Επιθετικό δαγκωμα κουταβιου.


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Καλημέρα στην ομάδα. Έχω ένα κουταβακι 5 μηνών και ενώ τα παμε πολύ καλά γενικά έχω ένα θέμα με το δάγκωμα. Και τι εννοώ. Για παράδειγμα παίρνει την παντόφλα μου παω να της την πάρω και ενώ στην αρχή γρυλιζει μόλις ακουμπήσω την παντόφλα με δαγκώνει. Και δεν εννοώ το απαλο δάγκωμα εννοώ το εντονο. Επίσης όταν έχει κάτι στο στόμα που δεν πρέπει και παω να την πλησιάσω να της το πάρω πάλι με δαγκώνει. Γενικά να πω ότι ειναι ένα σκυλί που υπακουει εύκολα αλλά με το συγκεκριμένο θέμα δεν ξέρω τι να κάνω πλέον φοβάμαι να της πάρω το οτιδήποτε απο το στόμα. Εαν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ.
Σας βάζω και μια φωτογραφία από το κορίτσι μου.
 

Attachments



TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
καταρχας δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε την λεξη "επιθετικοτητα" τοσο συχνα. ενα πραγματικα επιθετικο σκυλι ειναι ΠΟΛΥ σπανιο. αυτο που κανει ΔΕΝ ειναι επιθετικοτητα. ειναι κουταβισια συμπεριφορα ενος πολυ ενεργιτικου σκυλου. απολυτα φυσιολογικο.

το καλοκαιρι του 19, εκανα dog sitting σε ενα σκυλι λιγο μεγαλυτερο απτην δικη σου, που της μοιαζει αρκετα. με ειχε καταδαγκωσει, και ειχε και αυτη βιτσιο με τις παντοφλες. οπως σου ειπαν και στο αλλο νημα που εγραψες για το ιδιο πραγμα, θελει εκτονωση και μη ενισχυση της συμπεριφορας. καλο ειναι να ψαξεις για καποιον εκπαιδευτη για να ξεκινησει η βασικη εκπαιδευση. ειναι πολυ ευκολο να μαθει το "αστο", ας πουμε. γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο να πρεπει εσυ να παιρνεις κατι απτο στομα της. ισως το βλεπει ως προκληση και ως παιχνιδι. πρεπει οποσδηποτε να μαθει το "αστο", και καθε φορα που αφηνει κατι που δεν θες να μασουλαει, την επιβραβευεις αμεσως με λιχουδια. η επισης μπορεις, την ωρα που παιρνει την παντοφλα ας πουμε, να εμφανιζεις το πιο αγαπημενο της παιχνιδι και να κανετε μια ανταλλαγη ας πουμε. ετσι θα καταλαβει πως αμα αφησω αυτο που μου λεει, θα μου δωσει κατι καλυτερο. η και λιχουδια.
 
  • Like
Reactions: Sofia1


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
καταρχας δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε την λεξη "επιθετικοτητα" τοσο συχνα. ενα πραγματικα επιθετικο σκυλι ειναι ΠΟΛΥ σπανιο. αυτο που κανει ΔΕΝ ειναι επιθετικοτητα. ειναι κουταβισια συμπεριφορα ενος πολυ ενεργιτικου σκυλου. απολυτα φυσιολογικο.

