Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Το σκυλί γενικά ενοχλεί, είναι δεμένο όλη την μέρα που ο γείτονας λείπει. Γαβγίζει ασταμάτητα, κάνει την ανάγκη του εκει γύρω κ τα μαζεύουν μια το μήνα. Έχει οπτική επαφή με εμάς, άρα αν λυθεί.. ήρθε πάνω μας. Στην αρχή είχα εκνευριστεί πολύ. Απο το να τσακώνομαι και να χαλάω την ηρεμία μου επέλεξα να κάνω μια προσπάθεια.
Ας πούμε οτι πλέον τον βράδυ τον βάζει μέσα γιατί του απέδειξα οτι ο σκύλος του τρώει τα πάντα άρα κ φόλες και έξω ο σκύλος δεν φυλάει.

Μετά απο 6 μήνες που κάνω αυτά τα οοοοομμμμμ, ταΐζω που κ που, του βάζω νερό όταν είχε πολύ ζέστη, έχουμε τα χαδάκια μας και το γάβγισμά του το έχω συμπεριλάβει στα white noises.
Εχω γίνει φιλαράκι με τον σκύλο και με ψιλο-σέβεται, άρα όταν πιάστηκαν τα σκυλιά και άρχισα να μοιράζω κλοτσιές δεν με έφαγε. Είναι καλός σκυλάκος μωρέ, έχει καλό χαρακτήρα και είναι κ πολύ όμορφος.
Απο τα καλά παπυμιλόσκυλα :LOL: όπως και η Θάλεια.
Η άλλη η φώκια η μαύρη που έχουμε, έχει μάθει κ τα γαβγίσματά του, αν γαβγίζει για άνθρωπο πχ ξεσηκώνεται αυτή. Αν γαβγίζει στο ξέμπαρκο ούτε καν ασχολείται.

Ίσως το καλύτερο σκηνικό ήταν την 1η μέρα.
Γυρνάω απο την δουλειά κ ακούω έναν σκύλο να γαβγίζει. Μου φάνηκε παράξενο. Πάω κατά την πόρτα μου και βλέπω λίγα μέτρα πιο κάτω ένα dogo να έχει ψιλοφρικάρει. Βλέπω οτι στο κολάρο του υπάρχει ένας κίτρινος ιμάντας απο flexi που πάει πίσω απο την πόρτα. Ο θέουρας είχε κλείσει το flexi μέσα στο σπίτι (πίσω απο την πόρτα) και ο σκύλος έκανε βόλτες όσο του επέτρεπε ο ιμάντας του flexi.
Ξεκινάει ο σκύλος να μου επιτεθεί.. πάω ν ανέβω τα σκαλιά και βλέπω τον σκύλο ν ανεβαίνει κ αυτός. Το γμηδι το flexi πόσο μακρύ είναι ρε? Στο τσακ δεν με άρπαξε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Βλέπω οτι στο κολάρο του υπάρχει ένας κίτρινος ιμάντας απο flexi που πάει πίσω απο την πόρτα. Ο θέουρας είχε κλείσει το flexi μέσα στο σπίτι (πίσω απο την πόρτα) και ο σκύλος έκανε βόλτες όσο του επέτρεπε ο ιμάντας του flexi.
Ξεκινάει ο σκύλος να μου επιτεθεί.. πάω ν ανέβω τα σκαλιά και βλέπω τον σκύλο ν ανεβαίνει κ αυτός. Το γμηδι το flexi πόσο μακρύ είναι ρε? Στο τσακ δεν με άρπαξε.
Θεικό, του δίνεις λίγα κρεντιτς μονο και μόνο γι αυτο αχαχχαχαχα. Και να θες να τον βρίσεις δε γίνεται μετά

ΥΣ. Ποιες ασπρες τρίχες , ανταυγειες εκανε για να αλλαξει λουκ , η Θάλεια είναι νιάτο.
 
  • Like
Reactions: DORIS and Pepev50


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Γέλασα λίγο με το "αν αφήσω το λουρί μπορεί να αντιδράσουν διαφορετικά".
Πέρα από την πλάκα αν δεν γίνεται να επέμβω να εμποδίσω το άλλο σκυλί, κι εγώ θα άφηνα το δικό μου για να αμυνθεί.
Επειδή στο περίπου έχω καταλάβει τι σκυλί είναι η Θάλεια, παίζει να το ξεπέρασε μετά από λίγη ώρα. Σαν να μη έγινε κάτι.

Να βάζεις κιαλλες φωτό να θαυμάζουμε
 
  • Like
Reactions: DORIS




Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Την προβλημάτισε βλέπω ο ήχος που κάνουν οι χελώνες όταν καβαλιούνται. Δεν είναι θέαμα για ευαίσθητα μάτια, κάποτε είχα προσπαθήσει να βιντεοσκοπήσω αντίστοιχο συμβαν και κάηκε το κινητό επι τόπου.
Οι αγκαλιές με κούτσουρα τι φάση? Winter is coming?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αρε Θάλεια κούκλα.

Off topic: Τι σαμάρι έχεις για εκπαίδευση; Προσπαθώ να βρω ένα που να μη "κόβει" και να είναι άνετο
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αυτή η ΚΟΥΚΛΑ είναι αυτή που είχε βάλει στα πρώτα posts ο @Enzo?? αυτή πήρατε τελικα???
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@Castro48 είναι τα παιχνίδια της :giggle: μόνη της τα μαζεύει και τα δαγκώνει καθημερινά (καθαρίζει και τα δόντια της). Αν η Θάλεια ήξερε απο GOT θα ήταν σίγουρα η Cercei.

@BiggBilly το είχαμε φτιάξει στο pet creations. Μόνο καλά λόγια έχω να πω για την ποιότητα. Και έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά τα τελευταία 4 χρόνια. Ούτε γαζί δεν έχει φύγει. Σκέψου ο δερμάτινος οδηγός των 3cm είχε γίνει 2 cm και είχε μακρύνει 10 cm απο το τράβηγμα ώσπου κόπηκε. Το στηθόλουρο είναι ακέραιο.

@Aliki V. την αγγελία της σκυλίτσας την είχε βάλει ο χρήστης @myEnzo (οχι ο χρήστης που έβαλες :sneaky: ) ναι αυτή η σκυλίτσα είναι, με λίγα κιλάκια παραπάνω.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@Castro48 είναι τα παιχνίδια της :giggle: μόνη της τα μαζεύει και τα δαγκώνει καθημερινά (καθαρίζει και τα δόντια της). Αν η Θάλεια ήξερε απο GOT θα ήταν σίγουρα η Cercei.

@BiggBilly το είχαμε φτιάξει στο pet creations. Μόνο καλά λόγια έχω να πω για την ποιότητα. Και έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά τα τελευταία 4 χρόνια. Ούτε γαζί δεν έχει φύγει. Σκέψου ο δερμάτινος οδηγός των 3cm είχε γίνει 2 cm και είχε μακρύνει 10 cm απο το τράβηγμα ώσπου κόπηκε. Το στηθόλουρο είναι ακέραιο.

@Aliki V. την αγγελία της σκυλίτσας την είχε βάλει ο χρήστης @myEnzo (οχι ο χρήστης που έβαλες :sneaky: ) ναι αυτή η σκυλίτσα είναι, με λίγα κιλάκια παραπάνω.
Είναι ΚΟΥΚΛΑ!!!! Απ τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω δει.....Δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω ένα τέτοιο...φαντάζομαι ότι θέλει τρελλή εκτόνωση, απειρες τεράστιες βόλτες...δυστυχώς δεν θα μπορούσα να του τα προσφέρω.....
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
"Πέντε κιλά παραπάνω", "δέκα κανούργιες άσπρες τρίχες". είναι και μαύρη οπότε έτσι κι αλλιώς θα σε έτρωγε ένα βράδυ στον ύπνο σου, μη ρίχνεις κι άλλο λάδι στη φωτιά :p

Σε μένα τα καλοπιάσματα στη σκύλα του γείτονα μπας και σταματήσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν της περίφραξης έφεραν τα αντίθετα αποτελέσματα. Η γλυκούλα με αγάπησε παράφορα κι έτσι δε χάνει ευκαιρία να μας ακολουθεί έξω στην βόλτα, οπότε τώρα πλακώνονται και στο δρόμο για μερικά μέτρα μέχρι να το πάρει απόφαση και να επιστρέψει. Το ακόμα πιο επιτυχημένο είναι ότι πηδάει μέσα στην αυλή μου για να σωθεί όποτε τρομάζει από δυνατούς κρότους...
Το κορυφαίο όμως είναι ότι την πρώτη φορά που έγινε αυτό, δεν ήμουν σπίτι εγώ, ήταν όμως η μάνα μου. Η οποία με παίρνει τηλέφωνο σε έξαλλη κατάσταση, που μάζεψα κι άλλο σκυλί, και που θα τελειώσει αυτός ο κατήφορος, αντί να γίνει γιαγιά νταντεύει σκύλους (ναι, ταιριάζει σε όλες τις συζητήσεις). Κι ενώ συνεχίζεται ο παραλογισμός, η γειτόνισσα έχει μπει μέσα στο σπίτι κι έχει στρογγυλοκαθίσει σε μαξιλάρα, κιουρία.
Οι σκύλοι μου μάλλον δεν πίστευαν στα μάτια τους, και μέχρι τελικά να πιθτέπθουν ότι όντωθ είδαν τη θκύλα του γείτονα, κατάφερε η μάνα-κουράγιο να τη βγάλει έξω...
 






Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Είναι ΚΟΥΚΛΑ!!!! Απ τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω δει.....Δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω ένα τέτοιο...φαντάζομαι ότι θέλει τρελλή εκτόνωση, απειρες τεράστιες βόλτες...δυστυχώς δεν θα μπορούσα να του τα προσφέρω.....
Και γω αυτό λέω, είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ όμορφη :giggle:
Για τα άλλα που γράφεις φαντάζεσαι λάθος. Τα θέλει αλλά σε νορμάλ ποσότητες, οχι τεράστιες βόλτες.. νορμάλ βόλτες.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και γω αυτό λέω, είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ όμορφη :giggle:
Για τα άλλα που γράφεις φαντάζεσαι λάθος. Τα θέλει αλλά σε νορμάλ ποσότητες, οχι τεράστιες βόλτες.. νορμάλ βόλτες.
Φροντιστής ( κηδεμόνας όπως αρκετοί προτιμούν ) κουκουβάγιος. Άμα δεν παινέψει την "κόρη" τι άλλο :p

Είναι όμορφη και επιβλητική.

Από τις επαφές με τα 2 κορσο στην περιοχή μου έχω την εντύπωση πως δεν χρήζουν μεγάλης βόλτας ή εκτόνωσης. Πολύ χαλαρό περπάτημα χωρίς την μουσούδα συνέχεια στην εξερεύνηση. Συγκρίνω τον Ατλα ( κορσο 2 1/2 ετων ) με τον Άργο και δεν υπάρχει.

@Aliki V. μπορείς σε πρώτη φάση να κάνεις μια δοκιμή με τον όμορφο της παρέας batman ( @medusa ) και μετά να σου δώσω τον λαιμαργόνη για βόλτα.

* Με τον Άτλαντα ποτέ δεν είχα πρόβλημα να είναι μαζί. Ίσως επειδή μας γνώρισε από κουτάβι, ίσως λόγω χαρακτήρα.
 
  • Haha
Reactions: medusa


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Day 1803

Καλησπέρα Dogforum

η σκυλίτσα μας είναι καλά, γερή κ δυνατή.
Κάνουμε βολτίτσες στο βουνό τ απογεύματα που δροσίζει, παίζουμε με τις μπάλες και τα κούτσουρα.
Παίζουμε με το λάστιχο έξω κ αφού κάνουμε πολλές λάσπες, μπαίνουμε στο σπίτι και η "έτσι" μας ψέλνει.
Μεγαλώνουμε και ομορφαίνουμε. Ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να πιάσουμε αλεπούδες (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες), πάντα προλαβαίνουν κ πηδάνε την περίφραξη.
Κανένα περίεργο, όλα καλά.
 

Attachments







myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Έχω να μπω από τον καιρό του Νώε και με το που μπαίνω πέφτω πάνω σε αυτό το κορίτσι... ❤ Δε θα βαρεθώ να το λέω, έχετε κάνει θαύματα με την πάρτη της, πολύ τυχερή ψυχή...
 
  • Like
  • Love
Reactions: DORIS and Pepev50


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3