Αλεν Ντελον ο Κρητικος.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δευτερη ενημερωση, δευτερη ημερα θεραπειας:

Ο μικρος και σημερα εκανε πολλες διαρροιες, ολες με αιμα και βλεννα. Η διαθεση του ειναι πεσμενη, συνεχεια τρεμει, ποναει, και φοβαται. Ο κρυος καιρος δυστυχως δεν βοηθαει. Στις 6 το απογευμα, ενω ηταν να παρει το μιλτεφοραν του, εκανε 2 εμετους με αχωνευτο φαγητο απο το μεσημερι, οποτε μετα απο επικοινωνια με την κτηνιατρο, το πηγαμε 2 ωρες πισω. Επισης, αποφασισαμε να αρχισει η χορηγηση 1μλ πεπτονορμ ανα 12ωρο, για να αποκλεισουμε τουλαχιστον τον στομαχικο πονο. Φανηκε να βοηθαει αρκετα. Πριν μιαμιση ωρα εγινε η δευτερη χορηγηση μιλτεφοραν, αναγκαστικα σε αδειο στομαχι, εφοσον και η ορεξη του εχει μειωθει τελειως. Αυριο πολυ πιθανον να παμε στην κτηνιατρο για χορηγηση ορου. Ποσο μαλλον εαν φτασει σε σημειο να μην τρωει ουτε την τροφη του.

ολοι μας οι σκυλοι-φιλοι και οι σκυλογονεις τους που εχουμε πετυχει στις βολτες μας ευχονται τα καλυτερα και μας περιμενουν στο παρκο. ομως δυστυχως υπαρχουν και καποιοι που δεν εχουν σκυλο και μολις λες πως εγινε διαγνωση στο δικο σου με καλαζαρ, το κοιτανε με τρομο, λες και θα τους κολλησει μονο με την υπαρξη του.... ξερω πως δεν πρεπει να δινω σημασια σε ανθρωπους με ελλιπεις γνωσεις, αλλα μεσα σε ολο το αγχος και την ταραχη, εχω και αυτο.
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο ορος λογικά είναι για την αφυδάτωση.. από τις διάρροιες και τους εμετούς δλδ.
Γιατί χειροτέρεψε ετσι όμως;
2 ερωτήσεις.

Δε θυμάμαι αν το έχεις απαντήσει, σκέτο κοτοπουλάκι, στήθος πχ μπορεί να φάει; Η τον πειράζει; Μήπως στην πορεία και με λίγο ρύζι αρχίσει να είναι η διατροφή του για κάποιο διάστημα δλδ

Και 2ον μήπως να ρωτήσεις αν πρέπει να κάνει ενέσιμη αγωγή καλύτερα γιατί είχε απογίνει το γαστρεντερικό του;

Ρωτώ χωρίς να γνωρίζω τι από τα 2 είναι πιο ανεκτό σαν τρόπος βέβαια
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ο ορος λογικά είναι για την αφυδάτωση.. από τις διάρροιες και τους εμετούς δλδ.
Γιατί χειροτέρεψε ετσι όμως;
2 ερωτήσεις.

Δε θυμάμαι αν το έχεις απαντήσει, σκέτο κοτοπουλάκι, στήθος πχ μπορεί να φάει; Η τον πειράζει; Μήπως στην πορεία και με λίγο ρύζι αρχίσει να είναι η διατροφή του για κάποιο διάστημα δλδ

Και 2ον μήπως να ρωτήσεις αν πρέπει να κάνει ενέσιμη αγωγή καλύτερα γιατί είχε απογίνει το γαστρεντερικό του;

Ρωτώ χωρίς να γνωρίζω τι από τα 2 είναι πιο ανεκτό σαν τρόπος βέβαια
Πέντε η ώρα το πρωί με ξύπνησε ο καημένος να τον βγάλω βόλτα για να μην τα κάνει μέσα. Όποτε ας γράψω.

Σχετικά με το ρύζι και το κοτόπουλο, σίγουρα θα το έτρωγε, αλλά δε ξέρω αν θα του καθόταν καλά στην παρούσα. Συνήθως προτιμάω να του βράζω γαλοπούλα. Πέραν αυτού, χρειάζεται να τρώει κάτι οπωσδήποτε... Δε γίνεται να παίρνει φάρμακα με άδειο στομάχι. Και δεν είναι ότι δεν έχει καθόλου όρεξη, δεν έχει όρεξη να φάει τα σκουπίδια της Ρόγιαλ... Το δοκίμασα χθες το βράδυ, έκανα ότι πάω να του δώσω μια λιχουδια και αμέσως πήγε να την φάει. Όποτε αναγνωρίζω ότι πεινάει, αλλά επιλέγει να μην φάει την gastrointestinal, την οποία μια βδομάδα τώρα την έτρωγε με όρεξη. Σε λίγες ώρες θα προσπαθήσω να του ξαναβάλω λίγη μπας και φάει, αλλιώς κατευθείαν κτηνίατρο για ορο. Δεν γίνεται αυτή η κατάσταση. Και τώρα που τον έβγαλα έκανε εντελώς υδαρη διάρροια. Αντί να πάμε μπροστά, πάμε πίσω.

Σχετικά τώρα με το ποια αγωγή πρέπει να παίρνει, πιστεύω πως κάτι παραπάνω ξέρει που πρότεινε το μιλτεφοραν και όχι τις ενέσεις. Το μιλτεφοραν είναι πιο ελαφρύ όπως έχει συζητηθεί και παραπάνω. Αν του κάνει 1 φορά παρενέργειες, τότε οι ενέσεις θα του έκαναν 10 φορές. Και έχουν και τις ίδιες παρενέργειες μάλιστα. Όποτε τι το ένα τι το αλλο, ταραγμένος θα ήταν και με τα δύο. Απλά εγώ θέλω μια σαφή απαντήσει στο γιατί αντί να βλέπω κάποια, έστω και πολύ μικρή, βελτίωση με την τροφή, με τα προβιοτικα και με την θεραπεία, βλέπω μόνο χειροτέρευση. Είναι το καλαζαρ? Είναι κάτι άλλο? Οι εξετάσεις κοπράνων βγήκαν αρνητικές, άρα από εκεί είμαστε οκ. Πέρα από αυτό, τι μπορώ να κάνω για να μην πονάει? Έχω ρωτήσει τη γιατρό 100 φορές και λέει πως δε θέλει να δώσει κάποιο αναλγητικό σε περίπτωση που κάνει αλληλεπίδραση με το μιλτεφοραν. Και ρωτώ, είναι δυνατόν να μην υπάρχει αναλγητικό που ξέρουν πως δεν κάνει αλληλεπίδραση? Ο Ντελόν σίγουρα δεν είναι το πρώτο σκυλί που πονάει και έχει αυτά τα συμπτώματα. Γιατί πρέπει να υποφέρει? Θα ξαναγίνει επικοινωνία και θα τον πάω για χορήγηση ορού. Δεν αφήνω τίποτα στην τύχη του. Το ζωάκι χειροτερεύει και αν δεν πάρει θρεπτικές ουσίες και υγρά θα καταπέσει περισσότερο.

Απλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση το ότι οι βιοχημικές βγήκαν άριστες, το ότι το δεύτερο αιμοδιαγραμμα βγήκε άριστο σε σχέση με το πρώτο που είχε πολλές τιμές που ήταν κάτω η πάνω από τα όρια τους, το ότι η κοπρανολογικη βγήκε άριστη και το ότι ακολουθεί ειδική, υποτίθεται, δίαιτα, αλλά παρ'ολα αυτά, έχει μείνει μισή μερίδα και μόνο χειρότερα νιώθει. Δεν αντέχω να τον βλέπω έτσι, και αδυνατω να κατανοήσω το γιατί είναι τόσο χάλια εφόσον η κλινική του εικόνα είναι καλή.
 
Last edited:
  • Sad
Reactions: Aliki V. and spyv


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ο μικρος πηγε στην κτηνιατρο και χορηγηθηκε ορος. Πρεπει να μεινει εκει μεχρι το απογευμα. Να πω οτι νιωθω ανετα που τον αφησα, δεν θα το πω, γιατι θα πω ψεματα... Αλλα τουλαχιστον τοσο αποδυναμομενος που ειναι, μαλλον θα κοιμηθει με τον ορο και δε θα καταλαβει οτι λειπω. Μεχρι να συνελθει λιγακι, θα εχω παει να τον παρω.

Μιλησα με την κτηνιατρο για το θεμα της τροφης, και την ειδα πολυ θετικη στο να με βοηθησει να φτιαξουμε ενα μαγειρευτο πλανο διατροφης. Της ειπα ανοιχτα την γνωμη μου για τις κλινικες τροφες, και παρ'ολο που ναι μεν προσπαθησε να τους υπερασπηστει, φανηκε επισης να αναγνωριζει οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να ταιζουμε ενα σκυλι με ρογιαλ η χιλλς εφ'ορους ζωης. μου ειπε απλως πως εκεινη εμπιστευεται τις κλινικες διαιτες, που δινουμε για ενα συγκεκριμενο διαστημα. για μετα δεν εχει προβλημα να φτιαξουμε ενα πλανο με μαγειρευτα, και υστερα ισως και με ωμα. της το εκανα υπερβολικα ξεκαθαρο οτι δεν εννοω οτι θα πεταω στο σκυλι 10 κιλα ρυζια με ενα μπουτι κοτοπουλο, ουτε ενα κοκκαλο. της εδειξα με την σειρα μου οτι ειναι κατι που το ψαχνω. ελπιζω πραγματικα να καταληξουμε στο καλυτερο δυνατο πλανο διατροφης για να δυναμωσει και να παρει βαρος ο μικρος.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το οτι εχει διαρροια για πολύ καιρό πιθανα να οφείλεται και στις αλλαγες τροφης που δυστυχως ειχατε....
οτι οι βιοχημικες ειναι καλες ευτυχως σημαίνει ότι δεν εχουν πειραχτει τα εσωτερικά του οργανα....
τωρα για τις αιματολογικες ... πως βγηκαν καλες αφου έχει και ερλιχίωση και λεισμανια δεν το καταλαβαίνω...
νομίζω διορθωστε με αν κανω λαθος πιθανά οι διαρροιες να ειναι αλλεργια στο μιλτεφοραν...
αυτη ειναι η αιτια παντως (διάρροια) που εχει μεινει μισος...
αυτο πρεπει να αντιμετωπιστει αμεσα γιατι αν επιμεινει θα προκαλεσει κι άλλα ζητήματα...
σίγουρα δεν πρέπει να φορτιστεί με επιπλέον φάρμακα....
συζήτησε με τον γιατρό σου να δοκιμάσετε βρώσιμη άργιλλο ...
δεν είναι φαρμακο... δεν εχει παρενεργειες.... ειναι αποτελεσματικο κατα της διάρροιας την κοβει σε μια ημερα... μπορεί να συνδιαστεί με τα φαρμακα που παιρνει...
εμεις το χρησιμοποιουσαμε συχνα σε κουταβια(υγιή κι εμβολιασμένα) οταν αλλαζαν περιβαλον και τροφη και ξεκινουσαν διαρροιεσ ...
απο τη στιγμη που οι βιοχημικες ειναι καλες γιατι δινεις ειδικη τροφη...
συζητα να δινεις την τροφη που ανεχόταν και ειστε ικανοποιημένοι...
η καλύτερη τροφή παντως για τετοιες περιπτωσεις είανι αυτή που σου πρότεινε η @zerom0 (για την καταπολέμηση της διαρροιας με ευαίσθητο στομαχι)
ότι και να κανεις ακολούθησε το αφού συζητήσεις και με την σύμφωνη γνώμη του της γιατρού σου.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η κλινικη τροφη δινεται απ οσο καταλαβα γιατι μαλλον οι διαρροιες που επιμενουν απο πολυ πριν την αγωγη για καλαζαρ πιθανως να ειναι εξ αιτιας της ιδιας της νοσου.
Εξου κ που δεν ειχε αποτελεσμα ως τωρα ουσιαστικο καμια αλλη αντιμετωπιση απλως διατροφικη
 
