Κουτάβι - Πιπεριά




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και παιδιά μπήκα στο forum για μία λύση αλλά νιώθω περισσότερο σαν να απολογούμαι εν τέλη.
Αν θες να αξιοποιήσεις το φόρουμ, τις πληροφορίες που έχει και τους γνώστες σε σκυλισιες συμπεριφορές να μην λακισεις.

Ναι θα νιώσεις απολογούμενος αλλά αν καταλάβεις πως το στρίμωγμα έχει να κάνει με το να συμπεράνεις που έχεις κανείς λάθος μπορεί να γυρίσει υπέρ της συμβίωσης με το σκυλί σου.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
4/5 εκτροφείς Μαλινουα ασχολούνται και με την εκπαίδευση. Όχι μόνο ασχολούνται αλλά είναι και 10 φορές καλύτεροι από τους "εκπαιδευτές" που κυκλοφορούν στην πιάτσα (λόγω αθλημάτων). Για μένα ένα τηλέφωνο για να σου λυθούν οι απορίες.

Ότι συμβουλή και να πάρεις από δω θα είναι γενικό. Ένα Μαλινουα καλής εκτροφής δεν έχει την ίδια εκπαίδευση με ένα Labrador ας πούμε.
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
ρε συ μαλινουα πηρες,τι περιμενες;
Με 2 προτάσεις: τι εστί μαλινουα? είναι πχ επιθετικό αν δεν δουλευτεί, είναι πάρα πολύ ενεργητικό? είναι μόνο για σκυλί εργασίας? αν θέλετε πείτε μας 2 πράγματα..η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν και μου αρέσουν πάααρα πολύ..
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Με 2 προτάσεις: τι εστί μαλινουα? είναι πχ επιθετικό αν δεν δουλευτεί, είναι πάρα πολύ ενεργητικό? είναι μόνο για σκυλί εργασίας? αν θέλετε πείτε μας 2 πράγματα..η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν και μου αρέσουν πάααρα πολύ..
Θα ενοχλήσει η απάντηση μου αλλά είναι η άποψη μου.
Όλα τα σωστά σκυλιά εκτρέφονται για έναν λόγο. Ένα pointer πρέπει να κάνει... Point. Το καλό pointer δηλαδή είναι αυτό που κάνει πολύ έντονα, δυναμικά και με θέληση το point.
Τα καλά malinois εκτρέφονται για έναν λόγο. Δεν θα εξηγήσω τι και πως. Αλλά όταν παίρνεις malinois και προσπαθείς από 2μηνων να του κόψεις τα παιχνίδια/δάγκωμα στα χέρια σου με "όχι" και "μη" τότε δεν πήρες σωστή απόφαση.

Επιθετικά είναι βαριά λέξη. Θα πω ότι τα ένστικτα είναι υψηλά και αν δεν είσαι ικανός να το "καθοδηγήσεις" προς συμφέρον σου τότε δεν θα έχεις αρμονική σχέση.
Όλα εξαρτώνται από την εκτροφή (γονίδια) και το χαρακτήρα του συγκεκριμένου σκύλου. Όπως ένα cane corso δεν θα πάρει χαμπάρι ένα άγγιγμα στο ποπό για διόρθωση, έτσι και το Μαλινουα δεν θα "ξεχάσει" εύκολα πόσο ωραία είναι να κρατάει στο στόμα ένα λούτρινο.
 
  • Love
  • Like
Reactions: Orjo and Aliki V.


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αλλά όταν παίρνεις malinois και προσπαθείς από 2μηνων να του κόψεις τα παιχνίδια/δάγκωμα στα χέρια σου με "όχι" και "μη" τότε δεν πήρες σωστή απόφαση
θα ξανακανω την ιδια ερωτηση με πριν
σοβαρα τωρα;;;;

μαλλον θα το εχεις γραψει λιιιιγο λαθος διατυπομενο.ελπιζω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3