BARF συνοπτικά για αρχάριους.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Chicken (Whole) 31%
Chicken Back 44%
Chicken Breast 20%
Chicken Drumstick 33%
Chicken Foot 60%
Chicken Head 75%
Chicken Leg Quarter 27%
Chicken Neck (w/ skin) 36%
Chicken Neck (w/o skin) 75%
Chicken Quarter 30%
Chicken Rib Cages 88%
Chicken Thigh 21%
Chicken Wing 46%
Εδω ειχες γραψει ακομα περισσότερα :LOL::p
 
  • Like
Reactions: vek




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Chicken (Whole) 31%
Chicken Back 44%
Chicken Breast 20%
Chicken Drumstick 33%
Chicken Foot 60%
Chicken Head 75%
Chicken Leg Quarter 27%
Chicken Neck (w/ skin) 36%
Chicken Neck (w/o skin) 75%
Chicken Quarter 30%
Chicken Rib Cages 88%
Chicken Thigh 21%
Chicken Wing 46%
απαγορευντε τα εγγλεζικα
 
  • Like
Reactions: vek


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Τα πιατάκια τους τα πλένετε μετά το φαγητό; Εγώ τα ξεπλένω απλά με νερό..
Για μένα ρωτάω, μη πάθω καμιά σαλμονέλα..

Είμαι εργένης και αγχώνομαι λίγο με τις καινούργιες διαδικασίες που δεν γνωρίζω :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Τα πιατάκια τους τα πλένετε μετά το φαγητό; Εγώ τα ξεπλένω απλά με νερό..
Για μένα ρωτάω, μη πάθω καμιά σαλμονέλα..

Είμαι εργένης και αγχώνομαι λίγο με τις καινούργιες διαδικασίες που δεν γνωρίζω :)
Εγω τα πλενω μετα απο καθε γευμα.
 
  • Like
Reactions: manin


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Τα πιατάκια τους τα πλένετε μετά το φαγητό; Εγώ τα ξεπλένω απλά με νερό..
Για μένα ρωτάω, μη πάθω καμιά σαλμονέλα..

Είμαι εργένης και αγχώνομαι λίγο με τις καινούργιες διαδικασίες που δεν γνωρίζω :)
Ναι και τα ξεπλενεις πολυ καλα για να μην μεινει απορυπαντικο.
Ο σκυλος δεν κολλαει σαλμονελα, εσυ μπορει γι' αυτο πλενουμε καλα χερια και σκευη.
Το μοσχαρι και το αρνι ή το κατσικι κλπ. δεν εχουν σαλμονελα. Μονο τα πουλερικα και τα αυγα αλλα κι' αυτα πολυ σπανια.
 
  • Like
Reactions: manin


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ελπίζω να μην κλέψει κάποιος την συνταγή :confused: κόκαλα και δέρμα και λίπος :(
Το θέμα δεν είναι να κλέψει κάποιος την συγκεκριμένη συνταγή αλλά το τι βάζουν στην BARF οι διάφοροι κατασκευαστές. Αν εγώ, ο ιδιώτης, μπορώ να βρω τόσο φθηνά τα "περισσεύματα" τι θα κάνει ο επιχειρηματίας ; Θα αγοράσει ολόκληρο κοτόπουλο ή αρνί ;

Όπως και να το κάνουμε για να πωληθεί μια τροφή σε χαμηλή τιμή ή τα υλικά που περιέχει είναι χαμηλής ποιότητας ή οι ποσότητες προς τους προμηθευτές είναι μεγάλες και με σταθερή ροή παραγγελιών. Μαγικά δεν μπορώ να δεχθώ.

Σε μεγαλες αλυσιδες κρεατων επισης μου αρεσει οτι κοβουν τα κρεατα και τους κιμαδες σε διαφορετικους παγκους/κιμαδομηχανες .
Το επιβάλει ο νόμος. Πρέπει να έχουν τρεις κιμαδομηχανές ( χοιρινό / μοσχάρι/ κοτόπουλο ) αλλά τι μ' αυτό ; Εκατόν τρεις να έχω αν το κρέας που πουλώ είναι χαμηλής ποιότητας δεν ...

====

Οι κατασκευαστές BARF πέρα από την άδεια λειτουργίας πρέπει να παρασκευάζουν την τροφή αποκλειστικά από τα παρακάτω. Έχω απορίες για την σύνταξη αυτής της κοινοτικής οδηγίας. Τι σημαίνει ακατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο αλλά δεν παρουσίασαν κανένα σημείο ασθένειας ;

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΚ) αριθ. 1069/2009

α) σφάγια και μέρη σφαγέντων ζώων ή, στην περίπτωση θηραμάτων, πτώματα ή μέρη ζώων που έχουν θανατωθεί, και τα οποία είναι κατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία, αλλά δεν προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο για εμπορικούς λόγους∙

β) σφάγια και τα ακόλουθα μέρη που προέρχονται είτε από ζώα τα οποία έχουν θανατωθεί σε σφαγείο και έχουν κριθεί κατάλληλα για σφαγή με σκοπό την κατανάλωση από τον άνθρωπο έπειτα από επιθεώρηση πριν από τη σφαγή, είτε πτώματα και τα ακόλουθα μέρη ζώων από θηράματα που θανατώθηκαν για κατανάλωση από τον άνθρωπο σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία:

  • i) σφάγια ή πτώματα και μέρη ζώων τα οποία έχουν απορριφθεί ως ακατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία, αλλά τα οποία δεν παρουσίασαν κανένα σημείο ασθένειας η οποία είναι δυνατόν να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στα ζώα∙
  • ii) κεφάλια πουλερικών∙
Έγκριση μονάδων παρασκευής ωμών τροφών για ζώα συντροφιάς (barf food)
 
  • Like
Reactions: Hammer and vek


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα,

για το bravecto τι γνώμη έχετε; Είναι μεν άσχετο με τη barf,
αλλά δεν ξέρω αν τους φανεί βαρύ στο στομάχι.
Την barf την χωνεύουν σε 4 ώρες από ότι θυμαμαι.
Το braveto πως επηρεάζει το στομάχι και το εντερικό;
 


oblish

New Member
21 Μαρτίου 2019
2
0
31
πολυ χρήσιμο! ευχαριστω πολυ! η απορία μου εμενα ειναι πως παει η δοσολογία. ο σκυλος μου ειναι 28κιλα. ποσο την ημερα πρεπει να τρωει πχ κοτοπουλο με λαχανικα; και κατι ακομα.. τα πλαταρια απ το κοτοπουλο οπως ειναι; γιατι με αγχωνει το κοκκαλπ του στηθους..
 


oblish

New Member
21 Μαρτίου 2019
2
0
31
καλησπερα,
θελω και γω να ξεκινησω ωμη τροφη στο σκυλο μου ο οποιος ειναι 8,5 ετων στειρωμενος ημιαιμος vizsla.

σχετικα με την ποσοτητα που πρεπει να καταναλωνει ,φανταζομαι πρεπει να ναι αναλογα και την δραστηριοτητα του καθημερινα. ειναι σε πολυ καλα κιλα και πρεπει να διατηρηθουν..

ποση ειναι η ιδανικη ημερησια ποσοτητα για σκυλο 28κιλα με ηπια καθημερινοτητα; και ποσα αυγα max την εβδομαδα; ενα τη μερα ειναι πολυ; οπως ειναι ή μονο τον κροκο;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι σημαίνει ακατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο αλλά δεν παρουσίασαν κανένα σημείο ασθένειας ;
Το κακόμοιρο το κοκορετσάκι και το κεφαλάκι στο φούρνο που τρώγαμε παιδιά, αλλά μας τα απαγόρευσαν οι ευρωπαίοι....
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το κακόμοιρο το κοκορετσάκι και το κεφαλάκι στο φούρνο που τρώγαμε παιδιά, αλλά μας τα απαγόρευσαν οι ευρωπαίοι....
Μας προσέχουν :p μην πάθουμε τίποτα, όλα για την υγειά μας τα κάνουν...

Δεν μιλώ όμως γι' αυτό. Δεν έχω αποδείξεις αλλά με μια μικρή έρευνα που προσπαθώ να κάνω πιστεύω πως οι κατασκευαστές BARF χρησιμοποιούν σε μεγάλο ποσοστό ζωικά υποπροϊόντα Γ κατηγορίας ( τα Γ επιτρέπονται για ζωοτροφή σε ζώα συντροφιάς ).

Για να μην "χαλάσουμε" το συγκεκριμένο νήμα αν βρω περισσότερα στοιχεία θ' ανοίξω ένα καινούργιο. Πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον. Επίσης ενδιαφέρον θα ήταν αν κάποιος είχε γνωστό ο οποίος παρασκευάζει BARF να μας πει ποιες είναι οι πρώτες ύλες.

Ενα μικρό δείγμα από ιστότοπο μιας εταιρείας.

"Στην περιοχή των Αγίων Θεοδώρων Λεχαινών Ηλείας σε μια υπερσύγχρονη μονάδα με άρτιο τεχνολογικό εξοπλισμό γίνεται η διαχείριση των ΖΥΠ κατηγορίας 3 με τεράστιο όφελος προς το περιβάλλον και τη δημόσια υγεία, αφού ένας τεράστιος όγκος υποπροϊόντων κατέληγε στους κάδους των απορριμμάτων.

Τα ζωικά υποπροϊόντα μεταποιούνται σε ζωικό λίπος και κρεατάλευρα. Το ζωικό λίπος διατίθεται για ζωοτεχνική και βιομηχανική χρήση, καθώς τα κρεατάλευρα προορίζονται για τροφές ζώων συντροφιάς (σκύλους, γάτες) και για λίπασμα.

Με έναν στόλο 21 οχημάτων, ο οποίος συνεχώς αυξάνεται, γίνεται καθημερινά η συλλογή των ζωικών υποπροϊόντων από εργαστήρια κρέατος, σφαγεία, supermarkets και για πρώτη φορά στην Ελλάδα από κρεοπωλεία."

Πηγή fargecohellas
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή βιομηχανία barf, αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μεγάλες μονάδες με αυτοματισμούς και μοντέλα που βγάζουν από τη μύγα ξύγκι για να αυξήσουν την παραγωγή και κερδοφορία. Επίσης ελλείψει βιομηχανικής υποδομής, δεν υπάρχει τεχνογνωσία και τεχνολογία να αδειάσεις έναν κουβά αντιβιοτικά και συντηρητικά μέσα στο μίγμα, που μπορούν να καταστήσουν και την πιο άσχετη ή σάπια ύλη "ασφαλή προς βρώση". Σε αντίθεση με τη βιομηχανία σκυλοτροφών, όπου κυριολεκτικά τα πάντα με την κατάλληλη επεξεργασία μπορούν να γίνουν φαγώσιμα.

Η barf είναι προς το παρόν πιο τίμια τροφή όσον αφορά τις πρώτες ύλες της. Είναι από κρέας/κόκαλλο. Ο μόνος τρόπος να ρίξεις την ποιότητα είναι να βάλεις μεγαλύτερη αναλογία σε κόκαλλο.
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Υπαρχουν και σοβαρες εταιριες που διαθετουν πιστοποιητικα αδειοδοτησης και ελεγχου.

Πχ. https://www.barffood.gr/certifivate-barffood

https://www.barffood.gr/about-us
Η πιστοποίηση δεν σημαίνει τίποτα...Πάλι λαιμούς και πλατάρια χρησιμοποιούνε...
Έδινα 3 μήνες από 2 εταιρείες και τα δα τα προιόντα τους...
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα,


φτιάχνοντας τα γεύματα λαχανικών, τα γιαουρτια, κεφίρ, κοιλιές, μυλόξιδο και ότι άλλο τα φτιάχνουμε όλα μαζί και τα βάζουμε κατάψυξη, ή όλα τα έξτρα τα προσθέτουμε μετά;

Το σκόρδο, πως υπολογίζουμε πόσο πρέπει να βάλουμε;
Πάει αν θυμάμαι καλά, μια σκελίδα το μήνα, ανά ζώο, αλλά αν το φτιάχνουμε μαζικά;
Μπερδεύηκα o_O
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Κάτι ακόμα, λαχανικά και φρούτα τα αφήνουμε να ωριμάσουν πριν την κατάψυξη, σωστά;
Είχα διαβασει λίγ οπριν σαπίσουν;
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπέρα,


φτιάχνοντας τα γεύματα λαχανικών, τα γιαουρτια, κεφίρ, κοιλιές, μυλόξιδο και ότι άλλο τα φτιάχνουμε όλα μαζί και τα βάζουμε κατάψυξη, ή όλα τα έξτρα τα προσθέτουμε μετά;

Το σκόρδο, πως υπολογίζουμε πόσο πρέπει να βάλουμε;
Πάει αν θυμάμαι καλά, μια σκελίδα το μήνα, ανά ζώο, αλλά αν το φτιάχνουμε μαζικά;
Μπερδεύηκα o_O
Το κεφιρ παντως το προσθετεις μετα, οταν ταϊσεις γιατι η καταψυξη θα μειωσει την θεραπευτικη του αξια. Ειναι συνδυασμος ζωντανων βακτηριων και μυκητων και το ιδανικο βεβαια ειναι να το φτιαχνεις μονος σου, το κεφιρ του εμποριου, εκτος απο πολυ ακριβο ειναι "κατι σαν κεφιρ"...καμια σχεση με το σπιτικο.
 
  • Like
Reactions: vek and vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf