Ξηρα τροφη για Pug


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Καλησπερα, ηδη εχουμε περασει σε ξηρα τροφη μετα το εξαμηνο barf, οποτε ειμαι λιγο στην αναζητηση ξηρας.
Ο σκυλος ειναι ενα παγκ σχεδον 4 χρονων αρκετα δραστηριο.
Πριν ειχαμε δοκιμασει κ Acana για ενα διαστημα η οποια δεν του εκατσε καθολου καλα με πολλα κακα μεσα στην μερα, ετσι πριν ειχαμε καταληξει στην Royal Canin mini adult την οποια κ ετρωγε ευχαριστα κ του εκατσε κ καλα την οποια βεβαια δεν ετην εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση ΑΛΛΑ του εκατσε.
Βεβαια θα πρεπει να δω κ ποιες εχει το πετσοπ εδω πριν μπω στην διαδικασια να παραγγειλω (επαρχια γαρ).

Εχω διαβασει για:
Gemon, Nutrican, Brit, Naturea, Farmina.

Οποτε οποιαδηποτε προταση δεκτη.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλησπερα, ηδη εχουμε περασει σε ξηρα τροφη μετα το εξαμηνο barf, οποτε ειμαι λιγο στην αναζητηση ξηρας.
Ο σκυλος ειναι ενα παγκ σχεδον 4 χρονων αρκετα δραστηριο.
Πριν ειχαμε δοκιμασει κ Acana για ενα διαστημα η οποια δεν του εκατσε καθολου καλα με πολλα κακα μεσα στην μερα, ετσι πριν ειχαμε καταληξει στην Royal Canin mini adult την οποια κ ετρωγε ευχαριστα κ του εκατσε κ καλα την οποια βεβαια δεν ετην εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση ΑΛΛΑ του εκατσε.
Βεβαια θα πρεπει να δω κ ποιες εχει το πετσοπ εδω πριν μπω στην διαδικασια να παραγγειλω (επαρχια γαρ).

Εχω διαβασει για:
Gemon, Nutrican, Brit, Naturea, Farmina.

Οποτε οποιαδηποτε προταση δεκτη.

Κοιταξε και αυτες, στις στελνει με κουριερ και κοστος μεταφορικα + αντικαταβολη ολα μαζι 6 ευρω.

https://www.skylakos.gr/προϊόντα/

H Green Pantry, Πέστροφα, Σολομός & Λαχανικά παρει αξιολογηση 4,3 αστερια στα 5 εδω :
https://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/0762/green-dog-grain-free-adult
 






Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Κοιταξε και αυτες, στις στελνει με κουριερ και κοστος μεταφορικα + αντικαταβολη ολα μαζι 6 ευρω.

https://www.skylakos.gr/προϊόντα/

H Green Pantry, Πέστροφα, Σολομός & Λαχανικά παρει αξιολογηση 4,3 αστερια στα 5 εδω :
https://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/0762/green-dog-grain-free-adult
Θα τις κοιταξω εννοειται κ αυτες.

Τωρα λογω της ρατσας, ποση πρωτεινη εινα καλυτερο ποσοστο πχ 28% η΄38% ?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Θα τις κοιταξω εννοειται κ αυτες.

Τωρα λογω της ρατσας, ποση πρωτεινη εινα καλυτερο ποσοστο πχ 28% η΄38% ?
H πρωτείνη 38% είναι πολύ υψηλή ανεξαρτήτου ράτσας. Σκέψου ότι το καθαρό άπαχο μοσχαρίσιο κρέας έχει περίπου 23% πρωτείνη.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Nutrican και gemon όχι. Farmina n&d low grain και n&d pumpkin, brit care small breed lamb and rice και naturea grain free ή την naturals ναι. Η Farmina και η brit έχουν κροκετα συγκεκριμενα για μικροσωμες φυλές, η naturea έχει ένα μέγεθος κροκετας για ολες τις φυλές.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Biobio


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Καλημερα, πηγα μια βολτα στο πετσοπ να δω ποιες εταιριες εχει, ωστε να μην παραγγλενω γιατι παντου εχω +3 με 5 ευρω μεταφορικα.

Οι εταιριες που εχει ειναι:
Royal, Belcado, Trainer Fitness, Arden Grange, Opti Life, Amity, Bewi Dog

Οποτε απο αυτες ποια θεωρειται καλη ?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Καλημερα, πηγα μια βολτα στο πετσοπ να δω ποιες εταιριες εχει, ωστε να μην παραγγλενω γιατι παντου εχω +3 με 5 ευρω μεταφορικα.

Οι εταιριες που εχει ειναι:
Royal, Belcado, Trainer Fitness, Arden Grange, Opti Life, Amity, Bewi Dog

Οποτε απο αυτες ποια θεωρειται καλη ?
πολλα εσοπ εχουν δωρεαν μεταφορικα στα 25-30 ευρω και πανω, θα ελεγα να μην περιοριστεις απο αυτο.
Απο τις παραπανω προσωπικα θα προτιμουσα Belcando απο την grain free σειρα.

Θα κοιτουσα και τις πιο υγρες ξηρες platinum και eden αν σε περνει οικονομικα αλλα θα πρεπει ισως να ασχολεισαι παραπανω με τα δοντια επειδη ειναι πιο μαλακες κροκετες.
 
  • Like
Reactions: Biobio


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
πολλα εσοπ εχουν δωρεαν μεταφορικα στα 25-30 ευρω και πανω, θα ελεγα να μην περιοριστεις απο αυτο.
Απο τις παραπανω προσωπικα θα προτιμουσα Belcando απο την grain free σειρα.

Θα κοιτουσα και τις πιο υγρες ξηρες platinum και eden αν σε περνει οικονομικα αλλα θα πρεπει ισως να ασχολεισαι παραπανω με τα δοντια επειδη ειναι πιο μαλακες κροκετες.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, ξερεις περα απο τα μεταφορικα το πετσοπ εδω ειναι κ γνωστος μου οποτε μονο αν ειχε πολυ χαλια τροφες δεν θα τον επελεγα,
Belcado θα δω ποιες εχει.
Οι παρακατω πως φαινονται ???

AMITY ADULT MINI
Πρωτεΐνη 28 %
Oλικές λιπαρές ουσίες 12 %
Oλικές ινώδεις ουσίες 2.2 %
Aνόργανες ύλες 7.6 %
Yγρασία 10 %.


Opti Life Adult Mini

Πρωτεΐνη 24,0 %
Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες 17,0 %
Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες 3,0 %
Ακατέργαστη τέφρα 6,0 %
Ασβέστιο 1,2 %
Φώσφορος 0,8 %
Ωμέγα-3 λιπαρά οξέα 1,5 %
Ωμέγα-6 λιπαρά οξέα 1,0 %
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μεταξύ αυτών των δύο opti life δαγκωτό, μεταξύ των τροφών που έχει γενικά, arden grange ή belcando (κατά προτίμηση την grain free σειρά που σου ειπε η @medusa ).
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, ξερεις περα απο τα μεταφορικα το πετσοπ εδω ειναι κ γνωστος μου οποτε μονο αν ειχε πολυ χαλια τροφες δεν θα τον επελεγα,
Belcado θα δω ποιες εχει.
Οι παρακατω πως φαινονται ???

AMITY ADULT MINI
Πρωτεΐνη 28 %
Oλικές λιπαρές ουσίες 12 %
Oλικές ινώδεις ουσίες 2.2 %
Aνόργανες ύλες 7.6 %
Yγρασία 10 %.


Opti Life Adult Mini

Πρωτεΐνη 24,0 %
Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες 17,0 %
Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες 3,0 %
Ακατέργαστη τέφρα 6,0 %
Ασβέστιο 1,2 %
Φώσφορος 0,8 %
Ωμέγα-3 λιπαρά οξέα 1,5 %
Ωμέγα-6 λιπαρά οξέα 1,0 %
Να κοιτας την συνθεση οσον αφορα τα συστατικα
να εχει οσον το δυνατο περισσοτερο κρεας και οχι μονο αλευρα, καλυτερα να μην εχει δημητριακα, να εχει διαφορα συμπληρωματακια κ.τλ

Παραπανω ενα μελος σου προτεινε διαφορες τροφες που ειναι σαφως ανωτερες

Nutrican και gemon όχι. Farmina n&d low grain και n&d pumpkin, brit care small breed lamb and rice και naturea grain free ή την naturals ναι. Η Farmina και η brit έχουν κροκετα συγκεκριμενα για μικροσωμες φυλές, η naturea έχει ένα μέγεθος κροκετας για ολες τις φυλές.
H διαφορα κοστους σε μεγεθος σκυλου οπως ενα pug δεν ειναι μεγαλη.
 


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Τελικα ολα καλα βρηκα την Βrit care small breed lamb and rice την οποια κιολας εχει ο κτηνιατρος μου, οποτε παμε σε αυτη !!!
Συσκευασια 3κιλη κ βλεπουμε πως θα παει....
 
  • Like
Reactions: ChrisApo