Καβαλημα


Vana___g

Member
23 Δεκεμβρίου 2020
13
2
25
Παιδιά καλησπέρα!!
Πρόσφατα μαζέψαμε έναν αδέσποτο σκυλάκο. Ερχόμενος σπίτι δεν δέχτηκε την καλύτερη υποδοχή από τη σκυλίτσα που ήδη είχαμε και αυτός φάνηκε, να μαζεύεται. Αυτή η κατάσταση κράτησε για 2 μέρες,αφού στην συνέχεια τον δέχτηκε.
Το θέμα είναι ότι 2 βδομάδες τώρα που είναι στο σπίτι, καβαλαει συνεχώς τη σκυλίτσα. Ο κτηνίατρος μας είπε ότι πρόκειται για μικρό σε ηλικία,ίσως μηνών. Η σκυλίτσα είναι 1 έτους, πλήρως ανεπτυγμένη. Σκοπεύουμε να στειρωσουμε κ τα 2, αλλά διάβασα πως η συμπεριφορά αυτή δεν εξαλείφεται,με τη στειρωση.
Έχετε παρόμοιες εμπειρίες με δικά σας σκυλια; πως να το χειριστούμε; Είναι άβολο να το βλέπεις και δεν μιλαμε για μια φορά τη μέρα, μιλάμε για συνέχεια!!!
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλημερα σας, πολυ καλα θα κανετε να στειρωσετε και τα δυο σκυλακια οσο εχετε ακομα καιρο. Εγω που εχω αρσενικο το οποιο καβαλαγε οτι εβλεπε, εχω να πω πως εχει σταματησει στο 100% μετα την στειρωση. Ομως εδω, εφοσον μιλαμε για ενα μωρο, μαλλον το καβαλημα δεν εχει να κανει ακομα με ορμες. (εξαρταται βεβαια απο το ποσο μηνων ειναι) Πιστευω πως ισως εχει να κανει με παιχνιδι. Το καβαλημα στα σκυλια γινεται για τρεις κυριους λογους. 1) λογω ορμων 2) λογω αγχους η χαρας (παιχνιδι) και 3) επειδη ο σκυλος που καβαλαει δεν ειναι σιγουρος για το ποια ειναι η θεση του στη ιεραρχια και τεσταρει να δει μεχρι που τον παιρνει.
Οσο αβολο και να ειναι για εσας να το βλεπετε, ειναι μια απολυτα φυσιολογικη συμπεριφορα. Εαν βλεπετε πως ενοχλει την σκυλιτσα σας, καλο ειναι βεβαια να το αποσπατε για να σταματαει, η απλως να την αφησετε να του δειξει πως δεν περνανε αυτα μαζι της. Αλλα οπως ειπα και παραπανω, εαν εχετε σκοπο να κρατησετε το σκυλακι, καλο ειναι η στειρωση να γινει οταν ειναι αρκετα μεγαλος. (προσοχη, δεν ειναι καλο η στειρωση να γινει οσο ειναι ακομα κατω του ενος ετους. Εγω θα ελεγα οτι ειναι καλυτερο να γινει οταν φτασει τους 14 μηνες. μεχρι τοτε θελει προσοχη για να μην εχετε κουταβακια.)
 
  • Like
Reactions: Vana___g


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Η αλήθεια είναι πως η στείρωση καλό είναι να γίνεται αφού ο σκύλος έχει αναπτυχθεί πλήρως.
Βέβαια όσο υπάρχουν οι συμπεριφορές εδραιώνονται, άρα όσο πιο νωρίς τον στειρώσεις σε μεγαλύτερο ποσοστό θα το κόψει και δεν θα καταφέρει να αναπτύξει και άλλες συμπεριφορές.
Ότι και να κάνεις δηλαδή έχει πλην και συν
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3