Ατίθασο μαλτέζ!


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Καλησπερα! Οπως εχω ξαναγραψει, εχω ενα αρσενικο μαλτεζακι 6 μηνων πλεον. Αντιμετωπιζω δυο προβληματα τον τελευταιο μηνα. Το βασικο προβλημα ειναι οτι οποτε ερχεται κοσμος στο σπιτι, χαιρεται τοσο πολυ που του φευγουν τσισα. Το κουταβι το πηρα απο εκτροφειο στην Ιταλια οπου ηταν εκπαιδευμενο σε πανα. Εγω επειδη λογω ωραριου μπορω να το βγαζω μονο μια μεγαλη βολτα το βραδυ, του εμαθα να τα κανει σε αυτο Τουαλέτα για Σκύλους με Γρασίδι 51 x 76 x 3 cm PawHut D07-007. Την τουαλετα την εχω στο μπαλκονι. Οποτε ερχεται κοσμος, κανει σα δαιμονισμενος, τρεχει, δαγκωνει (εμενα δε με δαγκωσε ποτε) και του φευγουν τσισα. Επισης, πηδαει πανω στους καλεσμενους. Το δευτερο προβλημα ειναι το crate. Το crate του το εχω μονο για υπνο, μαλιστα τον εμαθα οποτε τον λεω "μεσα" να μπαινει. Ολα καλα μεχρι εδω. Ομως οποτε εχω κοσμο, και για να μην ενοχλει τον βαζω στο crate, γινεται χαμος. Ουρλιαζει, γαυγιζει κλπ. Οταν ειμαστε μονοι μας, δεν ακουγεται καθολου. Το crate το εχω στο υπνοδωματιο μου. Να σημειωσω οτι απο 3 μηνων που τον εχω, τον εφερνα συνεχεια σε επαφη με κοσμο για να μαθαινει. Πριν ενα μηνα δεν εκανε ετσι. Τον τελευταιο μηνα δεν ακουει κανεναν. Οταν ομως φευγουν οι καλεσμενοι ειναι μια χαρα, δηλαδη με ακουει. Πολλες φορες, δεν ξερω γιατι, αλλα οποτε εχω κοσμο και τον βαζω στο crate, κατουραει και την κουβερτα του. Απο μικρος ηταν πολυ καθαρος και περιμενε ποτε θα τον βγαλω στο μπαλκονι να τα κανει. Τωρα τελευταια δε ξερω τι φταιει αλλα κατουραει μεχρι και την κουβερτα του οποτε βλεπει ξενους. Τι μπορω να κανω για να ηρεμισει;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3