  • Like
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Η κλινικη τροφη δινεται απ οσο καταλαβα γιατι μαλλον οι διαρροιες που επιμενουν απο πολυ πριν την αγωγη για καλαζαρ πιθανως να ειναι εξ αιτιας της ιδιας της νοσου.
Εξου κ που δεν ειχε αποτελεσμα ως τωρα ουσιαστικο καμια αλλη αντιμετωπιση απλως διατροφικη
μα ουτε με αυτη την τροφη υπαρχει καποιο θεμιτο αποτελεσμα. σε μια βδομαδα ΚΑΠΟΙΑ βελτιωση θα επρεπε να υπηρχε, αλλα εδω βλεπουμε πως ισα ισα, χειροτερευει. και χειροτερευει καθαρα λογω της νοσου. ομως με το να τρωει μια τροφη αμφιβολου ποιοτητας, σιγουρα δεν τον βοηθαει σε κατι. γι αυτο θα ηθελα πολυ να αλλαξω σε μια ελαφρια και ανοστη μαγειρευτη διαιτα, και απο κει και περα βλεπουμε. γιατι τωρα ουτε που θελει να τις αγγιξει τις κροκετες, και μεταξυ μας με το δικιο του.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
ομως με το να τρωει μια τροφη αμφιβολου ποιοτητας, σιγουρα δεν τον βοηθαει σε κατι
Λοιπόν, θα σου πω την αποψή μου κι αν βοηθάει κράτα την, αν όχι πέτα την.

Η φράση σου αυτή από ΜΟΝΗ της στην παρούσα είναι λάθος.

Δε μιλάς για μια χύμα σκουπιδοτροφή που βρίσκεις σε μαγαζιά.
Δίνεις τροφή που στοχευμένα είναι φτιαγμένη για γαστρεντερική αποκατάσταση, χρόνια δοκιμασμένη, έχει σώσει ένα κάρο σκύλους συμπεριλαμβανομένου κ του δικού μου. Συγκεκριμένα ο δικός μου έπαψε να την ανέχεται καλά μετά από χρόνια χρήση.

ΟΜΩΣ.
Οποτεδήποτε ήταν σε κρίση, έτρωγε αυτήν και τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ άλλο, ούτε μεζέ, ούτε λιχουδιά, ούτε καν έβαζα οδοντόκρεμα για καθαρισμα των δοντιών του, ούτε μασώμενα εννοείται, ούτε σκόνες για δόντια κλπ.

Καλό είναι να μην υπάρχει εμμονή περί σκουπιδοτροφών, ειδικά όταν υπάρχει νόσηση και τα πράγματα σοβαρεύουν. Ούτε οι κτηνίατροι είναι πουλημένοι ανόητοι όταν σε ζώο που νοσεί συνιστούν συγκεκριμένα πράγματα. Ας είναι RC ή της Hills ή Farmina ξερω γω...
Αλλο να μιλούσαμε για απλές δυσανεξίες, αλλεργίες, όπου χωράει και (με σύνεση πάντα) πειραματισμός κλπ.

Επειτα...είπες ότι την έτρωγε σαν τρελός.
ΠΙΘΑΝΟ να σταμάτησε να έχει όρεξη όταν άρχισε να δρα το μιλτεφοράν και του χάλασε το στομαχάκι. Δε σημαίνει ότι απέρριψε την κροκέτα που έχεις μια τάση να την καταστήσεις οπωσδήποτε τελείως άχρηστη.
Αφού έδωσες peptonorm είπες ότι σε πείραμα να του δώσεις λιχουδιά, είδες ότι όρεξη είχε. Δοκίμασες σε ήρεμο στομάχι λοιπόν να δεις αν θα φάει την τροφή του; Κι αν σου την αγνόησε...ξαναδοκίμασες αργότερα; Από λίγο κάθε φορά;

Εγω σου λέω ότι με το καλαζάρ να κάνει τη δουλίτσα του υπογείως τόσο καιρό...του έχει ενοχληθεί πολύ το γαστρεντερικό του που ακόμα και στήθος γαλοπούλας με λίγη πατάτα βραστή να του δώσεις, πιθανό να έχεις τα ίδια αποτελέσματα προς το παρόν γιατί η πηγή των προβλημάτων δεν είναι απλά το γαστρεντερικό του περιβάλλον.

