Αδιαθεσία


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Καλησπέρα σας. Είμαι μανούλα ενός μικρόσωμου ημιαιμου σκυλακου. Ήμαστε 1 έτους.
Πριν περίπου δυο εβδομάδες είχα μπει να κάνω μπάνιο.οταν βγήκα είδα τον μικρό να ψαχουλεύει τα σκουπίδια, φοβήθηκα γιατί πριν λίγο είχα πετάξει κόκαλα από κοτόπουλο. Η μουσούδα του μύριζε κοτόπουλο αλλά δεν πιστεύω να έφαγε κάτι. Το παρακολούθησα και τις επόμενες ημέρες ήταν ευδιάθετος και έκανε κακακια του κανονικά χωρίς μάλιστα να βγει κάποιο κόκαλο.πριν 6 ημέρες και ενώ όλη ημέρα ήταν μια χαρά το βράδυ πρόσεξα πως ήταν αδιάθετος. Πήρα την γιατρό η οποία ήρθε την επόμενη το πρωί και μου είπε πως έχει λίγο πυρετό του έβαλε ένεση και αρχίσαμε αντιβίωση. Συνέχισε να είναι κακόκεφος να τρώει αλλά να μην πίνει νερό κ του έδινα εγώ με σύριγγα. Πήγαμε πάλι και κάναμε εξετάσεις αίματος και ούρων(ενώ κουμπώνουμε αντιβίωση).εδειξαν λοίμωξη και συνεχίζουμε θεραπεία. Το θέμα είναι πως ενώ όλη μέρα είναι καλύτερα το βράδυ μου κάνει τον πεθαμένο.και αν βάλουμε λουρί για βόλτα φυσσαμε κ όλα είναι καλά.
 




KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Τι εννοείς "κάνει τον πεθαμένο";
Είναι ξαπλωμένος,σκεπασμένος με κουβέρτα πότε κοιμάται, πότε έχει τα ματάκια ανοιχτά και δεν δίνει σημασία τι γίνεται γύρω του. Αν πιάσω όμως το λουρί πετάει κουβέρτα,σηκώνει αυτάκια και κουνάει ουρίτσα...!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν μου ακούγεται σαν προβληματική συμπεριφορά.
Εσένα γιατί σε ανησυχεί;
Ο σκύλος τρώει; πίνει τώρα κανονικά; έχει όρεξη για βόλτα και παιχνίδι;
 


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Δεν μου ακούγεται σαν προβληματική συμπεριφορά.
Εσένα γιατί σε ανησυχεί;
Ο σκύλος τρώει; πίνει τώρα κανονικά; έχει όρεξη για βόλτα και παιχνίδι;
Δεν παίζει ούτε καν με το μπαλάκι που είναι το αγαπημένο του,νεράκι πίνει κανονικά εδώ και δυο ημέρες (πριν του έδινα με σύριγγα) δεν τρώει με όρεξη όπως έτρωγε. Θέλει να είναι μόνο ξαπλωμένος ή στην αγκαλιά μου. Μόνο στην βόλτα είναι ευδιάθετος. Χθες βράδυ μου έκανε και μαλακά κακακια και σήμερα το ίδιο δυο φορές και θα πάμε στον γιατρό πάλι.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Δεν παίζει ούτε καν με το μπαλάκι που είναι το αγαπημένο του,νεράκι πίνει κανονικά εδώ και δυο ημέρες (πριν του έδινα με σύριγγα) δεν τρώει με όρεξη όπως έτρωγε. Θέλει να είναι μόνο ξαπλωμένος ή στην αγκαλιά μου. Μόνο στην βόλτα είναι ευδιάθετος. Χθες βράδυ μου έκανε και μαλακά κακακια και σήμερα το ίδιο δυο φορές και θα πάμε στον γιατρό πάλι.
Αν δεν εχει ολοκληρωθει η θεραπεια με την αντιβιωση να ξερεις πως ακομη το σκυλι ειναι σε ανάρρωση. Εχει ακομη πυρετο; Και τη λοίμωξη ειναι; Προφανως δεν εχει γινει ακομη καλα. Τι σου ειπε η γιατρος; Ποτε θα δεις βελτιωση;
Παντα να ρωτας τη γιατρο σε ποσες μερες πρεπει το σκυλι να δειχνει καλα, οτι κ να εχει.
 


