Νέο μέλος cane corso


Lori

Member
25 Νοεμβρίου 2021
6
0
33
Αττική
Καλησπέρα,
Μετά από τον χαμό του σκύλου μας αποφασίσαμε με τον σύντροφό να πάρουμε ένα νέο σκυλάκι γιατί η ζωή μας άδειασε ξαφνικά και η τόση ησυχία στο σπίτι δεν αντέχετε. Μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε σε cane corso. Μάθαμε για την φυλή τον χαρακτήρα βρήκαμε και εκτροφέα και φυσικά θα βρούμε και εκπαιδευτή. Ο προβληματισμός μου είναι πως δεν είχαμε ποτέ ένα τόσο μεγάλο σε όγκο σκυλί. και μετά από μια συνάντηση στο δρόμο με έναν ιδιοκτήτη cane corso έχω αρχίσει να το σκέφτομαι κάπως γιατί με ενημέρωσε πως είναι πολύ δύσκολο για μια γυναίκα ( βάρους 50 κιλών) να βγάζει βόλτα έναν τέτοιο σκύλο που θα ζυγίζει περισσότερο από αυτήν (και δεν σας κρύβω πως έχω έναν φόβο να μην με τράβηξε). Μετά από εκπαίδευση λέτε να έχουμε πρόβλημα με την βόλτα?
Επίσης μου έκανε εντύπωση τα μηνιαία έξοδα του σκύλου και του κτηνιάτρου που μου είπε. Μου ανέφερε πως η τροφή του κοστίζει σίγουρα 300€ τον μήνα και μια απλή επίσκεψη στον κτηνίατρο είναι σίγουρα 150€. Έχω ψάξει για barf τροφή και για ξηρά και δεν τα υπολόγισα τόσα πολλά. Είναι πράγματι τόσο ακριβή η τροφή που χρειάζεται?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
300€ δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Αν δίνει 1.5kg barf την ημέρα με κόστος 6€ το κιλό...

Κτηνιάτρους που να χρεώνουν με τα κιλά ή την φυλή δεν έχω συναντήσει. Αν αναφερθούμε σε κλινικές για έκτακτες ανάγκες τότε πουλάς ένα νεφρό ανεξαρτήτως ράτσας. Αν στα ταπεινά βόρεια προάστια των Αθηνών λες καλημέρα στον κτηνίατρο και αυτός απαντά 100€...

Υπολόγισε πως θα έχεις μηνιαία έξοδα 120€ με 150€ τον μήνα για ένα σκυλί τέτοιου μεγέθους. Η εναλλακτική λύση είναι τροφή σανό.
 


Lori

Member
25 Νοεμβρίου 2021
6
0
33
Αττική
300€ δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Αν δίνει 1.5kg barf την ημέρα με κόστος 6€ το κιλό...

Κτηνιάτρους που να χρεώνουν με τα κιλά ή την φυλή δεν έχω συναντήσει. Αν αναφερθούμε σε κλινικές για έκτακτες ανάγκες τότε πουλάς ένα νεφρό ανεξαρτήτως ράτσας. Αν στα ταπεινά βόρεια προάστια των Αθηνών λες καλημέρα στον κτηνίατρο και αυτός απαντά 100€...

Υπολόγισε πως θα έχεις μηνιαία έξοδα 120€ με 150€ τον μήνα για ένα σκυλί τέτοιου μεγέθους. Η εναλλακτική λύση είναι τροφή σανό.
Και εγώ κάπου εκεί τα είχα υπολογίσει. Ευχαριστώ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έπρεπε να ρωτήσεις τον κύριο πόσα κιλά ήταν ο σκύλος του και πόσα ο ίδιος, έτσι, να έχουμε ένα μέτρο αναφοράς...
Αν ένας μέσης διάπλασης άνθρωπος περιμένει να συγκράτησει το σκύλο του με σωματική δύναμη μόνο, ο σκύλος δε θα πρέπει να ξεπερνά τα 30 κιλά. Για τα υπόλοιπα υπάρχει η εκπαίδευση.

Δεν υπάρχει ταβάνι στη διατροφή του σκύλου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν δεν τρωει καθημερινά μοσχάρι, ορτύκια και σολωμό θα κινδυνέψει η υγεία του. Με τον Αργο παραπάνω θα διαφωνήσω στο εξής μόνο: όντως οι κτηνίατροι δεν έχουν τιμή επίσκεψης ανάλογα με το βάρος. Όμως ο, τι ιατρικο/παραϊατρικο/φαρμακευτικό κοστολογείται με το κιλό... Από αντιπαρασιτικα μέχρι βιταμίνες και, κούφια η ώρα, ιατρικές επεμβάσεις. Κι εκεί τελικά μαζεύεται ένα καλό ποσό... Κι έτσι πάντως, το 150 ευρώ στον κτηνίατρο με το καλημέρα δε στέκει. Εκτός αν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε εκεί είναι άλλη περίπτωση.
Το μόνο άλλο που είναι σχεδόν αδιαπραγμάτευτο για μεγαλόσωμο σκύλο είναι το μεταφορικό μέσο (στο οποίο ο σκύλος θα πιάνει πολύ χώρο).
 