το καλοκαιρι του 19, εκανα dog sitting σε ενα σκυλι λιγο μεγαλυτερο απτην δικη σου, που της μοιαζει αρκετα. με ειχε καταδαγκωσει, και ειχε και αυτη βιτσιο με τις παντοφλες. οπως σου ειπαν και στο αλλο νημα που εγραψες για το ιδιο πραγμα, θελει εκτονωση και μη ενισχυση της συμπεριφορας. καλο ειναι να ψαξεις για καποιον εκπαιδευτη για να ξεκινησει η βασικη εκπαιδευση. ειναι πολυ ευκολο να μαθει το "αστο", ας πουμε. γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο να πρεπει εσυ να παιρνεις κατι απτο στομα της. ισως το βλεπει ως προκληση και ως παιχνιδι. πρεπει οποσδηποτε να μαθει το "αστο", και καθε φορα που αφηνει κατι που δεν θες να μασουλαει, την επιβραβευεις αμεσως με λιχουδια. η επισης μπορεις, την ωρα που παιρνει την παντοφλα ας πουμε, να εμφανιζεις το πιο αγαπημενο της παιχνιδι και να κανετε μια ανταλλαγη ας πουμε. ετσι θα καταλαβει πως αμα αφησω αυτο που μου λεει, θα μου δωσει κατι καλυτερο. η και λιχουδια.
Ναι έχεις δίκιο ήταν λάθος διατύπωση απλα και εγώ τα έχω παίξει λίγο γιατί είμαι πολύ καινούρια στο θέμα σκυλος και προσπαθώ να καταλάβω πως πρέπει να αντιδρασω.
Το "αστο" το μαθαίνουμε σιγα σιγα αλλά πιο εύκολα το κανει με το φαγητό ας πούμε παρα με τα παιχνίδια ή την παντόφλα. Και παίρνει πράγματα που δεν πρέπει να τα φάει και φοβάμαι μην πάθει τίποτα.
Το θέμα εκπαιδευτής ειναι λίγο δύσκολο γιατί τα οικονομικά αυτή την περίοδο δεν είναι και τα καλύτερα αλλά σίγουρα εαν δεν τα καταφέρω μόνη μου θα ζητήσω βοήθεια. Γιατί εκτός από το θέμα με τα παιχνίδια έχουμε και το θέμα του ότι ανεβαίνει στο τραπέζι την ωρα που τρώμε και παω να την κατεβάσω και πάλι με δαγκώνει δυνατά. Προσπαθώ να είμαι πολύ ψύχραιμη και έχω οπλιστεί με πολύ υπομονή.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.076
20
Πάτρα
Αυτο λέγεται "Resource Guarding". Κάθε φορά που έχει κάτι στο στόμα της και δεν το αφήνει, μην κάνεις ξαφνικές/απότομες κινήσεις να της το πάρεις. Αυτό που θα μάθει μέσα από την δική σου συμπεριφορά είναι ότι πρέπει να προστατεύει οτιδήποτε έχει στην κατοχή της διότι της το παίρνεις δίχως αντάλλαγμα. Ας ξεκινήσουμε αρχικά από το γεγονός ότι ο σκύλος ποτέ δεν πρέπει να θεωρεί ότι κάτι το οποίο βρίσκεται μέσα στο σπίτι σου, της ανήκει. Οτιδήποτε και αν είναι αυτό. Όλα ανήκουν σε εσένα και μόνο σε εσένα, αυτή το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κερδίζει πρόσβαση σε αυτά. Αυτό σημαίνει ότι για να παίξει με ένα παιχνίδι της, την παντόφλα σου (αν και δεν θα το πρότεινα να της την δίνεις γενικότερα, κρύψε την κάπου που δεν την βλέπει ούτε μπορεί να την πάρει) ή ακόμη και όταν είναι η ώρα του φαγητού, πρέπει να κάνει κάτι για εσένα. Για παράδειγμα, όταν της δείχνεις ένα παιχνίδι, το κρατάς σε ύψος που δεν μπορεί να το φτάσει, αλλά μπορεί να το δει, και της ζητάς να κάτσει, και την στιγμή που ακουμπήσει ο πισινός της στο πάτωμα, της το δίνεις. Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημα του να μην αφήνει κάτι (το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και με δάγκωσε πολύ άσχημα μια φορά), κρατάς μια λιχουδιά στο χέρι σου και περιμένεις να το αφήσει, μόλις το αφήσει από το στόμα της, της λες "Άστο" και κατευθείαν της δίνεις την λιχουδιά που κρατάς. Έτσι συνδέει την λέξη "Άστο" με το να το αφήνει και την πράξη αυτή με την λιχουδιά. Κάνε το όσες φορές χρειαστεί και σταδιακά μείωνε τις λιχουδιές μέχρι να μην χρειαστείς να της δίνεις καθόλου όταν ολοκληρώνει την διαδικασία. Απλώς, όπως είπα ήδη, πρόσεχε μην το αφήσεις να πάρει και άλλη έκταση γιατί θα καταλήξει σε πραγματικό πρόβλημα, όπως να πηγαίνει ένα άλλο σκυλί ή ακόμη και ένα παιδί να της το πάρει και θα αντιδράσει δαγκώνοντάς το.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sofia1


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Αυτο λέγεται "Resource Guarding". Κάθε φορά που έχει κάτι στο στόμα της και δεν το αφήνει, μην κάνεις ξαφνικές/απότομες κινήσεις να της το πάρεις. Αυτό που θα μάθει μέσα από την δική σου συμπεριφορά είναι ότι πρέπει να προστατεύει οτιδήποτε έχει στην κατοχή της διότι της το παίρνεις δίχως αντάλλαγμα. Ας ξεκινήσουμε αρχικά από το γεγονός ότι ο σκύλος ποτέ δεν πρέπει να θεωρεί ότι κάτι το οποίο βρίσκεται μέσα στο σπίτι σου, της ανήκει. Οτιδήποτε και αν είναι αυτό. Όλα ανήκουν σε εσένα και μόνο σε εσένα, αυτή το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κερδίζει πρόσβαση σε αυτά. Αυτό σημαίνει ότι για να παίξει με ένα παιχνίδι της, την παντόφλα σου (αν και δεν θα το πρότεινα να της την δίνεις γενικότερα, κρύψε την κάπου που δεν την βλέπει ούτε μπορεί να την πάρει) ή ακόμη και όταν είναι η ώρα του φαγητού, πρέπει να κάνει κάτι για εσένα. Για παράδειγμα, όταν της δείχνεις ένα παιχνίδι, το κρατάς σε ύψος που δεν μπορεί να το φτάσει, αλλά μπορεί να το δει, και της ζητάς να κάτσει, και την στιγμή που ακουμπήσει ο πισινός της στο πάτωμα, της το δίνεις. Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημα του να μην αφήνει κάτι (το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και με δάγκωσε πολύ άσχημα μια φορά), κρατάς μια λιχουδιά στο χέρι σου και περιμένεις να το αφήσει, μόλις το αφήσει από το στόμα της, της λες "Άστο" και κατευθείαν της δίνεις την λιχουδιά που κρατάς. Έτσι συνδέει την λέξη "Άστο" με το να το αφήνει και την πράξη αυτή με την λιχουδιά. Κάνε το όσες φορές χρειαστεί και σταδιακά μείωνε τις λιχουδιές μέχρι να μην χρειαστείς να της δίνεις καθόλου όταν ολοκληρώνει την διαδικασία. Απλώς, όπως είπα ήδη, πρόσεχε μην το αφήσεις να πάρει και άλλη έκταση γιατί θα καταλήξει σε πραγματικό πρόβλημα, όπως να πηγαίνει ένα άλλο σκυλί ή ακόμη και ένα παιδί να της το πάρει και θα αντιδράσει δαγκώνοντάς το.
Ναι κατανοώ απόλυτα όλα όσα μου λες και έχω ξεκινήσει σιγα σιγα να της μαθαίνω το αστο γιατί τα χέρια μου έχουν γίνει σουρωτήρι χαχαχα Απλα πανικοβαλομαι όταν έχει κάτι που δεν πρέπει στο στόμα και αυτη το παίρνει σαν παιχνίδι και εκεί το χάνω εντελώς. Θα κάνω όλα όσα μου είπατε και ελπίζω να τα μάθουμε αυτα τα βασικά γιατί όντως θέλω να έρχεται σε επαφή με άλλους ανθρώπους και παιδιά χωρίς να φοβάμαι για τις αντιδράσεις της.
 
  • Like
Reactions: Orjo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θέλει χρόνο, υπομονή και σωστά βήματα.

Όταν παίζεις μαζί του με μια μπάλα ας πούμε, το παίρνει και παίζει μόνο του;

Στο φαγητό σου δίνει σημασία ή μόλις ακουμπήσει το μπωλ κάτω βάζει κεφάλι μέσα;

Πώς παίρνεις την παντόφλα απο το σκύλο;
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Θέλει χρόνο, υπομονή και σωστά βήματα.

Όταν παίζεις μαζί του με μια μπάλα ας πούμε, το παίρνει και παίζει μόνο του;

Στο φαγητό σου δίνει σημασία ή μόλις ακουμπήσει το μπωλ κάτω βάζει κεφάλι μέσα;

Πώς παίρνεις την παντόφλα απο το σκύλο;
Όταν παίρνει την μπάλα έρχεται μπροστά μου για να παίξουμε. Μόλις την πετάξω πάει την πιάνει και μου την ξανα φέρνει αλλά πολύ δύσκολα την αφήνει. Μετά από 10 φορές που της λέω "αστο" το αφήνει και συνεχίζουμε το παιχνιδι.

Όταν είναι η ώρα του φαγητού τρωει σχετικά αργά χωρίς μεγαλη λαιμαργία και αν της μιλήσω ή κάνω καποιο θόρυβο στο δωμάτιο γυρνάει με κοιτάει και ξανα συνεχίζει.

Όταν παίρνει την παντόφλα πάω να της την πάρω και με δαγκώνει αλλά βρήκα άλλο τρόπο και της δινω λίγο πιο δίπλα ένα μπισκότο και μετά από 20 φορές που την παρακαλάω να το πάρει τότε της παίρνω την παντόφλα. Χωρίς φαι δεν μπορώ να της πάρω τίποτα από το στόμα όπως ας πούμε πριν λίγο μια χαρτοπετσέτα με τα χίλια ζορια κατάφερα να την πάρω και όχι από το στόμα της απλα επειδή την άφησε κάτω για να φάει μια λιχουδιά.
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Την επόμενη που θα πάρει την παντόφλα πήγαινε και βάλε το χέρι σου σε αυτήν. Μη το κοιτάξεις, μη κουνηθείς, μη τραβήξεις χέρι, μη πεις τίποτα. Ότι μπλόφα και να κάνει εσύ μείνε έτσι. Όταν το αφήσει απλά πάρε το σήκω και ξεκίνα παιχνίδι μαζί του.
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Την επόμενη που θα πάρει την παντόφλα πήγαινε και βάλε το χέρι σου σε αυτήν. Μη το κοιτάξεις, μη κουνηθείς, μη τραβήξεις χέρι, μη πεις τίποτα. Ότι μπλόφα και να κάνει εσύ μείνε έτσι. Όταν το αφήσει απλά πάρε το σήκω και ξεκίνα παιχνίδι μαζί του.
Ωραια θα το δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα!! Ευχαριστώ για τη συμβουλή!!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Γεια σε όλους! Σας διαβάζω καιρό! Πριν σας πω τι με προβληματίζει, λίγα λόγια για το προφίλ του σκυλακου:
Υιοθετήθηκε 2,5 μηνών περίπου, τώρα είναι 7. Ημίαιμος,η μαμά έμοιαζε πολύ με ελληνικό ποιμενικό μου είπαν από το καταφύγιο,ημίαιμη κ αυτή. Ο μπαμπάς αγνώστων στοιχείων.
Είναι μεγαλόσωμος (πριν ένα μήνα σχεδόν 25 κιλα ήδη),τον λένε Sam, αλλά θα έπρεπε να τον λένε Satan η Demon η κάτι τέτοιο. Όταν παίζουμε, δαγκώνει παντού κ δυνατά,σα να μην υπάρχει αύριο. Είναι φιλικά δαγκώματα προφανώς,αλλά οι κυνόδοντες πια είναι τεράστιοι. Όταν " επιτίθεται", η απόσπαση προσοχής δύσκολα επιτυγχάνεται. Μιλάμε ο τύπος είναι πολύ γρήγορος, παθαίνει φρενίτιδα όπου πηδάει συνέχεια πάνω σου, δαγκώνει ρούχα ( έχει σκίσει τα πάντα), δαγκώνει χέρια,πόδια κ ο,τι άλλο προεξέχει. Αυτό συμβαίνει καμιά ώρα το απόγευμα, γενικά είναι ήσυχος τις υπόλοιπες ωρες. Προσπαθούμε να τον εκτονωνουμε όσο μπορούμε με παιχνίδι κ βολτες,αλλά δεν έχουμε απειρο χρόνο, γιατί έχουμε κι ένα νήπιο. Μαθημενος σε crate,εκτελεί εντολή πριν του δώσουμε φαι/ λιχουδια.
