εισαγωγη μαλτεζ απο την Ιταλια αλλα πριν προσωρινη φιλοξενια.


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Καλημερα σας. Μετα απο πολυ σκεψη και συζητηση με την οικογενεια μου αποφασισαμε να κανουμε ο,τι ειναι καλυτερο για μας και η επιλογη μας να συμβαδιζει πρωτα πρωτα με το χαρακτηρα μας ως ανθρωποι. Το λοιπον αποφασισαμε οικογενειακως να επισκεφτουμε εκτροφειο στην Ιταλια σοβαρο ωστε να βαλουμε κι εμεις κατα καποιο τροπο το ληθαρακι στη μη εκμεταλλευση τους,τουλαχιστον οχι απο εμας.
Οι συζητησεις και οι ανταλλαγες αποψεων μονο κακο δεν εκαναν! Ευχαριστω θερμα ολους οσους με συμβουλευσαν σωστα ή δε με συμβουλευσαν. Νομιζω η οικογενεια μου ειναι πιο ενθουσιαμενη απο εμενα και κυριως οι ανδρες της οικογενειας ειδαν με αλλο ματι πολλα , μιας που καναμε κατι και οφεληθηκαμε. πηγαμε σε καταφυφιο ζωων και υιοθετησαμε προσωρινα ενα ενηλικο μικροσωμο !!!!!!!!:love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love:. Οχι εμεις μεσα στο σπιτι βασικα...αλλα ειμαστε το μεσω να συνοδευσουμε μια κυρια διπλανη μας να οφεληθει λογω ηλικιακης καταθλιψης :unsure:. Με τη κυρια μας συνδεουν πολλα,το σκυλακι η Αυρα:love: μπαινοβγαινει σπιτι μας καμια φορα αλλα αν τελικα αποφασισει θα γινει μονιμη η προσωρινη φιλοξενια(και οι δυο θαχουμε απο ενα σκυλο :love:).
Στο θεμα μας τωρα.Βασικα εχουμε 2 επιλογες. Η παμε Ιταλια η συναντιωμαστε ελλαδα με εξοδα συμβολικα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης και εχω και καποιο ενδοιασμο. Ολοι εσεις που εχετε εκθεσιακα κουταβια απο εκτροφεα απο επιλεκτικη γεννα...ποιες ειναι οι κινησεις του εκτροφεα ωστε να σιγουρευτει οτι το κουταβι του παει σε καλα χερια? με αλλα λογια ο ελεγχος που με περασε ηταν εξονυχιστικος ωστε να καταλαβω κι εγω οτι εχω να κανω με σοβαρο εκτροφεα?Αυτο το ρωταω γιατι διαβασα εδω μεσα οτι ο σωστος εκτροφες παραδιδει τα κουταβια και ελεγχει το νεο περιβαλλον τους δηλαδη το σπιτι μου.!!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σιγουριά 100% δεν μπορεί να υπάρξει όταν μιλάμε για ξένη χώρα, παρά μόνο ένα συμβόλαιο που είθισται να κάνουν οι εκτροφείς του εξωτερικού.

Το ιδανικό και για τις δύο πλευρές (εκτροφέας/μελλοντικός κάτοχος) είναι να βρεθούν από κοντά, ώστε και ο εκτροφέας να δει από πρώτο χέρι σε τί άνθρωπο θα δώσει το κουτάβι του, αλλά και ο μελλοντικός κηδεμόνας να δει το κουτάβι που θα πάρει, τις συνθήκες που ζει κλπ κλπ.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό (για τον χ,ψ λόγο) σημαντικό ρόλο (για τον εκτροφέα) παίζουν οι κοινοί γνωστοί - φίλοι (αν υπάρχουν) και κατά κάποιον τρόπο οι μεταξύ σας συνομιλίες.
Πάντοτε όμως παίζει ρόλο ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά και πως βλέπει το όλο θέμα.

Στην δικιά μου περίπτωση, μετά από συνεχείς συνομιλίες, το σκυλάκι το έφερε στην Ελλάδα ένας πολύ κοντινός άνθρωπος του εκτροφέα, που έμεινε μαζί μας για 3-4 μέρες.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμεις μιλουσαμε 2 χρονια με τον εκτροφεα πριν παρουμε σκύλο.

Βασικη προυποθεση για εκεινον ηταν ο σκυλος να ειναι ισοτιμο μελος της οικογενειας, να μενει κυριως μεσα στο σπιτι και να εχουμε συχνη επικοινωνια ωστε να γνωριζει τι γινεται με τον σκυλο. Επισης ζητησε να μαθει αρκετα για τον χαρακτηρα μας γιατι ο σκυλος που θα επελεγε για μας δεν θα ηταν ενας ευκολος σκυλος.

Καθως η επικοινωνια ηταν για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα υπηρχε μια σιγουρια οτι ο σκυλος θα παει σε καλα χερια, αλλα υπηρχε και σιγουρα απο τη μερια μας οτι ο εκτροφεας ειναι σωστος, προσεχει τις θηλυκιες του, ζευγαρωνει μετα τα 3-4 χρονια τη σκυλα και οχι νωριτερα, αλλα το κυριοτερο η γεννα και το μεγαλωμα γινεται στο σαλονι του σπιτιου του και οχι εξω σε κεννελ. Επισης η κοινωνικοποιηση ξεκινα αρκετα νωρις. Αυτα τα ειδαμε και με τα ματια μας οταν πηγαμε να παρουμε το κουταβι, επισης τα περισσοτερα σκυλια του ζουσαν μαζι τους μεσα στο σπιτι το οποιο μου αρεσε πολυ.

Οταν φτασαμε στην Ολλανδια μας πηγε αμεσως στο σπιτι του, μας εδειξε το κουταβι, μας μιλησε αρκετη ωρα για την επιλογη του αρσενικου που διαλεξε, αν και τα ειχαμε πει και νωριτερα, μας ειπε τι ηθελε να συμπληρωσει στην θηλυκια με τον συγκεκριμενο αρσενικο και μας εδειξε εναν φακελο τον οποιο πηραμε μαζι μας στην Ελλαδα με ολες τις εξετασεις υγειας, εργασιας, καταλληλοτητας αναπαραγωγης, dna tests, καθως και τους τιτλους απο εκθεσεις των δυο γονιων. Επισης μας εδωσαν και το χαρτι του γιατρου απο τον αντιστοιχο ΚΟΕ τους δυο φορες που ηρθε και ειδε αν ολα ειναι ενταξει με τα κουταβια.

Την τελευταια μερα υπογραψαμε συμβολαιο για την ευζωια του σκυλου οπως επισης οτι αν συμβει το οτιδηποτε ο πρωτος που θα το ξερει και θα επιστρεψει ο σκυλος ηταν εκεινος. Ηταν αρκετα καθετος στο πως θελει να ζει ο σκυλος εκτροφης του, οσο ημασταν στην Ολλανδια ακυρωσε 2 περιπτωσεις ενω ειχε ελευθερα κουταβια γιατι δεν ηταν σιγουρος για τη ποιοτητα ζωης που θα ειχαν τα κουταβια. Απο τοτε ειναι παντα διπλα μας, ρωταει συχνα πως παμε με τον σκυλο, τον χαρακτηρα του κλπ.

Δεν θα αναφερθω στον τροπο αντιμετωπισης οσο ημασταν εκει γιατι ναι μεν ηταν κι αυτο σημαντικο αλλα δεν εχει να κανει με την ποιοτητα εκτροφης του.
 


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Στην δικιά μου περίπτωση, μετά από συνεχείς συνομιλίες, το σκυλάκι το έφερε στην Ελλάδα ένας πολύ κοντινός άνθρωπος του εκτροφέα, που έμεινε μαζί μας για 3-4 μέρες.
λοιπον αμα θελει να μεινει σπιτι ας μεινει! απο τη μια ειναι χαρα μας αλλα απο την αλλη πως να βαλω ξενο ατομο σπιτι? εσυ εβαλες ξενο ατομο να κοιμαται μαζι σου δηλαδη? πως εμπιστευτικες? τις νυχτες ας πουμε? αυτο που λες με συμβολαιο ναι τοχω υποψιν και στη περιπτωση μου. απο την αλλη κανεναν γνωστο δεν εχω απο ιταλια η να μενει εκει κανενας ελληνας δικος μου , παρα μονο το νονο του αντρα μου που πηγαινοερχεται ιταλια για δουλειες και ξερει να μας παει αν τελικα παμε εμεις κ δεν ερθει ο εκτροφεας.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα σας. Μετα απο πολυ σκεψη και συζητηση με την οικογενεια μου αποφασισαμε να κανουμε ο,τι ειναι καλυτερο για μας και η επιλογη μας να συμβαδιζει πρωτα πρωτα με το χαρακτηρα μας ως ανθρωποι. Το λοιπον αποφασισαμε οικογενειακως να επισκεφτουμε εκτροφειο στην Ιταλια σοβαρο ωστε να βαλουμε κι εμεις κατα καποιο τροπο το ληθαρακι στη μη εκμεταλλευση τους,τουλαχιστον οχι απο εμας.
Οι συζητησεις και οι ανταλλαγες αποψεων μονο κακο δεν εκαναν! Ευχαριστω θερμα ολους οσους με συμβουλευσαν σωστα ή δε με συμβουλευσαν. Νομιζω η οικογενεια μου ειναι πιο ενθουσιαμενη απο εμενα και κυριως οι ανδρες της οικογενειας ειδαν με αλλο ματι πολλα , μιας που καναμε κατι και οφεληθηκαμε. πηγαμε σε καταφυφιο ζωων και υιοθετησαμε προσωρινα ενα ενηλικο μικροσωμο !!!!!!!!:love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love:. Οχι εμεις μεσα στο σπιτι βασικα...αλλα ειμαστε το μεσω να συνοδευσουμε μια κυρια διπλανη μας να οφεληθει λογω ηλικιακης καταθλιψης :unsure:. Με τη κυρια μας συνδεουν πολλα,το σκυλακι η Αυρα:love: μπαινοβγαινει σπιτι μας καμια φορα αλλα αν τελικα αποφασισει θα γινει μονιμη η προσωρινη φιλοξενια(και οι δυο θαχουμε απο ενα σκυλο :love:).
Στο θεμα μας τωρα.Βασικα εχουμε 2 επιλογες. Η παμε Ιταλια η συναντιωμαστε ελλαδα με εξοδα συμβολικα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης και εχω και καποιο ενδοιασμο. Ολοι εσεις που εχετε εκθεσιακα κουταβια απο εκτροφεα απο επιλεκτικη γεννα...ποιες ειναι οι κινησεις του εκτροφεα ωστε να σιγουρευτει οτι το κουταβι του παει σε καλα χερια? με αλλα λογια ο ελεγχος που με περασε ηταν εξονυχιστικος ωστε να καταλαβω κι εγω οτι εχω να κανω με σοβαρο εκτροφεα?Αυτο το ρωταω γιατι διαβασα εδω μεσα οτι ο σωστος εκτροφες παραδιδει τα κουταβια και ελεγχει το νεο περιβαλλον τους δηλαδη το σπιτι μου.!!!!
Να 'σαι παλι... Και σκεφτομουν τις προαλλες, τι να κανατε αν πηρατε τελικα κουταβι...
Ακυρη απο οτι καταλαβα κ η υιοθεσία...

Περιμενω πραγματικα με ανυπομονησία το κουταβι σας...;)
 
  • Like
Reactions: new-malta-mama


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
λοιπον αμα θελει να μεινει σπιτι ας μεινει! απο τη μια ειναι χαρα μας αλλα απο την αλλη πως να βαλω ξενο ατομο σπιτι? εσυ εβαλες ξενο ατομο να κοιμαται μαζι σου δηλαδη? πως εμπιστευτικες? τις νυχτες ας πουμε? αυτο που λες με συμβολαιο ναι τοχω υποψιν και στη περιπτωση μου. απο την αλλη κανεναν γνωστο δεν εχω απο ιταλια η να μενει εκει κανενας ελληνας δικος μου , παρα μονο το νονο του αντρα μου που πηγαινοερχεται ιταλια για δουλειες και ξερει να μας παει αν τελικα παμε εμεις κ δεν ερθει ο εκτροφεας.
Εχεις την ταση να κολλας σε λεπτομεριες κ να ξεχνας την ουσια.
Οπως οταν ρωτουσες λεπτομεριες για το μελλοντικο σου κουταβι...
Μην αγχώνεσαι καθολου. Καλα το πας, μπηκες στο νοημα, ψαχνεσαι, ενδιαφερεσαι θα τη βρεις την ακρη σου.
Μια συμβουλη μονο...να αντιμετωπιζεις ενα προβλημα οταν βρεθει μπροστα σου, οχι πριν προκυψει;)
 
  • Like
Reactions: new-malta-mama


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
γιατι ο σκυλος που θα επελεγε για μας δεν θα ηταν ενας ευκολος σκυλος.
πανω σε αυτο εχω απορια! μηπως επειδη το δικο μας ειναι σκυλακι καναπε δεν θαχει τοσες αγωνιες ο εκτροφεας του? ας πουμε λιγο απιθανο ενα σκυλακι καναπε να εχει μπερδεματα νομικων προεκτασεων λογω ρατσας του. δηλαδη οπως ειπε και ο Υiorkaddict το δικο του το πηρε με μεσω αλλου. οποτε λογικα ο εκτροφεας μου δεν αισθανεται τοσο "φοβισμενος" για το που να αφησει ενα πλασμα που δεν ειναι ρωμαλαιο και δυνατο οπως καλη ωρα το δικο σου.?!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
πανω σε αυτο εχω απορια! μηπως επειδη το δικο μας ειναι σκυλακι καναπε δεν θαχει τοσες αγωνιες ο εκτροφεας του? ας πουμε λιγο απιθανο ενα σκυλακι καναπε να εχει μπερδεματα νομικων προεκτασεων λογω ρατσας του. δηλαδη οπως ειπε και ο Υiorkaddict το δικο του το πηρε με μεσω αλλου. οποτε λογικα ο εκτροφεας μου δεν αισθανεται τοσο "φοβισμενος" για το που να αφησει ενα πλασμα που δεν ειναι ρωμαλαιο και δυνατο οπως καλη ωρα το δικο σου.?!
ο @Yorkaddict δεν εννοει οτι το πηρε μεσω αλλου. Αλλα οτι ο κοινος γνωστος προφανως διαβεβαιωσε σε τι περιβαλλον θα μεγαλωνε το κουταβι. Κατι σαν εγγύηση λογου ας πουμε.
 
  • Like
Reactions: new-malta-mama


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Εχεις την ταση να κολλας σε λεπτομεριες κ να ξεχνας την ουσια.
Οπως οταν ρωτουσες λεπτομεριες για το μελλοντικο σου κουταβι...
Μην αγχώνεσαι καθολου. Καλα το πας, μπηκες στο νοημα, ψαχνεσαι, ενδιαφερεσαι θα τη βρεις την ακρη σου.
Μια συμβουλη μονο...να αντιμετωπιζεις ενα προβλημα οταν βρεθει μπροστα σου, οχι πριν προκυψει;)
αχ ευχαριστω! αυτες οι αγωνιες θα με φανε... ευχαριστω για την εμψυχωση. εχω ενα προαισθημα πως ολα θα πανε καλα τωρα...
 
  • Like
Reactions: elinapol2




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
πανω σε αυτο εχω απορια! μηπως επειδη το δικο μας ειναι σκυλακι καναπε δεν θαχει τοσες αγωνιες ο εκτροφεας του? ας πουμε λιγο απιθανο ενα σκυλακι καναπε να εχει μπερδεματα νομικων προεκτασεων λογω ρατσας του. δηλαδη οπως ειπε και ο Υiorkaddict το δικο του το πηρε με μεσω αλλου. οποτε λογικα ο εκτροφεας μου δεν αισθανεται τοσο "φοβισμενος" για το που να αφησει ενα πλασμα που δεν ειναι ρωμαλαιο και δυνατο οπως καλη ωρα το δικο σου.?!
Θεμα ανθρωπου ειναι και οχι φυλης. Και σε μαλτεζ να εκανε εκτροφη ιδια θα ηταν η αντιμετωπιση του.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
εγκριθηκα και περιμενω. εδωσα μια συμβολικη προκαταβολη η οποια εγινε μεσω πειπαλ ωστε εαν κατι στραβωσει απο μενα η αυτους να μαστε καλυμμενοι. δεν εχω δει κουταβια ακομα, μονο μαμα μπαμπα live. η παραδοση θα γινει χερι χερι.
ψιλοκουραστηκα και ταλαιπωρηθηκα πολυ ψυχολογικα αυτους τους μηνες. διαλλεξα μια "πολυφορεμενη μαρκα" οπως μου ειπε και μια μαλτεζομαμα και οι κινδυνοι ειναι πολλοι, οποτε λογικο της φανηκε στη χωρα μας να ταλαιπωρηθηκα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στην Ελλάδα δεν βρήκες εκτροφείο? Το ένα που γνωρίζω πάντως είναι πολύ αξιόλογο.