Γαλλικό μπουλντόγκ ή Πιτ μπουλ


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να μην μιλήσω για εκτροφείς τόσο σε Ελλάδα, όσο και σε εξωτερικό που η συζήτηση άρχιζε και τελείωνε στα βραβεία και στις εκθέσεις και όταν ζητάς φάκελλο υγείας αυτών που ζευγάρωσαν ή ζευγαρώνουν, η κουβέντα πάει στο πόσο υγιείς ήταν οι παππούδες τους!!!!
Έχει χαθεί η μπάλα, τελείως.
Δεν θα το συνεχίσω γιατί θα γίνω κακός.
Κι εγώ δεν ήθελα τίποτα από όλα αυτά. Τον Μακούλι μου ήθελα, αλλά δυστυχώς δεν γυρνάει πίσω. Μας άφησε στην μοναξιά μας. :cry:
Αν αλλάξεις φυλή και φύλο έχω να σου φορτωσω εγώ μία ροτού όνειρο ;) και δεν α σε ρωτήσω τίποτα στο λόγο μου :LOL:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Να μην μιλήσω για εκτροφείς τόσο σε Ελλάδα, όσο και σε εξωτερικό που η συζήτηση άρχιζε και τελείωνε στα βραβεία και στις εκθέσεις και όταν ζητάς φάκελλο υγείας αυτών που ζευγάρωσαν ή ζευγαρώνουν, η κουβέντα πάει στο πόσο υγιείς ήταν οι παππούδες τους!!!!
Έχει χαθεί η μπάλα, τελείως.
Δεν θα το συνεχίσω γιατί θα γίνω κακός.
Κι εγώ δεν ήθελα τίποτα από όλα αυτά. Τον Μακούλι μου ήθελα, αλλά δυστυχώς δεν γυρνάει πίσω. Μας άφησε στην μοναξιά μας. :cry:
Άρχισε πάλι το τσουβάλιασμα....μετά μην απορούμε γιατι δεν δίνουμε οι εκτροφείς όπου να'ναι!!Κάποιοι απο εμάς έχουμε αναρτημένα στη σελίδα μας τα στοιχεία της υγείας των σκύλων μας με επίσημες εξετάσεις,αλλά ας ακούγονται ΜΟΝΟ τα αρνητικά για ΟΛΟΥΣ :rolleyes: (Η μόνη συζήτηση που έκανα με τον κ.Βασίλη σε προσωπικό μήνυμα ηταν οτι μου ζήτησε κουτάβι με το που πέθανε ο σκύλος και του είπα εντελώς ανθρώπινα να πάρουν το χρόνο τους για να θρηνήσουν και να σκεφτούν ψύχραιμα το τι θέλουν χωρίς φυσικά να μου ξαναγράψει κάτι...αυτά απο εναν "εκτροφέα" που ήθελε να "πουλήσει"...Μάλλον καλά έκανα και δεν έμπαινα πλέον στο φόρουμ..
Υ.Γ Συγνώμη για το άσχετο πόστ με το θέμα...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amaliaz


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Άρχισε πάλι το τσουβάλιασμα....μετά μην απορούμε γιατι δεν δίνουμε οι εκτροφείς όπου να'ναι!!Κάποιοι απο εμάς έχουμε αναρτημένα στη σελίδα μας τα στοιχεία της υγείας των σκύλων μας με επίσημες εξετάσεις,αλλά ας ακούγονται ΜΟΝΟ τα αρνητικά για ΟΛΟΥΣ :rolleyes: (Η μόνη συζήτηση που έκανα με τον κ.Βασίλη σε προσωπικό μήνυμα ηταν οτι μου ζήτησε κουτάβι με το που πέθανε ο σκύλος και του είπα εντελώς ανθρώπινα να πάρουν το χρόνο τους για να θρηνήσουν και να σκεφτούν ψύχραιμα το τι θέλουν χωρίς φυσικά να μου ξαναγράψει κάτι...αυτά απο εναν "εκτροφέα" που ήθελε να "πουλήσει"...Μάλλον καλά έκανα και δεν έμπαινα πλέον στο φόρουμ..
Υ.Γ Συγνώμη για το άσχετο πόστ με το θέμα...
Ξεπερνάω το γεγονός ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται - άντε να σκάσουν μύτη και οι άλλοι 1-2 να αρχίσει πάλι το πανηγύρι με τους εκτροφείς θύματα. Άσε που ο ενδιαφερόμενος μιλούσε για πιτμπουλ και μένα το μυαλό μου πήγαινε σε πιτμπουλοεκτροφείς...

Παρεμπιπτόντως 1: Aπό όσα ξέρουμε εδώ μέσα και άσχετα με τις όποιες κόντρες και διαφωνίες, ο ενδιαφερόμενος είναι πρότυπο ιδιοκτήτη για να δώσει κανείς σκύλο, προσωπικά πάω και εγώ εκεί για υιοθεσία. Αυτά για την άποψη που έχετε οι εκτροφείς για το πως διαλέγετε...

Πaρεμπιπτόντως 2: Με ποιο δικαίωμα δημοσιοποιείται εδώ μέσα πριβέ επικοινωνία μεταξύ των μελών? Έχει παρθεί η άδεια από το άλλο μέλος για τη δημοσιοποίηση?

Aυτό όμως που με ενοχλεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ίσως και επειδή το χω φρέσκο:
Ποιος έχει το γαμημένο δικαίωμα να πει σε άλλον πόσο καιρό και με ποιο τρόπο θα θρηνήσει?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Ξεπερνάω το γεγονός ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται - άντε να σκάσουν μύτη και οι άλλοι 1-2 να αρχίσει πάλι το πανηγύρι με τους εκτροφείς θύματα. Άσε που ο ενδιαφερόμενος μιλούσε για πιτμπουλ και μένα το μυαλό μου πήγαινε σε πιτμπουλοεκτροφείς...

Παρεμπιπτόντως 1: Aπό όσα ξέρουμε εδώ μέσα και άσχετα με τις όποιες κόντρες και διαφωνίες, ο ενδιαφερόμενος είναι πρότυπο ιδιοκτήτη για να δώσει κανείς σκύλο, προσωπικά πάω και εγώ εκεί για υιοθεσία. Αυτά για την άποψη που έχετε οι εκτροφείς για το πως διαλέγετε...

Πaρεμπιπτόντως 2: Με ποιο δικαίωμα δημοσιοποιείται εδώ μέσα πριβέ επικοινωνία μεταξύ των μελών? Έχει παρθεί η άδεια από το άλλο μέλος για τη δημοσιοποίηση?

Aυτό όμως που με ενοχλεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ίσως και επειδή το χω φρέσκο:
Ποιος έχει το γαμημένο δικαίωμα να πει σε άλλον πόσο καιρό και με ποιο τρόπο θα θρηνήσει?
Εσύ Βάσω μου θα έπρεπε να γνωρίζεις καλύτερα κάποια πράγματα όσο αφορά το πρόσωπο μου.Απο εκεί και πέρα...Πιτμπουλοεκτροφείς με βραβεία και τίτλους δύσκολο ειδικά στην Ελλάδα...άρα...Επίσης εσυ μπορεί να θεωρείς οτι θέλεις για τον καθένα και καλά κάνεις!Εγώ οφείλω και θέλω να έχω επαφές με τους ιδιοκτήτες των κουταβιών μου,άρα θα πρέπει να υπάρχει μια καλή σχέση.Όσο για τη δημοσιοποίηση,δεν έκανα print screen απλά ανέφερα οτι ήρθε σε επαφή μαζί μου για κουτάβι(χωρίς να αναφέρω λεπτομέρειες!) και οτι έδωσα ΣΥΜΒΟΥΛΗ να μη παρθούν αποφάσεις εν βρασμώ...ο καθένας φυσικά είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει αλλά όχι να κατηγορηθούμε και γι'αυτό!Αν ήθελα να "πουλήσω" απλά θα το έκανα πολύ πιο "πονηρά".Αν εσυ έχεις φρέσκο κάποιο δικό σου θέμα ειλικρινά δεν σου φταίω...!Επίσης καλό ειναι λίγο να έιμαστε κόσμιοι και να μιλάμε με επιχειρήματα και όχι να πέφτουμε σε επίπεδο τόσο χαμηλό και να βρίζουμε(Εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ θα το ακολουθήσω!)Λυπάμαι μιας και έχουμε πεί και μια κουβέντα παραπάνω...αυτό μόνο...

Υ.Γ Όσο για τη μύγα...έχω υποστεί επίθεση κατα το παρελθόν και απο το συγκεκριμένο μέλος και οχι μόνο γιατί απλα λέγομαι "Εκτροφέας"....Όποιος θέλει να μάθει για εξετάσεις υγείας,τα σκυλιά μου και αν είμαι puppy mill μπορεί απλά να το ψάξει....να δούμε για μύγες και σφήκες...
 
