Λάδι σολομού ή Λινέλαιο;


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Ποιο είναι κατά τη γνώμη σας καλύτερο; Το λάδι σολομού ή το λινελαιο;

Στον Ρομμελ, (Ροτβαιλερ 8,5 ετών) δίνω τους τελευταίους μήνες λαδι σολομού (τον τελευταίο μήνα το συγκεκριμένο:
Αρχική :: Λιχουδιές & Συμπληρώματα :: The OMEGA 3 OIL 500 ml ), από το οποιο ομολογουμένως είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.
Είδα όμως και αυτό Βιολογικό μείγμα φυτικών Ω3 για κατοικίδια - Κατά της τριχόπτωσης - Noma , (του οποίου τα συστατικά είναι τα εξής: Βιολογικό Λινέλαιο, Βιολογικό Καναβέλαιο,Βιολογικό Κολοκυθέλαιο.)
Η αλήθεια είναι πως μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αν και προσωπικά προτιμώ να δίνω μουρουνέλαιο στα σκυλια μου, θα σου πω ότι είναι προτιμότερο στο λαδι Σολωμού για τον εξής λόγω ότι τα ω3 που περιέχει το λινελαιο δεν απορροφουνται από τον οργανισμό του σκυλου το ίδιο καλά. Επιπλέον τα φυτικά έλαια περιέχουν ω6 που κανουν κακό στις αρθρώσεις.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Αν και προσωπικά προτιμώ να δίνω μουρουνέλαιο στα σκυλια μου, θα σου πω ότι είναι προτιμότερο στο λαδι Σολωμού για τον εξής λόγω ότι τα ω3 που περιέχει το λινελαιο δεν απορροφουνται από τον οργανισμό του σκυλου το ίδιο καλά. Επιπλέον τα φυτικά έλαια περιέχουν ω6 που κανουν κακό στις αρθρώσεις.
Σ’ ευχαριστω πολύ. Έχω διαβάσει επίσης ότι έλαια που προέρχονται από μικρότερα ψάρια απορροφώνται καλύτερα από τον οργανισμό του σκύλου, απ’ ότι ένα λαδι σολομού. Αληθεύει;
 




Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Σ’ ευχαριστω πολύ. Έχω διαβάσει επίσης ότι έλαια που προέρχονται από μικρότερα ψάρια απορροφώνται καλύτερα από τον οργανισμό του σκύλου, απ’ ότι ένα λαδι σολομού. Αληθεύει;
Έχουν τα ίδια ω3, άρα δεν είναι θέμα απορροφησημότητας. Απλά τα μικρότερα ψάρια είναι απαλλαγμένα από τα βαρεά μέταλλα που έχουν τα μεγαλύτερα. Θες να κοιτάξεις για λάδι είτε μικρού ψαριού ήγια απαλλαγμένο από βαρεά μέταλλα.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η απορροφητικότητα του Ω3 τότε το ιδανικό είναι κατευθείαν από τροφή. Η βιοδιαθεσιμοτητα των λιπαρών είναι πιο αποτελεσματική. Άλλο να παίρνει μόνο Ω3 σε υγρή μορφή και άλλο 2-3 σαρδέλες.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3