Απόκτηση σκύλου - Ερωτήσεις προς Εκτροφέα


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Θεωρητικά οι εκτροφείς καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να γνωρίζουν άριστα την φυλή που εκτρέφουν, μελετούν, ερευνούν τις γραμμές αίματος που χρησιμοποιούν στην αναπαραγωγή, αποκλείουν με ιατρικές εξετάσεις γενετικές ασθένειες, προσπαθούν να αποκλείσουν προβλήματα συμπεριφοράς, επιλέγουν προσεκτικά τους γεννήτορες.

Ο κάθε υποψήφιος πρέπει να θέσει μια σειρά ερωτήσεων όταν συνομιλεί με τους κυνοτρόφους ώστε να αποκτήσει μια γενική εικόνα για τον καθένα πριν διαλέξει κουτάβι. Ορισμένες από αυτές τις ερωτήσεις παραθέτω παρακάτω. Όποιος συνφορουμίτης θέλει να συμπληρώσει ή να διορθώσει τα γραφόμενα ευχαρίστως να το πράξει.

Με έναν μπούσουλα και ενημέρωση για την φυλή ίσως ο υποψήφιος πιει νερό από καθαρή πηγή. Δεν ξέρω αν αυτά που παραθέτω χρήζουν ντοκτορά από την μεριά του αγοραστή αλλά για τον Κυνοτρόφο πρέπει να είναι μασημένο ψωμί, αν ο απέναντι είναι Κυνοτρόφος.

  1. Πληροφορίες και για τους γεννήτορες των κουταβιών
    1. Πεντιγκρί ( Pedigree ) - Γενεαλογικό δέντρο
    2. Πως θα ταυτοποιηθούν οι γεννήτορες με αυτούς που παρουσιάζονται στο πεντιγκρί ;
    3. Απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και τυχόν άλλες προαιρετικές
      1. Είναι οι γεννήτορες απαλλαγμένοι από γενετικές ασθένειες ;
      2. Μέχρι πόσες γενεές πίσω υπάρχει απαλλαγή ;
      3. Είναι διατεθειμένος να δώσει ενυπόγραφο έντυπο για τα παραπάνω ;
    4. Έχουν οι γεννήτορες κάποια αξιολόγηση ως άξιοι αναπαραγωγής ;
    5. Υπάρχουν κρίσεις από εκθέσεις μορφολογίας ;
    6. Ενημέρωση για τον χαρακτήρα. Εξετάσεις χαρακτήρα αν υπάρχουν.
    7. Εξετάσεις εργασίας όπου υπάρχουν ή απαιτούνται.
    8. Πληροφορίες για τις προηγούμενες γενεές που αναφέρονται στο πεντιγκρί.
  2. Προτίθεται να μας παραδώσει όλα τα παραπάνω σχετικά έγγραφα μαζί με το κουτάβι ;
  3. Γεννήθηκαν τα κουτάβια στον χώρο του εκτροφείου ;
  4. Υπάρχει έγγραφο σχετικό με την γέννα από Κτηνίατρο ;
  5. Κρίνει ότι κάποιο από τα κουτάβια έχει κάποια απόκλιση από το πρότυπο της φυλής ;
  6. Συμφωνεί στην ύπαρξη συμφωνητικού για την αγοραπωλησία του κουταβιού ;
  7. Είναι οι γεννήτορες τουλάχιστον δύο ετών ;
  8. Πουλάει τα κουτάβια σε ηλικία μικρότερη των οκτώ εβδομάδων ;
  9. Ποιοι οι λόγοι για τους οποίους πραγματοποίησε την συγκεκριμένη γέννα ;
  10. Αν ο Επιβήτορας δεν είναι του ιδίου θα μας δώσει στοιχεία επικοινωνίας του κατόχου ;
  11. Είναι ο κυνοτρόφος μέλος κάποιου ομίλου ;
  12. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με τον Κτηνίατρο του ;
    1. Μπορεί να μας πληροφορήσει για τυχόν ιατρικά προβλήματα σχετικά με τους γεννήτορες.
    2. Πιθανόν να ξέρει την διάρκεια ζωής πρωθύστερων σκυλιών
    3. Οπουδήποτε άλλη πληροφορία σχετική με τα σκυλιά του εκτροφείου
  13. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιον Εκπαιδευτή ή Χειριστή που έχει χρησιμοποιήσει ;
  14. Προτίθεται να μας συμβουλεύει και να μας στηρίζει για όσο διάστημα έχουμε τον σκύλο;
  15. Προτίθεται να μας ενημερώσει για τα προβλήματα που παρουσιάζει η φυλή ;
  16. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με προηγούμενους πελάτες ;
  17. Πόσο διάστημα κάνει εκτροφή και πόσες γέννες έχει κάνει ;
  18. Τι τον έκανε να ασχοληθεί με την εκτροφή της φυλής ;
  19. Πως ζουν γενικά τα σκυλιά του ; Έρχονται σε επαφή με ανθρώπους ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δανείζομαι το παρακάτω ώστε να καταλαβαίνουμε πως ό,τι γυαλίζει δεν είναι χρυσός.