Το κυρίως πρόβλημα τώρα, είναι η φύλαξη πορων που κάνει. Αν πας να του πάρεις κάτι, από τα παιχνίδια της μικρής πχ που τα αγαπάει ο μουργος, δαγκωνει κατευθείαν. Μπορεί να προκαλέσει κ αμυχη. Επειδή προσπαθώ να ξεστραβωθω, έχω διαβάσει για την ανταλλαγή με λιχουδιές κ πετυχαίνει γενικά. Πρέπει όμως εκεί που κάθεται να γίνει η ανταλλαγή. Αν του πετάξω μακριά τη λιχουδια, πάει την παίρνει κ μετά έρχεται τρέχοντας προς εμένα γαυγίζοντας γιατί μαζεύω( η έχω ήδη μαζέψει) το αντικείμενο του πόθου του. Γαυγιζει θυμωμένα, πάνω στον μηρό πχ το στόμα κ κάποιες φορές αρπάζει κ χέρι,σαν προειδοποίητικο δάγκωμα,το οποίο πονάει φυσικα.
Εννοείται ξεκινάμε εκπαίδευση σε λίγο,θα το κάναμε ούτως η άλλως,ανεξαρτήτως αυτού. Όμως είμαι πολύ αγχωμενη λόγω του παιδιού. Προσπαθούμε να την μάθουμε να σέβεται τον σκύλο, κ σε αυτό το πλαίσιο να μην του βουτάει πράγματα που έχει κλέψει. Κλέβει όμως πολλά παιχνίδια της κ είναι δύσκολο να συγκρατηθεί κ αυτή, είναι 3,5 ετών. Βρίσκονται συνεχώς υπό επιτήρηση αλλά φοβάμαι γενικά αυτό το χαρακτηριστικό του.
Εσείς ως έμπειροι, έχετε κάποιο σχόλιο/ συμβουλή?? Ααα και συγγνώμη για το σεντόνι παιδιά..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδή έχεις παιδί, κοίτα για καλό επαγγελματία εκπαιδευτή που κάνει αυτή την δουλειά χρόνια. Να ζητήσεις αποδεικτικά σκύλων του που έχει εκπαιδεύσει.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με φύλαξη πόρων εφόσον το ξεκίνησα εγώ από κουτάβι. Η τακτική είναι να του δείξεις πως είναι η ζωή και δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Δηλαδή περιμένει για το φαγητό, περιμένει να του το δώσω, περιμένει εντολή, περιμένει, περιμένει.... μέχρι που μια μέρα θα καταλάβει ότι το φαγητό του το δίνεις εσύ. Ούτε θα πεινάσει, ούτε χρειάζεται να μάχεται μαζί σου. Είσαι εσύ η τροφή του και το χέρι σου σημαίνει πάντα κάτι θετικό.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Επειδή έχεις παιδί, κοίτα για καλό επαγγελματία εκπαιδευτή που κάνει αυτή την δουλειά χρόνια. Να ζητήσεις αποδεικτικά σκύλων του που έχει εκπαιδεύσει.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με φύλαξη πόρων εφόσον το ξεκίνησα εγώ από κουτάβι. Η τακτική είναι να του δείξεις πως είναι η ζωή και δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Δηλαδή περιμένει για το φαγητό, περιμένει να του το δώσω, περιμένει εντολή, περιμένει, περιμένει.... μέχρι που μια μέρα θα καταλάβει ότι το φαγητό του το δίνεις εσύ. Ούτε θα πεινάσει, ούτε χρειάζεται να μάχεται μαζί σου. Είσαι εσύ η τροφή του και το χέρι σου σημαίνει πάντα κάτι θετικό.
Σ ευχαριστώ BiggBilly για την απάντηση! Ναι, έχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση με επαγγελματια,τον οποίο βρήκαμε μετά από ψάξιμο. Ήδη έχει διαφορά ο σκύλος, ως προς την φύλαξη πόρων. Παραμένει βέβαια ένα σούπερ ενθουσιώδες κουτάβι και προσπαθούμε όσο γίνεται να τον δουλεύουμε μέσα στην μέρα..
Θα ενημερώσω για την τελική έκβαση, ελπίζω να είναι πολύ καλή..Σ ευχαριστώ και πάλι,καλή συνέχεια!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3