Επιτρέψτε μου να σας συστηθώ..






Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Κι έρχεται η ώρα για τις ετήσιες προληπτικές εξετάσεις αίματος (γενική, βιοχημικές, ερλίχεια, καλαζάρ - καθιερωμένες πριν από τα εμβόλια)..
Κι εκεί που νομίζεις ότι όλα είναι μια χαρά (ή έστω σταθερά), τσουπ!! Ερλίχεια 1/800..
Στις πρώτες εξετάσεις ο δείκτης ήταν 1/400, στις δεύτερες (μετά από 1 χρόνο) 1/200 και ήμασταν ήσυχοι ότι ήταν χαμηλά..
Κάναμε επαναληπτικές τώρα, μπας και μια στο εκατομμύριο έχει γίνει λάθος, μην πάρει αντιβίωση χωρίς λόγο το παιδί, αλλά κάτι μου λέει ότι θα χαπακωθούμε τελικά..

Οι ~600 μονάδες διαφορά μου φαίνονται πολύ, όχι..;;

Είμαστε εν αναμονή των αποτελεσμάτων..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αααα...ωραία περνάτε κι εσείς!!!
Απλές αίματος κάνατε ή pcr;
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Τι είναι το pcr;
Γενική Αίματος, Καλαζάρ, Ερλίχεια και από Βιοχημικές όχι όλους τους δείκτες (π.χ. πάγκρεας), κάποιους πιο ενδεικτικούς. Δεν τα έχω μπροστά μου τώρα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η ερλίχεια κάνει καιρό, να "εξαφανιστεί". Ακόμη κι αν έχει ιαθεί, εξακολουθεί να δείχνει τίτλους, ψευδώς. Εγώ μέχρι να το μάθω, δυό χρόνια πάλευα με την Δάφνη. Από το 3200 όταν την βρήκα, ανεβοκατέβαινε. Αντιβίωση στην αντιβίωση! Μέχρι που πρότεινε ο γιατρός μας pcr. Τότε δεν ήταν πολύ γνωστή ακόμη και ήταν και πανάκριβη. Τώρα νομίζω ότι έχει πέσει το κόστος της. Αίματος είναι, πιο εξειδικευμένη, που ανιχνεύει τα αντισώματα του ιού, στο αίμα. Αν θυμάμαι καλά. Ψάξτην λίγο στο φόρουμ. Εχουμε μιλήσει αρκετές φορές, για την χάρη της :p Και παρόλο που σε τίτλους, έβγαινε θετική, η pcr της βγήκε αρνητική. Και τέλος οι αντιβιώσεις, διά παντός [να χτυπήσω ξύλο] ;)
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και τι κανει ακριβως; Διοτι εγω απο Χημεία ημουν παντα σκράπας. Ειναι συγκεκριμενο τεστ; Μπορει π.χ. Να ανιχνεύσει καλαζαρ πριν απο αλλα τεστ;
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Έρχεται και η δική μας ώρα για αυτές τις εξετάσεις και σαν πρώην ερλιχιούχα η μικρή, με θορύβησες....
Αυτό που ανέφερε η Μαρία, οτι κάνει πολύ καιρό να εξαφανιστεί, μου το είχε πει και ο γιατρός μας. Οπότε, πολλές φορές μπορεί να δίνει δείκτη, ενώ έχει καταπολεμηθεί.

Ελπίζω να μη χρειαστείτε αντιβίωση και να είναι καλά η Ζούμπη σου!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εγώ κάποτε εκανα θεραπεία για ερλιχεια σε μια ξανθιά Μπέλλα , ψάξανε να βρούνε τίτλο μετά για να τη στειλουν Γερμανια κ δεν ειχε μηδενιστει κ το είχα τύψεις (ΠΟΛΛΕΣ) για (ΠΟΛΥ) καιρό...
Και τι κανει ακριβως; Διοτι εγω απο Χημεία ημουν παντα σκράπας. Ειναι συγκεκριμενο τεστ; Μπορει π.χ. Να ανιχνεύσει καλαζαρ πριν απο αλλα τεστ;
@Sara H PCR ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Θα το ψάξω σίγουρα και θα ρωτήσω και τους κτηνιάτρους μας (παμε και σε 2 πανάθεμά μας)..

Πάντως τώρα μάλλον δεν θα παίξει άλλη εξέταση προς το παρόν, γιατί μ" αυτές εχει φύγει ένα κατοστάρικο και έχω στειρωσει και 4 γατιά αδέσποτα (του κήπου) και είναι να στειρωθούν άλλα 2, όσο είναι πιασάμπλε (να πιάνονται δηλαδή) και δεν περισσεύει σάλιο..

Σας ευχαριστώ πολυ, θα επανέλθω με τα επαναληπτικά αποτελέσματα..
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Update:
Επαναληπτικές εξετάσεις Ερλίχεια 1/400, το οποίο η γιατρός μας ενημέρωσε οτι δεν ειναι ανησυχητικό και δεν χρειάζεται να χαπακωθούμε.. Ούφφφφ!! :)

Καλό Πάσχα σε όλους, με υγεία, μαγεία και αγάπη! Ότι επιθυμείτε να σας επιθυμεί, να χαιρόμαστε τα σκυλούνια μας!! :love::love:

Vacation mood: On!! Ελπιζω οτι θα επιστρέψουμε με φρέσκο φωτογραφικό υλικό..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
πωπω τρελαίνομαι για μαυρόασπρα ζώα! Είναι πανέμορφος!!! ουπς! Πανέμορφη εννοούσα!
 
  • Like
Reactions: Pitsinaki












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3