Ακολουθείς κατά γράμμα ό,τι πρέπει να κάνεις;
Του έχεις κόψει οποιαδήποτε πρόσβαση, να αρπάξει κάτι δικό σας ή και από τα σκουπίδα της κουζίνας ας πούμε;
Εφόσον είσαι σε συνεχή επαφή με γιατρό, άκρη θα βρεθεί, όμως να ξέρεις ότι η αλήθεια σε ό,τι αφορά στην τροφή, είναι πάντα κάπου στη μέση, άλλοι βρίσκουν ισορροπία με μπαρφ, άλλοι με μαγειρευτό, άλλοι κροκέτα ή και με συνδυασμούς αυτών.

Μερικές φορές ομως, ο τρόπος σκέψης μας, η βιασύνη μας, μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ και το νοιάξιμο για αυτό το κάτι παραπάνω, που θεωρούμε ότι είναι παραπάνω αλλά τα φαινόμενα απατούν μερικές φορές (δεν θα επεκταθώ τώρα σε αυτό) μπορεί να βλάψουν το ζώο μας.

Οπλίσου με υπομονή, μη βιάζεσαι, μη ρουφάς πολλές και διαφορετικές πληροφορίες ακόμα κι απο εδώ μέσα, που σαφέστατα θέλουν φιλτράρισμα κι εσείς ήδη ζείτε τον όλεθρο, οπότε τι φιλτράρισμα να γίνει τώρα....βρες τα σταθερά σου βήματα και πήγαινε ένα τη φορά.


Αυτές είναι οι σκέψεις και οι προτάσεις μου προς εσένα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Λοιπόν, θα σου πω την αποψή μου κι αν βοηθάει κράτα την, αν όχι πέτα την.

Η φράση σου αυτή από ΜΟΝΗ της στην παρούσα είναι λάθος.

Δε μιλάς για μια χύμα σκουπιδοτροφή που βρίσκεις σε μαγαζιά.
Δίνεις τροφή που στοχευμένα είναι φτιαγμένη για γαστρεντερική αποκατάσταση, χρόνια δοκιμασμένη, έχει σώσει ένα κάρο σκύλους συμπεριλαμβανομένου κ του δικού μου. Συγκεκριμένα ο δικός μου έπαψε να την ανέχεται καλά μετά από χρόνια χρήση.

ΟΜΩΣ.
Οποτεδήποτε ήταν σε κρίση, έτρωγε αυτήν και τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ άλλο, ούτε μεζέ, ούτε λιχουδιά, ούτε καν έβαζα οδοντόκρεμα για καθαρισμα των δοντιών του, ούτε μασώμενα εννοείται, ούτε σκόνες για δόντια κλπ.

Καλό είναι να μην υπάρχει εμμονή περί σκουπιδοτροφών, ειδικά όταν υπάρχει νόσηση και τα πράγματα σοβαρεύουν. Ούτε οι κτηνίατροι είναι πουλημένοι ανόητοι όταν σε ζώο που νοσεί συνιστούν συγκεκριμένα πράγματα. Ας είναι RC ή της Hills ή Farmina ξερω γω...
Αλλο να μιλούσαμε για απλές δυσανεξίες, αλλεργίες, όπου χωράει και (με σύνεση πάντα) πειραματισμός κλπ.

Επειτα...είπες ότι την έτρωγε σαν τρελός.
ΠΙΘΑΝΟ να σταμάτησε να έχει όρεξη όταν άρχισε να δρα το μιλτεφοράν και του χάλασε το στομαχάκι. Δε σημαίνει ότι απέρριψε την κροκέτα που έχεις μια τάση να την καταστήσεις οπωσδήποτε τελείως άχρηστη.
Αφού έδωσες peptonorm είπες ότι σε πείραμα να του δώσεις λιχουδιά, είδες ότι όρεξη είχε. Δοκίμασες σε ήρεμο στομάχι λοιπόν να δεις αν θα φάει την τροφή του; Κι αν σου την αγνόησε...ξαναδοκίμασες αργότερα; Από λίγο κάθε φορά;

Εγω σου λέω ότι με το καλαζάρ να κάνει τη δουλίτσα του υπογείως τόσο καιρό...του έχει ενοχληθεί πολύ το γαστρεντερικό του που ακόμα και στήθος γαλοπούλας με λίγη πατάτα βραστή να του δώσεις, πιθανό να έχεις τα ίδια αποτελέσματα προς το παρόν γιατί η πηγή των προβλημάτων δεν είναι απλά το γαστρεντερικό του περιβάλλον.

Ακολουθείς κατά γράμμα ό,τι πρέπει να κάνεις;
Του έχεις κόψει οποιαδήποτε πρόσβαση, να αρπάξει κάτι δικό σας ή και από τα σκουπίδα της κουζίνας ας πούμε;
Εφόσον είσαι σε συνεχή επαφή με γιατρό, άκρη θα βρεθεί, όμως να ξέρεις ότι η αλήθεια σε ό,τι αφορά στην τροφή, είναι πάντα κάπου στη μέση, άλλοι βρίσκουν ισορροπία με μπαρφ, άλλοι με μαγειρευτό, άλλοι κροκέτα ή και με συνδυασμούς αυτών.

Μερικές φορές ομως, ο τρόπος σκέψης μας, η βιασύνη μας, μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ και το νοιάξιμο για αυτό το κάτι παραπάνω, που θεωρούμε ότι είναι παραπάνω αλλά τα φαινόμενα απατούν μερικές φορές (δεν θα επεκταθώ τώρα σε αυτό) μπορεί να βλάψουν το ζώο μας.

Οπλίσου με υπομονή, μη βιάζεσαι, μη ρουφάς πολλές και διαφορετικές πληροφορίες ακόμα κι απο εδώ μέσα, που σαφέστατα θέλουν φιλτράρισμα κι εσείς ήδη ζείτε τον όλεθρο, οπότε τι φιλτράρισμα να γίνει τώρα....βρες τα σταθερά σου βήματα και πήγαινε ένα τη φορά.


Αυτές είναι οι σκέψεις και οι προτάσεις μου προς εσένα.
εδω και ΠΟΛΥ καιρο, εχουν κοπει τα παντα απο λιχουδιες και ακομα και η σκονη, που εν τελει δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το γαστρεντερικο του, καθως και την ετρωγε καθημερινα για πανω απο μισο χρονο χωρις κανενα προβλημα. δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ αλλο, παραμονο τις "κλινικες" τροφες που εχουν προτεινει οι κτηνιατροι. και δεν εχω δει κανενα απολυτως αποτελεσμα. δεν μπορει το ζωακι μεχρι 3 μηνες πριν να ηταν τελεια απο καθε αποψη, και ξαφνικα να ειπε το καλαζαρ κατσε να ανεβω στο 1600 και να του μπιιιιπ τα σωθικα του. οπως ειπαμε και στα μηνυματα μας, το καλαζαρ ανεβηκε σταδιακα μεσα σε αυτον τον χρονο.

δεν καταλαβαινω με την σειρα μου την εμμονη ορισμενων με τις κλινικες τροφες. οταν η sensitivity control τον βοηθησε την πρωτη φορα, το ειπα. την δευτερη φορα ομως, παπακια. μια βδομαδα με την γκαστροιντεστιναλ και ΤΙΠΟΤΑ αλλο, παπακια. αιματα και βλεννες. λοιπον? εγω τι πρεπει να σκεφτω δηλαδη? τοσες ιστοριες οπως της Ηλιαννας παραπανω γιατι της περναμε στο ντουκου? ανθρωποι που αλλαξαν ριζικα την διατροφη του σκυλου τους που ειχε καλαζαρ, και στην ουσια με την αλλαγη αυτη του εσωσαν την ζωη?

η διατροφη ειναι το Α και το Ω. ενας καρκινοπαθης ανθρωπος αν τρωει πατατακια, μπεργκερ και σοκολατες για ολη του τη ζωη, σιγουρα θα παει στον ταφο μια ωρα αρχητερα απο οτι αν ετρωγε μια καθαρη και ισορροπημενη διατροφη. ο σκυλος λοιπον δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τρωει τροφες χαμηλης ποιοτητας με οτι περισευει απο το σφαγειο και εκατο συντιριτικα. και να το φαει για δοκιμη, οκ, αλλα αμα δεν τον βοηθαει? τι, το δινουμε ετσι για να κερδιζει η ρογιαλ λεφτα? λες και δεν ειναι ηδη κολοσσος.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ωραία, ρώτα την Ηλιάννα που ανέφερες λοιπόν, σε ΠΟΙΟ χρονικό σημείο, μετά από ΠΟΣΕΣ δοκιμές κατά τη διάρκεια θεραπείας του καλαζαρ ή σε πιο χαλαρή της φάση μετά, ξεκίνησε να βρίσκει άκρη με μπαρφ; Γιατί σε ποιό σημείο έκανε δραστική κίνηση έχει σημασία μεγάλη. Είχε ίδια κλινική εικόνα με τον δικό σου πριν την αρχίσει;

Επιμένεις με τους κολοσσούς και τα πατατάκια, βάζεις στο ίδιο καζάνι το ανεξερεύνητο ή πλήρως αγνοημένο καλαζάρ με την αγωγή κατά της κολίτιδας που σαφέστατα ήταν μεσοβέζικη λύση από μόνη της όσο γινόταν η δουλειά υπογείως.

Δεν είναι η εμμονή με τις κλινικές το πρόβλημα, είναι η εμμονή κατά αυτών. Μπορεί όντως να βρεις άκρη με άλλη μορφή σίτισης από τώρα, δεν το αποκλείω, αλλά δεν είναι όλα στο ίδιο καζάνι. Τώρα η ζημιά δείχνει τα δοντάκια της πια. Οι ενδείξεις υπήρχαν ήδη όμως κι εμείς συζητούσαμε για απλές δυσανεξίες/κολίτιδες...

Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για τροφές που αποδεδειγμένα έχουν επαληθεύσει τη χρησιμότητά και τον ευεργετικό τους ρόλο σε συγκεκριμένες παθήσεις, τα πατατάκια δεν το πετυχαίνουν ποτέ αυτό.
Μιλάμε για το τώρα, όχι για την εφ' όρου σίτιση.

Το καλαζάρ μπορεί να έφτασε στο 1600 πολύ νωρίτερα, αυτό δεν εγγυάται από μόνο του την ανοσολογική ανταπόκριση του Ντελόν. Εγώ σου λέω και πάλι καλά που περνάει τέτοια διαταραχή και δεν έχει πειραγμένα άλλα ζωτικά όργανα.

Κι εφόσον έχει διάρροιες τόσο καιρό, πότε ήταν που συζητούσες για το μασώμενο με γάλα γιακ πχ;
Εχω μια υποψία ότι βάζεις μη ενδεδειγμένες προτεραιότητες κάποιες φορές, μπορεί να λανθάνω βέβαια και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αλλά χρονικά με έχεις μπερδέψει λίγο...

