Ν.4235/2014 _ Δήλωση microchip στον Δήμο


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Τι εννοεις; Για τη διαδικασια νεας εγγραφης; Ή πρέπει να επιβεβαιώσουμε κάτι κ οι ήδη εγγεγραμμένοι;
Αν έχω καταλάβει σωστά το ΑΦΜ αφορά μόνο τις νέες εγγραφές, όσοι έχουν κάνει ήδη εγγραφή δεν χρειάζεται να προσθέσουν κάτι. Μια επιβεβαίωση γενικώς, ότι υπάρχει η καταχώρηση με τα στοιχεία μας σίγουρα δεν βλάπτει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η καλοπιστη εκδοχη λεει οτι αν υπαρχουν καταχωρημενα πληρη στοιχεια κ ΑΦΜ σε περιπτωσεις παραβασεων θα ξερουν κατευθειαν πως να στειλουν την κληση μεσω εφοριας στον παραβατη......
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Είναι το πιο σχετικό θέμα που βρήκα, το βάζω εδώ μιας και αφορά τη διαδικασία (πολύυυυυ) μετά την αλλαγή του νόμου. Η βάση δεδομένων έφυγε από τον ΠΚΣ και υπάρχει νέα φόρμα καταχώρησης. Η οποία όντως συμπεριλαμβάνει και το ΑΦΜ στα στοιχεία του ιδιοκτήτη.
Το ΑΦΜ το ζητάνε γιατί πλεον θα φορολογούνται τα κατοικίδια!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Η καλοπιστη εκδοχη λεει οτι αν υπαρχουν καταχωρημενα πληρη στοιχεια κ ΑΦΜ σε περιπτωσεις παραβασεων θα ξερουν κατευθειαν πως να στειλουν την κληση μεσω εφοριας στον παραβατη......
H καλόπιστη, όντως. Η πιο ρεαλιστική όμως μου φαίνεται αυτή:

Το ΑΦΜ το ζητάνε γιατί πλεον θα φορολογούνται τα κατοικίδια!!!
Εδώ θα πέσει πολύ γέλιο:
Θα τα φορολογήσουν ανάλογα με τα κυβικά, δηλαδή κιλά? Με το καθαρόαιμο/ημίαιμο? Αν καθαρόαιμο, τότε ανάλογα με τη ράτσα? Θα τα κατατάξουν και σε κατηγορίες eco ανάλογα με το πόσο κλάνει η φυλή? (εσείς με τα μπουλμαστιφ ετοιμαστείτε να πληρώσετε φόρους καγιέν) Με το κυβικό αφόδευσης? Πως?
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το ΑΦΜ το ζητάνε γιατί πλεον θα φορολογούνται τα κατοικίδια!!!
Όλα τα περιμένω!
Βέβαια, ενδιαφέρον θα έχει να δούμε το πως θα φορολογούνται ..
Ανάλογα το είδος?
Ανάλογα τα κιλά?
Ανάλογα το εάν έχουν pedigree ( για σκύλους ) ?
Τα αδέσποτα που υιοθετούνται θα απαλλάσσονται ?
Εισοδηματικά κριτήρια θα μπουν?
Ηλικιακά?
Μήπως βάσει ...ρύπων ?

Ρε που έχουμε μπλέξει !!!

ΥΓ
vrmode ... τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται
 
  • Like
Reactions: vrmode and johnk


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
H καλόπιστη, όντως. Η πιο ρεαλιστική όμως μου φαίνεται αυτή:



Εδώ θα πέσει πολύ γέλιο:
Θα τα φορολογήσουν ανάλογα με τα κυβικά, δηλαδή κιλά? Με το καθαρόαιμο/ημίαιμο? Αν καθαρόαιμο, τότε ανάλογα με τη ράτσα? Θα τα κατατάξουν και σε κατηγορίες eco ανάλογα με το πόσο κλάνει η φυλή? (εσείς με τα μπουλμαστιφ ετοιμαστείτε να πληρώσετε φόρους καγιέν) Με το κυβικό αφόδευσης? Πως?
http://lefteria.blogspot.gr/2015/04/blog-post_950.html.........!!!!!!!!!!!
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
αρνουμαι να παρω κατι στα σοβαρά το οποιο το έχω διαβάσει ΜΟΝΟ στο λεφτερια μπλογκσποτ και δημοσιευθηκε τον Απρίλιο του 2015... λογικά δε θα έπρεπε ήδη να εχει γινει κάτι πιο επίσημο?
 
  • Like
Reactions: east49




Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Πάω στον κτηνίατρο βάζω microchip για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν μου ζητήθηκε ΑΦΜ περίπου 3 μήνες πριν.. Είχα διαβάσει ένα σορό λαλακίες ότι δεν καταχωρείτε ποτέ ή αργεί αφάνταστα, χρόνο +....
Μετά από 4 μέρες βλέπω ένα μήνυμα στο κινητό από τον εξής αποστολέα P.K.S.
και έγραφε το εξής...
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΖΩΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ΜΕ Α/Μ 968000010413677
και μάλιστα μου το έστειλαν 2 φορές :D
Αλλά δεν γνωρίζω υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω? Κάτι για δήμο διάβασα αλλά δεν κατάλαβα...
 
  • Like
Reactions: east49


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
vrmode ... τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται
Ναι ...ειδικά στους ρύπους το πιάσαμε και οι δύο! (το νόημα - όχι τους "ρύπους")

αρνουμαι να παρω κατι στα σοβαρά το οποιο το έχω διαβάσει ΜΟΝΟ στο λεφτερια μπλογκσποτ και δημοσιευθηκε τον Απρίλιο του 2015... λογικά δε θα έπρεπε ήδη να εχει γινει κάτι πιο επίσημο?
Γιατί σου φαίνεται παράξενο? Ζούμε την μεγαλύτερη τρολιά έβερ ως χώρα/κυβέρνηση - αυτό θα είναι από τα λάιτ. Θα ήταν αφελές να πιστεύουμε ότι τα τσιπ τα ανέλαβε η πολιτεία για λόγους "αλτρουιστικούς". Προφανώς είδαν τα νούμερα από τις καταχωρήσεις και είπαν "Ωωωωπ μπόλικοι είναι αυτοί - κάτσε να βγάλουμε κι από εδώ κανα φράγκο".
 
  • Like
Reactions: Morian


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πάντως εγώ δε βλεπω τίποτα σχετικό με ζώα στη σελίδα 4 του νέου Ε1 ..
Διαχειριστικό 2016. Οικονομικό 2017 ενδεχομένως :rolleyes:


@Morian δεν σου ζητήθηκε ΑΦΜ, είναι βέβαιο.
Δεν έπεσες πάνω στις γνωστές λαλακίες, γιατί πήγες πολύ πρόσφατα. Οι παλιότεροι είχαμε τέτοια θέματα. Εγώ προσωπικά ουχί. Επίσης εγώ πχ, δεν έχω λάβει αντίστοιχο sms, παρόλο που σχετικά πρόσφατα, άλλαξα τα τηλέφωνα και επιβεβαίωσα ότι έχουν καταχωρηθεί τα νέα.
Πρέπει βάσει νόμου, να δηλώσεις τον σκύλο σου, και στον αντίστοιχο Δήμο κατοικίας σου. Κάτι που σχεδόν όλοι αγνοούν ή αμελούν και επιφέρει βαρύτατο πρόστιμο. Μην ρωτήσεις "σε ποιά περίπτωση". Δεν ξέρω :D
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ρε παιδιά, ξέρουμε τελικά πού παίρνουμε τηλέφωνο τώρα για επιβεβαίβωση; Γιατί στον ΠΚΣ μάλλον δεν παίρνουμε πλέον.
 










Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
καλεις το 1540 μεχρι της 18:00 μετα κλεινει το μαγαζακι.
αλλα επειδη δεν το εχω κανει δεν ξερω αν δινουν πληροφοριες σε
ιδιωτες η αν πρεπει να καλεσει ο κτηνιατρος σου.
Επισης αν εχει ανοιξει το συστημα τους ακομα δεν ξερω. . .
εχει αναφερθει οτι για καινουργιες καταχωρησεις τσιπ ζητανε, ΑΦΜ, ΑΔΤ,
τηλεφωνα, διευθυνση, αν ειναι ο σκυλος σου ρατσα, ποσα κιλα, αν μενει μεσα
στο σπιτι η εξω κτλ.
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
αρνουμαι να παρω κατι στα σοβαρά το οποιο το έχω διαβάσει ΜΟΝΟ στο λεφτερια μπλογκσποτ και δημοσιευθηκε τον Απρίλιο του 2015... λογικά δε θα έπρεπε ήδη να εχει γινει κάτι πιο επίσημο?
Αν κάνεις αναζήτηση στο google για φορολογία κατοικιδίων θα το δεις και πιο επίσημα,εγω σε αυτό μπήκα πρώτα και αυτό κοινοποιησα και ο κτηνίατρος πάντως το ίδιο μου είπε όταν έβαλε το chip στη δικιά μου όταν τον ρώτησα αν έπρεπε να τη δηλώσουμε στο ΚΟΕ!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3