Τρώει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο


anniech

Member
12 Δεκεμβρίου 2018
8
2
28
Καλησπέρα. Το κουτάβι μου(5μηνών) τρώει ο,τι βρεθεί στον δρόμο. Από φύλα μέχρι σκόνες. Φυσικά ότι και να κάνουμε στο φαγητό δεν αντιστέκεται, ακόμη κι αν της κάνουμε κάποια υπόδειξη 3-4 φορές με το που βρει την ευκαιρία θα το φάει. Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους όπως το μαύρο πιπέρι ή μπουκοβο σε ψωμάκι και τα μοίραζα στο δρομο (αλλά μετά απ'αυτό γλειφοταν), να την πετάω γαλοπούλα ακομα και μεστό σπίτι και να της λέω άστο, αλλά τίποτα. Πρόσφατα μου πρότειναν το φίμωτρο αλλά δεν θέλω να καταλήξω εκει. Θα με ενδιέφεραν προσωπικές εμπειρίες σας.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα. Το κουτάβι μου(5μηνών) τρώει ο,τι βρεθεί στον δρόμο. Από φύλα μέχρι σκόνες. Φυσικά ότι και να κάνουμε στο φαγητό δεν αντιστέκεται, ακόμη κι αν της κάνουμε κάποια υπόδειξη 3-4 φορές με το που βρει την ευκαιρία θα το φάει. Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους όπως το μαύρο πιπέρι ή μπουκοβο σε ψωμάκι και τα μοίραζα στο δρομο (αλλά μετά απ'αυτό γλειφοταν), να την πετάω γαλοπούλα ακομα και μεστό σπίτι και να της λέω άστο, αλλά τίποτα. Πρόσφατα μου πρότειναν το φίμωτρο αλλά δεν θέλω να καταλήξω εκει. Θα με ενδιέφεραν προσωπικές εμπειρίες σας.
Το ιδιο ακριβως κανει κ το δικο μου. Εμενα μεχρι κ τις πετρες βαζει στο στωμα στη βολτα κ απλα σταματαμε καπου στις 100 φορες για να τις βγαλω απο το στωμα του.

Ομως πιπερι μπουκοβο που λες μη το ξανακανεις. Θα δημιουργησεις προβλημα στο κουταβι. Αν καταλαβα καλα τα καταπινει αυτα αφου κες οτι γλυφεται. Δεν επιτρεπεται η καταποση ουτε αλατιου σε τετοια ηληκια ποσο μαλλον το πιπερι.

Λυση εγω δεν εχω βρει ακομη. Στις βολτες ακομη το μυαλο του πεταει απο τον ενθουσιασμο κ δεν με ακουει. Αλλα ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης. Δουλεψε το αυτο, εχε μαζι σου στη βολτα λιχουδια για επιβραβευση.

Αλλα κ παλι πιστευω πως επειδη τωρα αρχισαν να εξερευνουν το εξω (4 μηνων τελειωνουν τα εμβολια) ειναι κ λογικο να κανουν ετσι...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν 2 πάρα πολύ βασικές και χρησιμότατες εντολές που κάνουν την ζωή μας ευκολότερη :

Το πρώτο είναι το γνωστό "ΜΗ", που μεταφράζεται στην πράξη "ΜΗ διανοηθείς καν να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι" και τον τρόπο εκμάθησης μπορείτε να τον δείτε στο παρακάτω βίντεο και σε όλη την αντίστοιχη σειρά.
Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει αφάνταστα.


Η δεύτερη εντολή είναι το κλασσικό "άστο" που χρησιμεύει σε άπειρες περιπτώσεις



Πάρα πολύ βασικό στην εκμάθηση των συγκεκριμένων εντολών και κατ'επέκταση στην αποτελεσματικότητά τους σε όλες τις συνθήκες, είναι πως πρώτα ξεκινάμε σε χώρους με ελάχιστα έως καθόλου εξωτερικά ερεθίσματα (πχ μέσα στο σπίτι) και αφού βεβαιωθούμε πως ο σκύλος εκτελεί με επιτυχία, σταδιακά βγαίνουμε σε χώρους με όλο και περισσότερα ερεθίσματα.

Επίσης θεωρώ πως θα σας βοηθήσει πολύ να διαβάσετε αυτό και να δώσετε βάση σε αυτό που λέει για την "W" καμπύλη μάθησης

Καλημέρα :)
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Υπάρχουν 2 πάρα πολύ βασικές και χρησιμότατες εντολές που κάνουν την ζωή μας ευκολότερη :

Το πρώτο είναι το γνωστό "ΜΗ", που μεταφράζεται στην πράξη "ΜΗ διανοηθείς καν να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι" και τον τρόπο εκμάθησης μπορείτε να τον δείτε στο παρακάτω βίντεο και σε όλη την αντίστοιχη σειρά.
Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει αφάνταστα.


Η δεύτερη εντολή είναι το κλασσικό "άστο" που χρησιμεύει σε άπειρες περιπτώσεις



Πάρα πολύ βασικό στην εκμάθηση των συγκεκριμένων εντολών και κατ'επέκταση στην αποτελεσματικότητά τους σε όλες τις συνθήκες, είναι πως πρώτα ξεκινάμε σε χώρους με ελάχιστα έως καθόλου εξωτερικά ερεθίσματα (πχ μέσα στο σπίτι) και αφού βεβαιωθούμε πως ο σκύλος εκτελεί με επιτυχία, σταδιακά βγαίνουμε σε χώρους με όλο και περισσότερα ερεθίσματα.