Και παρεμπιπτόντως....θες να ανοίξουμε κουβέντα για τα φυτοφάρμακα στα λαχανικά, τις αντιβιώσεις στα ζώα, το γεγονός ότι το φρέσκο κοτόπουλο πολλούς σκύλους τους στέλνει αδιάβαστους; Ωμό, μαγειρεμένο κλπ...
Να μιλήσουμε για το μάρκετινγκ των "βιολογικών" προιόντων που συστήνονται με τόση πώρωση για φρέσκια διατροφή σκύλων τη στιγμή που το δικό μας πιάτο αποτελείται από πολύ λιγότερο ψαγμένα προιόντα κατά βάση;
Γιαυτό μιλάω για το "κάπου στη μέση"...
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν θεωρείς ότι η λύση στα προβλήματά σου είναι η μπαρφ, μπορείς να την ξεκινήσεις άμεσα. Δε χρειάζεσαι τις ευλογίες κανενός για να κάνεις ό,τι επιθυμείς με/στον/για τον σκύλο σου. Ό,τι και να σου πει ο κάθε κτηνίατρος, ο κάθε φίλος, το κάθε φόρουμ, η τελική επιλογή και η τελική ευθύνη είναι δική σου.

Στα όσα πολύ σωστά σου είπε η @zerom0 να προσθέσω ότι ο σκύλος απαιτεί ψυχραιμία. Ο άρρωστος σκύλος απαιτεί περισσότερη ψυχραιμία. Πάρε μια ανάσα και ξαναπιάστο με ηρεμία απ' την αρχή.

ΥΓ1 : Στον καλαζαρικό σκύλο της Ηλιάννας έκατσε καλά η μπαρφ, στον καλαζαρικό σκύλο του Yorkaddict έκατσε καλά η royal. Αυτό προσπαθούν να σου πουν όλοι, ότι δεν υπάρχει μία και μόνη σωστή λύση για όλους, υπάρχει μια σωστή λύση για τον καθένα.

ΥΓ2: Catherine Lane – Canine Nutrition Consultant/Chartered Herbalist - The Possible Canine
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@TheBestBoi η τοσο ριζικη αλλαγη ενδεχομένως να δημιουργησει πολλα περισσοτερα προβληματα στον σκυλο αυτη τη στιγμη που οι διαρροιες δεν σταματανε.
Εγω οταν της ξεκινησα τα ωμα για 10 μερες μέχρι να συνηθισει ο οργανισμός της, εκανε διαρροιες και εμετούς πολλους, το κοντρολαραμε με την κτηνίατρο και κυριως σε αυτο το διάστημα δεν χειροτερευε ολο και περισσότερο αλλα εμενε σταθερη μεχρι που σταματησαν.

Η αλλαγη σε εμας εγινε οταν μετα απο 4 μηνες τροφής royal renal οι τιμες στα νεφρα ανεβαιναν αντι να πέφτουν και ο αιματοκριτης δεν ανεβαινε με τίποτα παρα τα συμπληρωματα που επαιρνε. Επισης είχε αλλεργια στις ξηρες που ειχαν κοτοπουλο και ηταν μαδημενη τελειως απο κατω. Ηταν σταθερή ομως γενικα και δεν έκανα αλλαγη πάνω στη θεραπεια με μιλτεφοραν.

Σε αυτο το σημειο θα σου πω οτι τον τελευταιο 1.5 χρονο της ζωης της απεκτησε μεγαλη ευαισθησια με το στομαχι που προϋπήρχε αλλα επιδεινώθηκε λογω ηλικιας. Στο διάστημα του 1.5 χρόνου εκανε 3 μεγαλες κρισεις με απανωτους εμετους που της ανεβαζαν και τα νεφρα στον θεο και το μονο που βοηθουσε ηταν ενδοφλεβια ενυδατωση με ορο, αντιεμετικα και βιταμινες και την επομενη μερα ταισμα λιγο λιγο κονσέρβα. Τιποτα αλλο δεν ανεχόταν ο οργανισμος της σε εκείνη τη φαση ουτε ξηρα ουτε ωμα πάρα μονο κονσέρβα. Οταν συνερχοταν ξεκίνουσαμε παλι τα ωμα πολυ προσεκτικα. Καθε οργανισμός είναι τελειως διαφορετικός και ακομα και το δικο μου σκυλι που ετρωγε 6 χρονια ωμα σε φαση κρισεων δεν την ανεχόταν.

Καταλαβαίνω απολυτα την απελπισία σου που βλεπεις τον σκυλο σου έτσι, χρειάζεται ομως ψυχραιμια.

Ο @GRDANE πρότεινε μια φυσικη λυση, δεν το ψαχνεις μήπως σας βοηθήσει?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@TheBestBoi καλησπέρα και από μένα και περαστικά :) δεν έχω πολλά να προσθέσω σε όσα έχουν πει οι συμφορουμίτες. Σε εμάς γενικά που έχει ευαίσθητο στομάχι οι κολίτιδες περνούσαν με τη ξηρά που είχε πάντα αλλά σε σπαστά γεύματα. Αλλά ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός.