  • Like
Reactions: mareco and Amaliaz


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εσύ Βάσω μου θα έπρεπε να γνωρίζεις καλύτερα κάποια πράγματα όσο αφορά το πρόσωπο μου.Απο εκεί και πέρα...Πιτμπουλοεκτροφείς με βραβεία και τίτλους δύσκολο ειδικά στην Ελλάδα...άρα...Επίσης εσυ μπορεί να θεωρείς οτι θέλεις για τον καθένα και καλά κάνεις!Εγώ οφείλω και θέλω να έχω επαφές με τους ιδιοκτήτες των κουταβιών μου,άρα θα πρέπει να υπάρχει μια καλή σχέση.Όσο για τη δημοσιοποίηση,δεν έκανα print screen απλά ανέφερα οτι ήρθε σε επαφή μαζί μου για κουτάβι(χωρίς να αναφέρω λεπτομέρειες!) και οτι έδωσα ΣΥΜΒΟΥΛΗ να μη παρθούν αποφάσεις εν βρασμώ...ο καθένας φυσικά είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει αλλά όχι να κατηγορηθούμε και γι'αυτό!Αν ήθελα να "πουλήσω" απλά θα το έκανα πολύ πιο "πονηρά".Αν εσυ έχεις φρέσκο κάποιο δικό σου θέμα ειλικρινά δεν σου φταίω...!Επίσης καλό ειναι λίγο να έιμαστε κόσμιοι και να μιλάμε με επιχειρήματα και όχι να πέφτουμε σε επίπεδο τόσο χαμηλό και να βρίζουμε(Εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ θα το ακολουθήσω!)Λυπάμαι μιας και έχουμε πεί και μια κουβέντα παραπάνω...αυτό μόνο...

Υ.Γ Όσο για τη μύγα...έχω υποστεί επίθεση κατα το παρελθόν και απο το συγκεκριμένο μέλος και οχι μόνο γιατί απλα λέγομαι "Εκτροφέας"....Όποιος θέλει να μάθει για εξετάσεις υγείας,τα σκυλιά μου και αν είμαι puppy mill μπορεί απλά να το ψάξει....να δούμε για μύγες και σφήκες...
Δεκτό αυτό με τις εκθέσεις, δεν πήγε το μυαλό μου γιατί όπως είπα είχα κολλήσει ότι ψάχνει πιτ στα οποία υπήρχαν από όσο ήξερα εκτροφείς με εξετάσεις υγείας και τύπου αγώνες εργασίας, οπότε ίσως μπερδεύτηκα από εκεί. Σε κάθε περίπτωση πίστεψέ με δεν πήγε σε σένα. Εξ ου και η μύγα.

Όσον αφορά τις σχέσεις που θέλεις να έχεις με τους ιδιοκτήτες είναι δική σου επιλογή. Εγώ με εκτροφέα όπως και κτηνίατρο δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα κολητιλίκα, αρκεί να μου κάνουν τη δουλειά μου to the point και με δεδομένα. Αν ήμουν εκτροφέας πάντως και είχα να ζυγίσω την ευζωία του κουταβιού μου και τα χνώτα του ιδιοκτήτη, η προτεραιότητα είναι σαφής. Εκεί που θα πάει καλύτερα ο σκύλος.

Και μιας και μιλάς σε πληθυντικό, εξ ονόματος των εκτροφέων, καλό θα ήταν να παρακαλάτε να είχατε για τα κουτάβια σας ιδιοκτήτες επιπέδου dogforum και ας είναι και σπαζοκλαμπάνιες. Το χω ξαναγράψει αυτό εδώ μέσα και στο παρελθόν. Αν δεν υπήρχαν οι χρήστες του dogforum και τα όσα αυτοί πρεσβεύουν για την πηγή απόκτησης σκύλου μέσα και έξω από εδώ, θα πουλάγατε τα κουτάβια σας μεταξύ σας στις εκθέσεις. Φαντάζομαι ότι έχετε επαφή με τον κόσμο εκεί έξω και βλέπετε τι γίνεται... ε;

Περί δημοσίευσης... δεν χρειάζεται print screen. Ανάφερθηκες δημόσια σε συγκεκριμένο μέλο ς και σε συγκεκριμένο περιεχόμενο επικοινωνίας. Καθόλου θεμιτό. Aν έμπλεκες με κανένα δικολάγνο,ενδεχομένως και επικίνδυνο.

Για τα περί εν βρασμού για τη λήψη απόφασης για απόκτηση σκύλου, το αν έχει περάσει το σαρανταήμερο και αν έχει κλάψει αρκετά ή όχι:

  • Aφενός δεν είναι κανείς σε θέση να το κρίνει, εκτός αν είναι ψυχολόγος. Είσαι; Και αν ναι, έχεις ασθενή τον ενδιαφερόμενο για το σκύλο;
  • Είναι κάθε άλλο παρά κόσμιο και είναι εντελώς άκομψο (εφόσον επικαλείσαι και το υφηλότερό σου επίπεδο) να το υπαγορεύσεις σε άνθρωπο που έχασε το σκύλο του πρόσφατα και με τραγικό τρόπο. Η δική μου λέξη "γαμημένο δικαίωμα" ωχριά μπροστά σε αυτό. Οπότε ας αφήσουμε τα του επιπέδου...
Τέλος, λυπάμαι και εγώ που έχουμε πει τη μια κουβέντα παραπάνω. Δεν θα επαναληφθεί, καταρχάς δεν θα 'θελα ερήμην μου να δω δημοσιευμένη την όποια συνομιλία μας. :LOL:
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ας πεταχτώ κι εγώ μετά από χρόνια να γράψω ένα off topic

Εγώ είμαι πολύ ενεργό μέλος στη φιλοζωική της περιοχής μου (ίσως παραπάνω απ'οσο θα έπρεπε ) και έδωσα στη @mareco (σ' αγαπώ ♥) το σκύλο που περιγράφει παραπάνω, φυσικά χωρίς να υπογράψει τίποτα και φυσικά χωρίς την απαίτηση να στειρώσει το σκυλί, γιατί την ξέρω και είμαι 10000% σίγουρη ότι 1. θα μακροημέρευσει κοντά της και 2. δεν θα ζευγαρώσει σκορπώντας επιπλέον κουτάβια στα ήδη υπάρχοντα. Σε όποιον δεν ξέρω όμως, και υπογράφει και επικυρώνει την υπογραφή του στο ΚΕΠ και στειρώνει και φωτογραφίες από το σπίτι μου στέλνει και ανάκριση του κάνω και ότι χρειαστεί για να βεβαιωθώ όσο είναι δυνατόν ότι ο σκύλος θα πάει σε καλά χέρια. Πώς αλλιώς θα γίνει παιδιά; Θα μυρίσω τα νύχια μου αν εσείς έχετε καλό σκοπό; Συνεργαστείτε λίγο όμορφα κι εφόσον κι από τις δύο πλευρές υπάρχουν καλές προθέσεις, όλα θα πάνε καλά

Δεν το συζητώ ότι ο χώρος των φιλοζωικών έχει πολύ παθογένεια, υστερία και τρελούς, αλλά μην το θεωρούμε τώρα παράλογο που οι σκύλοι από φιλοζωικές δίνονται με την προϋπόθεση στείρωσης! 1+1=2

Άντε, θυμήθηκα τα νιάτα μου που διάβαζα dogforumως το ξημέρωμα κι ένας νέος κόσμος ανοίχτηκε μπροστά μου. Σόρρυ που πετάχτηκα
 
  • Like
  • Love
Reactions: aliki_s and mareco


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Έλειψα αρκετό καιρό είχα τρεχάματα με τον μικρό μου (τον παπαγάλο μου). Ήθελα απλά να ενημερώσω ότι φιλοξενήσαμε για 1 μήνα περίπου ένα σκυλάκι, ήταν περίπου 6 μηνών, ημίαιμο Δαλματίας με Τζακ Ρασελ, έπειτα βρήκε σπίτι όποτε έφυγε από εμάς. Όποτε να ‘μαστε πάλι! Δυστυχώς βέβαια αποφάσισα να μην ψάξω για σκύλο, ίσως στο μακρινό μέλλον. Ήθελα απλά να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας και να σας πω ότι μέσα από το φόρουμ κατάλαβα πολλά πράγματα! Εύχομαι να είστε όλοι καλά και ευτυχισμένοι!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Περαστικά σας! (κι αφού δεν πήρες σκύλο, δε μένει παρά να ζητήσουμε φωτογραφία του παπαγάλου :p)

Με το καλό όποτε έρθει ο δικός σας σκύλος, όταν θα είναι σωστές οι συνθήκες για εσάς. Μέχρι τότε, σίγουρα πολλοί σκύλοι θα μπορούσαν να απολαύσουν τη φιλοξενίας σας για όσο χρονικό διάστημα μπορείτε να την προσφέρετε! Είναι κι αυτό μεγάλη "ανάσα" για τους εθελοντές και τις φιλοζωικές που συχνά χρειάζονται απεγνωσμένα μια φιλοξενία έστω και περιορισμένης διάρκειας!
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
@sis αφού μου το ζητάτε δεν μπορώ να μην ανεβάσω μια φωτογραφία του.604893BE-6915-4F14-A09D-B5ECB07DD57A.jpeg
Αυτό είναι το κουκλί μου! Βρέθηκε παρατημένος έξω από ένα κτηνιατρείο και αποφάσισα να τον πάρω, χρειάστηκαν περίπου 13 μήνες για να με εμπιστευθει, με αγάπη όμως όλα έφτιαξαν!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3