Περί "αδέσποτου" ορεινού ποιμενικού


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Πριν λίγες ημέρες ήμουν σε ένα ορεινό χωριό των Τρικάλων και συνάντησα αυτή την κυρία.
Φοβισμένη στην αρχή αλλά ήρθε και κάναμε μερικά χάδια. Έδειξε να το απολαμβάνει αλλά δεν τρελάθηκε και από τη χαρά της βέβαια. Ρωτώντας έμαθα γι αυτό το σκυλί και η ιστορία έχει ως εξής.
Εργαζόταν σε ένα μικρό μαντρί (μαζί με άλλα 2) λίγο έξω από το χωριό αλλά το μαντρί έκλεισε. Έκτοτε αυτή και τα υπόλοιπα άραζαν γύρω από το σπίτι του αφεντικού ως που κάποιος ασυνείδητος φαρμάκωσε τα σκυλιά. Μόνο αυτή κατάφερε να επιζήσει και έκτοτε δεν ξαναπάτησε κοντά στο σπίτι αλλά περιφέρεται στην από κάτω πλευρά του χωριού.
Φαντάζομαι το σκυλί θα νοιώθει σα χαμένο αφού δεν μπορεί να εκτελέσει την εργασία που έμαθε και περιφέρεται άσκοπα δυστυχισμένο (τουλάχιστον αυτό έκανε 4 ημέρες που ήμουν εκεί).

Ρωτώ ποια είναι η σωστή βοήθεια που μπορούμε να δώσουμε σε ένα τέτοιο σκύλο?
Σε ενα σκύλο ο οποίος θα μαραζώσει αν τον κλείσεις στα τσιμέντα ή ακόμα και σε μια μικρή αυλή.
Σε ενα σκύλο που έμαθε να προσφέρει για να μπορεί να κερδίσει το φαγητό του.
Που δεν έχει γνωρίσει όρια και φράκτες, που δεν αποζητά το ανθρώπινο χάδι (νομίζω οτι το μόνο που θέλει είναι να μην νοιώθει παρείσακτος ή ανεπιθύμητος τώρα που έμεινε άνεργος)
Σε ενα σκύλο που δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει αν θες να του δώσεις ένα σπίτι (γιατί δεν είχε ποτέ σπίτι με την έννοια που το έχουμε εμείς), που δεν ξέρεις τίποτα για τις διατροφικές του συνήθειες και γενικά για το ιστορικό του. Καταλαβαίνετε οτι δεν μιλάμε για αστικό αδέσποτο.
Το 2 θετικά στην περίπτωσή του είναι πως δεν ήταν υποσιτισμένος και πως είναι ελεύθερος (καλύτερο από το να ήταν δεμένος μόνιμα σε μια 2μετρη αλυσίδα και ταϊζόταν 3 φορές την εβδομάδα και αν)
 

Attachments



Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Με τις λίγες γνώσεις που έχω πιο πολύ φέρνει σε ελληνικό ποιμενικό παρά σε ΛΕΤ.
Ξέχασα να παρατηρήσω αν είχε διπλά παράνυχα, ο θώρακας έφτανε μέχρι τους αγκώνες, η ουρά γύρναγε προς την πλάτη αλλά συνήθως ήταν κάτω ίσια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Θα μπορουσε να σε εκπληξει αυτη η σκυλα (οχι εσενα αλλα οποιονδηποτε ασχολιοταν)... ολα αυτα που "θεωρεις"οτι δε τα εχει αναγκη ή οτι δε θα την εκαναν να ζει χαρουμενη ειναι απλα υποθεσεις λογω της "φυσης της" εως σημερα. Παντως δε φαινεται και πολυ καλα...
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ναι είναι απλά υποθέσεις ενός αδαούς.
Γι αυτό ρωτάω μπας και κάποιος ξέρει ποια είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.

Σαφώς ηταν πολύ βρώμικη, ξυνόταν και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό το ροζ γύρω απο μάτια ή είναι κάποια μόλυνση (τα λευκά σκυλιά γενικά έχουν αρκετό ροζ). Είχε κάποιες παλιές μικρές ουλές απο τσακωμούς φαντάζομαι
 

Attachments

  • 108,8 KB Προβολές: 59
  • 121,4 KB Προβολές: 62
  • 127,8 KB Προβολές: 66
  • 113,4 KB Προβολές: 61


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα σκυλια ειναι ,πρωτα απ ολα,αγελαια ζωα, κατα συνεπεια και ανθρωποκεντρικα...

ανεξαρτητως προτερου βιου, μη θεωρεις δεδομενο οτι θα χρειαστει ιδιες συνθηκες διαβιωσης για να περασει καλα...προσωπικα θεωρω οτι ακομη και σε μια αυλη να γυρνοβολαει και να σε εχει παρεα οτι θα ναι μια χαρα...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μπορει να ζουσε για καιρο σε μαντρι, να εχει μαθει να φυλαει για να τρωει, να ειναι λασκα, να τριγυριζει ολη μερα, να κοιμαται στα χωματα, να μην ξερει απο λουρι/χαδια/σπιτι/αγαπη κλπ ομως πιστεψε με ειναι ολα μια συνηθεια... και σιγουρα το πρωτο που θελει αυτη τη στιγμη ειναι η ανθρωπινη αγαπη!
Εμαθε πιθανοτατα απο μικρη να ''εργαζεται'' για να επιβιωσει (και οχι υπο τις καλυτερες συνθηκες φανταζομαι) οποτε ολες οι συμπεριφορες/αντιδρασεις που εκδηλωνει οφειλονται στο οτι ΕΤΣΙ εχει μαθει να ζει χωρις να γνωριζει κατι αλλο περα αυτου...

Το καλυτερο θα ηταν να προωθηθει για υιοθεσια υποθετω; Ενα τσοπανοσκυλο στους δρομους εχει ελαχιστο χρονο ζωης γιατι θα ''φυγει'' ειτε απο φολα ειτε απο την ασιτια... Θα μπορουσες να απευθυνθεις σε καποια φιλοζωικη οργανωση της περιοχης σου για βοηθεια ωστε να προωθηθει για υιοθεσια. Ειναι κουκλα, αλλα μεγαλοσωμο και δυσκολο σκυλι στο χειρισμο. Το μονο σιγουρο ειναι πως οποιος την παρει θα πρεπει πρωτον, να εχει γνωσεις και δευτερον, να εχει διαθεση, υπομονη και χρονο να την ''εκπαιδευσει'' σε εναν εντελως καινουριο τροπο ζωης.

Σε πρωτη φαση θα επρεπε να παει κτηνιατρο...λες πως δεν ειναι υποσιτισμενη ομως εγω - εκτος της βρωμιας - δεν μπορω να πω οτι ειναι και στα κιλα της..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Η σκυλα ζει κατα τυχη. Και θα ζει ακομα οσο την ευνοει η τυχη.
Και για να απαντησω στο ερωτημα σου στο πρωτο ποστ.. η σωστη βοηθεια που μπορει καποιος να δωσει σε οποιοδηποτε σκυλο ειναι να τον παρει απο το δρομο. Ομως επειδη αυτο δεν ειναι παντα εφικτο, το καθημερινο ταισμα, η αποπαρασιτωση, η στειρωση ειναι καλη αρχη.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μένω Αθήνα. Το σκυλί είναι σε χωριό των Τρικάλων που απλά βρέθηκα πριν λίγες ημέρες.
Πλέον έχω επιστρέψει Αθήνα και το σκυλί έχει μείνει εκεί.
Απλά επειδή παίζει να έχω γνωστό κοντά στην περιοχή που μπορεί να του προσφέρει ένα σπίτι ήθελα κάποιες πληροφορίες για να του δώσω. Να μην του πω απλά πήγαινε εκεί να μαζέψεις ένα τσοπανόσκυλο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πες του να παει να το μαζεψει, να του προσφαιρει οτι νομιζει κ δεχεται ο σκυλος κ στην τελικη αν δεν τα βρουν κ ο σκυλος δεν γουσταρει, τον ξαναεπιστρεφει στο δρομο του......
Απλο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μη σκέφτεσαι τόσο πολύ.
Πές του να πάει να το μαζέψει το ζώο, σήμερα ζει αύριο θα έχει φάει κάποια φόλα.
Σιγά μην αναλύσουμε για έναν σκύλο υποσιτισμένο και σε κακά χάλια μήπως θα είναι δυστυχισμένος σε αυλή με σταθερή σίτιση και περιποίηση επειδή δούλευε σε μαντρί.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Παιδιά λίγο ψυχραιμία με τα punchlines "δουλεύει για να ζει" κλπ.
Τα Ορεινά Ποιμενικά δεν δουλεύουν, απλά είναι χαρακτήρες που δεν γουστάρουν νέες γνωριμίες και το δείχνουν.
Ζάχαρη θα περάσει το σκυλί σε έναν καλό ιδιοκτήτη.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ωραία. Έτσι θα το χειριστώ. Επειδή θα μου πει αν είναι άγριο, έχω μικρά παιδιά κλπ θα του απαντήσω πως..
το σκυλί είναι αγελαίο ζώο και ανθρωποκεντρικό. Το συγκεκριμένο δε, πολύ φιλικό. Δεν θα το μετανοιώσεις, έχει να σου δώσει τόση χαρά όσο δεν φαντάζεσαι. Συν οτι γλυτώνεις και την κουταβοπερίοδο που πιθανόν να έκανε ζημιές. Το σκυλί έχει επιβιώσει απο καθαρή τύχη. πρέπει να κινηθείς γρήγορα και να πάει κτηνίατρο. Σε μια εβδομάδα θα είναι άλλο σκυλί. Θα είναι πολύ πιο χαρούμενο σπίτι σας απ ότι τώρα. Στην τελική αν δεν τα πάτε καλά το επιστρέφεις εκεί που το βρήκες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3