Αυτό που μπορείτε να προσθέσετε, άφοβα νομίζω, είναι προβιοτικά. Εγώ, όποτε την πιάνει διάρροια και δεν την αφήνει, της ξεκινάω αρχικά fortiflora. Ένα την ημέρα, πάνω από το φαγητό. Βοηθάνε αφενός στο να αποκατασταθεί η χλωρίδα του στομαχιού και αφετέρου να σφίξουν τα κόπρανα.
Όταν αρχίσουν να σφίγγουν, της δίνω λίγο (1 κουταλιά της σούπας) κατσικίσιο γιαούρτι (είναι καλύτερο από το αγελαδινό) ή κεφίρ σπιτικό κατά προτίμηση (τα του εμπορίου δεν είναι και πολύ πλούσια σε προβιοτικά).
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
(να διευκρινησω πως στις παραπανω φωτογραφιες δεν εχεζε :LOL:)

και με αυτα και αυτα, σημερα καναμε το πρωτο μας σοβαρο βουρτσισμα μετα απο 3-4 μηνες που δεν μαδαγε καθολου.

View attachment 74044

τωρα ολοι εσεις που εχετε σκυλια που βγαζουν μια σακουλα σκουπιδιων τη μερα, θα γελατε... και με το δικιο σας :p αλλα εμεις γενικα τοση τριχα βγαζουμε στο καθημερινο βουρτσισμα τους μηνες που μαδαει. (αληθεια, ειναι εποχη τωρα? νομιζα ξεκιναει απο μαρτη...)

εγω εχω να πω σε οσους μπαινουν κατα καιρους στο φορουμ και ζητανε να μαθουν ποιες ρατσες δε μαδανε γιατι τους αηδιαζει η τριχα, οτι εγω προσωπικα το γουσταρω τρελα που μαδαει ο δικος μου. οχι γιατι μου αρεσει η τριχα πανω στα ρουχα μου, αλλα γιατι το βουρτσισμα ειναι αλλος ενας τροπος να περασεις ποιοτικο χρονο με το σκυλι σου! ο δικος μου το λατρευει. ξαπλωνει και καποιες φορες κοιμαται κιολας ενω εγω βουρτσιζω. και παρ'ολο που βγαζει λιγη τριχα, καθομαι ενα μισαωρο τη μερα. ειναι και για εμενα κατι το αγχολυτικο, με χαλαρωνει. αυτη ειναι η μαγεια του να εχεις σκυλο, το να αφιερωνεις χρονο απτη μερα σου σε αυτον, ειτε για να παιξεις μαζι του, ειτε για να του βουρτσισεις τα δοντια και την τριχα, ειτε για να τον παρεις αγκαλια, ειτε για να τον πας βολτα.... ειτε ακομα και για να καθαρισεις τα τσισα που εκανε μεσα στο σπιτι. εγω δεν κοιταω να... "κοψω γωνιες" οπως λενε και στα αγγλικα. μου αρεσει να φροντιζω το σκυλι μου, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. αν καθομουν και εσκουζα για τις τριχες και τα ατυχηματα με τσισα, καλυτερα να μην ειχα σκυλο.....
ουφ, συγνωμη για το σεντονι και το ραντ. ενιωσα την αναγκη να τα πω.
πες μου το μυστικό πώς αυτή η φάτσα "είμαι μόνιμα ζοχαδιασμένος" κάθεται να το βουρτσίσεις άνετα???? εγώ δίνω αγώνα...ευτυχώς που είναι κοντότριχο και δε μαδάει πολύ....αλλιώς ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ!!!!!!!!!!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
View attachment 74135

γυρισαμε απο την μισαωρη απογευματινη βολτα μας. το κρυο ειναι τσουχτερο και τα αυτια μας παγωσαν, αλλα περασαμε καλα.
ο μικρος αντιμετωπιζει ακομα προβλημα με διαρροιες, αλλα πλεον η πιθανοτητα να ειναι κολιτιδα, η καποια αλλο γαστρεντερικο θεμα, δεν ειναι και τοσο σιγουρη. μας εγινε διαγνωση καλαζαρ 1/1600 και ερλιχιωσης 1/200. απο βδομαδα θα ξεκινησει αγωγη με μιλτεφοραν για 28 μερες, και 1 ζυλαπουρ την μερα, πιθανον για το υπολοιπο της ζωης του. η διαγνωση ηρθε με πολυ φορα σαν χτυπημα κατω απο τη ζωνη, αλλα η προγνωση ειναι αρκετα καλη. εχω δει εξ'αλλου, σκυλια σε πολυ χειροτερο σταδιο του καλαζαρ να αναρρωνουν και να ζουνε μεχρι τα 10+. μολις τελειωσει και το lockdown, θα ξεκινησουμε να πηγαινουμε και στο παρκο για την καθημερινη 2ωρη εκτονωση.
Καλησπέρα...κρίμα για το φατσόνι...να ρωτήσω θέλω κάτι: καλαζαρ δεν παθαίνει από κουνούπια? υπάρχει και το χειμώνα κίνδυνος για καλαζαρ?? δεν το ξέρω γι αυτό ρωτάω....
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
πες μου το μυστικό πώς αυτή η φάτσα "είμαι μόνιμα ζοχαδιασμένος" κάθεται να το βουρτσίσεις άνετα???? εγώ δίνω αγώνα...ευτυχώς που είναι κοντότριχο και δε μαδάει πολύ....αλλιώς ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ!!!!!!!!!!
πρεπει και εμεις με τη σειρα μας να κανουμε το βουρτσισμα μια πολυ ομορφη και χαλαρωτικη εμπειρια για αυτα! εγω πλεον του δικου μου του βαζω μουσικη (ψαχνω στο youtube για relaxing music for dogs), κλεινω την πορτα του δωματιου για να μην ακουει ηχος και ταραζεται, και αρχιζω το βουρτσισμα απαλα και ηρεμα. ειναι πολυ σημαντικο και εμεις να μην εχουμε αγχος και να μην ειμαστε στην τσιτα για το τι θα κανουμε αν σηκωθει και φυγει. αν δουμε οτι θελει ενα διαλειμμα τοτε του δινουμε ενα λεπτο να ηρεμισει. θελει προσπαθεια και εξασκιση! ειδικα αν εχετε υιοθετησει ενα πρωην αδεσποτακι... δεν ξερουν τι ειναι το βουρτσισμα, και οτι ειναι για το καλο τους. πρεπει να του το μαθετε εσεις. καθε μερα θελει εξασκιση, και ας μην καταφερετε να βγαλετε ουτε μια χουφτα τριχα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
IMG_20201116_210202_882.jpg

