Μια ιστορια αγάπης και νεύρων :D


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Μαθε να διαβαζεις το σκυλο σου και να επικοινωνεις μαζι του!! Δε φανταζεσαι ποσο σημαντικο ειναι... ούσα γυναικα και εχοντας ζησει με ενα αρσενικο dogo 50 κιλων 6.5 χρονια θα σου πω οτι κατι "εχασες" σε αυτη τη φαση που περιγραφεις.
Σίγουρα κάτι έχασα και δυστυχως το καταλαβε και η κοπελα που της αφησε τη γρατζουνια...Πιθανολογώ πως σηκώθηκε απότομα ή κούνησε έντονα το χερι της οταν εβγαλε απο την τσάντα το αντικειμενο.
Βέβαια να ξέρετε ο ζαχαριας εχει κανει και το εξης σε ατομο που ειχε γνωρισει πρωτα καποιες φορες σε εξωτερικο χωρο και μετα τον ειδε μεσα σε σπιτι. Ενω τον ειχε δεχτει και οκ καθοταν να τον χαιδεψει κλπ, οταν σηκωθηκαμε να τους χαιρετησουμε και το ατομο στεκοταν ορθιο και μιλουσαμε ο ζαχαριας κινηθηκε γρηγορα προς το μερος του (βεβαια ουτε γαβγιζοντας ουτε γρυλιζοντας) αλλα εκει προλαβαμε και μπηκαμε μπροστα και του κοψαμε τη φορα :LOL: δεν ειμαι σιγουρη τι ηθελε να κανει.. δε θεωρω πως ηταν για καλο, ουτε για να τον "φαει" βεβαια... μπορει να ηταν χαζα παιχνιδακια ελεγχου;;; δηλαδη αποκλειω οτι πηγαινε μονο για παιχνιδι/χαδι - δεν ειναι τετοιος τυπος
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Jo να σου πω την αλήθεια..
αν είχα αρσενικό τσοπανόσκυλο 1 έτους θα ήθελα
- να είναι ατίθασος παρά ρομποτάκι
- να είναι μπόλικος στις αντιδράσεις του παρά μαζεμένος
- να δαγκώνει παρά να γλύφει
- να είναι ατρόμητος παρά φοβιτσιάρης
- να κοζάρει άσχημα παρά να κάνει τα γλυκά τα μάτια
- να δεθεί μόνο με μένα και τους πολύ στενούς μου και να μην αγαπάει όλον τον κόσμο
- να κάνει όλα αυτά που το τσοπάνικο dna και το ένστικτό του προστάζουν
Δηλαδή να είναι ένα νορμάλ τσοπανόσκυλο και οχι τσοπανόσκυλο του γλυκού νερού.

Δεν είναι όλα τα σκυλιά του καναπέ, ωστόσο μπορούν να γίνουν όλα εξαιρετικοί σύντροφοι.

Προσπάθησε να επικοινωνείς ουσιαστικά μαζί του (εγώ νομίζω πως αρχίζω να το καταφέρνω μετά απο 5 χρόνια). Ξεκίνα να τον παρατηρείς πιο σωστά. Κάνε του τεστάκια για να επιβεβαιώνεις αυτά που παρατηρείς. Μάθε τα κουσούρια και τα χούγια του, σεβάσου τα κ προσπάθησε να τον απευαισθητοποιήσεις σταδιακά σε κάποια απο αυτά. Και κανόνες, βάλε κανόνες απαράβατους να ξέρει οτι υπάρχουν όρια.
Σας μιλαω ειλικρινα, με τους κολλητους μου φιλους αλλα και τους γονεις μου και τους γονεις του φιλου μου ειναι αρνακι! Ολο ξαπλες και κοιλιτσες! μια γλυκα πραγματικα...
Αλλά ρε παιδιά, ειμαι 29 χρονών, δηλαδη πως να σας το πω... αλλαζει φίλο μια φιλη μου, πρεπει να ξερω πως να τον κανω να εμπιστευτει το νεο προσωπο και να με ακουει.... :X3:
Δεν είμαι σε μια ηλικια που έχω πιο σταθερο και μονιμο κυκλο, ισως τοτε να ηταν πιο ευκολα τα πραγματα...
Το βλέπω και εγω πως ήδη υπαρχει μεγαλη διαφορα στο θεμα της εμπιστοσυνης σε σχεση με μερικους μηνες πριν και χαιρομαι πολυ για αυτο, απλα οπως λετε και εσεις πρεπει να δω ολα του τα χουγια, να μαθει και εκεινος τα δικα μου και ισως τα βρουμε καπου στη μεση.... τι να πω
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σίγουρα κάτι έχασα και δυστυχως το καταλαβε και η κοπελα που της αφησε τη γρατζουνια...Πιθανολογώ πως σηκώθηκε απότομα ή κούνησε έντονα το χερι της οταν εβγαλε απο την τσάντα το αντικειμενο.
Βέβαια να ξέρετε ο ζαχαριας εχει κανει και το εξης σε ατομο που ειχε γνωρισει πρωτα καποιες φορες σε εξωτερικο χωρο και μετα τον ειδε μεσα σε σπιτι. Ενω τον ειχε δεχτει και οκ καθοταν να τον χαιδεψει κλπ, οταν σηκωθηκαμε να τους χαιρετησουμε και το ατομο στεκοταν ορθιο και μιλουσαμε ο ζαχαριας κινηθηκε γρηγορα προς το μερος του (βεβαια ουτε γαβγιζοντας ουτε γρυλιζοντας) αλλα εκει προλαβαμε και μπηκαμε μπροστα και του κοψαμε τη φορα :LOL: δεν ειμαι σιγουρη τι ηθελε να κανει.. δε θεωρω πως ηταν για καλο, ουτε για να τον "φαει" βεβαια... μπορει να ηταν χαζα παιχνιδακια ελεγχου;;; δηλαδη αποκλειω οτι πηγαινε μονο για παιχνιδι/χαδι - δεν ειναι τετοιος τυπος
Ειναι σε ηλικια που πολλα απο οσα κανει δεν ξερει γιατι τα κανει... ειναι πολυ δυσκολο ομως καποιος ξενος να μπορεσει να καταλαβει τι συμβαινει στο μυαλουδακι του... η επιφυλακτικοτητα ενος σκυλου και τελικα μια "επιθετικη" αντιδραση του μπορει να προερχεται απο πολλες αιτιες... γι αυτο ειναι σημαντικο να δουλευεται απο εκπαιδευτη σε αυτη τη φαση.. μαζι με αυτον και εσεις εννοειται.
Ειναι σκυλος που θα μπορουσε καποιος να τον χαιδευει, εκεινος να δειχνει ηρεμος και δεκτικος και μολις γυρισει την πλατη του ο αλλος να του κανει ντου? Αυτη η περιγραφη θα σου θυμιζε το Ζαχαρια?
Πως θα περιεγραφες τη σχεση σας? Εχει αποδεχτει οτι εσεις ειστε ενα σκαλι πιο πανω απο αυτον? Οτι δε χρειαζεται να βγαινει μπροστα εκεινος οταν ειστε εσεις εκει?
Ειναι πολλα πραγματα... σκεψου οτι αυτη τη συμπεριφορα του θα μπορουσε να την μετριασει ακομα και καθημερινη βασικη υπακοη για κανα 15λεπτο.
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Ειναι σκυλος που θα μπορουσε καποιος να τον χαιδευει, εκεινος να δειχνει ηρεμος και δεκτικος και μολις γυρισει την πλατη του ο αλλος να του κανει ντου? Αυτη η περιγραφη θα σου θυμιζε το Ζαχαρια?
Πως θα περιεγραφες τη σχεση σας? Εχει αποδεχτει οτι εσεις ειστε ενα σκαλι πιο πανω απο αυτον? Οτι δε χρειαζεται να βγαινει μπροστα εκεινος οταν ειστε εσεις εκει?
Ειναι πολλα πραγματα... σκεψου οτι αυτη τη συμπεριφορα του θα μπορουσε να την μετριασει ακομα και καθημερινη βασικη υπακοη για κανα 15λεπτο.
Οχι δε θα ελεγα οτι μου θυμιζει το Ζαχαρια αυτη η περιγραφη. Υπαρχουν καμια σταδια ενδιαμεσα...Δηλαδη για να το κανει αυτο, θα πρεπει ο αλλος απο εκει που καθεται καπου να σηκωθει και να κινηθει στο χωρο. Δεν το εχει κανει ποτε σε καποιον που καθεται, ή σε καποιον που ειναι ορθιος και απλα γυρναει πλατη. Ισα ισα που αν γυρισεις πλατη δεν ειναι και σημα για το σκυλο οτι ολα καλα, εγω υποχωρω, δεν ειμαι απειλη για εσενα;;;
Θεωρω πως ξερει καλα οτι ειμαστε ενα σκαλι πανω απο εκεινον αλλα δε νομιζω πως εχει καταλαβει οτι δεν πρεπει να βγαινει μπροστα, δηλαδη θα προσπαθησει να βγει μπροστα παντα και εμεις θα τον κοψουμε..
Βασικη υπακοη κανουμε επισης, θα προσπαθησω να του κανω καθε μερα ανελλιπως... του κανω πολυ συχνα αλλα θα το ενταξω σταθερα στο προγραμμα του.
Σιγουρα κανουμε παντως τα ελα και κατσε για να του βαλω τα λουρια του, μετα κατσε μεινε για να του βγαλω και να του καθαρισω τα πατουσια, και επισης στο φαγητο του λεω εξω για να βγει μπαλκονι, κατσε και μεινε, του βαζω την τροφη και μετα free για να φαει.. οποτε αυτα τα εχουμε σταθερα καθε μερα, συν διαφορα που προκυπτουν μεσα στο σπιτι ή στη βολτα.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εγώ πάλι θέλω να μάθω που βρίσκετε όλους αυτούς τους γνωστούς/φίλους/συγγενείς που κάθονται ψύχραιμοι ενώ τα γλυκούλια σας τους κοιτάνε με το ύφος "ρε που έχω θάψει τον προηγούμενο επισκέπτη να δω αν έχει μείνει χώρος δίπλα" :p

Τζο, στη θέση σου μέχρι να μάθω το σκύλο λίγο καλύτερα, και τις δικές μου αντιδράσεις λίγο καλύτερα, και μέχρι να προχωρήσουμε λίγο ακόμα την εκπαίδευση θα μετρίαζα λίγο τα πειράματα. Θα κρατούσα και στο πίσω μέρος του μυαλού ότι δεν είναι υποχρεωτικό, ενίοτε δεν είναι και δυνατόν, οι σκύλοι μας να μας ακολουθούν σε όλες μας τις δραστηριότητες :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Εγώ πάλι θέλω να μάθω που βρίσκετε όλους αυτούς τους γνωστούς/φίλους/συγγενείς που κάθονται ψύχραιμοι ενώ τα γλυκούλια σας τους κοιτάνε με το ύφος "ρε που έχω θάψει τον προηγούμενο επισκέπτη να δω αν έχει μείνει χώρος δίπλα" :p
Ελα παραδεξου το.. τα λες αυτα επειδη ακομα δεν εχεις ξεχασει την επιθεση που σου εκανε η Ηρα. Εγω σε προειδοποιησα παντως και καμια ευθυνη δε φερω :LOL:
 
  • Haha
Reactions: sis


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Τζο, στη θέση σου μέχρι να μάθω το σκύλο λίγο καλύτερα, και τις δικές μου αντιδράσεις λίγο καλύτερα, και μέχρι να προχωρήσουμε λίγο ακόμα την εκπαίδευση θα μετρίαζα λίγο τα πειράματα. Θα κρατούσα και στο πίσω μέρος του μυαλού ότι δεν είναι υποχρεωτικό, ενίοτε δεν είναι και δυνατόν, οι σκύλοι μας να μας ακολουθούν σε όλες μας τις δραστηριότητες
Με αγχωνει ομως το οτι περναει ο καιρος και μεγαλωνει ο βλακας μου και μηπως χασω την μπαλα ετσι :( δηλαδη αν δεν ερχεται νεο αιμα στο σπιτι πως θα τα καταφερουμε;;; :/ και ξαναλεω δοκιμες μονο με ανθρωπους που δε φοβουνται!
Αφου τους "παλιους" τους θελει ολους και ειναι μεσα στη χαρα οταν ερχονται..
Έχω αρχισει και το αποδεχομαι αυτο με τις δραστηριοτητες.... Η αληθεια ειναι πως παντα ονειρευομουν να παρω σκυλο και να τον εχω μαζι μου συνεχεια, με τον παλιοτσοπανη καταλαβα πως αυτο δε γινεται και το εχω αποδεχτει πλεον....Ήδη εχω ρωτησει μελος και για πανσιον σκυλων σε περιπτωση που χρειαστει το καλοκαιρι.. Γιατι ειναι και μεγαλος και δυσκολος σκυλος οποτε λιγοστευουν πολυ οι ανθρωποι που θα μπορουσαν να τον κρατησουν. πχ οι γονεις μου μπορουν να τον εχουν σπιτι αλλα οχι να τον πανε βολτα.. Μια φιλη μου μπορει να τον κρατησει εξ ολοκληρου αλλα αυτο σημαινει οτι δε θα μπορει να δεχεται επισκεψεις για λιγες μερες... καταλαβαινετε :LOL:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σε γενικές γραμμές δεν το βρίσκω καλή ιδέα να δώσεις το σκύλο σου σε κάποιον τρίτο για να τον βγάλει βόλτα. Σε ειδικές γραμμές, το βρίσκω εξαιρετικά κακή ιδέα να δώσεις ένα σκύλο 40 κιλών και ιδιαίτερου χαρακτήρα σε κάποιον τρίτο να τον βγάλει βόλτα. Ούτε θα άφηνα στη θέση σου ακόμα και κάποιον άνθρωπο που ξέρει καλά, να μπει στο σπίτι ΣΑΣ μόνος/η για να του βάλει φαγητό.
Αν μπορεί κάποιος με αυλή/ταράτσα να τον φιλοξενήσει για λίγες ημέρες, ίσως να το συζητούσα υπό πολλες προϋποθέσεις και πάλι...
Βασικά απλά ας πάει σε πανσιόν :p

Καταλαβαίνω την έννοια σου, ίσως όμως θα βοηθούσε λίγο καλύτερα να κάνεις κάποια "ελεγχόμενα" πειράματα σε πρώτη φάση, με τον εκπαιδευτή μαζί.


αχχχ Ήρα, τραύμα είσαι αααανοιχτόοοο :love:
Εγώ θα έρθω να την κλέψω κι ας με φάει η αγροίκα η τσοπάνα που πήγες και πήρες @Amaliaz για να φυλάει την αγαπημένη :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
  • Haha
Reactions: mareco and Amaliaz


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Σε γενικές γραμμές δεν το βρίσκω καλή ιδέα να δώσεις το σκύλο σου σε κάποιον τρίτο για να τον βγάλει βόλτα. Σε ειδικές γραμμές, το βρίσκω εξαιρετικά κακή ιδέα να δώσεις ένα σκύλο 40 κιλών και ιδιαίτερου χαρακτήρα σε κάποιον τρίτο να τον βγάλει βόλτα. Ούτε θα άφηνα στη θέση σου ακόμα και κάποιον άνθρωπο που ξέρει καλά, να μπει στο σπίτι ΣΑΣ μόνος/η για να του βάλει φαγητό.
Αν μπορεί κάποιος με αυλή/ταράτσα να τον φιλοξενήσει για λίγες ημέρες, ίσως να το συζητούσα υπό πολλες προϋποθέσεις και πάλι...
Βασικά απλά ας πάει σε πανσιόν :p
Συμφωνω και για αυτο λεω πως μονο μια φιλη εμπιστευομαι να τον παρει σπιτι της αλλα οκ και αυτη εχει προσωπικη ζωη αρα δεν το συζηταμε να της τον αφησω για πανω απο 2-3 μερες.. Στουσ γονεις μου θα τον αφηνα με την προυποθεση ομως οτι θα ειχα συνεννοηθει με τον εκπαιδευτη μας να ερχεται δυο φορες την ημερα να τον πηγαινει βολτα ααααν μπορει..
Τελος παντων μαλλον πανσιον ειναι η πιο καλη λυση δεδομενου πως ειναι καλη η πανσιον...
Αν του βαλουν διπλα και κανα γκομενακι παιχνιδιαρικο, πιστευω θα χαρει κιολας, θα παιζει.
Δεν ξερω και ακριβως πως λειτουργουν αυτα αλλα οπως με ενημερωσε ενα μελος μπορεις να κανονισεις να τον πας δοκιμαστικα καποιες μερες πριν να δεις πως θα τα παει και να τον παρεις την επομενη μερα..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν ξερω και ακριβως πως λειτουργουν αυτα αλλα οπως με ενημερωσε ενα μελος μπορεις να κανονισεις να τον πας δοκιμαστικα καποιες μερες πριν να δεις πως θα τα παει και να τον παρεις την επομενη μερα..
Και εγω θα σου ελεγα πανσιον να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε αυτη που τον παω εγω μου το είχαν προτείνει οι ίδιοι την πρωτη φορα να παω να τον αφησω δοκιμαστικα μια μερα αλλα γνωρίζοντας τον σκύλο μου οτι ειναι σχετικα κουλ και επισης μη εχοντας μέσο...τελικα τον πηγα κατευθειαν. Καλο ειναι φυσικα να δεις και εσυ τις συνθηκες, εννοω οτι ειναι σεηφ η περιφραξη καθαρα κ.τ.λ Επίσης αν θες για Αυγουστο ιουλιο κλεισε κανα 2μηνο πριν.
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Και εγω θα σου ελεγα πανσιον να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε αυτη που τον παω εγω μου το είχαν προτείνει οι ίδιοι την πρωτη φορα να παω να τον αφησω δοκιμαστικα μια μερα αλλα γνωρίζοντας τον σκύλο μου οτι ειναι σχετικα κουλ και επισης μη εχοντας μέσο...τελικα τον πηγα κατευθειαν. Καλο ειναι φυσικα να δεις και εσυ τις συνθηκες, εννοω οτι ειναι σεηφ η περιφραξη καθαρα κ.τ.λ Επίσης αν θες για Αυγουστο ιουλιο κλεισε κανα 2μηνο πριν.
Ωραια, θα μπορουσες μηπως να πεις ή αν απαγορευεται απο καποιο κανονισμό του φορουμ, να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα το ονομα της πανσιον; :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ωραια, θα μπορουσες μηπως να πεις ή αν απαγορευεται απο καποιο κανονισμό του φορουμ, να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα το ονομα της πανσιον; :)
Nομίζω δεν υπάρχει θέμα, το εχω ξαναγραψει δημοσιως. 2 φορες που χρειάστηκε τον εχω αφήσει για 4-5 βράδια στο Pallini kennels. Βασικα το διαλεξα λογω καλης περίφραξης και γιατι δεν προαυλίζονται τα σκυλιά μαζι με άλλα.
Και αυτη μου άρεσε απο το νετ λιγο που την ειδα αλλα δε βρηκα χρονο να παω να την δω ..... και εφοσον δεν εχω χρειαστεί ξανα δε το πολυέψαξα γενικά. Αλλα αφου πηγαν ολα καλα ως τωρα και μου γυρναει χαρούμενος και υγειής μαλλον εκει θα τον ξαναφήσω.