Επίσης θεωρώ πως θα σας βοηθήσει πολύ να διαβάσετε αυτό και να δώσετε βάση σε αυτό που λέει για την "W" καμπύλη μάθησης

Καλημέρα :)
Φοβερο αρθρο, και πολυ ωραιο το πρωτο βιντεο, ποσο ωραια τον οδηγει σε αυτο που θελει. Θα του το κανω κ εγω απο εδω κ περα...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


anniech

Member
12 Δεκεμβρίου 2018
8
2
28
Πάρα πολύ βοηθητικά όσα μου έγραψες θα τα εφαρμόσω άμεσα. Επίσης και το άρθρο πάρα πολύ ενδιαφέρον καθώς το παρατηρώ πολύ συχνά στον σκυλί μου αλλά το ονομάζω "1 βήμα μπροστά, 2 βήματα πίσω"
Υπάρχουν 2 πάρα πολύ βασικές και χρησιμότατες εντολές που κάνουν την ζωή μας ευκολότερη :

Το πρώτο είναι το γνωστό "ΜΗ", που μεταφράζεται στην πράξη "ΜΗ διανοηθείς καν να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι" και τον τρόπο εκμάθησης μπορείτε να τον δείτε στο παρακάτω βίντεο και σε όλη την αντίστοιχη σειρά.
Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει αφάνταστα.


Η δεύτερη εντολή είναι το κλασσικό "άστο" που χρησιμεύει σε άπειρες περιπτώσεις



Πάρα πολύ βασικό στην εκμάθηση των συγκεκριμένων εντολών και κατ'επέκταση στην αποτελεσματικότητά τους σε όλες τις συνθήκες, είναι πως πρώτα ξεκινάμε σε χώρους με ελάχιστα έως καθόλου εξωτερικά ερεθίσματα (πχ μέσα στο σπίτι) και αφού βεβαιωθούμε πως ο σκύλος εκτελεί με επιτυχία, σταδιακά βγαίνουμε σε χώρους με όλο και περισσότερα ερεθίσματα.

Επίσης θεωρώ πως θα σας βοηθήσει πολύ να διαβάσετε αυτό και να δώσετε βάση σε αυτό που λέει για την "W" καμπύλη μάθησης

Καλημέρα :)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


anniech

Member
12 Δεκεμβρίου 2018
8
2
28
Επίσης επειδή την φοράω σαμαράκι, μήπως θα έπρεπε να της βάλω περιλαίμιο; τόσο καιρό δεν το κάνω επειδή λυπάμαι το ζώο και δε θέλω να το βασανίζω αλλά μόλις χθες ένας φίλος μου μου είπε ότι στο δικό του, που είναι και ντογκο αρτζεντίνο του πήρε 2 βδομάδες για να κόψει τελείως αυτή τη συνήθεια, με αυτόν τον τρόπο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ το έχω ακούσει αυτό, με το σκεπτικό πως στην πράξη το περιλαίμιο σφίγγει τον λαιμό στο τράβηγμα του σκύλου και τον κάνει να σταματήσει να τραβάει. Στα δικά μου δεν το έχω εφαρμόσει λόγω μεγέθους και κινδύνου για την τραχεία τους.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Με το κολάρο προλαβαίνω να του τραβήξω το κεφάλι πριν καταπιει κάτι, το οποίο με το σαμαράκι είναι πρακτικώς αδύνατο. Επίσης με κολάρο μπορείς να κάνεις διόρθωση αν θέλεις. Όσον αφορά στο τράβηγμα, δεν έχω δει αυτή τη θεωρία να έχει αποτέλεσμα στην πράξη :)
 


Eva22

Member
17 Μαρτίου 2019
13
20
43
Καλησπέρα. Λόγω εμπειρίας με τον προηγούμενο σκύλο μου, ημίαιμο setter, που ποτέ δεν έκοψε αυτό το κακό ελάττωμα, έχω να σου πω τα εξής
1) εφόσον είναι κουτάβι το επηρεάζει η περιέργεια της ηλικίας και μπορεί μεγαλώνοντας να το κόψει μόνο του
2) το παραπάνω βέβαια ισχύει μόνο αν δεν περιέχει κάτι απο κυνηγόσκυλο στο αίμα του. Δυστυχώς τα κυνηγόσκυλα οδηγούνται από την μύτη τους
3) πιπέρια και μπούκοβα είναι εντελώς περιττά. Θα πρέπει να δουλέψεις με εντολές (μη, αστο κλπ) αρχικά στο σπίτι και αφού το μάθει σε εξωτερικό χώρο
4) αν το 3 δεν πιάσει και το πρόβλημα συνεχίζει καλύτερα δες εκπαιδευτή
Πάντως ο δικός όχι μόνο μύριζε από το χιλιόμετρο αυτό που ήθελε να βουτήξει από κάτω αλλά θυμόταν και μέρες μετά που το είχε βρει. Τρείς εκπαιδευτές αργότερα και απλά καταλήξαμε οτι στην βόλτα έχουμε τα μάτια μας 1004 και ότι ο πιο γρήγορος κερδίζει. Φαντάζομαι μπορείς να μαντέψεις το νικητή ✌
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf