Με την ΟΥΡΑ τι γινεται????


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
rottie απλά έγραψες!ΟΛΟΣΩΣΤΑ!

Εμένα ο Ρόκυ,που τον βρηκα πολύ ταλαιπωρημένο,δαρμένο και κακοποιημένο γενικότερα,έχει σπασμένη ουρά.Δεν την νιώθει καθόλου,δεν την κουνάει,είναι στραβούλα αλλά δεν τον πονάει.

Ρωτησα λοιπόν τον κτηνίατρο αν χρειάζεται να του την κοψουμε.Ο ανθρωπος μου είπε όχι,απ τη στιγμή που δεν πονάει και δεν τον ενοχλεί,γιατί είναι χειρότερο ζόρι η εγχείρηση,ο πόνος και η πληγη μετά που θα κλείσει δύσκολα...

Και ετσι είμαστε μια χαρά ακόμα και με ''ελαττωματική ουρα''.


ROTTIE said:
Παιδιά το ΦΕΚ είναι εδώ:
http://www.evonymos.org/files1/653nomos 2017.pdf

Στο άρθρο 10 της Σύμβασης αναφέρονται επί λέξει τα παρακάτω:
1. Οι χειρουργικές επεμβάσεις, που προορίζονται να τροποποιήσουν την εξωτερική εμφάνιση ενός ζώου συντροφιάς ή που προορίζονται για άλλους μη θεραπευτικούς σκοπούς πρέπει να απαγορευτούν και κυρίως α) το κόψιμο της ουράς, β) το κόψιμο των αυτιών, γ) η τομή των φωνητικών χορδών, δ) η αφαίρεση των νυχιών και των δοντιών.

2. Δεν πρέπει να επιτραπούν εξαιρέσεις ως προς την απαγόρευση παρά μόνο:
α)Εάν ένας κτηνίατρος κρίνει αναγκαία μια μη θεραπευτική επέμβαση είτε για λόγους κτηνιατρικούς, είτε προς όφελος ενός συγκεκριμένου ζώου β)είτε για να εμποδίσει την αναπαραγωγή.

George K said:
Πέραν αυτού λοιπόν στο άρθρο 10 παρ. 2 αναφέρεται ρητά ότι επιτρέπονται εξαιρέσεις "προς όφελος του ζώου". Πολύ σωστά ο νομοθέτης άφησε αυτή την ασφαλιστική δικλείδα.
Ο Νομοθέτης δεν εννοεί ότι το όφελος του ζώου είναι το πόρισμα κάποιου ακαδημαϊκού φίλε Γιώργο.
Ο Νομοθέτης εννοεί πως στην περίπτωση που προκύψει ουσιαστικό και πρακτικό πρόβλημα στο ζώο και ο θεράπων ιατρός κρίνει απαραίτητο τον ακρωτηριασμό του, τότε έχει δικαίωμα να το κάνει, διότι η επέμβαση είναι προς όφελος του. Όχι για πρόληψη, αλλά για θεραπεία.

George K said:
Αν λοιπόν ένας ακαδημαϊκός διακυβεύει το κύρος και την επιστημονική του βαρύτητα υπέρ μιας άποψης, μήπως σημαίνει ότι δεν πρέπει να τα αφορίζουμε όλα;
Τι ακριβώς θεωρείς ότι αφορίζουμε φίλε μου? Τους ακρωτηριασμούς των ζώων?
Εγώ τους αφορίζω.

George K said:
Η φύση έδωσε και τις αμυγδαλές, τη σκωλικοειδίτιδα, τα κρεατάκια στη μύτη ή τη σκωλίωση στο διάφραγμα της μύτης σε ανθρώπους, τη μυωπία, τη πρεσβυωπία κ.λ.π.
Σωστά, αλλά ο παιδίατρος δεν σου αφαίρεσε ούτε τις αμυγδαλές, ούτε τη σκωληκοειδή απόφυση, ούτε τα κρεατάκια, ούτε τα μάτια σου τις πρώτες 3-5 ημέρες της ζωής σου για να αποκλείσει την πιθανότητα να ασθενήσεις.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Και φίλε sleepy aris στους άλλους γιατί αρέσει?Εχουν ιδέα από σκυλιά?Εχουν δει την ομορφιά ροτ με ουρά?Γιατί είναι απίστευτα όμορφα και με ουρά.

Εγω όσους βλεπω με σκυλιά με ουρά τους χαίρομαι!είναι κριμα σε τετοια ηλικία να του την κόψεις για ολους τους λογους που ανεφεραν τα παιδιά ήδη.


sleepy_aris said:
εγω παλι ακουσα οσα λετε.....χαιρομαι πολυ που βλεπω την μικρη μ με ουριτσα να την κουναει και να παιζει απο την αλλη ομως με πρηζουν ολοι..........ροττ με ουρα και τετοια..την δευτερα θα παω για το 2 εμβολιο και νομιζω πως αν παρω την αποφαση να κοπει η ουρα θα ειναι μονο για την αισθητικη.....δεν ειναι κακο να λεμε τι μας αρεσει αλλα να μην ξερουμε γιατι μας αρεσει.......αυτα εχω να πω εγω..................
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παιδιά για τα κηνυγόσκυλα ΔΕΝ είναι έτσι ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην γίνει κομμάτια η ουρά ... ΔΕΝ πρέπει να περιμένουμε αυτήν την στιγμή για να κόψουμε ... ΝΟΜΙΖΩ χαλάει και η απόδοση του σκύλου, καμιά φορά και μόνιμα ...

Για τα Boxer κλπ κλπ (τέτοιες ράτσες) συμφωνώ ... αλλά το πρόβλημα είναι πολύ μικρό (ηθικά και ιατρικά) για να το συζητάμε, το να κλείνουμε το σκυλί στο μπαλκόνι 15 ώρες το θεωρώ χειρότερο, και άλλα πολλά ...

Παρ'όλα αυτά ΔΕΝ κόβω ουρές για λόγους που ΠΙΣΤΕΥΩ ότι δεν πρέπει να κοβονται ... και η εμπορικότητα της φυλής δέν είναι λόγος.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Σκ;oπευα κι εγώ να κάνω εγχείριση στο σκυλάκι που θα έπαιρνα για την αφαίρεση τησ ουράς του αφενός όμως ειναι ήδη 3-4 εβδομαδον και αφαιτερου βλέπω πως κάτι τέτοιο θα βασάνιζε το σκυλάκι κάτι που δε θέλω σε καμμία περίπτωση. Οποτε... Tail rulezzzzzzzzzzzz :lol:
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Εμεις οταν καναμε την πρωτη μας γεννα με Κοκερ,δεν μας πηγαινε η καρδια να κοψουμε τις ουρες! Τωρα μετα απο 6 μηνες,οχι μονο την εχουμε συνηθισει,αλλα μας αρεσει κιολας!!! Ειναι πολυ ομορφο να βλεπεις ολοκληρο το σωμα του σκυλου να κουνιεται μαζι με την ουρα απο την χαρα τους που σε βλεπουν να γυρνας στο σπιτι! :lol:

Κατα την γνωμη μου πρεπει να δεχωμαστε τα σκυλια οπως γεννιουνται.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3