μπορει ρε παιδια να μου πει καποιος γιατι η ζωη καποιες φορες σου πεταει το ενα ατυχες συμβαν μετα το αλλο? πανω που πανε να ηρεμισουν λιγο τα πραγματα, εκρηχτηκε το τροφοδοτικο του υπολογιστη μου. o_O

τελος παντων, αυτα ειναι για αλλο φορουμ.

ο μικρος ειναι πολυ καλυτερα, εχει επιστρεψει στον παλιο καλο του εαυτο και πλεον δεν κανει κακα μεσα στο σπιτι, παρα μονο στις βολτες. ακομα εχει διαρροιες, αλλα πλεον δεν ειναι υδαρες και δεν εχουν αιμα. παιρνει τα προβιοτικα vivomixx και προς το παρον τρωει κονσερβα gastrointestinal, πραγμα που σιγα σιγα αλλαζω στην αντιστοιχη ξηρα, γιατι μην ξεχναμε οτι οι κονσερβες δεν ειναι καθολου καλες και για τα δοντια. συντομα πιστευω να μπορεσουμε να κανουμε την εναλλαγη στη ξηρα, και αργοτερα σε οποια μορφη διατροφης επιλεξω εγω.
εγιναν 2 νοσηλειες για να χορηγηθει ορος, η πρωτη βοηθησε καπως αλλα οχι αρκετα, η δευτερη ηταν που εκανε ολη τη δουλεια. το πιο σημαντικο για εμενα ειναι οτι για πρωτη φορα στα χρονικα, ο φοβικος ντελον θελει απο μονος του να μπει μεσα σε ενα κτηνιατρειο, γιατι οι βοηθοι που τον προσεξαν του φερθηκαν αψογα. πηρα πισω ενα σκυλι ηρεμο, προσεγμενο, μοσχομυρισμενο και χαρουμενο. και μας βγηκε και καινουργιο παρατσουκλι: το Μαρσουπιλαμι



σημερα θα παμε για τον πρωτο επανελεγχο που θα γινει με βιοχημικη εξεταση, ελπιζω ολα να ειναι καλα. περι ερλιχιωσης, μαλλον οντως δεν νοσει. εχουμε κανει 2 αιματολογικες, και βγηκαν τελειες. τα λευκα εχουν απανελθει, και ισα ισα ειναι ακομα καλυτερες απο πριν, διοτι τα ηωσινοφιλα που παντα ηταν ανεβασμενα, εχουν πεσει σε φυσιολογικες τιμες. παιρνει το μιλτεφοραν για 9 μερες, σημερα θα ειναι η 10η. ειμαστε ηδη σχεδον στα μισα της θεραπειας, και οι παρενεργειες ηταν ελαχιστες. ελπιζω να συνεχισουμε ετσι, και να παρει πισω το 1 κιλο που εχει χασει, γιατι εχει μεινει σκελετος ο καημενος
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
πρεπει και εμεις με τη σειρα μας να κανουμε το βουρτσισμα μια πολυ ομορφη και χαλαρωτικη εμπειρια για αυτα! εγω πλεον του δικου μου του βαζω μουσικη (ψαχνω στο youtube για relaxing music for dogs), κλεινω την πορτα του δωματιου για να μην ακουει ηχος και ταραζεται, και αρχιζω το βουρτσισμα απαλα και ηρεμα. ειναι πολυ σημαντικο και εμεις να μην εχουμε αγχος και να μην ειμαστε στην τσιτα για το τι θα κανουμε αν σηκωθει και φυγει. αν δουμε οτι θελει ενα διαλειμμα τοτε του δινουμε ενα λεπτο να ηρεμισει. θελει προσπαθεια και εξασκιση! ειδικα αν εχετε υιοθετησει ενα πρωην αδεσποτακι... δεν ξερουν τι ειναι το βουρτσισμα, και οτι ειναι για το καλο τους. πρεπει να του το μαθετε εσεις. καθε μερα θελει εξασκιση, και ας μην καταφερετε να βγαλετε ουτε μια χουφτα τριχα.
Έχετε δίκιο...τι να πω? το μόνο που κάνω είναι να της τραγουδάω εκείνη την ώρα όπως κι όταν της κάνω μπάνιο..αλλά βιάζομαι μωρε..τη μουσική απ το you tube την έβαζα κι όταν ήταν κουταβάκι και κάναμε εκμάθηση στο crate..όχι ότι είχε κανενα θέμα...το λάτρευε και το λατρεύει ακόμα..αλλά προσπαθούσα να της δημιουργήσω ατμόσφαιρα. Αυτό θα κάνω και με το βούρτσισμα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και χάρηκα πολύ με τα ευχάριστα νεα για το Μαρσουπιλαμι!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3