1. Εκτροφέας παραδείγματος

Άνθρωπος που ακολουθεί μόδες και μαζί με το μοδάτο αυτοκίνητο, το kite surfing και τα παντελόνια chino αποφασίζει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει από έναν γνωστό εκτροφέα της χώρας του ένα... Mudi.

Μετά από λίγο και για να μη μακρηγορώ, αποφασίζει να ασχοληθεί και με την εκτροφή, για χόμπι, αφού τα χρήματα και ο χώρος δεν είναι πρόβλημα και διαβλέπει πως μπορεί και μέσα από εκεί να τροφοδοτήσει την ματαιοδοξία του.

Φέρνει σκυλιά από ένα πολύ καλό εκτροφείο Mudi του εξωτερικού, δίνει τα σκυλιά του σε γνωστούς handler και τα παρουσιάζουν, κάνει σωστό socializing, συμμετέχει και χειροκροτεί, παίρνει κύπελα ζευγαρώνει με Ch... Δε ξέρει να διαβάζει pedigree, θεωρεί πως ο Gregor Mendel έγραφε σονέτα και πως ταπεραμέντο είναι όταν το σκυλάκι κάνει το κεφάλι στο πλάι..

2-3 γέννες το χρόνο, 1500€ το κουτάβι, κύπελλα, πρωταθλητές, pedigree μόνο στα show quality, κλπ.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να απαντήσει ο οποιοσδήποτε εκτροφέας οποιουδήποτε είδους εμβίου όντος στο γνωστό σύμπαν σε τόσες και τέτοιες ερωτήσεις.... Είναι σαν να τον θεωρείς εκ προιμίου ένοχο και του κάνεις σταλινική ανάκριση.

Πιστεύω οτι πρέπει να τις απλοποιήσεις, να τις λιγοστέψεις και να τις θέσεις έτσι που να μπορούν να απαντηθούν και μάλιστα εύκολα.
Εκτός κι αν δεν θες να πάρεις σκύλο αλλά να τσακωθείς μαζί του άσχημα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ πάντως θα χαιρόμουν αν μου γινόνταν έστω και μισές από αυτές τις ερωτήσεις.
Δυστυχώς σε 90% των ανθρώπων που επικοινωνούν μαζί μου οι ερωτήσεις περιορίζονται στο αν έχω διαθέσιμα κουτάβια (ιδανικά για αύριο :D), ποιο είναι το κόστος και αν κατεβεί η τιμή αν δεν τους δώσω το pedigree το οποίο δεν το θέλουν!!!
Ευτυχώς υπάρχει και το 10% που έχουν καποιες γνώσεις στο θέμα "σκύλος" και έχουν ενημερωθεί έστω και λίγο για τη φυλή που αναζητούν.
Μήπως λοιπόν στην Ελλάδα έχουμε τέτοιους "εκτροφείς" ακριβώς επειδή υπάρχει το συγκεκριμένο "αγοραστικό κοινό" ;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτά τα ερωτήματα ή και σε άλλα που μπορεί να σκεφτούμε. Είναι, βέβαια, σημαντικό για εμένα να κατανοήσουμε πως αυτά τα ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν με πολλούς τρόπους και δεν είναι ανάγκη να πηγαίνουμε πόρτα-πόρτα με μια Α4 γεμάτη με ερωτήσεις και να λέμε "Καλημέρα σας κύριε εκτροφέα! Θα μπορούσατε να απαντήσετε σε 94 ερωτήσεις για να δω αν θα σας προτιμήσω;"... :D

Ούτε το να στέλνουμε spam ερωτηματολόγια με email στους εκτροφείς είναι καλή ιδέα... Δε λέω, κάποιοι μπορεί και να χαμογελάσουν και να απαντήσουν ή να βρίζουν από μέσα τους και πάλι να απαντήσουν, αλλά δεν είναι όμορφο, τόσο ευγενικό και κυρίως ανθρώπινο.

Σε μια ανθρώπινη, φιλική κουβέντα από το τηλέφωνο 15-20 λεπτών μπορείς να πάρεις απαντήσεις για πολλά από αυτά τα ερωτήματα. Αν έχει προηγηθεί και μια έρευνα στο διαδίκτυο, σε γνωστούς και φίλους, σε κοινωνικά δίκτυα, κλπ. το πιθανότερο είναι πως έχεις βρει κι εκεί απαντήσεις και στοιχεία για ακόμα μερικά ερωτήματα.

Ακόμα καλύτερα, μια δια ζώσης επίσκεψη στον χώρο του εκτροφέα και ένας καφές ή μια "ξενάγηση" 1-1,5 ώρας με συζήτηση και εικόνες θα μας απαντήσει και αυτά αλλά, πιθανόν και άλλα ερωτήματα που μπορεί να μη ξέραμε ότι έχουμε.

Γενικότερα, νομίζω ότι αν ξέρουμε τι θέλουμε, τι ψάχνουμε, τόσο στο κουτάβι που θέλουμε να αποκτήσουμε όσο και στον άνθρωπο με τον οποίο θα γουστάραμε να συνεργαστούμε ή έστω να του δώσουμε τα χρήματα μας, θα βρούμε τρόπους να πάρουμε ικανοποιητικές απαντήσεις.

Δεν χρειάζεται να το αντιμετωπίζουμε τόσο "σφιγμένα" και αυστηρά. Ας είμαστε ήρεμοι, χαλαροί, φιλικοί και ανθρώπινοι. Δεν βιαζόμαστε, δεν μας αναγκάζει κανείς να είμαστε σε αυτή την διαδικασία μα είναι κάτι που χαιρόμαστε να κάνουμε. Μας αρέσουν τα σκυλιά, είναι ωραίο να είσαι ανάμεσα σε σκυλιά και ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά ακόμα και αν δεν είναι αυτοί που σου ταιριάζουν.

Κάθε εμπειρία έχει να μας προσφέρει κάτι που θα μας φανεί χρήσιμο, ίσως, στην μετέπειτα πορεία μας.

Ψάχνουμε κουταβάκι και πρέπει να αντιμετωπίζουμε και να κάνουμε την διαδικασία αναζήτησης μια διασκεδαστική, όμορφη και χρήσιμη εμπειρία.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
δεν είναι ανάγκη να πηγαίνουμε πόρτα-πόρτα με μια Α4 γεμάτη με ερωτήσεις και να λέμε "Καλημέρα σας κύριε εκτροφέα! Θα μπορούσατε να απαντήσετε σε 94 ερωτήσεις για να δω αν θα σας προτιμήσω;"... :D
Ούτε το να στέλνουμε spam ερωτηματολόγια με email στους εκτροφείς είναι καλή ιδέα...
Όπως είδα τις ερωτήσεις, αυτά ακριβώς σκέφτηκα κι έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του όποιου εκτροφέα και πώς θα αντιδρούσα :ROFLMAO:

Σε μια ανθρώπινη, φιλική κουβέντα από το τηλέφωνο 15-20 λεπτών μπορείς να πάρεις απαντήσεις για πολλά από αυτά τα ερωτήματα. Αν έχει προηγηθεί και μια έρευνα στο διαδίκτυο, σε γνωστούς και φίλους, σε κοινωνικά δίκτυα, κλπ. το πιθανότερο είναι πως έχεις βρει κι εκεί απαντήσεις και στοιχεία για ακόμα μερικά ερωτήματα.

Ακόμα καλύτερα, μια δια ζώσης επίσκεψη στον χώρο του εκτροφέα και ένας καφές ή μια "ξενάγηση" 1-1,5 ώρας με συζήτηση και εικόνες θα μας απαντήσει και αυτά αλλά, πιθανόν και άλλα ερωτήματα που μπορεί να μη ξέραμε ότι έχουμε.

Γενικότερα, νομίζω ότι αν ξέρουμε τι θέλουμε, τι ψάχνουμε, τόσο στο κουτάβι που θέλουμε να αποκτήσουμε όσο και στον άνθρωπο με τον οποίο θα γουστάραμε να συνεργαστούμε ή έστω να του δώσουμε τα χρήματα μας, θα βρούμε τρόπους να πάρουμε ικανοποιητικές απαντήσεις.

Δεν χρειάζεται να το αντιμετωπίζουμε τόσο "σφιγμένα" και αυστηρά. Ας είμαστε ήρεμοι, χαλαροί, φιλικοί και ανθρώπινοι. Δεν βιαζόμαστε, δεν μας αναγκάζει κανείς να είμαστε σε αυτή την διαδικασία μα είναι κάτι που χαιρόμαστε να κάνουμε. Μας αρέσουν τα σκυλιά, είναι ωραίο να είσαι ανάμεσα σε σκυλιά και ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά ακόμα και αν δεν είναι αυτοί που σου ταιριάζουν.
Αυτό ακριβώς !
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του Canis.
Για φανταστείτε να παίρνει κάποιος σκέτες απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις.
Πως θα μπορεί να τις αξιολογεί και πως θα μπορεί να ιεραρχήσει το βάρος και την σημασία της κάθε απάντησης ;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
οι περισσότερες από τις ερωτήσεις δεν είναι κάτι εξειδικευμένο ή πολύπλοκο να απαντηθούν. λίγες είναι αυτές που θα τον δυσκολεύσουν να της αξιολογήσει. και στο κάτω-κάτω ο εκτροφέας οφείλει να τις απαντήσει ανάλογα με τον υποψήφιο.

είναι αδύνατο όμως για κάποιον να τις σκεφτεί αν δεν έχει την ανάλογη κατάρτιση. επομένως ερχόμαστε στην κουβέντα που κάναμε με τον yorkie.

εμένα προσωπικά μου άρεσε το ποστ του εγώ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Είμαι και με τον @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ και με τον @canis .
Γιατί δεν πας με μια Α4 και τυπωμένο ερωτηματολόγιο αλλά όλες αυτές οι ερωτήσεις βγαίνουν μέσα από μια σοβαρή συζήτηση με τον εκτροφέα.
Ανάλογα αυτόν που έχεις απέναντί σου, προχωράς στο παρακάτω ερώτημα ή απλά κάνεις πίσω.
Επίσης κάποιες απο τις ερωτήσεις δεν χρειάζεται να τις κάνεις, αν έχεις βρεθεί (που για μένα επιβάλλεται) στον χώρο που μεγαλώνουν τα κουτάβια και παρακολουθείς συνθήκες διαβίωσης, κενελ, κάτσεις και ασχοληθείς με τα σκυλιά (γεννήτορες και κουτάβια) κλπ.
Το πρόβλημα εστιάζεται όταν δεν υπάρχει προσωπική επαφή και ο εκτροφέας "κλείνει" τα κουτάβια, πριν καν ζευγαρώσει τα σκυλιά του.
Εδώ σχολιάζω το εξής:
1. Αν δεν μπορείς να επισκεφθείς το εκτροφείο (για οποιονδήποτε λόγο), καλύτερα να μην πάρεις απο εκεί κουτάβι και να πας κάπου αλλού που θα σε "βολέψει".
2. Ακόμη και αν πιεστείς για προκαταβολή, την δίνεις με προϋποθέσεις. Καλύτερα να χάσεις 100-200 ευρώ παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις μετά.
Το κόστος αγοράς ενός κουταβιού, όσο και να είναι αυτό, (υπολογίζοντας και τα ταξίδια σου, κλπ) σε σχέση με τα ποσά που θα ξοδέψεις στην υπόλοιπη ζωή του είναι αμελητέο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ναι είναι οι ερωτήσεις στις οποίες θα θέλαμε απαντήσεις αλλά συμφωνώ με @AGRIAN ότι όλες αυτές τις ερωτήσεις δεν πρόκειται να τις απαντήσεις κάποιος.

Είναι όμως ερωτήσεις που θα θέλαμε να έχουμε απαντημένες έστω και αν κάποιες απαντήσεις θα τις ανακαλύψουμε οι ίδιοι.

Θα προσθέσω στις ερωτήσεις και το αν οι σκύλοι ζουν σε κένελ ή είναι "σπιτίσιοι".
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.
Όλες αυτές οι ερωτήσεις μπορούν κάλλιστα να απαντηθούν εάν δεν έχεις κάτι να κρύψεις.

Μεγαλύτερη ασφάλεια θα νοιωθαμε αν πολλά από αυτά (δεν γίνεται όλα) να μην χρειαστεί καν να τα ρωτήσεις, αλλά να υπάρχουν κανόνες ώστε να είναι υποχρεωτικά και να θεωρούνται αυτονόητα και δεδομένα.

Για μένα αυτό θα έπρεπε να είναι υποχρέωση του κυνολογικου ομίλου κάθε χώρας, όπως επίσης και να το επικοινωνήσει με τον κόσμο.

Απουσία τέτοιων κανόνων, ο καθένας παρουσιαζεται όπως θέλει, συνεπώς γυρνάμε στην κατάρτιση που χρειάζεται να έχει κάποιος ώστε να απευθυνθεί σε εκτροφεα και όχι σε κάποιον που απλά τον παριστάνει, εκμεταλλευομενος την απουσία αυτών των κανόνων.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο @canis τα είπε πολύυ ωραία...
από την άλλη ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ έκατσε και σκέφτηκε και κάλυψε σχδόν τα πάντα...
αλλά...
όλα θα μπορούσαν και θαπρεπε να απαντηθούν... ακόμα και με την απάντηση...
"δυστυχώς στην ελλάδα δεν υπάρχει"
όχι όμως σε μία πρωτη επαφή είτε μέσα από μειλ..
χρειάζεται σταδιακή προσέγγιση...συχνή επααφή κι επικοινωνία... προσωπική δια ζώσης επικοινωνία...
και εμπιστοσύνη..
να κερδίσει και ο ιδιοκτητης την εμπιστοσύνη του εκτροφέα και ο εκτροφέας του ιδιοκτήτη
μην ξεχνατε ότι όπως εσεις επιλέγετε εκτροφέα... να είστε σίγουροι ότι και ο εκτροφέας που είναι διατεθιμένος να απαντήσει σε τόσες ερωτήσεις έχει κι εκεινος το δικαίωμα της επιλογής...

προσωπικά δεν θα με χαλούσε καμία ερώτηση και θα την απαντούσα ασχέτως πως θα το αξιολογούσε ο μελλοντικος ιδιοκτητης...
μαλιστα με όσους ιδιοκτητες έφτασα σε επίπεδο συμφωνίας τα περισσότερα από αυτά τα έλεγα από μόνος μου...
σχετικα με το συμφωνητικο...
προσωπικα αυτό που ΄4χη ζήσει είναι ότι... μερικοι λενε ναι σε ολα...
υπογραφουν τα παντα όλα ...
και απο την απομακρυσνη του ταμείου μην τους είδατε..
ελάχιστοι ειναι αυτοί που πραγματικά θέλουν συμφωνητικό και το τηρούν κιόλας...
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτά δεν είναι στανταρ ...
εξαρτώνται απο τον εκτροφέα....
ο κάθε εκτροφέας μπορεί να έχει διαφορετικά κριτήρια...
μπορεί να μην χρειάζεται καν προκαταβολή....
 
  • Like
Reactions: _Goofy and spyv


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα.

Ξέρω πως έτσι που το έγραψα φαίνεται ως ερωτηματολόγιο αλλά ο σκοπός μου δεν ήταν να φτιάξω ένα ακόμα θέμα του πως διαλέγω εκτροφέα. Θεωρώ πως μπορεί να προβληματιστεί ο κάθε υποψήφιος από τα παραπάνω και να ζητήσει διευκρινίσεις σε ό,τι δεν κατανοεί.

πχ Υπάρχουν κρίσεις από εκθέσεις μορφολογίας ;
Γιατί να ρωτήσω για κρίσεις και εκθέσεις.

Και εγώ στο ίδιο πνεύμα είμαι με την τοποθέτηση του @canis. Το ποια ερωτήματα μπορούν να γίνουν από μια πρώτη τηλεφωνική επαφή, ποια δια ζώσης και ποια είναι ίσως άσκοπα όταν επισκεφθεί ο υποψήφιος το εκτροφείο υποτίθεται πως θα το ιεραρχήσει, αν το κατανοεί.

Η συμβολή των εκτροφέων στο παραπάνω με προσθήκη ή αφαίρεση είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης χρήσιμο θα ήταν να ξέρει ο υποψήφιος και τις ερωτήσεις που μπορεί να δεχθεί από τον Κυνοτρόφο για να μην τον παραξενέψουν.

Αυτό που πιστεύω είναι πως αν οι υποψήφιοι ήταν ενήμεροι, έστω σε βασικά ή τυπικά σημεία, ωφελημένοι θα έβγαιναν οι Κυνοτρόφοι και ίσως ο σκύλος γενικότερα. Οι έμποροι καθαρόαιμων θα ερχόντουσαν σε δυσχερή θέση αν έστω το 50% των αγοραστών έθετε ένα ελάχιστο επίπεδο απαιτήσεων προκειμένου να προχωρήσει στην αγορά.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Πριν μιλήσουμε στο τηλέφωνο ζητάω από τη σελίδα μου να απαντήσουν στις παρακάτω ερωτήσεις με μειλ ώστε να ξέρω κάποια βασικά πράγματα.

Όσοι ενδιαφέρονται για σκύλο/κουτάβι απο εμάς παρακαλούνται να μας στείλουν τα παρακάτω:

-Που μένετε?(Και που θα μένει ο σκύλος?)
-Ποιά είναι η εμπειρία σας με σκύλους?
-Δέχεται την επιλογή σας η οικογένεια σας?
-Ποιά είναι η οικογενειακή σας κατάσταση?(έχετε παιδια?ηλικίες?)
-Εργάζεστε,έχετε σταθερό εισόδημα?
-Πόσες ώρες θα πρέπει να μένει ο σκύλος μόνος του?
-Ενδιαφέρεστε για εκθέσεις μορφολογίας σκύλων?
-Για ποιό λόγο ενδιαφέρεστε για τη συγκεκριμένη φυλή?

Όσες περισσότερες πληροφορίες μας στείλετε τόσο ευκολότερο θα είναι να επιλέξουμε μαζί το κατάλληλο κουτάβι για εσάς.Μη ξεχνάτε οτι η επιλογή σας θα σας συντροφεύει για τα υπόλοιπα 10-15 χρόνια.....

