Κουτάβι που δαγκώνει


Chrisk2

Member
28 Δεκεμβρίου 2020
7
23
28
Καλησπέρα, σήμερα υιοθετησαμε ένα κουταβάκι 3,5 μηνών που το είχαν παρατήσει μαζί με τα αδερφακια του όταν γεννήθηκαν. Είναι θυλικο δεν ξέρουμε ράτσα και γενικά είναι μια γλύκας. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δαγκώνει πολύ για να παίξει. Το κακό είναι ότι το κάνει κι όταν απλά περπατάω μέσα στο σπίτι, έρχεται και μου τραβάει με δύναμη τα μπατζάκια η τις κάλτσες. Τη μαλωνω και της γυρνάω πλάτη αλλά συνεχίζει να το κάνει. Είναι και πρώτη μέρα που την έχουμε οπότε ίσως είναι και ανήσυχη δεν ξέρω. Γενικά τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει αυτή τη συμπεριφορά? Το καταλαβαίνω ότι θέλει να παίξει και χρειάζεται υπομονή κατανόηση και προφανώς όλα δεν μπορούν να γίνουν από την πρώτη μέρα, αλλά είναι η πρώτη φορά που φροντίζω σκυλάκι μόνος μου κατά βάση (ο θείος είχε για χρόνια δύο παγκ και τα πήγαινα βόλτα, τα έπαιζα κτλπ αλλά ήταν πολύ ήσυχα και ήρεμα) και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω αυτή τη συμπεριφορά. Παρεμπιπτόντως δεν μας επιτρέπει κι ο κτηνίατρος να την βγάλουμε βόλτα έξω για τις επόμενες τρεις βδομάδες γιατί έκανε κάποια εμβόλια αλλά δεν έχει αποκτήσει ακόμη ανοσία. Φαντάζομαι ότι με τις βόλτες θα εκτονώνεται και θα είναι πιο ήρεμο όταν αρχίσουμε να το βγάζουμε. Προσπαθούμε παράλληλα προς το παρόν να του μάθουμε να κατουραει στο μπαλκόνι γιατί μας κατουραει μες στο σπίτι, αλλά πιστεύω θα μάθει με τον καιρό. Περισσότερο με προβλημάτισε αυτή η συμπεριφορά με το δάγκωμα γιατί έχει φτάσει σε σημείο με το που με βλέπει να σηκώνομαι να αρπάζει τα ρούχα μου. Του έχουμε πάρει και παιχνιδάκι για να δαγκώνει αλλά μάλλον τα ρούχα τα βρίσκει πιο ελκυστικά γιατί κινούμαι. Δεν περιμένω από την πρώτη μέρα να βελτιώσω τη συμπεριφορά του προφανώς όπως είπα και παραπάνω, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη για το πως να διαχειριστώ αυτή αυτή τη συμπεριφορά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και περιμένω να διαβάσω τις σκέψεις σας.
 


Maria Than

New Member
1 Ιανουαρίου 2021
4
0
28
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τον δικό μου σκύλο γιατί τον υιοθέτησα σε μεγαλύτερη ηλικία και δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.. όμως πρόσφατα υιοθέτησε μια φίλη μου ένα κουτάβι golden retriever και είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ξεκίνησαν εκπαίδευση και έτσι βοηθηθηκαν.. απ' ότι κατάλαβα προσπαθούσαν να μένουν ατάραχοι όταν δάγκωνε και να το σταματούν ήρεμα, για να καταλάβει το κουτάβι ότι δεν είναι παιχνίδι αυτό.. Αλλά αυτό βελτιώθηκε αρκετά μεγαλώνοντας λίγο.. τους πρώτους 2-3 μήνες τους ήταν αρκετά δύσκολο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3