  • Like
Reactions: theodss1 and mareco


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ποιοτική barf (κατανάλωση 1kg/ημέρα) κόστος 80€ το μήνα
Μια επίσκεψη στον κτηνίατρο με το ετήσιο εμβόλιο κοστίζει 50-60 €
Μια ετήσια πλήρης αιματολογική εξέταση άλλα 60 €

Για το τράβηγμα.... δεν υπάρχει απλή απάντηση.
Αν μπορεί να σε ρίξει κάτω ένας σκύλος 40+ κιλά... ναι μπορεί να το κάνει.
Αν μπορεί να εκπαιδευτεί να μην το κάνει... ναι μπορεί αλλά με αρκετή δουλίτσα.
Μετά εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα του σκύλου. Αν αυτός φρικάρει με τις γάτες και στην γειτονία σας έχετε πάρα πολλές... εεε θα είναι δύσκολο. Αν μάθει να ζει με τις γάτες απο κουτάβι, πιθανότατα να μην ασχολείται καν.
Εμένα η γυναίκα μου είχε κ έχει πρόβλημα να βγάλει βόλτα το σκυλί. Δεν καταφέραμε να το λύσουμε ποτέ
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εννοείται πως σκευάσματα όπως drontal, κολάρο, αμπούλα κλπ. έχουν άλλη τιμή για τα μεγαλόσωμα σκυλιά. Ετήσιες εξετάσεις + εμβόλια + αντιπαρασιτικά μπορούμε να πούμε ότι μεσοσταθμικά είναι 20€ - 25€ / μήνα. Όσο για το αυτοκίνητο ο δικός μου χρειάζεται δύο από τα πίσω καθίσματα.

Μετά εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα του σκύλου. Αν αυτός φρικάρει με τις γάτες και στην γειτονία σας έχετε πάρα πολλές... εεε θα είναι δύσκολο. Αν μάθει να ζει με τις γάτες απο κουτάβι, πιθανότατα να μην ασχολείται καν.
Σημαντικό ο χαρακτήρας. Ο Άτλας ( σερνικό κόρσο στην γειτονιά μου 3 ετών ) είναι άψογος στην βόλτα και τον βγάζει γνωστή μου η οποία κάθε άλλο παρά Σβαρτσενέγκερ δεν είναι. Μία διαφορά με τον δικό μου είναι η αδιαφορία του προς τις μυρουδιές γύρω. Ο Άργος ακόμα και στο δίπλα είναι με το κεφάλι δεξιά αριστερά και γρήγορο βηματισμό ενώ ο Άτλας περπατά φυσιολογικά χωρίς να σκανάρει τις πέντε ηπείρους.
 
  • Like
Reactions: theodss1


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμείς έχουμε σχετικά "ζωηρή" σκύλα σε χαρακτήρα αλλά την πάει μια χαρά βόλτα η έγκυος γυναίκα μου.
Από την τοκετομαδα είναι η πιο ατίθαση αλλά στην καθημερινότητα μας είναι αρνάκι. Από την στιγμή που θα μπει σπίτι σου ξεκινάς νοοτροπία. Εγώ δέχομαι το χαρακτήρα του κάθε σκύλου και απλά μαθαίνω να το χειρίζομαι. Δεν είμαι της άποψης όλα σε ένα σακί, όλα εκπαιδεύονται το ίδιο. Έχει σημασία γιατί πήρες το σκυλί, πως το φαντάζεσαι και πόσο θες να ασχοληθείς.
Εμείς έχουμε 9 μηνων corso και είναι το πιο εύκολη κουτάβι που είχα ποτέ. Στο παρελθόν είχα βελγικά (Groen + Mali) και γερμανικά. Καταλαβαίνω όμως κάποιες πτυχές που θα δυσκόλευαν κάποιους.
 
  • Like
Reactions: Orjo


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εσύ @BiggBilly έχεις εμπειρία με πρότερα σκυλιά "δυναμικών" φυλών και αυτή βοηθά στην διαχείριση ενός νέου σκυλιού. Ο θεματοθέτης/τρια είχε σκυλί αλλά δεν αναφέρει τι.

Ως προς το πόσο θέλει να ασχοληθεί κάποιος υπάρχει και το πόσο μπορεί που είναι ένα άλλο κεφάλαιο.

* Στον αντίποδα με τα κορσο της περιοχής μου υπάρχει κυρία με πολυαιμο σκυλί που όταν μας βλέπει αναγκάζεται να τυλίξει το λουρί σε δένδρο ή κολόνα για να το κρατήσει.. Συνδιασμός σκυλιού και ιδιοκτήτριας άκρως επικίνδυνος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3