Ισως καποιος που αφήνει πιο συχνά να εχει να σου προτείνει κάτι αλλο ή να έχει αλλη αποψη.
 
  • Like
Reactions: jo&zaxarias


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Nομίζω δεν υπάρχει θέμα, το εχω ξαναγραψει δημοσιως. 2 φορες που χρειάστηκε τον εχω αφήσει για 4-5 βράδια στο Pallini kennels. Βασικα το διαλεξα λογω καλης περίφραξης και γιατι δεν προαυλίζονται τα σκυλιά μαζι με άλλα.
Και αυτη μου άρεσε απο το νετ λιγο που την ειδα αλλα δε βρηκα χρονο να παω να την δω ..... και εφοσον δεν εχω χρειαστεί ξανα δε το πολυέψαξα γενικά.

Ισως καποιος που αφήνει πιο συχνά να εχει να σου προτείνει κάτι αλλο ή να έχει αλλη αποψη.
Πολύ χαίρομαι μιας που ειναι το ιδιο με αυτο που μου εχει προτεινει άλλο μέλος :giggle:
 
  • Like
Reactions: medusa


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Τζο, στη θέση σου μέχρι να μάθω το σκύλο λίγο καλύτερα, και τις δικές μου αντιδράσεις λίγο καλύτερα, και μέχρι να προχωρήσουμε λίγο ακόμα την εκπαίδευση θα μετρίαζα λίγο τα πειράματα.
Κάτι ακομα ως προς το σχολιο σας αυτο... Θεωρείτε πως μπορει να μην εχω πολυ σταθερη αντιδραση και ετσι να του περναω λαθος μηνυματα και τελικα να ενισχυω αυτη τη χαζομαρα που τον δερνει;;; παντως ειλικρινα οταν ερχεται καποιος νεος στο σπιτι ακολουθουμε πιστα αυτα που σας ειπα...οι δυο αστοχιες που εκανε και το ψευτοδαγκωμα και γρατζουνισε τους ανθρωπους ηταν σε αλλα σπιτια, ο ενας ηταν επειδη οπως σας ειπα του επιασε το κεφαλι και πανω που τα ειχαν ψιλοβρει, ο ζαχαριας νευριασε και το αλλο ηταν αυτο που περιεγραψα στην αρχη του thread. Λαθος μου αλλα σε αυτα τα δυο δεν προσεξα οσο επρεπε... ειδικα το δευτερο επρεπε να το ειχα προβλεψει..το αλλο εγινε τον Οκτωβρη. E83958A5-CFE2-4810-8267-E29C8A789725.jpeg
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θεωρώ πως ακόμα δεν ξέρεις να διαβάζεις καλά τα όριά του, και ότι δεν έχεις αναγνωρίσει σε τι οφείλονται οι αντιδράσεις του. Ειλικρινά το λέω με τις καλύτερες προθέσεις και όχι ως "ελάττωμα". Πολύ λογικά δεν έχεις την εμπειρία να προβλέψεις είτε τη σαχλαμάρα που θα κάνει ο σκύλος σου, είτε αυτή που θα κάνει κάποιος άλλος!