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Αν δεν εχει ολοκληρωθει η θεραπεια με την αντιβιωση να ξερεις πως ακομη το σκυλι ειναι σε ανάρρωση. Εχει ακομη πυρετο; Και τη λοίμωξη ειναι; Προφανως δεν εχει γινει ακομη καλα. Τι σου ειπε η γιατρος; Ποτε θα δεις βελτιωση;
Παντα να ρωτας τη γιατρο σε ποσες μερες πρεπει το σκυλι να δειχνει καλα, οτι κ να εχει.
Μόλις ήρθαμε από την γιατρό.
Μου είπε πως έχει γαστρεντερίτιδα και μου έδωσε επιπλέον κάτι χαπάκια για τον εμετό συν την αντιβίωση που ήδη έχουμε πάρει 6 μέρες. Οι εξετάσεις έδειξαν λοίμωξη και αρχικά φοβήθηκε για ουρολοίμωξη γιατί δεν έπινε νερό και κατουρούσε παρα πολύ όμως ξεκίνησε να πίνει μόνος νερό χωρίς να τον πιέζω και να κάνει εμετό. Έχει κάνει 3 φορές εμετό και 4 φορές διάρροια. Μου είπε να του δώσω το χάπι για 4 ημέρες να δω πως θα είναι μέχρι αύριο το απόγευμα και αν είναι να πάμε να πάρουμε κάτι και για την διάρροια
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Μόλις ήρθαμε από την γιατρό.
Μου είπε πως έχει γαστρεντερίτιδα και μου έδωσε επιπλέον κάτι χαπάκια για τον εμετό συν την αντιβίωση που ήδη έχουμε πάρει 6 μέρες. Οι εξετάσεις έδειξαν λοίμωξη και αρχικά φοβήθηκε για ουρολοίμωξη γιατί δεν έπινε νερό και κατουρούσε παρα πολύ όμως ξεκίνησε να πίνει μόνος νερό χωρίς να τον πιέζω και να κάνει εμετό. Έχει κάνει 3 φορές εμετό και 4 φορές διάρροια. Μου είπε να του δώσω το χάπι για 4 ημέρες να δω πως θα είναι μέχρι αύριο το απόγευμα και αν είναι να πάμε να πάρουμε κάτι και για την διάρροια
Φανταζομαι σου ειπε κ για διατροφη.
Το σκυλακι σου ειναι ακομη αδιαθετο γιατι δεν εχει γινει καλα. Στη βολτα ξεσηκώνεται γιατι ο,τι κ να εχουν ειναι μεγαλη χαρα η βολτα που δεν αντιστεκονται ευκολα.
Ακου το γιατρο σου, κανε αυτα που σου λεει κ ολα θα πανε καλα. Ειναι σε ανάρρωση οπως σ ειπα κ πριν.
Αφου κανει κ εμμετους πως κ δεν το κρατησε για ορο; Ειναι ενυδατωμενο; Οταν σηκωνεις την πετσα του επανερχεται κατευθειαν;
 


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Φανταζομαι σου ειπε κ για διατροφη.
Το σκυλακι σου ειναι ακομη αδιαθετο γιατι δεν εχει γινει καλα. Στη βολτα ξεσηκώνεται γιατι ο,τι κ να εχουν ειναι μεγαλη χαρα η βολτα που δεν αντιστεκονται ευκολα.
Ακου το γιατρο σου, κανε αυτα που σου λεει κ ολα θα πανε καλα. Ειναι σε ανάρρωση οπως σ ειπα κ πριν.
Αφου κανει κ εμμετους πως κ δεν το κρατησε για ορο; Ειναι ενυδατωμενο; Οταν σηκωνεις την πετσα του επανερχεται κατευθειαν;
Την Ρώτησα και μου είπε πως δεν είναι αφυδατωμένος και δεν χρειάζεται ορό. Έχει να κάνει εμετό από εχθές το βράδυ ότι έφαγε και ήπιε σήμερα το κράτησε το στομαχάκι μας ευτυχώς. Πριν μερικά χρόνια είχα χάσει ένα κουταβάκι από τύφο και αγχώνομαι παρά πολύ...έχει μια εβδομάδα τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου κυριολεκτικά. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου απαντήσετε.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Την Ρώτησα και μου είπε πως δεν είναι αφυδατωμένος και δεν χρειάζεται ορό. Έχει να κάνει εμετό από εχθές το βράδυ ότι έφαγε και ήπιε σήμερα το κράτησε το στομαχάκι μας ευτυχώς. Πριν μερικά χρόνια είχα χάσει ένα κουταβάκι από τύφο και αγχώνομαι παρά πολύ...έχει μια εβδομάδα τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου κυριολεκτικά. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου απαντήσετε.
Τυφος σε τετοια ηλικία δεν ειναι τοσο επικίνδυνος οσο σε ενα κουταβι. Εκτος αυτου το σκυλι σου φανταζομαι πως εχει κανει τα εμβολια του, οποτε εχει μια καλη κάλυψη για τον τυφο. Στον τυφο επισης τσιμπλιαζουν πολυ τα ματια, βγαζουν μια πρασινοπη τσιμπλα και γενικα η εικονα του σκυλου ειναι ασχημη...

Αφου εχετε βελτιωση ειστε σε καλο δρομο. Μην εχεις ομως απαιτηση να ανακτησει δυναμεις ξαφνικα. Θελει χρονο, να αναπληρωσει οτι εχασε κ φυσικα να αποβαλλει απο τα κοπρανα το μικροβιο. Υπομονη και οτιδηποτε δεις που δεν σου αρεσει εννοειται πως ενημερωνεις τον γιατρο σου.
 
  • Like
Reactions: KatPat


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Την Ρώτησα και μου είπε πως δεν είναι αφυδατωμένος και δεν χρειάζεται ορό. Έχει να κάνει εμετό από εχθές το βράδυ ότι έφαγε και ήπιε σήμερα το κράτησε το στομαχάκι μας ευτυχώς. Πριν μερικά χρόνια είχα χάσει ένα κουταβάκι από τύφο και αγχώνομαι παρά πολύ...έχει μια εβδομάδα τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου κυριολεκτικά. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου απαντήσετε.
Μπορεις για τον τυφο να ζητησεις να σου κανουν εξετασεις. Θα του παρει αιμα για να δει αν ειναι θετικος η αρνητικος. Αν εχεις αμφιβολίες δεν εχεις να χασεις κατι.
 


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Μπορεις για τον τυφο να ζητησεις να σου κανουν εξετασεις. Θα του παρει αιμα για να δει αν ειναι θετικος η αρνητικος. Αν εχεις αμφιβολίες δεν εχεις να χασεις κατι.
Όχι, δεν έχει το τσέκαρε απλά ήταν πολύ άσχημο την προηγούμενη φορά και φοβάμαι μην τον χάσω μέσα στα χέρια μου...μου έχει μείνει φόβος!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Όχι, δεν έχει το τσέκαρε απλά ήταν πολύ άσχημο την προηγούμενη φορά και φοβάμαι μην τον χάσω μέσα στα χέρια μου...μου έχει μείνει φόβος!
Σε καταλαβαινω απο πρωτο χερι...πιστεψε με!

Ολα θα πανε καλα, εχει βελτιωση, θα του περασει(y)
 


KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Καλησπέρα, έχουν περάσει τόσες μέρες και δεν υπάρχει ουσιαστική βελτίωση. Είναι λογικό τόσες ημέρες μετά;
 






KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Καλημέρα, δεν είναι καλά πάνω από εβδομάδα,η γιατρός λέει ότι είναι καλύτερα αλλά να τον πάω την Δευτέρα να κάνουμε εξέταση αίματος να δούμε αν έπεσαν τα λευκά του
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλημέρα, δεν είναι καλά πάνω από εβδομάδα,η γιατρός λέει ότι είναι καλύτερα αλλά να τον πάω την Δευτέρα να κάνουμε εξέταση αίματος να δούμε αν έπεσαν τα λευκά του
Δλδ κανει ακομα εμετους ευκοιλιοτητες ή ειναι κακοκεφο; εμενα η δικια μ την αλλη φορα εκανε σχεδον 2 βδομαδες να γινει καλα αλλα ηταν ζωηρη!! Δεν ετρωγε και εκανε ευκοιλιοτητα 1 με 2 φορες την μερα..εχετε κοιταξει για δηλητηριασει με ποντικοφαρμακο;
 




KatPat

Member
17 Φεβρουαρίου 2019
12
2
Δεν κάνει εμετό και τα κακακια μας είναι κανονικά. Τρώει με το ζόρι, τον ταΐζω μια κονσέρβα που μου έδωσε η γιατρός για το έντερο,νεράκι πίνει μόνος του.Βολτα πάμε κανονικά με καλή διάθεση αλλά είναι οοοολη την ημέρα ξαπλωμένος δεν έχει διάθεση για παιχνίδι.Αδιαφορει για ότι γίνεται γύρω του ενώ δεν ήταν ποτε έτσι πριν αρρωστήσει. Δεν υπάρχει περιπτωση να έχει πάθει δηλητηρίαση ήταν και είναι πάντα μέσα στο σπίτι και στην βόλτα δεν υπάρχει περίπτωση να έφαγε κάτι.ειμαι απόλυτα σίγουρη.
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf