Πλύσιμο μετά τη βόλτα!?


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Καλησπέρα στο γκρουπ...
Ερώτηση:
Πως πλένετε τα πόδια των φίλων μας μετά τη βόλτα? Αναφέρομαι σε σκυλιά που ζουν σε καναπέ και μέσα στο σπίτι.
Εγώ έχω το pawplunger https://www.pawplunger.com/. Γενικά καθαρίζει καλά, ΑΛΛΑ .. χαλάνε οι βούρτσες μετά από κάποιους μήνες και θέλει αλλαγή για να λειτουργεί όπως την αρχή.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν και σκουπίζω τα πόδια μετά με πετσέτα, παραμένουν λίγο νωπά και φοβάμαι μύκητες κλπ.
Εσείς τι κάνετε?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στο γκρουπ...
Ερώτηση:
Πως πλένετε τα πόδια των φίλων μας μετά τη βόλτα? Αναφέρομαι σε σκυλιά που ζουν σε καναπέ και μέσα στο σπίτι.
Εγώ έχω το pawplunger https://www.pawplunger.com/. Γενικά καθαρίζει καλά, ΑΛΛΑ .. χαλάνε οι βούρτσες μετά από κάποιους μήνες και θέλει αλλαγή για να λειτουργεί όπως την αρχή.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν και σκουπίζω τα πόδια μετά με πετσέτα, παραμένουν λίγο νωπά και φοβάμαι μύκητες κλπ.
Εσείς τι κάνετε?
Πλύσιμο με βρεγμένο πανί απο ξύδι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο σκύλος, είναι...σκύλος!
Οι πατούσες του, που είναι πολύτιμες γι'αυτόν, δεν έχουν δημιουργηθεί, για να...πλένονται κάθε μέρα, επί κάμποσες φορές την ημέρα. Η συνήθεια αυτή, μόνο κακό μπορεί να του κάνει μακροπρόθεσμα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Έχω επισκεφθεί πολλά σπίτια που οι άνθρωποι συνηθίζουν να βγάζουν τα παπούτσια και να περπατούν με κάλτσες στο σπίτι. Κάποιες φορές απαιτούν το ίδιο και από τους επισκέπτες και καλεσμένους τους, κάτι με το οποίο δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα (δε ξέρω μήπως έχουν εκείνοι τελικά...).

Έτσι και ένας πιο στενός μου φίλος, μας ζητά πάντα να βγάζουμε τα παπούτσια μας και μάλιστα, αν επιθυμούμε, διαθέτει και παντόφλες για τους επισκέπτες (δεν το προτιμώ προσωπικά). Μια μέρα, λοιπόν, αφού τον επισκέφτηκα και όπως πάντα έβγαλα τα παπούτσια μου στην είσοδο συνέχισα προς το σαλόνι. Εκεί, λίγο πριν κάτσω στον καναπέ του, κατέβασα το παντελόνι μου, το έβγαλα, το δίπλωσα τοποθετώντας το προσεκτικά στο μπράτσο του καναπέ και έκατσα στον καναπέ με το σώβρακο.

Ο φίλος, η γυναίκα του και οι λοιποί παρευρισκόμενοι κοιτούσαν με ανάμικτα συναισθήματα, γέλια και χαμόγελα, παγωμένα βλέμματα και με ρώτησαν "Τι κάνεις ρε συ;" γεμάτοι απορία. Τους εξήγησα πως το παντελόνι που φορούσα από το πρωί στην δουλειά, με το οποίο είχα κάτσει σε παγκάκι πλατείας, σε καρέκλα σε νοσοκομείο και στις θέσεις των Μ.Μ.Μ. ήταν πιθανόν πιο βρώμικο από τα παπούτσια μου και πιο "επικίνδυνο". Μάλιστα, τους εξήγησα πως ενώ τα παπούτσια μου θα ακουμπούσαν μόνο το πάτωμα τους, όπου εκεί σπάνια ξαπλώνουν ή ακουμπούν το πρόσωπο τους, το παντελόνι μου θα ερχόταν σε επαφή με καναπέ και μαξιλάρια όπου και ξαπλώνουν και ακουμπούν το πρόσωπο τους. Άσε που το πάτωμα το σκουπίζεις και το σφουγγαρίζεις πολύ συχνότερα και με δραστικότερα απορρυπαντικά από ότι τον καναπέ σου.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατανόησαν όσα ήθελα, μα για κάποιο λόγο μου ζήτησαν να βάλω το παντελόνι μου ενώ θα περίμενα να ζητήσουν και από τους άλλους να το βγάλουν...

Τα πόδια των σκύλων μου δε τα έχω καθαρίσει ποτέ... Δεν έχω καθαρίσει ούτε κάποιο άλλο μέρος του σώματος τους... Με εξαίρεση κάποιες φορές από τσίχλα, λάδι αυτοκινήτου και αίματα.

Τι προϊόν και αυτό το pawplunger... Θυμίζει λίγο μεσαίωνα και υπόγεια κελιά όπου "σκοτεινά" και επώδυνα πράγματα λαμβάνουν χώρα... Περί ορέξεως βέβαια... :D
 
Last edited:


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Εμείς βρέχουμε πανάκι με μηλόξυδο και νερό και του καθαρίζουμε τα πατούσια. Αυτό στην πόλη, που από το καυσαέριο βγάζουν πολλή μαυρίλα. Όταν είμαστε σε εξοχή, συνήθως δε χρειάζεται καθάρισμα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Σε περίπτωση ορατής δια γυμνού οφθαλμού ακαθαρσίας, μωρομάντηλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εξαιρετικά τα μωρομάντηλα [μάλλον δηλαδή], για τα πωπουδάκια των ανθρωπομωρών (y)
 


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Τι να πώ ρε παιδιά? Μάλλον μόνο ο δικός μου σκάβει λάσπες και πατάει ακαθαρσίες άλλων σκύλων στη βόλτα. Τα πόδια του μιλάμε βγάζουν μαυρίλα όταν τα πλένω. Δεν μπορώ να το αφήνω στον καναπέ και τα μαξιλάρια που ξαπλώνω το μεσημέρι να πατάει πάνω. Και ούτε πατάω με τα παπούτσια μου στον καναπέ. (και προφανώς τα ρούχα που φοράω σε μέσα μεταφοράς τα βγάζω μόλις μπω σπίτι.)

Το θέμα είναι να το κάνω με ένα τρόπο που να είναι καλός για αυτόν.
 
  • Like
Reactions: Elena Sko


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να ξεμάθει να κοιμάται στο κρεβάτι σου και τα μαξιλάρια σου, αν προυπόθεση γι'αυτό, είναι να τον πλένεις 5 φορές την ημέρα.
Να μάθει στο δικό του κρεβάτι.
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Εντάξει και αυτό δεν είναι λύση. :/ εξηγούμαι: Σε αρκετούς (μαζι και εγώ) τους αρεσει να κάθονται με το σκύλο τους στο καναπέ. Αυτό αρέσει και τους ιδιοκτητες και στα σκυλιά τους (τουλάχιστον ο Δίας, το απολαμβάνει τα μάλα)

Αν απλά με ένα πανάκι και νερό τα καθαρίζαμε? Λίγο καθάρισμα, δε λέμε να τα κάνουμε μπάνιο. ( το έκανα πότε πότε)
Εννοώ, υπάρχουν σκυλιά που κολυμπάνε και βουτάνε σε νερά συνέχεια. Πόσο κακό μπορεί να τους κάνει?
 
  • Like
Reactions: tsopanaki


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμενα ειναι μονιμως στο καναπε και το βραδυ κοιμαται μαζι μου.
Απλα εχω 2-3 σεντονια παλια που σκεπαζω τον καναπε και ανα εβδομαδα τα αλλαζω. Γλιτωνω και απο τριχες.
Ετσι και αλλιως μεχρι να ανεβει θα σκουπιστουν στη μοκετα ολα :LOL: Εκει παταω και εγω.
Μετα τη τελευταια βολτα της ημερας , εχω ενα πανακι, το βρεχω λιγο με νερο και λιγο μηλοξυλο και τον περναω γενικα. Και αυτο καποιες φορες το ξεχναω.
Βεβαια ο δικος μου και στη λασπη να πεσει με 15 περπατημα ειναι πεντακαθαρος.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Eμείς επειδή μέναμε στην εξοχή κι ο σκύλος πατούσε λάσπη κανονική πάνω απο τους μισούς μήνες του χρόνου, τα πλέναμε με το λάστιχο στη βρύση έξω απο το σπίτι και τα σκουπίζαμε καλά με την πετσέτα του. Κάθε μέρα 2-3 φορές την ημέρα, δεν νομίζω να έπαθε κανείς τίποτα από το σκέτο νερό. Ποια υγρασία, λίγη υγρασία είχε η λάσπη πάνω του ή δεν μάζευαν τα πόδια του νερό απο τα χόρτα?
 




scarlettmiss

New Member
1 Φεβρουαρίου 2019
4
19
26
Εγώ συνήθως τον περνάω με μωρομάντηλα αν είναι λίγο λερωμένα τα πατουσακια και ανάμεσα και κάτω από την κοιλιά που πιτσιλάει χώματα. Πρόβλημα δεν έχω δει και αυτός δεν δείχνει να ενοχλείτε ίσα ίσα έχει μάθει και ερχεται μετά την βόλτα. Όταν βρέχει πολύ όμως και έχει λάσπες ,γυρνάμε σπίτι και είναι όλος καφέ από κάτω και στα ποδιά,τότε πάμε για ντους χωρίς σαπούνι και μετά καλό στέγνωμα κυρίως με την πετσέτα.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εγώ συνήθως τον περνάω με μωρομάντηλα αν είναι λίγο λερωμένα τα πατουσακια και ανάμεσα και κάτω από την κοιλιά που πιτσιλάει χώματα. Πρόβλημα δεν έχω δει και αυτός δεν δείχνει να ενοχλείτε ίσα ίσα έχει μάθει και ερχεται μετά την βόλτα. Όταν βρέχει πολύ όμως και έχει λάσπες ,γυρνάμε σπίτι και είναι όλος καφέ από κάτω και στα ποδιά,τότε πάμε για ντους χωρίς σαπούνι και μετά καλό στέγνωμα κυρίως με την πετσέτα.
Καλύτερα να χρησιμοποιείς αυτά που είναι ειδικά για σκυλιά, γιατί το pH του ανθρώπου είναι διαφορετικό από αυτό του σκύλου. Στον δικό μου είχαν ερεθιστεί σε μεγάλο βαθμό τα πατουσάκια του όταν χρησιμοποιούσα μωρομάντηλα και τα έγλειφε συνεχώς. Όταν τα σταμάτησα επανήλθαν στο κανονικό.
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Μωρομάντηλα ή ακόμα καλύτερα ειδικά μαντηλάκια για σκύλους από pet shop. Είναι φτιαγμένα για το δικό τους δέρμα, Ph κλπ, ενώ μπορείς να βρείς και εντελώς άοσμα και υποαλλεργικά αν ενοχλεί κάτι τον σκύλο. Απλά θα ελέγχεις την πατούσα κατά καιρούς για να αλλάξεις μάρκα αν ξεραίνεται το δέρμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μωρομάντηλα ή ακόμα καλύτερα ειδικά μαντηλάκια για σκύλους από pet shop. Είναι φτιαγμένα για το δικό τους δέρμα, Ph κλπ, ενώ μπορείς να βρείς και εντελώς άοσμα και υποαλλεργικά αν ενοχλεί κάτι τον σκύλο. Απλά θα ελέγχεις την πατούσα κατά καιρούς για να αλλάξεις μάρκα αν ξεραίνεται το δέρμα.
Tα μωρομάντηλα είναι ό,τι χειρότερο γιατί η υγρασία που αφήνουν σε συνδυασμό με τα αρωματικά/σαπουνοειδή/ενυδατικά που έχουν, ευνοούν τους μήκυτες. Υποπτεύομαι ότι μίααπό τα ίδια είναι και τα "ειδικά" που μάλλον δεν είναι ειδικά αλλά μια φτηνή εκδοχή των μωρομάντηλων που απλά χρυσοπουλιέται.

Μόνο σκέτο νερό ή νερό με λίγο μηλύξυδο (όχι σε μάτια ή πληγές).
 
  • Like
Reactions: Nizinny and vek


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Θα συμφωνήσω με την @vrmode
Έχουμε ένα πανάκι ( με μικροϊνες ; ) το οποίο βρέχω λίγο, το στύβω καλά ώστε να είναι απλά υγρό και του καθαρίζω τις πατούσες κάθε φορά που γυρίζουμε.
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Tα μωρομάντηλα είναι ό,τι χειρότερο γιατί η υγρασία που αφήνουν σε συνδυασμό με τα αρωματικά/σαπουνοειδή/ενυδατικά που έχουν, ευνοούν τους μήκυτες. Υποπτεύομαι ότι μίααπό τα ίδια είναι και τα "ειδικά" που μάλλον δεν είναι ειδικά αλλά μια φτηνή εκδοχή των μωρομάντηλων που απλά χρυσοπουλιέται.

Μόνο σκέτο νερό ή νερό με λίγο μηλύξυδο (όχι σε μάτια ή πληγές).
Θα συμφωνήσω με την @vrmode
Έχουμε ένα πανάκι ( με μικροϊνες ; ) το οποίο βρέχω λίγο, το στύβω καλά ώστε να είναι απλά υγρό και του καθαρίζω τις πατούσες κάθε φορά που γυρίζουμε.
Αλήθεια? Από την κτηνίατρο πάντως έχω πάρει το ok. Και δεν το βάζω ανάμεσα στα δαχτυλάκια μόνο ένα πέρασμα από κάτω στην πατούσα. Επίσης τα μαντηλάκια που χρησιμοποιω εγώ πάντως δεν ειναι και πολυ υγρά, μια βρεγμένη πετσέτα πχ έχει σίγουρα περισσότερο νερό. Όπως και να 'χει θα δοκιμάσω και την πετσέτα αν και βγαινουμε 4 φορες τη μέρα ίσως και περισσότερες λόγω τουαλέτας γιατί είναι μικρή η δικιά μου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3