Επίσης είναι πολύ πιθανό να έχεις λάθος αντίδραση αναλογικά με την αιτία που προκαλεί μια συμπεριφορά του - άλλη αντίδραση έχεις αν φοβάται, άλλη αν την έχει δει έφηβος που δοκιμάζει τι του αρέσει, άλλη αν βγάζει μια προστασία που θέλεις (ή δεν θέλεις) κλπ κλπ
Ξανά, είναι θέμα εμπειρίας γενικά με σκυλιά, αλλά επίσης και ειδικά με αντίστοιχα σκυλιά. Δηλαδή αν είχες 5 σκυλιά στη ζωή σου και το έκτο φυλάει το φαγητό του ή τη κρεβάτι του, δε σημαίνει ότι υποχρεωτικά η προηγούμενη εμπειρία θα σε βοηθούσε σε κάτι.

Αυτά που διαβάζω, εμένα μου κάνουν ένα σκύλο που όταν κάτι τον ξαφνιάζει ή τον φοβίζει ή του είνια πρωτόγνωρο, η αντίδρασή του είναι μάλλον δυσανάλογα απότομη. Αυτό φυσικά είναι απλά η γνώμη ενός άσχετου μακρόθεν :)

Επειδήςς όμως μιλάς για ένα σκύλο με κάποιο χαρακτήρα και μέγεθος, επιπλέον ειναι έφηβος που έτσι κι αλλιώς είναι απροσάρμοστο λόγω ηλικίας, κι εντέλει κι εσύ χρειάζεσαι λίγη τριβή ακόμα μαζί του, η άποψή μου είναι να είσαι λίγο πιο συντηρητική στα ανοίγματα που κάνεις :)

Είσαι από αυτούς που προσγειώθηκαν ίσως λίγο ανώμαλα, αν σε παρηγορεί πάντως τα καμάρια μας που μας βγάζουν το λάδι είναι συνήθως αυτά που τελικά λατρεύουμε λίιιιγο παραπάνω!
 
  • Like
Reactions: jo&zaxarias


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Θεωρώ πως ακόμα δεν ξέρεις να διαβάζεις καλά τα όριά του, και ότι δεν έχεις αναγνωρίσει σε τι οφείλονται οι αντιδράσεις του. Ειλικρινά το λέω με τις καλύτερες προθέσεις και όχι ως "ελάττωμα". Πολύ λογικά δεν έχεις την εμπειρία να προβλέψεις είτε τη σαχλαμάρα που θα κάνει ο σκύλος σου, είτε αυτή που θα κάνει κάποιος άλλος!

Επίσης είναι πολύ πιθανό να έχεις λάθος αντίδραση αναλογικά με την αιτία που προκαλεί μια συμπεριφορά του - άλλη αντίδραση έχεις αν φοβάται, άλλη αν την έχει δει έφηβος που δοκιμάζει τι του αρέσει, άλλη αν βγάζει μια προστασία που θέλεις (ή δεν θέλεις) κλπ κλπ
Ξανά, είναι θέμα εμπειρίας γενικά με σκυλιά, αλλά επίσης και ειδικά με αντίστοιχα σκυλιά. Δηλαδή αν είχες 5 σκυλιά στη ζωή σου και το έκτο φυλάει το φαγητό του ή τη κρεβάτι του, δε σημαίνει ότι υποχρεωτικά η προηγούμενη εμπειρία θα σε βοηθούσε σε κάτι.

Αυτά που διαβάζω, εμένα μου κάνουν ένα σκύλο που όταν κάτι τον ξαφνιάζει ή τον φοβίζει ή του είνια πρωτόγνωρο, η αντίδρασή του είναι μάλλον δυσανάλογα απότομη. Αυτό φυσικά είναι απλά η γνώμη ενός άσχετου μακρόθεν :)

Επειδήςς όμως μιλάς για ένα σκύλο με κάποιο χαρακτήρα και μέγεθος, επιπλέον ειναι έφηβος που έτσι κι αλλιώς είναι απροσάρμοστο λόγω ηλικίας, κι εντέλει κι εσύ χρειάζεσαι λίγη τριβή ακόμα μαζί του, η άποψή μου είναι να είσαι λίγο πιο συντηρητική στα ανοίγματα που κάνεις :)

Είσαι από αυτούς που προσγειώθηκαν ίσως λίγο ανώμαλα, αν σε παρηγορεί πάντως τα καμάρια μας που μας βγάζουν το λάδι είναι συνήθως αυτά που τελικά λατρεύουμε λίιιιγο παραπάνω!
Κανένα πρόβλημα και ειλικρινά προσπαθω να τα γραφω περιγραφικά για να δινω πατημα σε ολους σας να με συμβουλευετε/διορθωνετε κ.λπ :) Αυτό είναι που πραγματικά χρειαζομαι.
Έχω διαβασει όοοοολα (ελπιζω) τα θεματα που αφορουν Ορεινα ποιμενικα γενικα, συγκεκριμενα ΕΠ, επιθετικοτητα, απροσαρμοστες :)D) συμπεριφορές κλπ πριν καταληξω να γραψω.. Έχω διαβασει ακομα και τις 44 σελιδες του θέματος Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!
Με έχετε βοηθησει ολοι πολυ και σας ευχαριστω ειλικρινα. Βεβαια ειναι λιγο αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη... Δηλαδη νιωθω οτι πρεπει να εχω ενα manual που να λεει, τι πρεπει να κανω σε καθε αντιδραση του σκυλου (δεδομενου πως εχω καταλαβει το λόγο)
Ναι μερικές φορές καιεγω βλεπω πως ξεκιναει να αντιδρα αρνητικά χωρίς πρωτα να σκεφτει/μυρίσει ποιος ειναι, τι ειναι κλπ..
Κάτι ασχετο για το halti, τη συμπεριφορα του στο δρόμο και τις διορθωσεις.. Για την ώρα εάν δει φιλο ανθρωπο ή σκύλο, απλα του βγαζω το halti για να παιξει/χαιρετησει κλπ. Εάν δει κατι και νευριασει, του λεω απλα "μη" ή/και "ήρεμα" και απλα τον απομακρυνω απο την πηγή του κακού. Μόλις ηρεμησει απόλυτα, τότε επιβραβευω. Δεν κάνω καταχρηση του halti, του το φοραω μονο απο την πολυκατοικια μεχρι το αυτοκινητο και κατα τα αλλα αν ειναι να περπατησουμε αναμεσα σε κοσμο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καταπληκτικό το θέμα, μαθαίνω κι εγώ πολλά διαβάζοντάς σας
1. @jo&zaxarias είναι κούκλος ο τσοπάνος..εγώ αν θες έρχομαι εθελόντρια να δω αν θα με φάει:ROFLMAO: :ROFLMAO:
2. στο pallini kennels την πήγαμε κι εμείς πέρσι..θα πάει και φέτος..κι εγώ συστημένη πήγα. Μου έκανε εντύπωση ότι με πήγαν και μου έδειξαν όλους τους χώρους (σε άλλα μου έχουν πει ότι δεν σε πάνε για να μην αναστατώνονται τα σκυλιά). Δοκιμαστικά την πήγαμε 2 φορές πριν, για 1 και 2 βραδια..δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα..ήταν άψογοι..μας αδιαθέτησε και πρώτη της φορά εκεί (δεν ήμουν εκεί γμτ) και της άλλαξαν δωμάτιο μόνοι τους γιατί είχαν τρελλαθεί τα αρσενικά δίπλα της και την πήγαν κάπου πιο απομονωμένα για να έχει ησυχία. Πήρα πίσω ένα σκυλί πολύ χαρούμενο!! πέρα από αυτό, είχε στρώσει και στο φαί (σ εμάς εκανε κάτι περίεργα) και στην τουαλέτα της..
 
  • Like
Reactions: jo&zaxarias


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Καταπληκτικό το θέμα, μαθαίνω κι εγώ πολλά διαβάζοντάς σας
1. @jo&zaxarias είναι κούκλος ο τσοπάνος..εγώ αν θες έρχομαι εθελόντρια να δω αν θα με φάει:ROFLMAO: :ROFLMAO:
2. στο pallini kennels την πήγαμε κι εμείς πέρσι..θα πάει και φέτος..κι εγώ συστημένη πήγα. Μου έκανε εντύπωση ότι με πήγαν και μου έδειξαν όλους τους χώρους (σε άλλα μου έχουν πει ότι δεν σε πάνε για να μην αναστατώνονται τα σκυλιά). Δοκιμαστικά την πήγαμε 2 φορές πριν, για 1 και 2 βραδια..δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα..ήταν άψογοι..μας αδιαθέτησε και πρώτη της φορά εκεί (δεν ήμουν εκεί γμτ) και της άλλαξαν δωμάτιο μόνοι τους γιατί είχαν τρελλαθεί τα αρσενικά δίπλα της και την πήγαν κάπου πιο απομονωμένα για να έχει ησυχία. Πήρα πίσω ένα σκυλί πολύ χαρούμενο!! πέρα από αυτό, είχε στρώσει και στο φαί (σ εμάς εκανε κάτι περίεργα) και στην τουαλέτα της..
1. Μωρε ενταξει δε θα σε φαει, βεβαια καμια γρατζουνια μπορει να την κερασει ετσι για να τον θυμασαι :LOL:
2. Τέλεια, πολυ χαιρομαι που ολοι εχετε θετικες εμπειριες. Φανταζομαι καποια στιγμη θα χρειαστει να το δοκιμασουμε, οοοταν ερθει η ωρα για ταξιδι εκτος Ελλαδας.

Όσον αφορα το θεμα συμπεριφορας του Ζαχαρια, εχω να σας περιγραψω και αλλο σκηνικο που παλι ομως εφταιγα εγω ξεκαθαρα. Βεβαια εδω που τα λεμε παντα οι ανθρωποι φταιμε που δεν ξερουμε καλα τα ζαβα μας.
Τα Χριστουγεννα επίσης (γι'αυτο σας λεω οτι ειχα ριξει πολυ κλαμα εκεινη την περιοδο :cautious:), φιλοξενησαμε εναν φιλο που ο ζαχαρουλης τον ξερει και του εκανε πολλη χαρα οταν ηρθε σπιτι. Το παιδι εργαζεται στο εξωτερικο αλλα το καλοκαιρι που γνωριστηκαν, πηγαιναμε και βολτες μαζι, ερχοταν στο σπιτι, πηγαμε και εκδρομη. Θελω να πω ειχαν εμπειριες κοινες με τον μικρο παρολο που ειχαν να βρεθουν απο το Σεπτεμβρη.
Το βραδυ ενω ειπα να κοιμηθω εγω στον καναπε δεδομενου οτι ο μικρος κοιμοταν τοτε στο σαλονι, τελικα εμεινε ο φιλοξενουμενος οποτε σιγουρα ο σκυλος στραβωσε που ξαφνικα ενας "ξενος" κοιμαται στον ιδιο χωρο μαζι του.. Εγινε και το εξης, εμεις στο σαλονι αφηνουμε παντα ενα φως ανοιχτο και την tv μεχρι να κλεισει μονη της (δεν ξερω αν χαιρεται ο ζαχαριας η οχι με την "παρεα" αυτη αλλα εμεις το αφηνουμε), ε και ενω ειχε ξαπλωσει στο κρεβατακι του, σηκωθηκε ο φιλος μας να κλεισει τη λαμπα η οποια ειναι πολυ κοντα στο κρεβατακι του... εκει του γρυλισε... μετα ο φιλος μας σηκωθηκε να παει τουαλετα και ευτυχως ο ζαχαριας δεν κουνηθηκε καν... Κάπως ετσι περασε το βραδυ. Μετα την αλλη μερα, εγω και ο φιλοξενουμενος εργαζομασταν στο γραφειο. Οταν ο φιλοξενουμενος ερχοταν απο το γραφειο (οπου δουλευαμε μαζι) στην κουζινα (και ενω στην κουζινα σαλονι ηταν ηδη ο φιλος μου) πεταγοταν και του γαβγιζε και μαγκιες τυπου μασελια στον αερα...
Δηλαδη καθε φορα που πηγαινε στο σαλονι-κουζινα του εκανε ελεγχο..Εμείς και τις 3 φορες που εγινε αυτο πεταχτηκαμε και τον κοψαμε..Για να φαμε το μεσημερι, και να χαλαρωσει και ο φιλος τον βγαλαμε στο μπαλκονι, οπου ειχε οπτικη επαφη μαζι μας αλλα μας χωριζε η σιτα απλα.
Τελικα το παιδι εφυγε οπως καταλαβαινετε:X3: Εφόσον ειχε αγχωθει δε νομιζω πως ειχε νοημα ετσι και αλλιως...

Απο τοτε, προφανως εχει ερθει ξανα στο σπιτι, εχουμε παει και περιπατο μαζι και ολα καλα..Τωρα που θα ερθει παλι για ΠΑσχα θα σας πω αν θα εχουμε κανενα συμβαν.
Δεν ξερω μηπως εχει θεμα με τις αρμενικες βιζιτες, σπιτι δικο σου δεν εχεις κλπ :LOL:
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Δεν εχω τιποτα να πω στο θεμα σας γιατι δεν εχω ιδεα αλλα δεν μπορεσα να μην σχολιασω το ποσο ομορφος ειναι με ενα απιστευτα αγερωχο υφος. Και ποσο καλοχτενισμενος (και φανταζομαι δεν ειναι και ευκολο να χτενιστει τοση επιφανεια :LOL:) Κουκλος να τον χαιρεστε
 
  • Haha
Reactions: jo&zaxarias


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Δεν εχω τιποτα να πω στο θεμα σας γιατι δεν εχω ιδεα αλλα δεν μπορεσα να μην σχολιασω το ποσο ομορφος ειναι με ενα απιστευτα αγερωχο υφος. Και ποσο καλοχτενισμενος (και φανταζομαι δεν ειναι και ευκολο να χτενιστει τοση επιφανεια :LOL:) Κουκλος να τον χαιρεστε
furminator μεχρι να δυσει ο ηλιος :LOL: Ευχαριστω πολυ! :giggle:
 
  • Haha
Reactions: aleka1 and Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3