Ζητώ βοήθεια


Beaglemom

Member
10 Μαϊου 2019
8
0
34
Γειά σας.
Έχω αναρτήσει ποστ σχετικά με το βίωμά μου ( https://www.dogforum.gr/community/threads/ΒΟΗΘΕΙΑ-Τυφος.37179/#post-944002 ) με τον μικρό μου που χάθηκε άδικα από ανθρώπινη ανευθυνότητα.
Έχω πολλή αγάπη να δώσω και θα υιοθετήσω ένα σκυλάκι από γνωστό που γέννησε η σκύλα του. το κουτάβι τώρα είναι ενός μήνα και του εξήγησα πως θέλω να μπει στο σπίτι όταν γίνει τριών μηνών που θα έχει ολοκληρώσει τη πρώτη "παρτίδα" εμβολίων και θα είναι στους άλλους ορόφους του σπιτιού μέχρι και το νοέμβριο, που θα έχουν περάσει οι 6 μήνες από τότε που μπήκε ο γ***όλης αυτός ιός (τύφος) στο σπίτι μας.
Δε μπορώ να ηρεμήσω. Βλέπω όνειρα, ξυπνάω τα βράδια με κλάμματα να γυρίσει πίσω το σκυλάκι μου και μέσα μου υπάρχει ένας φόβος πως ότι σκυλί και να πάρω απο'δω και πέρα , κάτι θα εχει. Επισκεύθηκα ψυχολόγο και μου είπε να μη φοβάμαι και να μη σας τα πολυλογώ, με καθησύχασε λίγο.
Έτσι τώρα θα υιοθετήσω ένα κουτάβι, όχι για να αντικαταστήσει τον μικρό μου, αλλά για να μπορέσω να μοιραστώ τη χαρά και τη ζωή που έχω μέσα μου με κάποιο μικρό φίλο.

Αυτό που ζητώ από όσους γνωρίζουν, είναι να με ενημερώσουν για το πώς μπορώ εκ των προτέρων να κάνω οτιδήποτε για άλλες ασθένειες που έχω ακούσει που είναι θανατηφόρες όπως είναι η μόρβα,η λεισμανίωση, η σηψαιμία και άλλα που δε γνωρίζω. πως μπορω να προφυλάξω το νέο μέλος της οικογένειας από αυτα; Δε θέλω να μπαίνω σε σκέψεις πάλι πως το σκυλάκι που θα φέρω στο σπίτι μπορεί να υποφέρει από το οτιδήποτε...

*εννοειται έχω πετάξει τα πάντα όσα έχουν να κάνουνε με κρεβατακι/ παιχνίδια/πάνες/ υφάσματα/ τροφές/ νερά και πάνω από όλες τις επιφάνειες που ακούμπησε το σκυλί έχει περάσει χλωρίνη (όχι αραιωμένη). από πλακάκια, ξύλο... μέχρι και καλύμματα στον καναπέ άλλαξα.....

Η κάθε απάντηση με βοηθά να γίνω πιο υπεύθυνη.....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Γειά σας.
Έχω αναρτήσει ποστ σχετικά με το βίωμά μου ( https://www.dogforum.gr/community/threads/ΒΟΗΘΕΙΑ-Τυφος.37179/#post-944002 ) με τον μικρό μου που χάθηκε άδικα από ανθρώπινη ανευθυνότητα.
Έχω πολλή αγάπη να δώσω και θα υιοθετήσω ένα σκυλάκι από γνωστό που γέννησε η σκύλα του. το κουτάβι τώρα είναι ενός μήνα και του εξήγησα πως θέλω να μπει στο σπίτι όταν γίνει τριών μηνών που θα έχει ολοκληρώσει τη πρώτη "παρτίδα" εμβολίων και θα είναι στους άλλους ορόφους του σπιτιού μέχρι και το νοέμβριο, που θα έχουν περάσει οι 6 μήνες από τότε που μπήκε ο γ***όλης αυτός ιός (τύφος) στο σπίτι μας.
Δε μπορώ να ηρεμήσω. Βλέπω όνειρα, ξυπνάω τα βράδια με κλάμματα να γυρίσει πίσω το σκυλάκι μου και μέσα μου υπάρχει ένας φόβος πως ότι σκυλί και να πάρω απο'δω και πέρα , κάτι θα εχει. Επισκεύθηκα ψυχολόγο και μου είπε να μη φοβάμαι και να μη σας τα πολυλογώ, με καθησύχασε λίγο.
Έτσι τώρα θα υιοθετήσω ένα κουτάβι, όχι για να αντικαταστήσει τον μικρό μου, αλλά για να μπορέσω να μοιραστώ τη χαρά και τη ζωή που έχω μέσα μου με κάποιο μικρό φίλο.

Αυτό που ζητώ από όσους γνωρίζουν, είναι να με ενημερώσουν για το πώς μπορώ εκ των προτέρων να κάνω οτιδήποτε για άλλες ασθένειες που έχω ακούσει που είναι θανατηφόρες όπως είναι η μόρβα,η λεισμανίωση, η σηψαιμία και άλλα που δε γνωρίζω. πως μπορω να προφυλάξω το νέο μέλος της οικογένειας από αυτα; Δε θέλω να μπαίνω σε σκέψεις πάλι πως το σκυλάκι που θα φέρω στο σπίτι μπορεί να υποφέρει από το οτιδήποτε...

*εννοειται έχω πετάξει τα πάντα όσα έχουν να κάνουνε με κρεβατακι/ παιχνίδια/πάνες/ υφάσματα/ τροφές/ νερά και πάνω από όλες τις επιφάνειες που ακούμπησε το σκυλί έχει περάσει χλωρίνη (όχι αραιωμένη). από πλακάκια, ξύλο... μέχρι και καλύμματα στον καναπέ άλλαξα.....

Η κάθε απάντηση με βοηθά να γίνω πιο υπεύθυνη.....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπερα ,
Μιλα με καποιο κτηνιατρο γιατι νομιζω πρεπει να περασει καποιο διαστημα για να μπορεσεις να παρεις αλλο μικρο κουταβακι καλυτερα, θα ηταν προτιμότερο να παρεις σκυλακι οταν γινει 1 ετσι οτι να μην ειναι τοσο πολυ ευθραυστο.
Για διαφορες ασθενεια η μονη λυση ειναι η τακτικες επισκεψεις στον κτηνιατρο σας.
Ευχομαι να αποκτησεις ενα υγειες σκυλακι
 


Vet88

New Member
20 Ιουλίου 2019
4
5
35
Αρχικά συγχαρητήρια για την ευσυνειδησία σου, μην αφήσεις ενα ατυχές περιστατικό να σ καταβάλει. Ειςαι πολύ σωστή σ όσα εκανες επιγραμματικά θα επαναλάβω τα βασικά!

1. Πετάμε ολα τα παιχνίδια κ αντικείμενα απο μολυσμένο κουτάβι
2. Εξόντωση του ιού γινεται με χλωρίνη
3. Ο ιός παραμένει στο περιβάλλον έως 6 μήνες
4. Ενα κουτάβι θεωρείται προστατευμένο απο τύφο δηλ παρβοιό μονο μετα απο ενα έτος π θα πραγματοποιηθεί ο ετήσιος εμβολιασμός. Καλο ειναι μέχρι κ ενα μηνα μετα τα αρχικά εμβόλια να πηγαίνω το σκύλο να κανει την ανάγκη τ σε μέρη π δεν Εχει σκύλους πχ πυλωτη πολυκατοικίας για να αποφύγω την έκθεση στον ιό. Αυτο αφορα κυρίως κουτάβια γιατι τα ενήλικα θεωρούνται πιο ανθεκτικά. ***οταν λεω πως το εμβόλιο προστατεύει εννοώ πως ή δε θα νοσήσει απο τον ιό ή αν νοσήσει θα τον ξεπεράσει πιο εύκολα! Συνεπώς ακομα κ με το εμβόλιο μπορει να νοσήσει απο παρβο αλλα πιο ήπια.
5. Βγάζω παπούτσια! Στα παπούτσια μας μεταφέρουμε αυγά απο παράσιτα, ψύλλους και ιούς βλέπε τύφο! Προτείνω αυτο ειδικά για κουταβακια!
6. Εμβόλιαζω το σκύλο μου κ πάντα αποπαρασίτωνω ειδικά για τα εξωπαρασιτα!! Αν πρεπει να επιλέξω μονο ενα προτιμώ αμπούλες ή χάπια παρά περιλαιμιο (γιατι το περιλαιμιο δεν παρεχει κάλυψη σε οοοολο το σώμα τ σκύλου).
7. Λεισμανια: το νέο εμβόλιο εχει καλύτερα αποτελέσματα κ λιγότερες επιπτώσεις! Προσοχή! Αν κανω το εμβόλιο δεν αμελω την αποπαρασίτωση!!! Μονο το εμβόλιο δεν αρκεί άφτα πάνε σετακι. Μετα κατα των έντομων ψέκασμα τα, να μην έχουμε συλλογές νερού, να κοιμάται ο σκυλος μας σε εσωτερικό χώρο κτλ
8. Προληπτικοί έλεγχοι απο τον κτηνίατρο , αιματολογικές βιοχημικές εξετασεις ανάλογα με την ηλικια τ ζωου.
9. Προσπάθησε όσο ειναι μικρό να του μαθεις να κάθεται να τ καθαρίζεις τα δοντάκια με ειδική οδοντόκρεμα για σκύλους!
10. Ειδικά στα θηλυκά στείρωση!!!! Προστασία απο νεόπλασματα μαστών κ γεννητικού συστήματος κ φυσικά πυομητρας, ψευδόκυηση, ανεπιθύμητες γεννήσεις. *** Η στείρωση πρεπει να γινεται κοντά στον πρώτο οίστρο. Όσο απομακρυνόμαστε απο τον πρώτο οίστρο τοσο λιγότερο μειώνει την πιθανότητα για νεοπλάσματα μαστών!’Για τα μεγαλόσωμα σκυλιά καλύτερα αμέσως μετά τον πρώτο οίστρο ( αφού ηρεμήσει το γεννητικό τ) για να μειωθεί η πιθανότητα ακράτειας.

Ελπίζω να μην ξέχασα κατι! Σου εύχομαι να ξεπεράσεις το άγχος σ κ να ευχαριστηθείς τη συντροφιά τ σκυλάκου σου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3