Το απαντούν ένα 5-10%...οι περισσότεροι απλά στέλνουν μειλ όπου ρωτούν αν έχουμε διαθεσιμα κουτάβια,τιμή και κάποια συγκεκριμένα χρώματα...
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@haviharakennel και @ProudtobeGreek
Μπορώ να σας ρωτήσω ποιό είναι το προφίλ των συγκεκριμένων άνθρώπων που αναφέρετε στα εδώ πόστ σας, ότι απευθύνονται σε εσάς;

Ρωτάω γιατί αυτοί οι άνθρωποι κανονικά θα περίμενε κανείς να απευθνθούν σε κουταβέμπορο ή petshop αλλά για κάποιο λόγο έφτασαν στην πόρτα σας. Χτυπάνε την πόρτα σας όπως χτυπάνε την πόρτα του κουταβέμπορου; Ή υποψιάζονται ότι η απόκτηση κουταβιού από κουταβέμπορο ενέχει κινδύνους αλλά ως εκεί.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
@haviharakennel και @ProudtobeGreek
Μπορώ να σας ρωτήσω ποιό είναι το προφίλ των συγκεκριμένων άνθρώπων που αναφέρετε στα εδώ πόστ σας, ότι απευθύνονται σε εσάς;

Ρωτάω γιατί αυτοί οι άνθρωποι κανονικά θα περίμενε κανείς να απευθνθούν σε κουταβέμπορο ή petshop αλλά για κάποιο λόγο έφτασαν στην πόρτα σας. Χτυπάνε την πόρτα σας όπως χτυπάνε την πόρτα του κουταβέμπορου; Ή υποψιάζονται ότι η απόκτηση κουταβιού από κουταβέμπορο ενέχει κινδύνους αλλά ως εκεί.
Χτυπούν εντελώς ανυποψίαστοι(τύπου σας βρηκα απο το google) και συνήθως έχουν άρνηση ως προς το να μάθουν.Τους ενδιαφέρει να μάθουν μόνο αυτα που ρωτούν(τιμή κυρίως και χρώμα).Αν γίνει συζήτηση και τους αναφέρουμε περι puppy mills,κληρονομικών παθήσεων κλπ απλά δείχνουν αδιαφορία στην καλύτερη των περιπτώσεων..ή απαντούν επιθετικά(πχ ετσι οπως τα λες θα τα βγαλεις ολα σκαρτα για να πουλησεις,και τι με νοιαζει εμενα τι εξοδα εχεις κανει για εκθεσεις,εξετασεις κλπ εγω θελω απλα ενα σκυλο,δε με νοιαζουν οι εκθεσεις και τα πεντιγκρι θελω καλη τιμη και το χρωμα που ζηταω κλπ κλπ) Πρόσφατα σε άλλο θέμα εδώ έβαλα ενα παράδειγμα ενος μειλ που είχα λάβει...όπου κατηγορήθηκα οτι ακολουθώ τη νοοτροπία των φόρουμ(?) :ROFLMAO:
Να πώ την αμαρτία μου παλαιότερα που είχα και περισσότερο χρόνο ασχολιόμουν περισσότερο με το να εξηγήσω κάποια πράγματα,τώρα τα γράφω στη σελίδα μου,τα είπα στη συνέντευξη που έδωσα για τη φυλή και τους παραπέμπω κατευθείαν εκεί..αν έχουν όρεξη θα ασχοληθούν.
Ευτυχώς υπάρχει και το ποσοστό που έγραψα παραπάνω που ειναι υποψιασμένοι(αν όχι 100% τουλάχιστον στα βασικά περί απόκτησης) οπότε υπάρχει φώς στο τούνελ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
να ρωτήσω κάτι, τι ύψους είναι μια προκαταβολή για να κλείσει κανείς ένα κουτάβι; στο περίπου.
20-30% της τελικής αξίας.
Κάποιοι εκτροφείς ζητούν προκαταβολή μόνο μετά από 15 μέρες από την γέννα. Το θεωρώ πιο σωστό, από το να παίρνεις προκαταβολή για κάτι που δεν εχεις και δεν ξέρεις αν έχεις.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.607
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3