Καταστρέφει την πάνα του όταν είναι μόνο του


commaz

Member
3 Ιανουαρίου 2010
5
6
Χαιρετώ την σκυλοπαρέα και ξεκινάω με λίγα λόγια για μένα. Είμαι νέος σκυλοπατέρας με ένα ημίαιμο κουτάβι το οποίο βρήκα παρατημένο περίπου 30 ημερών στα σκουπίδια. Τώρα είναι περίπου 4 μηνών (8 κιλά) και τη φωνάζουμε Ζάρα.

Έχει ξεκινήσει εκπαίδευση και έχει μάθει αρκετά γρήγορα, αλλά έχω ένα πρόβλημα όταν την αφήνω μόνη στο σπίτι και πάω δουλειά (σημείωση: μένω σε διαμέρισμα). Έχω crate (έχει μάθει όλο το βράδυ εκεί, χωρίς γκρίνια και ατυχήματα) και στο crate έχω συνδέσει πάρκο και της έχω φτιάξει αυλή. Ο χώρος που περιορίζεται είναι αρκετός, τελείως puppy-proof, και επίσης έχω ανοιχτή την πόρτα του wc στο οποίο έχω μια πάνα για τις ανάγκες της. Στην πάνα πάει κανονικά, έχουμε ελάχιστα ατυχήματα. Το θέμα όμως είναι πως κάποια στιγμή, αρχίζει να την τρώει, να την ξεκολάει από το πάτωμα και να την περιφέρει στο σπίτι. Της έχω βάλει και κάμερα και την παρακολουθώ παρατηρώντας πως το 80% του χρόνου κοιμάται αλλά αυτό το 20% που είναι όρθια, κάνει τη ζημιά. Εννοείται έχει 6-7 μασητικά παιχνίδια, νερό, κλπ.

Με τα "κακά" δεν έχω θέμα, τα κάνει 3 φορές στις βόλτες, όμως τα "τσίσα" δεν μπορεί να τα κρατήσει 7-8 ώρες. Έχω σκεφτεί να τη βγάλω τελειώς την πάνα, αλλά μετά δεν ξέρω αν θα πηγαίνει στο wc να τα κάνει ή στο υπόλοιπο σπίτι που έχει ξύλινο πάτωμα :cry:

Εννοείται δεν τη μαλώνω όταν γυρνάω και βρίσκω το σπίτι γεμάτο σκισμένες πάνες και τσίσα, αλλά μόνο αν είμαι εκεί και τη δώ εκείνη την ώρα να το κάνει, την επιπλήττω (με βάση τις οδηγίες του εκπαιδευτή).

Αν έχει κάποιος μια συμβουλή να μου δώσει, ευπρόσδεκτη! Ο εκπαιδευτής πάντως συστήνει απλά υπομονή...

Παιδία, η Ζάρα. Ζάρα, τα παιδιά.

tempFileForShare_20210916-115610.jpg
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ζάρα είσαι κούκλα!!!!! Μια υπέροχη πονηρή κουταβίνα. Απ τη λίγη εμπειρία που έχω (με ένα μόλις σκυλάκι 20 μηνών) νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να κάνετε υπομονή. Είναι θέμα ηλικίας. Εμάς, όταν ήταν μικρή, το έκανε με την πάνα ΚΑΙ το κρεβάτι της!! το είχε διαλύσει στην κυριολεξία. Όταν λείπαμε την άφηνα με κουβερτούλα, χωρίς κρεβάτι. Όσον αφορά στην πάνα, επειδή ήμασταν καραντίνα, όλο και κάποιος ήταν σπίτι να τη βγάλει. Καλά κάνετε και τη μαλώνετε μόνο όταν είστε παρών. Όύτως ή άλλως δεν μπορούν να κάνουν τη σύνδεση της επίπληξης για κάτι που έκαναν πριν. Υπομονή λοιπόν και να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί.
 
  • Like
Reactions: commaz


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Κούκλα η Ζάρα!!:love:

Υπάρχουν ωραιότατες βάσεις, όπου ασφαλίζουν οι πάνες και τέλος οι ταλιμπανισμοί! Επίσης, αντί για την κλασσική πάνα με τα βαμβάκια, μπορείτε να βάλετε σελτέ, το οποίο και να καταφέρει να το βγάλει, τουλάχιστον δεν θα το σκορπίσει σε όλο το σπίτι....
Screenshot 2021-09-16 at 5.46.32 PM.png
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


commaz

Member
3 Ιανουαρίου 2010
5
6
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω για αρχή βάση πάνας, αν και έχουμε συνηθίσει τις μεγάλες πάνες 60x90 και οι βάσεις όλες που βρίκσω είναι για τις μικρές 60x60 (και πανάκριβες). Αν τις τρώει και από εκεί, θα πάω στη λύση του σελτέ (δεν το ήξερα) - αν και προσθέτει άλλο ένα μινι-βασανο του βγάλε-πλυνε, κλπ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω για αρχή βάση πάνας, αν και έχουμε συνηθίσει τις μεγάλες πάνες 60x90 και οι βάσεις όλες που βρίκσω είναι για τις μικρές 60x60 (και πανάκριβες). Αν τις τρώει και από εκεί, θα πάω στη λύση του σελτέ (δεν το ήξερα) - αν και προσθέτει άλλο ένα μινι-βασανο του βγάλε-πλυνε, κλπ.
Περίεργο είναι που δε την είχε διαλύσει ως τώρα την πάνα, 4 μηνων, τα περισσότερα την διαλύουν απο 2 μηνών.

Σε 1-2 μήνες μαξ το σκυλάκι θα κρατιέται. Εαν πήγαινε τουαλέτα τοσο καιρό σε συγκεκριμένο μέρος το πιθανότερο θα πάει ξανα εκεί και χωρίς πάνα. Μαλλον βαριέται και κανει αταξίες .....την βάση και το σελτε θα τα διαλύσει εξίσου καθως ειναι πανεευκολο γι αυτο το γλυκακι. Και τα τύπου υφάσματα θελει προσοχη με τα σκυλάκια, μη ξεσκιζοντας καταπιουν κομάτια.. Επίσης που να σημαδεψει στο 60 επι 60 το καημένο, δεν είναι μαλτεζ και μεγαλώενι και συνεχώς :p

Αν θες δοκιμασε με χαρτοταινία να τις κολλήστε τις πάνες γυρω γυρω στο πλακάκι (το πιθανότερο θα το παρει παλι σε λίγο είδηση αλλα κάνει την ίδια δουλειά με βάση). Αλλιως βάλε εφημερίδες τουλάχιστον δε γίνονται σαν την πάνα χνουδια παντού.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and commaz


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω για αρχή βάση πάνας, αν και έχουμε συνηθίσει τις μεγάλες πάνες 60x90 και οι βάσεις όλες που βρίκσω είναι για τις μικρές 60x60 (και πανάκριβες). Αν τις τρώει και από εκεί, θα πάω στη λύση του σελτέ (δεν το ήξερα) - αν και προσθέτει άλλο ένα μινι-βασανο του βγάλε-πλυνε, κλπ.
Υπάρχουν και 60*90, αλλιώς δεν θα στο πρότεινα, το κόστος όμως πραγματικά ξεφεύγει, για το ελάχιστο διάστημα που θα τη χρειαστείς...
Μην ακούς τις φήμες πάντως, ότι τα μαλτέζ βρίσκουν πάντα το στόχο. Σε γήπεδο να την βάλω, θα πάει στην άκρη και θα κάνει τα μισά έξω!:LOL:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Νομίζω πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο.
Στην θέση σου θα την έβαζα σε κρεϊτ όσο λείπεις από το σπίτι. Ούτε πάνα, ούτε εφημερίδες. Στους 4μηνες κρατιούνται για χοντρό τους εύκολα. Για ψηλό οριακά 8ωρο με την προϋπόθεση να πάει πριν μπει στο κρεϊτ και να έχει γίνει ρουτινα το μόλις γυρίσεις κατευθείαν έξω.

Αν κάνει τσισακια του μια φορά στο κρεϊτ και μείνει έτσι για ώρες θα δεις ότι όσο το επιτρέπει ο οργανισμός τους, κρατιούνται περισσότερο και περισσότερο. Η δικιά μας ποτέ δεν κλαίει. Μια φορά έλειψα 10ωρες όταν ήταν 3½ μηνών και δεν κρατήθηκε. Με πήραν γείτονες τηλέφωνο μήπως έχει κάτι το σκυλί. Το περίμενα, γύρισα σπίτι και ήταν στριμωγμένη στο κρεϊτ μακριά από τα ούρα της.
Όσο δίνεις ευκολίες και λύσεις τόσο θα αργήσει το κουτάβι να αποκλείσει την επιλογή ανάγκης εντός σπιτιού.
 


commaz

Member
3 Ιανουαρίου 2010
5
6
Με το κακά δεν έχω κανένα θέμα, την έχουμε προγραμματίσει ρομπότ. Τρωει, βγαίνει, τα κάνει αμέσως. Τα ψιλά είναι το θέμα. Δεν θα ήθελα ομως να την βάλω crate αμέσως μόλις ξυπνήσει-φαει-παει βόλτα, πάλι για 8-9 ώρες καπακι μετα απο όλο το βράδυ που είναι μέσα. Μετά έχει πολύ ενέργεια και αν πχ. γυρίσουμε σπίτι και πρέπει να κάνω καμιά εξωτερική δουλειά, έχει καεί το crate. Δεν θα πάρω τελικά βάση, το σκέφτηκα και δεν θα βοηθήσει. Θα την αφήνω έτσι και αν συνεχίσει να την τρωει, θα της την βγάλω τελείως. Ίσως έτσι όντως κρατηθεί κ σιγά σιγά μάθει.
 


commaz

Member
3 Ιανουαρίου 2010
5
6
Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα με updates. Βάση δεν πήρα, αλλά είχα κάτι παλιά πλακάκια και τα έβαλα γύρω από την πανα για να μη βρίσκει τις άκρες. Δεν θέλω να σας περιγράψω πως τις έφαγε κ πως τις έκανε... Χμμμμ

Τώρα σκέφτομαι να την αφήσω χωρίς πανα, να δω πως θα συμπεριφερθει. Το άλλο σενάριο είναι να τη βάλω crate. Έχω βρει κάπως την άκρη με τη δουλειά κ θα μπορώ να την αφήνω 9 με 3, δηλαδή περίπου 6 ώρες. Πιστεύω δεν θα έχει θέμα, θα κρατηθεί, αλλά με το νερό τι κανουμε; Μέσα στο crate; Δεν θα έχει θέμα 6 ώρες χωρίς νερο; Υπενθυμίζω είναι 4+ μηνών...

Έχει κανείς αποψη;
 






p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Λοιπόν, εγώ θα πω πάλι το δικό μου (ναι, αυτό που έχω στο μαλτέζ, εντάξει??) και εσύ κρίνε και αποφάσισε!

Επειδή έτυχε κάποιες φορές, να τουμπάρει το μπωλ με το νερό ο μικρός άγαρμπος, του πήρα μπωλ για πουλιά, και του το κρεμάω στο κάγκελο.
Υπάρχουν και με διαφορετική βάση, που βιδώνει και στερεώνεται καλύτερα, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορεί να σπρώξει το μπωλ από κάτω και να τα κάνει όλα μούσκεμα, αλλά ίσως είναι λίγο πιο δύσκολο...

Στη φωτογραφία, θα δεις και τα μεγέθη, οπότε από πλευράς ποσότητας, νομίζω φτάνει και περισσεύει για 6 ώρες...
Screenshot 2021-09-29 at 8.54.53 PM.png
 
  • Like
Reactions: Orjo and medusa


commaz

Member
3 Ιανουαρίου 2010
5
6
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι αυτό με τη βίδα θα πάρω, γιατί μερικές φορές που της είχα βάλει μπολ, τα έκανε μαντάρα κ τελικά δεν είχε νερό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3