Κατάλληλη τροφή για senior shih tzu


ChristinaBalioti

New Member
22 Μαρτίου 2021
3
0
39
Καλησπέρα σε όλους. Αφορμή του εν λόγω post, είναι να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος μέσα στο forum που να έχει shih tzu άνω των 10 ετών και ποια ξηρά τροφή του δίνει. Έχω διαβάσει πολλά σχετικά post αλλά συγχωρέστε με, δεν είδα κάτι σχετικό με υπερήλικο μικρόσωμο σκυλί.
Ο σκυλάκος μου, έχει κλείσει τα 11 έτη, και πέρα από φύσημα στην καρδιά του, για το οποίο παίρνει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, από τον Αύγουστο του 20, δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας. Δεν δείχνουν κάτι οι εξετάσεις του και γίνεται κανονικά αποπαρασίτωση. Παρόλα αυτά όμως δεν παίρνει βάρος. Είναι θέμα προφανώς της τροφής που του δίνω:(
Ο κτηνίατρος, όταν εμφανίστηκε το θέμα με την καρδιά, με συμβούλεψε να του δίνω ειδική κλινική τροφή χωρίς αλάτι, και μόνο λίγη μπανάνα. Ο σκυλάκος όμως έχασε και άλλα κιλά. Όταν κάναμε τον υπέρηχο καρδιάς, καταλήξαμε ότι μπορώ να του δίνω και άλλη ξηρά τροφή, πέραν της κλινικής.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάτι, είναι ευπρόσδεκτο και το εκτιμώ αφάνταστα.
 


eirinitmv

New Member
7 Ιουλίου 2022
1
0
21
Καλησπέρα, επειδή έχω παρόμοιο προβληματισμό για τροφή, τελικά σε ποια κατέλληξες?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf