Κεντρικός Αποιος Διαβήτης


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Να συμπληρωσω βεβαια εδω πως ακομη κ με αυτη την ποσοτητα ο Λεοναρντο δεν πιστευω πως εχει νοιώσει ποτε κορεσμο. Το σκυλι δεν χορταινει κ φαινεται. Με το ζορι τον κραταω σε αυτη την ποσοτητα τροφης...
Αυτο μη σε απασχολει. Το βαρος του να κοιτας και να δειχνει στα σωστα κιλα.
Ο κορεσμός ειναι αγνωστη λέξη για πολλα σκυλούνια :LOL:
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Αυτο μη σε απασχολει. Το βαρος του να κοιτας και να δειχνει στα σωστα κιλα.
Ο κορεσμός ειναι αγνωστη λέξη για πολλα σκυλούνια :LOL:
Ναι δεν μπορω να το συνειδητοποιήσω γιατι το αλλο το βουβαλακι τρωει κροκετα μαγειρευτο απο ολα κ ποτε δεν ζυγισαμε ποσοτητα η κατι τετοιο. Οταν το πηραμε δεν ξεραμε πολλα, σταθηκαμε τυχεροι που εχει μεγαλωσει καλα χωρις προβληματα αν σκεφτεις οτι τρωει οτι κ εμεις...
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Αρχισαν να στρωνουν τα κακα του οποτε σημερα ξεκινησα σταδιακα κροκετα. Εχει κατεβασει 3 μπολ νερο κ τωρα μολις γεμισα για 4η φορα.

Μαλιστα στο μεσημεριανο που ηταν μονο κροκετα εφαγε κ κατευθειαν ηπιε ολο το μπολ μονοκοπανια.

Τι να τον κανω; Τι τροφη να παρω; Να μειωσω γραμμαρια τροφης δεν μου φαινεται σωστο σε κουταβι 5 μηνων.
 








elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Μου φαίνεται πάρα πολύ νερό. Εξετάσεις αίματος κάνατε είπες?
Ναι, του ειχε κανει η γιατρος οταν ηταν 2.5 μηνων περιπου.
Μειωσα ελαχιστα σημερα την τροφη. Του εδωσα 85gr αντι για 90, ηπιε 2.5 ποτηρια νερο. Αν δωσω 100γρ τροφης κ μαζι με την εκπαιδευση ισως λιγο ακομη εχει φτασει και τα 3.5 ποτηρια.
Πηγαινει αναλογικα με αυτο που τρωει, εκει καταληγω δηλαδη τοσες μερες που το παρατηρω στενα...
 


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
Οχι, αυτη δινωView attachment 70655
Η κτηνιατρος αυτη μου δινει, δεν την επελεξα εγω. Απλα rc ετρωγε πριν τον παρουμε οποτε συνεχισα με την ιδια μαρκα.
Ο δικος μου όταν άλλαξε τροφή άρχισε να πίνει περισσότερο νερό. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι αυτό έγινε γιατι η μία ειχε υγρασία 10% κ η άλλη 8%. Στην διάρκεια ξαναγύρισε στα φυσιολογικά του, δηλαδη σχεδόν 1 ποτήρι νερό την ημέρα. Η δικη σου τροφή πόση υγρασία έχει?
 
  • Like
Reactions: elinapol2


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ναι, του ειχε κανει η γιατρος οταν ηταν 2.5 μηνων περιπου.
Μειωσα ελαχιστα σημερα την τροφη. Του εδωσα 85gr αντι για 90, ηπιε 2.5 ποτηρια νερο. Αν δωσω 100γρ τροφης κ μαζι με την εκπαιδευση ισως λιγο ακομη εχει φτασει και τα 3.5 ποτηρια.
Πηγαινει αναλογικα με αυτο που τρωει, εκει καταληγω δηλαδη τοσες μερες που το παρατηρω στενα...
Πριν επινε πολυ νερο.
Τις μερες που εδινες μαγειρευτο σταματησε να πινει πολυ νερο.
Τωρα που ξαναδινεις την ιδια κροκετα ξαναρχισε το νερο.

Δε ταιριαζουν ολες οι ξηρες σε ολους τους οργανισμους το ιδιο, εχουν ψιλοδιαφορετικα στοιχεια κ.τ.λ. Μου χει τυχει να δωσω μια τροφη και να ξελυσσαξει. Οταν βλεπεις πολυ διψα με μια τροφη πιστευω δε του ταιριαζει καλα

Εγω θα εκανα ενα πειραμα να δωσω αλλη μαρκα ξηρα για λιγες μερες . Εαν το κοψει βρηκες την αιτια, αν το συνεχισει, το ξεψαχνιζεις περισσοτερο. Δεν εχεις να χασεις κατι.
 
  • Like
Reactions: Noa and elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ο δικος μου όταν άλλαξε τροφή άρχισε να πίνει περισσότερο νερό. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι αυτό έγινε γιατι η μία ειχε υγρασία 10% κ η άλλη 8%. Στην διάρκεια ξαναγύρισε στα φυσιολογικά του, δηλαδη σχεδόν 1 ποτήρι νερό την ημέρα. Η δικη σου τροφή πόση υγρασία έχει?
Δεν ξερω ποση εχει, σου εβγαλα φωτο τα συστατικα μηπως βγαλεις μια ακρη εσυ. Διαβασα τη συσκευασια ομως δεν ειδα να το γραφει20190219_071203.jpg
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Πριν επινε πολυ νερο.
Τις μερες που εδινες μαγειρευτο σταματησε να πινει πολυ νερο.
Τωρα που ξαναδινεις την ιδια κροκετα ξαναρχισε το νερο.

Δε ταιριαζουν ολες οι ξηρες σε ολους τους οργανισμους το ιδιο, εχουν ψιλοδιαφορετικα στοιχεια κ.τ.λ. Μου χει τυχει να δωσω μια τροφη και να ξελυσσαξει. Οταν βλεπεις πολυ διψα με μια τροφη πιστευω δε του ταιριαζει καλα

Εγω θα εκανα ενα πειραμα να δωσω αλλη μαρκα ξηρα για λιγες μερες . Εαν το κοψει βρηκες την αιτια, αν το συνεχισει, το ξεψαχνιζεις περισσοτερο. Δεν εχεις να χασεις κατι.
Ακριβως ετσι, αυτη ηταν η ρουτινα τις τελευταιες μερες.
Ποια να του δωσω ομως; Να ρωτησω κτηνιατρο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!
Αν και εκ πρώτης όψεως φαίνεται πως η συγκεκριμένη ξηρά δημιουργεί αυξημένη δίψα στον μικρό, εγώ θα έκανα εξετάσεις αίματος και βιοχημικές να αποκλείσω οποιαδήποτε άλλη αιτία.
Κατά την γνώμη μου είναι υπερβολική η ποσότητα νερού που πίνει. Ξαναλέω πως οι δικοί μου τρέφονται με ξηρά της ίδιας εταιρίας και δεν έχουν αδειάσει ποτέ ένα μπολ νερού την ημέρα (που χωράει λιγότερο από 1 ποτήρι) ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ.
 




elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημέρα!
Αν και εκ πρώτης όψεως φαίνεται πως η συγκεκριμένη ξηρά δημιουργεί αυξημένη δίψα στον μικρό, εγώ θα έκανα εξετάσεις αίματος και βιοχημικές να αποκλείσω οποιαδήποτε άλλη αιτία.
Κατά την γνώμη μου είναι υπερβολική η ποσότητα νερού που πίνει. Ξαναλέω πως οι δικοί μου τρέφονται με ξηρά της ίδιας εταιρίας και δεν έχουν αδειάσει ποτέ ένα μπολ νερού την ημέρα (που χωράει λιγότερο από 1 ποτήρι) ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ.
Η αληθεια ειναι πως οταν ετρωγε γυρω στα 60γρ (αν θυμαμαι καλα) επινε λιγοτερο νερο.

Ειμαι σχεδον βεβαιη οτι οφειλεται στην τροφη.

Οταν ετρωγε ρυζι κοτοπουλο επινε μισο ποτηρι. Πιστευω πως δεν ειναι τυχαιο αλλα επιπτωση.

Για σημερα θα φαει αυτη που εχω κ αυριο θα παω να του παρω αλλη.Θα κανω κ αυτη τη δοκιμη. Αν συνεχιζει αυτη τη τρελη ποσοτητα θα επαναλαβουμε εξετασεις...
 


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
Πάντως, για τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις πολύ καλύτερη κ το λέω αυτό με τα λίγα που ξέρω, γιατί είδα οτι σαν πρώτο συστατικό έχει το καλαμπόκι
 
  • Like
Reactions: elinapol2


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Η αληθεια ειναι πως οταν ετρωγε γυρω στα 60γρ (αν θυμαμαι καλα) επινε λιγοτερο νερο.

Ειμαι σχεδον βεβαιη οτι οφειλεται στην τροφη.

Οταν ετρωγε ρυζι κοτοπουλο επινε μισο ποτηρι. Πιστευω πως δεν ειναι τυχαιο αλλα επιπτωση.

Για σημερα θα φαει αυτη που εχω κ αυριο θα παω να του παρω αλλη.Θα κανω κ αυτη τη δοκιμη. Αν συνεχιζει αυτη τη τρελη ποσοτητα θα επαναλαβουμε εξετασεις...

Ο κτηνιατρος σας τι λεει για ολα αυτα?

Αμα παρεις αλλη ζητα μια χωρις σιτηρα (Grain free) .
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ο κτηνιατρος σας τι λεει για ολα αυτα?

Αμα παρεις αλλη ζητα μια χωρις σιτηρα (Grain free) .
Για το οτι οφείλεται στην τροφη τελικα (η μαλλον τελος παντων) δεν της το ειπα γιατι δεν πηγα χθες που ειχαμε επανελεγχο απλα μιλξσαμε στο τηλ. Θα παω αυριο κ θα τα πουμε απο κοντα.

Πριν βγαλω αυτο το πορισμα της τροφης κ της ειχα παραπονεθει για τα ουρα του κλπ μου ειχε πει πως αφου ειναι διαυγή να μην ανησυχώ κ πως το σκυλι μεγαλωνει οποτε ειναι φυσιολογικο. Επισης οταν της το ειπα έλεγξε ουλα ματια και κατι ελεγε ψιθύριζε οχι καλα ειναι κ αυτο καλα ειναι κ εκεινο....
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ο κτηνιατρος σας τι λεει για ολα αυτα?

Αμα παρεις αλλη ζητα μια χωρις σιτηρα (Grain free) .
Και ερχομαι και λεω, μια σταλιτσα σκατουλακι ολο προβληματα ειναι....
Εκεινος ο Μελμπερκ δεν εχει παθει τιποτα ρε παιδι μου. Το μονο που εχει ειναι ευαισθησια με ωτίτιδα. Τοσο το προσεχω το μικρο ολο κατι εχει, εκεινος ο καημενος που τρωει τα παντα...τιποτα!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...ισως λιγο ακομη εχει φτασει και τα 3.5 ποτηρια....
Συμφωνώ με τον Yorkaddict. Εμάς 1 είναι και 3,5 ποτήρια νερό δεν πίνει ούτε σε ένα μήνα. Σίγουρα το ότι το δικό σου όπως είπε θα γίνει 6 κιλά +- παίζει ίσως το ρόλο του αλλά κάτι δεν πάει καλά είτε με το σκυλάκι είτε με την τροφή (εύχομαι το δεύτερο). Προσωπικά τη ρουαλ κανιν τη θεωρώ κακή. Το δικό μας σκυλάκι ξυνόταν χωρίς λόγο όταν την πήραμε κουτάβι κι είχε έρθει με αυτήν απο τον εκτροφέα. Με την ακανα 5 χρόνια δεν είχαμε ποτέ το παραμικρό θέμα.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Συμφωνώ με τον Yorkaddict. Εμάς 1 είναι και 3,5 ποτήρια νερό δεν πίνει ούτε σε ένα μήνα. Σίγουρα το ότι το δικό σου όπως είπε θα γίνει 6 κιλά +- παίζει ίσως το ρόλο του αλλά κάτι δεν πάει καλά είτε με το σκυλάκι είτε με την τροφή (εύχομαι το δεύτερο). Προσωπικά τη ρουαλ κανιν τη θεωρώ κακή. Το δικό μας σκυλάκι ξυνόταν χωρίς λόγο όταν την πήραμε κουτάβι κι είχε έρθει με αυτήν απο τον εκτροφέα. Με την ακανα 5 χρόνια δεν είχαμε ποτέ το παραμικρό θέμα.
Και εμενα ξυνεται, χωρις να εχει παρασιτα ευνοείται. Αλλα δεν φαντάστηκα οτι κ αυτο οφείλεται στην τροφη. Και εγω για ακανα σκεφτομαι.
Τωρα που του δινω 90γρ ακριβως ειμαστε καλυτερα με το θεμα νερου. Ειμαστε στα 2 ποτηρια.

Θα αλλαξω κ την τροφη και αν δεν εχω αποτελεσματα τοτε θα παμε για εξετασεις...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf