με σολομό (για κουτάβια ακόμη). Είμαστε ακόμη περίπου στις 3-4 βδομάδες, έχω δει βελτίωση στο τρίχωμα, όσο γίνεται, και τουαλέτα νορμαλ 2-3 φορές και προφανώς μικρότερη ποσότητα. το μόνο θέμα είναι πως δεν την τρώει και με ιδιαίτερη όρεξη, ενώ γενικά μπορεί και θέλει να τρώει τα ΠΑΝΤΑ.
 
  • Like
Reactions: Pissa_TheDog


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Οι τρεις κωδικοί της Platinum παίζουν απο 23% εως 25% πρωτεΐνη. Επίσης η barking heads εχει κωδικούς σε αυτά τα επίπεδα, όπως και η simpsons premium sensitive. Καλές τροφές όχι grain free αλλά low grain με ποιοτικά δημητριακά οπως βρώμη και καστανο ρύζι τα οποία δεν πρέπει να σε προβληματίζουν.
 
  • Like
Reactions: Pissa_TheDog


Pissa_TheDog

Member
3 Δεκεμβρίου 2016
22
39
37
Οι τρεις κωδικοί της Platinum παίζουν απο 23% εως 25% πρωτεΐνη. Επίσης η barking heads εχει κωδικούς σε αυτά τα επίπεδα, όπως και η simpsons premium sensitive. Καλές τροφές όχι grain free αλλά low grain με ποιοτικά δημητριακά οπως βρώμη και καστανο ρύζι τα οποία δεν πρέπει να σε προβληματίζουν.
Τη σκεφτόμουνα την barking heads και ήμουν μεταξύ αυτής και taste of the wild Sierra mountain με 25%πρωτεΐνη :/
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τη σκεφτόμουνα την barking heads και ήμουν μεταξύ αυτής και taste of the wild Sierra mountain με 25%πρωτεΐνη :/
Κάνε παραγγελία την πιο μικρή συσκευασία και απο τις δύο και διάλεξε αυτήν που προτιμάει ο σκύλος αλλιώς την πιο οικονομική απο τις δύο. Και η brit care που σου πρότειναν είναι επίσης αξιόλογη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf