Ξηρά τροφή mojestic


Angel2014

Member
15 Αυγούστου 2019
5
0
Γεια σας,
έχω έναν σκυλάκο 5 ετών, ζυγίζει 10 κιλά και είμαι σε διαδικασία αλλαγής τροφής.
Μετά από σχετική έρευνα, όσο μπόρεσα τουλάχιστον, τείνω να καταλήξω στη super premium τροφή της mojestic.
Έψαχνα μια σχετικά οικονομική λύση, η συγκεκριμένη κοστίζει 40 ευρώ τα 12 κιλά.
Για τα συστατικά, στο σάιτ γράφει τα εξής:

ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΡΟΦΗΣ
Αφυδατωμένο κοτόπουλο (32%), αφυδατωμένη πατάτα (25%), ρύζι (20%), ζωικό λίπος κοτόπουλο (10%), αφυδατωμένο ψάρι (ρέγκα, σκουμπρί, σολομός) (6%), υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλο (3%), διαιτητικές φυτικές ίνες, ολόκληρο αφυδατωμένο αυγό, μαγιά, εκχύλισμα yucca schidigera, γλυκοζαμίνη (30mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (25mg/kg), βιταμίνες και μεταλλικά άλατα.
ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ
Βιταμίνη A 24.000 IU / kg, Βιταμίνη D3 1.700 IU / kg, Βιταμίνη E 150 IU / kg

Θα ήθελα γνώμες από όσους την έχουν ήδη χρησιμοποιήσει ή από ιδιοκτήτες σκύλων που έχουν ψαχτεί αρκετά με το θέμα της ξηράς τροφής.

Ευχαριστώ.
 


Angel2014

Member
15 Αυγούστου 2019
5
0
Κανείς;;
Περίμενα κάποιοι που έχουν ασχοληθεί πολύ με το ζήτημα διατροφής ότι θα είχαν εκφράσει κάποια άποψη.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Τα συστατικά δεν είναι κακά για την τιμή. Βέβαια οι περισσότερες «premium» τροφές δεν περιέχουν ρύζι και χρησιμοποιούν γλυκοπατάτα αντί για πατάτα. Αναμένουμε εντυπώσεις.
 




Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Γεια σας,
έχω έναν σκυλάκο 5 ετών, ζυγίζει 10 κιλά και είμαι σε διαδικασία αλλαγής τροφής.
Μετά από σχετική έρευνα, όσο μπόρεσα τουλάχιστον, τείνω να καταλήξω στη super premium τροφή της mojestic.
Έψαχνα μια σχετικά οικονομική λύση, η συγκεκριμένη κοστίζει 40 ευρώ τα 12 κιλά.
Για τα συστατικά, στο σάιτ γράφει τα εξής:

ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΡΟΦΗΣ
Αφυδατωμένο κοτόπουλο (32%), αφυδατωμένη πατάτα (25%), ρύζι (20%), ζωικό λίπος κοτόπουλο (10%), αφυδατωμένο ψάρι (ρέγκα, σκουμπρί, σολομός) (6%), υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλο (3%), διαιτητικές φυτικές ίνες, ολόκληρο αφυδατωμένο αυγό, μαγιά, εκχύλισμα yucca schidigera, γλυκοζαμίνη (30mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (25mg/kg), βιταμίνες και μεταλλικά άλατα.
ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ
Βιταμίνη A 24.000 IU / kg, Βιταμίνη D3 1.700 IU / kg, Βιταμίνη E 150 IU / kg

Θα ήθελα γνώμες από όσους την έχουν ήδη χρησιμοποιήσει ή από ιδιοκτήτες σκύλων που έχουν ψαχτεί αρκετά με το θέμα της ξηράς τροφής.

Ευχαριστώ.
Επειδή προβληματίστικα και εγώ με τις super premium τροφες την Mojestik, με προβλημάτησε ότι έχει πατάτα και ρύζι περισότερο απο το κοτόπουλο. Το ίδιο και στον αλλον κωδικό που είναι και grain free.
ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΡΟΦΗΣ
Αφυδατωμένο κρέας (κοτόπουλο (32%), λίπος κοτόπουλου (10%), ψάρι (ρέγκα, σκουμπρί, σολομός (6%))), αφυδατωμένη πατάτα (40%), υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλο (3%), βιταμίνες μακρο-μικροστοιχείων (3%), ολόκληρο αφυδατωμένο αυγό, διαιτητικές φυτικές ίνες, μαγιά, εκχύλισμα yucca schidigera, γλυκοζαμίνη (30mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (25mg/kg)

Αλλά και αυτό είναι 40% πατάτα..... Δεν είμαι ειδική. Απλά γράφω τη σκέψη μου. Σίγουρα υπάρχουν πιο έμπειρα μέλη εδώ.

Εγώ τελικά πήρα την Platinum Ιβηρικό κρέας & λαχανικά.
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Καλημέρα στην παρέα.Ειμαι στο ψάξιμο για τροφή στην μικρή μου (Κοκκώνι μάλλον με λύκο άγνωστο) 12 κιλά 3,5 χρόνων.Μεχρι τώρα είχαμε και belcado grain free και brit premium chicken η οποία είναι η τωρινή μας.Ειδα την mojestic που παραθέτω πιο κάτω και είναι δελεαστική πολύ η τιμή της.Ποια είναι η γνώμη σας?
Mojestik - Premium ξηρά τροφή για σκύλους και γάτες - GLUTEN FREE SENSITIVE
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@alani-jm Δεν μου αρεσει προσωπικα καθολου που εχει 27,55% ρυζι, οπως ειπαν και παραπανω. Το σκυλακι σου εχει γενικα ευαισθησιες? Αλλεργιες και εντερικα ας πουμε? Εαν ναι τοτε, ακομα και αν γενικα δεν παω καθολου την εταιρια, προτεινω την sensitivity control της royal canin. βεβαια ειναι πανακριβη. εαν τωρα το σκυλακι δεν εχει ιδιαιτερα θεματα υγειας, προτεινω μια δοκιμη της Essential. εχει διαφορες γευσεις, αλλα παλι ειναι λιγο ακριβη.
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
@alani-jm Δεν μου αρεσει προσωπικα καθολου που εχει 27,55% ρυζι, οπως ειπαν και παραπανω. Το σκυλακι σου εχει γενικα ευαισθησιες? Αλλεργιες και εντερικα ας πουμε? Εαν ναι τοτε, ακομα και αν γενικα δεν παω καθολου την εταιρια, προτεινω την sensitivity control της royal canin. βεβαια ειναι πανακριβη. εαν τωρα το σκυλακι δεν εχει ιδιαιτερα θεματα υγειας, προτεινω μια δοκιμη της Essential. εχει διαφορες γευσεις, αλλα παλι ειναι λιγο ακριβη.
Όχι δεν έχουμε κάποια ευαισθησία στο κομμάτι του εντέρου.Εχουμε δερματικές αλλεργίες μια-δυο φορές τον χρόνο αλλά δεν έχουμε εντοπίσει από που είναι.Λιγα σημάδια τύπου αλοπεκιασης(το λέω σαν ανθρώπινο σύμπτωμα) και για διάστημα μιας βδομάδας με αγωγή φεύγουν όλα.Τα 2 τελευταία χρόνια είναι αυτό αλλά οι εξετάσεις της είναι άψογες.(Δεν έχουμε αλλάξει περιβάλλον και έχουμε καθαρό κήπο)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@alani-jm και ο δικος μου εχει αλλεργιες γενικα, επειδη τα τεστ κοστιζουν ενα χερι και ενα ποδι ομως, και πολλες φορες μπορει να μην παρεις και καμια ουσιαστικη απαντηση, η κτηνιατρους μας εχει πει οτι μαλλον ειναι τροφικες αλλεργιες. πιο συχνα απο οτι ξερω κανει αλλεργια το κοτοπουλο. μου ειπε επισης (δε ξερω εαν ισχυει) οτι οσο πιο σπανιο ειναι το κρεας στην τροφη, τοσο λιγοτερες οι πιθανοτητες να κανει αλλεργια. οποτε εγω δινω αρνι με ελαφι και μεχρι στιγμης ειναι οκ.
σχετικα με την mojestik παντως εαν θες να δεις αλλες γνωμες βρηκα και αυτο Mojestik - Ξέρει κάποιος αν αξίζει ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλημέρα στην παρέα.Ειμαι στο ψάξιμο για τροφή στην μικρή μου (Κοκκώνι μάλλον με λύκο άγνωστο) 12 κιλά 3,5 χρόνων.Μεχρι τώρα είχαμε και belcado grain free και brit premium chicken η οποία είναι η τωρινή μας.Ειδα την mojestic που παραθέτω πιο κάτω και είναι δελεαστική πολύ η τιμή της.Ποια είναι η γνώμη σας?
Mojestik - Premium ξηρά τροφή για σκύλους και γάτες - GLUTEN FREE SENSITIVE
Τι είναι αυτό που σε κάνει να κοιτάς άλλη τροφή ;
Δεν ταιριάζει στο σκυλί αυτή που δίνεις ή το οικονομικό ;

Οι ταμπέλες "Super Premium", "Holistic" και τα "@@μας κουνιόνται" που βγάζουν τα τμήματα marketing δεν λένε κάτι επί της ουσίας.
 
  • Love
Reactions: sis


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Τι είναι αυτό που σε κάνει να κοιτάς άλλη τροφή ;
Δεν ταιριάζει στο σκυλί αυτή που δίνεις ή το οικονομικό ;

Οι ταμπέλες "Super Premium", "Holistic" και τα "@@μας κουνιόνται" που βγάζουν τα τμήματα marketing δεν λένε κάτι επί της ουσίας.
Βασικά θέλω να αλλάξω το κύριο συστατικό της τροφής (το κοτόπουλο) γιατί έχω μια υποψία ότι μόλις αλλάξαμε από ψάρια βουβάλι κτλ ξεκινήσαμε την δερματική αλλεργία και θέλω να το ελέγξω έτσι.Απλα δεν είμαι σε θέση πάλι να δίνω για 12κιλα τροφής 75-85€ και για τον λόγο αυτό είχα αλλάξει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Βασικά θέλω να αλλάξω το κύριο συστατικό της τροφής (το κοτόπουλο) γιατί έχω μια υποψία ότι μόλις αλλάξαμε από ψάρια βουβάλι κτλ ξεκινήσαμε την δερματική αλλεργία και θέλω να το ελέγξω έτσι.Απλα δεν είμαι σε θέση πάλι να δίνω για 12κιλα τροφής 75-85€ και για τον λόγο αυτό είχα αλλάξει.
η Brit care εχει σολωμο και αρνι με λιγο κοστος παραπανω (50κατι) και η Prenium επίσης εχει και αρνι μπορεις να μείνεις στην ίδια εταιρεια.

ΥΣ. δεν ειναι οτι φαινονται και ασχημα τα συστατικα της μοτζεστικ, θα την εδινα .
Η τιμη ομως ειναι περιπου ιδια ομως με την Brit, και με 50 περνεις Brit care,. Eνα κοκονι τρωει ενα τσουβαλι τους 2-3 μήνες φανταζομαι ... αρα η διαφορα βγαινει καπου 3-4 ευρω το μηνα?
 
Last edited:


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
η Brit care εχει σολωμο και αρνι με λιγο κοστος παραπανω (50κατι) και η Prenium επίσης εχει και αρνι μπορεις να μείνεις στην ίδια εταιρεια.

ΥΣ. δεν ειναι οτι φαινονται και ασχημα τα συστατικα της μοτζεστικ, θα την εδινα .
Η τιμη ομως ειναι περιπου ιδια ομως με την Brit, και με 50 περνεις Brit care,. Eνα κοκονι τρωει ενα τσουβαλι τους 2-3 μήνες φανταζομαι ... αρα η διαφορα βγαινει καπου 3-4 ευρω το μηνα?
Ναι σωστά τα λες,2.5-3 μήνες θέλω με το 12κιλο.Οντως ο κωδικός με το αρνί έχει 57,50 οπότε μάλλον θα καταλήξω εκεί.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ναι σωστά τα λες,2.5-3 μήνες θέλω με το 12κιλο.Οντως ο κωδικός με το αρνί έχει 57,50 οπότε μάλλον θα καταλήξω εκεί.
τσιμπημένη την περνεις αν μιλας για Prenium. Δε ξερω που βρίσκεσαι, σε οικονομικο γυρω στα ιδια χρήματα χωρις κοτοπουλο και με πιο περιεργα εγω εχω δοκιμασει και αυτες και δεν ειχα θέμα VIVERE εχει παπια, buffalo, αρνι , και Sam's field Beef and Veal
και μετα με 60-65 πας σε πολλες επιλογες. Primordial που εχει διαφορες ετσι περιεργες χωρις κοτοπουλο , Naturea naturals που εχει αρνι, σολωμο, wild boar κ.τ.λ
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
τσιμπημένη την περνεις αν μιλας για Prenium. Δε ξερω που βρίσκεσαι, σε οικονομικο γυρω στα ιδια χρήματα χωρις κοτοπουλο και με πιο περιεργα εγω εχω δοκιμασει και αυτες και δεν ειχα θέμα VIVERE εχει παπια, buffalo, αρνι , και Sam's field Beef and Veal
και μετα με 60-65 πας σε πολλες επιλογες. Primordial που εχει διαφορες ετσι περιεργες χωρις κοτοπουλο , Naturea naturals που εχει αρνι, σολωμο, wild boar κ.τ.λ
Ναι για την premium μιλάω.Ειναι νομίζω Φιξ οι τιμές.
Το χρηματικό που μπορώ να διαθέσω είναι 60€.Θα δω όμως και αυτές που ανέφερες.
 


JenNi

New Member
24 Ιανουαρίου 2021
2
12
29
Δοκιμάζω τώρα για τα σκυλιά μου (14 και 6 χρονών) την Light&Senior της Super Premium σειράς της Mojestik που είναι με βοδινό. Ενώ την τρώνε με όρεξη και οι δύο (ειδικά η μία είναι αρκετά επιλεκτική), παρατηρώ ότι και οι δύο δυσκολεύονται να ενεργηθούν - κάνουν αρκετά σκληρά κόπρανα. Κάνω υπομονή λίγες μέρες μήπως είναι από την αλλαγή τροφής, αλλά μάλλον δεν θα την ξανά προτιμήσω.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3