Barf - Αύξηση βάρους


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
Έχω ένα σκύλο Νέας Γης, 5 ετών, ο οποίος με έχει ταλαιπωρήσει πολύ με το θέμα της τροφής του. Τα πρώτα 4 χρόνια έτρωγε ξηρές τροφές-έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα- αλλά καμιά τροφή δεν του καθόταν και ταλαιπωρούνταν με διάρροιες με βλέννα και συχνά έκανε κολίτιδα με αίμα. Έτσι αποφάσισα να πάμε στην barf -ΜΕΝΟΥ ME ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ, ΠΛΑΤΑΡΙ, ΣΥΚΩΤΙ, ΑΡΑΚΑ, ΚΑΡΟΤΟ, ΜΗΛΟ, AΥΓΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ & ΓΙΑΟΥΡΤΙ. Με τη συμβουλή αυτών που παίρναμε τροφή δίναμε 2kg barf την ημέρα, χωρισμένα σε δύο γεύματα. Περίπου για ένα με ενάμιση χρόνο είχαμε ξεχάσει τα προβλήματα με τις διάρροιες αλλά είχαμε αύξηση βάρους-έφτασε 83kg!!! Κάναμε ένα διάλειμμα με ξηρά τροφή Sam's Field Light/Senior Lamb & Rice και το σκυλί έχασε αρκετά κιλά και πήγε 72kg, παράλληλα όμως κατά διαστήματα μου έκανε διάρροιες και δίναμε φάρμακα και κάποιες γαστρεντερολογικές τροφές διορθώναμε το πρόβλημα, σταδιακά πηγαίναμε στην Sam's Field, την έτρωγε ένα-δυο μήνες χωρίς προβλήματα και ξανά πάλι... Τον Ιούλιο πήρα πάλι την απόφαση να γυρίσουμε σε barf, αλλά σε μικρότερη ποσότητα 1400gr την ημέρα σε δύο γεύματα. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε κτηνίατρο και τον ζύγισα και πάλι πήρε βάρος 77,8kg!!! Μου παρουσίασε ένα πόνο στο ισχίο του και πρέπει να χάσει βάρος. O κτηνίατρος μου προτείνει να πάμε σε ξηρά τροφή αλλά με προβληματίζουν τα προβλήματα με τις διάρροιες... Αντιμετωπίζει κάποιος που δίνει barf αύξηση βάρους?
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μείωσε και άλλο την ποσότητα της τροφης μεχρι να μενει σταθερος στα κιλα του.
 
  • Like
Reactions: vek


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
Γιατι απλα δεν μειωνεις κι αλλο τη τροφη που τρωει και να συνεχισετε σε ωμα?
Αυτή τη στιγμή με 1400gr δίχνει να πεινάει... Δηλαδή όταν πάμε στο σπίτι της πεθεράς μου και βρει βολική την ξηρά τροφή του άλλου σκύλου θα τη φάει...
 




mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
ποια ειναι τα σωστα κιλα συμφωνα με το μεγεθος του;
Η εκτροφέας που μιλήσαμε χθες μου είπε ότι πρέπει να χάσει 15 κιλά, αλλά νομίζω είναι πολλά... 65 με 70 θα είναι καλά πιστεύω.
 
  • Like
Reactions: spyv


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Η εκτροφέας που μιλήσαμε χθες μου είπε ότι πρέπει να χάσει 15 κιλά, αλλά νομίζω είναι πολλά... 65 με 70 θα είναι καλά πιστεύω.
Μείωσε την ποσοτητα και να αυξήσεις τη άσκηση στο σκυλί σου. Απλά τα πράγματα.
 
  • Like
Reactions: mspooky


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι η barf σας παχαίνει σε σχέση με την ξηρά. Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο - η barf "στεγνώνει". Μείωσε την ποσότητα σε πρώτη φάση.
 
  • Like
Reactions: Hammer and vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν την έφτιαχνες μόνος σου θα σου πρότεινα να παίξεις λίγο με γαλοπούλα και φυσικά να μειώσεις τη ποσότητα.
Ο σκύλος τι σωματική άσκηση έχει ? γενικά πόσο δραστήριος είναι ? υπάρχει περίπτωση να του δίνει κάποιος από σπίτι μεζέδες ?
 


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
Αν την έφτιαχνες μόνος σου θα σου πρότεινα να παίξεις λίγο με γαλοπούλα και φυσικά να μειώσεις τη ποσότητα.
Ο σκύλος τι σωματική άσκηση έχει ? γενικά πόσο δραστήριος είναι ? υπάρχει περίπτωση να του δίνει κάποιος από σπίτι μεζέδες ?
Γενικά είναι τεμπέλης... Το καλοκαίρι λόγω δουλειάς και καιρικών συνθηκών την ώρα που μπορούσα να πάμε είχε ζέστη, δεν κάναμε το καθημερινό περπάτημα. Μερικά μπάνια στη θάλασσα. Θα μειώσω σταδιακά την ποσότητα μέχρι να δω ότι δεν πέρνει κιλά...
 
  • Like
Reactions: vek


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Γενικά είναι τεμπέλης... Το καλοκαίρι λόγω δουλειάς και καιρικών συνθηκών την ώρα που μπορούσα να πάμε είχε ζέστη, δεν κάναμε το καθημερινό περπάτημα. Μερικά μπάνια στη θάλασσα. Θα μειώσω σταδιακά την ποσότητα μέχρι να δω ότι δεν πέρνει κιλά...
Προβλημα με το βαρος εχω κ εγω. Το δικο μου ειναι ακομη κουταβι κ τρωει royal canine. Πιναει παρα πολυ, ζυγιζω την τεοφη κ ισως δωσω λιγο παραπανω γιατι τον λυπαμαι. Περνει 1κ περιπου το μηνα (υπερβολη). Την αλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου στη κτηνιατρο θα το συζητησω κ μαζι της αλλα ελπιζω οταν θα αρχισουν οι βολτες τουλαχιστον εκει να θσορροπησει. Σκεφτομαι πως ολη μερα στο σπιτι ποσες θερμιδες να καψει;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Σε πολλά άρθρα για το σκυλί αυτό αναφέρεται ότι έχουν τάσεις παχυσαρκίας. Αναφέρουν ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός να μην γίνει το σκυλί παχυσαρκο. Είναι σκυλί εργασίας καί χρειάζεται άσκηση αρκετά κάθε μέρα. Πρέπει να συνδυάσεις άσκηση καί διατροφή.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αυτή τη στιγμή με 1400gr δίχνει να πεινάει... Δηλαδή όταν πάμε στο σπίτι της πεθεράς μου και βρει βολική την ξηρά τροφή του άλλου σκύλου θα τη φάει...
αν του δωσεις να φαει 3 κιλα μπαρφ τη μερα δεν θα διχνει να πειναει;;;
κακο πραμα οι πεθερες,666 ουυυυ
 
  • Like
Reactions: vek and ripper2.1


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf