Μορφολογία και εργασία


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εύκολο ξεευκολο, δεν θεωρείτε πως είναι κάτι που όλοι οι εκτροφεις λαμπ πρέπει να κάνουν;
Αν είναι τόσο εύκολο (οπως λες) ένας λόγος παραπάνω. Θα περνανε και αέρα και δεν θα έχουν shch σε μια φυλη με working trial. Το οποίο κατά την γνώμη μου είναι και υποτιμητικό.

Υπάρχει καταρχάς Field trial στην Ελλάδα;
Ξέρει κανείς;
Υπάρχει όμιλος ? κάποια στιγμή είχα ακουσει παλιοτερα για το τεστ χαρακτήρα οτι εγινε αλλά εχω να ακουσω χρόνια για όμιλο.
Το θεμα με το τεστ χαρακτήρα σε όλες τις εργασιακές φυλες είναι μεγάλη πληγή. Οταν εγινε υποχρεωτικό απο τον ΚΟΕ να εχουν τεστ χαρακτηρα απο τον ομιλο φυλης για να παρουν τον τιτλο του πρωταθλητη καποιοι ομιλοι εφτιαξαν το καταθεσαν στον ΚΟΕ και εγιναν καποιες εξετασεις μπορει να γινονται ακομα. Ο ομιλος γερμανικου σίγουρα εκανε και πριν στο πρωταθλημα του η καπου εκει κοντά και ομιλος ντοπερμαν εφτιαξε το τορκ ενα παρομοιο και ομιλος ροτ αλλα εχω καιρο να ακουσω ισως και να μην τα παρακολουθω πια.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχει διαφορά στην φυγη αν ο βοηθός τρέχει σε αργή κίνηση με το μανίκι χαμηλά και γυρισμένο να βολεψει τον σκύλο και διαφορά να κάνει μία σωστή φυγή όπως έχει μεγάλη διαφορά στην μακρινή να τρέχει καταπάνω στον σκύλο και να βγάλει το στικ την τελευταία στιγμή η να τρέχει με το στικ στον αέρα απο την ώρα που ξεκινάει.
Έχει διαφορά στην φυγή αν δεν μιλάμε για ερεθιστή αλλά για κακοποιό τον οποίο κυνηγά ο αστυνομικός σκύλος και τι θα συμβεί αν ο κακοποιός γυρίσει να επιτεθεί. Από όσο καταλαβαίνω εκεί δεν μιλάμε για το κυνηγετικό ένστικτο τα οποίο φαίνεται να ερεθίζουν στα σπορ αλλά για αμυντικά και μάχης. Ο σκύλος δεν πρέπει να κάθεται μπροστά από τον ύποπτο και γαβγίζοντας να τον κρατά ακίνητο γιατί μπορεί να τραυματιστεί, θα πρέπει να είναι σε απόσταση ασφαλείας και να ενημερώσει τον "συνάδελφο" του ότι βρήκε τον ύποπτο. Αναρωτιέμαι πως θα νιώσει ο σκύλος όταν για πρώτη φορά τραυματιστεί σε πραγματική μάχη.

Αυτά αφουγκράζομαι από "τύπους" που είναι χρόνια στο κουρμπέτι και δεν τους καλύπτει ούτε το άκουσμα του Schutzhund ούτε το KNPV ως τίτλοι. Πιστεύω πως μόνο όποιος έχει εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες μπορεί να εκφέρει τεκμηριωμένη άποψη και αν υπάρχει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

* Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει την φράση φοβικά λαμπ, πχ σε συζητήσεις για τον ΓΠ, απλά γελάω. Όσο ξέρω εγώ από τσοπάνια....

@Yorkaddict μιας και ψάχνεσαι πάντα για ενημέρωση
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Έχει διαφορά στην φυγή αν δεν μιλάμε για ερεθιστή αλλά για κακοποιό τον οποίο κυνηγά ο αστυνομικός σκύλος και τι θα συμβεί αν ο κακοποιός γυρίσει να επιτεθεί. Από όσο καταλαβαίνω εκεί δεν μιλάμε για το κυνηγετικό ένστικτο τα οποίο φαίνεται να ερεθίζουν στα σπορ αλλά για αμυντικά και μάχης. Ο σκύλος δεν πρέπει να κάθεται μπροστά από τον ύποπτο και γαβγίζοντας να τον κρατά ακίνητο γιατί μπορεί να τραυματιστεί, θα πρέπει να είναι σε απόσταση ασφαλείας και να ενημερώσει τον "συνάδελφο" του ότι βρήκε τον ύποπτο. Αναρωτιέμαι πως θα νιώσει ο σκύλος όταν για πρώτη φορά τραυματιστεί σε πραγματική μάχη.

Αυτά αφουγκράζομαι από "τύπους" που είναι χρόνια στο κουρμπέτι και δεν τους καλύπτει ούτε το άκουσμα του Schutzhund ούτε το KNPV ως τίτλοι. Πιστεύω πως μόνο όποιος έχει εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες μπορεί να εκφέρει τεκμηριωμένη άποψη και αν υπάρχει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

* Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει την φράση φοβικά λαμπ, πχ σε συζητήσεις για τον ΓΠ, απλά γελάω. Όσο ξέρω εγώ από τσοπάνια....
υπάρχει η επιθεση του βοηθου στον σκυλο. Ολα αυτα είναι σεναρια ενος σπορ που ξεκινησε σαν τεστ χαρακτηρα για το ΓΠ καμμία σχεση με τον αστυνομικο σκυλο και την εκπαιδευση προστασίας στην κανονικη ζωή. Δεν ξερω τι θελουν αυτοι που ειναι στο κουρμπετι χρόνια ;) δεν με ενδιέφερε ποτέ΄και δεν χρειαζόμουν και δεν μπορουσα να σηκωσω το βαρος ενος σωστά εκπαιδευμενου σκύλου για πραγματική φύλαξη αλλά σίγουρα αν εκανα δεν θα εκανα με καποιον που ερχετε και φοράει ήδεν φοράει ενα μανίκι στην αυλόπορτα μου και ουρλιάζει σαν τρελλός .
 
  • Like
Reactions: Pepev50


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...αν εκανα δεν θα εκανα με καποιον που ερχετε και φοράει ήδεν φοράει ενα μανίκι στην αυλόπορτα μου και ουρλιάζει σαν τρελλός .
Πως θα το έκανες;
Γνωρίζεις κανέναν, τουλάχιστον ημίτρελλο, αν όχι θεότρελλο, που θα πήγαινε να εκπαιδεύσει σκύλο για φύλακα, χωρίς ολόσωμη, όχι μανίκι μόνο;
Αλήθεια ρωτάω.


(Ααααα...θυμήθηκα έναν. Αν ζει ακόμη αυτός δηλαδή :ROFLMAO: )
 
  • Haha
Reactions: GRDANE


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πως θα το έκανες;
Γνωρίζεις κανέναν, τουλάχιστον ημίτρελλο, αν όχι θεότρελλο, που θα πήγαινε να εκπαιδεύσει σκύλο για φύλακα, χωρίς ολόσωμη, όχι μανίκι μόνο;
Αλήθεια ρωτάω.


(Ααααα...θυμήθηκα έναν. Αν ζει ακόμη αυτός δηλαδή :ROFLMAO: )
Αν χρειαζόμουν έναν τέτοιο σκύλο θα επαιρνα σίγουρα κουτάβι απο την ομάδα 2 (μόνο κι μόνο για το γαυγισμα στην ομαδα ενα ειναι περισσότερο γαυγισιαρικα και δεν το αντεχω πια )θα το μεγαλωνα μεχρι 2 + με πολύ καλή κοινωνικοποιηση υπακοή και προστασία "στυλ" σπορ για να εχω έναν υπακουο σκύλο που να νιωθει καλα όταν παλευει με τον ανθρωπο και μετα τα 2 θα εβρισκα (δεν ξερω που μην με ρωτας) εναν βοηθό όχι το κεπαιδευτή μου ακομα καλυτερα και 2 η3 και θα δουλευα με ολοσωμη κατω απο τα ρουχα σε πραγματικές συνθηκες και με πολλά και διαφορετικά σενάρια.
Α και δεν θα αφηνα μία φίλη (@Hlianna ) να τον καταστρέψει :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: mareco




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Τι διάφορα έχει να φοράει την στολή κάτω από τα ρούχα από να την φοράει από πάνω? ??
Πάντως απο οσο ξερω, σε πολλές φυλές εργασίας ομάδας 2 δεν χρειάζεται τεστ χαρακτήρα για να γίνει champion οπως boxer, bullmastif, dogdebordo (για Ελλαδα μιλαω)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τι διάφορα έχει να φοράει την στολή κάτω από τα ρούχα από να την φοράει από πάνω? ??
Δεν συνδιάζει ο σκύλος τον κακό, με την συγκεκριμένη εμφάνιση της στολής. Μαθαίνει να θεωρεί κακό, όποιον κάνει τις ανεπιθύμητες κινήσεις, ότι και να φοράει, που είναι και το λογικό άλλωστε. Είναι η θεωρία της ρεαλιστικής εκπαίδευσης. Οχι στημένα σε στίβο σενάρια, με στολή προστασίας. Πραγματικές όσο γίνεται, συνθήκες.
 
  • Like
Reactions: george_gt and vek


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άρα τι συζητάμε;
Είπε η ΒασιλικήΖ οτι και με ένα labrador θα μπορούσε να περάσει ipo (με την ανάλογη δουλειά) συνέχισε η vek οτι δεν θα είναι το ίδιο εύκολο και μας εξήγησε την διαφορετική ψυχολογία ανά περίπτωση και χαρακτήρα σκύλου όπως επίσης και οτι ανάλογα με τον διοργανωτή υπάρχουν επίπεδα δυσκολίας.
Συμφωνώ με όλους.

Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχουν υπόνοιες οτι το ipo όπως έχει γίνει πλέον είναι κάτι σαν παιχνίδι για τον σκύλο (όπου το μπαλάκι είναι στην ουσία το μανίκι του ερεθιστή). Άρα αν έχεις οποιοδήποτε ανθρωποκεντρικό σκύλο με ένα μέτριο playdrive μπορείς να διεκδικήσεις κάτι.
Ακόμη κατάλαβα οτι το ipo δεν ισούται με αστυνομική εκπ/ση σκύλου καθώς το σενάριο που δουλεύεται στην εξέταση δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά καθήκοντα ενός αστυνομικού σκύλου. Ουσιαστικά είναι μια εκπ/ση για να αποδειχθεί αν ο σκύλος έχει επαρκώς την θέληση, το μυαλό και άλλα χαρακτηριστικά για να δουλέψει.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τι διάφορα έχει να φοράει την στολή κάτω από τα ρούχα από να την φοράει από πάνω? ??
Αυτό που είπε το mareco. Ο σκύλος συνηθίζει την στολή ή το μανίκι και πάει ντουγρού σε αυτά.
Γι αυτό έχει βγει και το παρατσούκλι ¨μανικόσκυλο¨. Μπορείς να καταλάβεις πολύ πολύ εύκολα αν ένας σκύλος ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Μπορείς να προτάξεις στον σκύλο το χέρι χωρίς το μανίκι και θα δεις οτι εκείνος αναζητάει το άλλο με το μανίκι (δηλαδή το παιχνίδι του). Ακόμη και μόλις ο ερεθιστής αφήσει το μανίκι θα δεις οτι ο σκύλος θα το πάρει και θα τρέχει γύρω γύρω (όπως θα έκανε και με το παιχνίδι του).
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
αλλά σίγουρα αν εκανα δεν θα εκανα με καποιον που ερχετε και φοράει ήδεν φοράει ενα μανίκι στην αυλόπορτα μου και ουρλιάζει σαν τρελλός .
νομίζω οτι όλα τα σενάρια χρειάζονται.
και τον τρελό που ουρλιάζει στην αυλόπορτα, αλλά και τον εντελώς αθόρυβο που θα βγάλει ένα όπλο απο την ζώνη του και δεν θα μιλήσει καν.
(πριν μερικούς μήνες ήρθαν να πάρουν τα χαλιά για πλύσιμο, όλα καλά μέχρι που ο τύπος έβγαλε απο την κωλότσεπη το μηχάνημα που βάζει τις ετικέτες πάνω στα χαλιά, εκεί η σκύλα μου αναγνώρισε την ύποπτη κίνηση και ήθελε να σπάσει το crate.)
ακόμη θες αντιπερισπασμούς, όπως μπαλάκια, κουβάδες με νερό, ακόμα και άλλα ζώα πχ γάτες ή σκύλους.
θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα (καθώς μ αρέσει το θέμα) αλλά θα ξεφύγω.
 
  • Like
Reactions: mareco


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχουν υπόνοιες οτι το ipo όπως έχει γίνει πλέον είναι κάτι σαν παιχνίδι για τον σκύλο (όπου το μπαλάκι είναι στην ουσία το μανίκι του ερεθιστή). Άρα αν έχεις οποιοδήποτε ανθρωποκεντρικό σκύλο με ένα μέτριο playdrive μπορείς να διεκδικήσεις κάτι.
Ακόμη κατάλαβα οτι το ipo δεν ισούται με αστυνομική εκπ/ση σκύλου καθώς το σενάριο που δουλεύεται στην εξέταση δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά καθήκοντα ενός αστυνομικού σκύλου. Ουσιαστικά είναι μια εκπ/ση για να αποδειχθεί αν ο σκύλος έχει επαρκώς την θέληση, το μυαλό και άλλα χαρακτηριστικά για να δουλέψει.
Δεν είναι υπόνοια, το IGO είναι άθλημα , επίσημα και ξεκάθαρα.

Καλό είναι που γίνεται αυτή η κουβέντα ώστε να καταλαβαίνει και να διαχωρίζει ο κόσμος το άθλημα από την πραγματική φύλαξη και το σπορ δάγκωμα με το δάγκωμα του σκύλου φύλακα.
Απλά μεσω των σπορ που εξετάζουν το aggression και το ψυχικό σθένος του σκύλου μπορεί να πιστοποιηθει σε ένα βαθμό αυτό που εν δυνάμει μπορεί να κάνει σκύλος στην πραγματικότητα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τελικά είναι ipo, igp ή igo ?

@TARA γράφετε : Απλά μεσω των σπορ που εξετάζουν το aggression και το ψυχικό σθένος του σκύλου μπορεί να πιστοποιηθεί σε ένα βαθμό αυτό που εν δυνάμει μπορεί να κάνει σκύλος στην πραγματικότητα.

Στην πραγματική ζωή και με την εμπειρία σας (που απ όσο καταλαβαίνω είναι σημαντική) τι ποσοστό σκύλων που κάνουν το παραπάνω άθλημα μπορούν ν ανταπεξέλθουν ταυτόχρονα και στις ανάγκες της πραγματικής φύλαξης?
Εννοώ, ο σκύλος μπερδεύεται ? χαλάει ? χάνει σταδιακή το ένστικτο της πραγματικής φύλαξης ?
και αν αυτό διαχωρίζεται ανάλογα με τις ομάδες.. πχ στην ομάδα 1 τα σκυλιά μπερδεύονται περισσότερο απο της ομάδας 2.
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@Pepev50

Μία από τις λέξεις που μπορείς να αναζητήσεις για ενημερωτικά άρθρα leerburg, χρόνο να έχεις να διαθέσεις. Υπάρχουν και στο φόρουμ σχετικές αναφορές.
Πολύ ωραία, ευχαριστώ (αν και με ταραχεύομαι λίγο που έχει μόνο λυσκόσκυλα σ όλες τις φωτογραφίες :LOL: )

Η αλήθεια είναι οτι όλα αυτά που γράφω κατά καιρούς είναι απο προσωπικές εμπειρίες που αποκτώ μέσω της σκυλίτσας μου. Αναγνωρίζω οτι μου λείπει το θεωρητικό υπόβαθρο, οπότε το διάβασμα δεν βλάπτει.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πολύ ωραία, ευχαριστώ (αν και με ταραχεύομαι λίγο που έχει μόνο λυσκόσκυλα σ όλες τις φωτογραφίες :LOL: )

Η αλήθεια είναι οτι όλα αυτά που γράφω κατά καιρούς είναι απο προσωπικές εμπειρίες που αποκτώ μέσω της σκυλίτσας μου. Αναγνωρίζω οτι μου λείπει το θεωρητικό υπόβαθρο, οπότε το διάβασμα δεν βλάπτει.
Στην θεωρία ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ είναι άριστος. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!! :)
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εγω πάλι θυμάμαι σε μια έκθεση στον Μαραθώνα προ 3ετίας που πλησίασα τον σκύλο απο πίσω, με πήρε χαμπάρι, με μύρισε και τον χάιδεψα.
@GRDANE
μάλλον έκανα λάθος, δεν ήταν ο Ακίρα, αλλά ο Κουέρνο ο σκύλος που πλησίασα απο πίσω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Απορία ☺ πόσα λαμπ έχεις δει να πςρνάνε έστω το 1?
Ρώτα με ποσά λαμπ έχω δει έστω και να δουλεύονται για ένα.
Προφανώς και κανένα.
Και δεν νομίζω να γίνει και ποτέ γιατί και δεν είναι εύκολο να το κάνει και δεν έχει και νόημα.
Πάντως εμένα η άποψη μου είναι πως το ιπο είναι μια χορογραφία.
Φυσικά υπάρχουν και λαμπ που δεν μπορούν να παίξουν διελκυστίνδα και νομίζω πως κανονικά δεν θα έπρεπε και να μπορούν.
 
  • Like
Reactions: Vania


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ακόμη κατάλαβα οτι το ipo δεν ισούται με αστυνομική εκπ/ση σκύλου καθώς το σενάριο που δουλεύεται στην εξέταση δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά καθήκοντα ενός αστυνομικού σκύλου. Ουσιαστικά είναι μια εκπ/ση για να αποδειχθεί αν ο σκύλος έχει επαρκώς την θέληση, το μυαλό και άλλα χαρακτηριστικά για να δουλέψει.
πια ειναι η εκπαιδευση ενος αστυνομικου σκυλου που θεωρειτε πιο "δυσκολη"
γιατι εγω ξερω οτι ολα τα κομμενα του igp πανε για υπηρεσιακα
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3