Ποντικοφάρμακο


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μήπως το χρειάζεται κάποιος στο μέλλον θα γράψω την εμπειρία μου.

Πριν κάνα μήνα στο υπόγειο μου, ένοικος είχε αφήσει έξω από την αποθήκη του ένα πιατακι. Δεν ξέρω αν είχε κάτι μέσα, ούτε τι ήταν και πώς. Αλλά μέσα στα σκοτάδια είδα την κουταβα ακίνητη πάνω από αυτό. Με φακό είδα ότι τελικά ήταν ένα άδειο πιάτο. Στο παρελθόν ο συγκεκριμένος ένοικος είχε δει ποντίκι και το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε ποντικοφάρμακο.

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε αναγκάστηκα τέτοια ώρα σε νοσοκομείο, έλα γρήγορα.
Φτάνουμε εκεί 0:30 και προκαλούμε εμετό. Έκανε το προαύλιο χώρο του νοσοκομείου, τέλεια. Ενδείξεις ότι έφαγε φάρμακο δεν είδαμε. Γίνεται μια ένεση ενεργού άνθρακα και μετά έχεις δύο επιλογές.

Το πρώτο είναι καθημερινή αγωγή συμπλήρωμα Κ1 για όσο διάστημα προτείνει ο ιατρός. Μετά εξέταση αίματος για το αν πρέπει να συνεχίσει το συμπλήρωμα ή είναι οκ. Τα ποντικοφάρμακα συνήθως αραιώνουν το αίμα με αποτέλεσμα αιμορραγιών. Οπότε το Κ1 βοηθάει στην πήξη του.

Το δεύτερο είναι να γίνει επαλήθευση αν όντως έφαγε ποντικοφάρμακο. Αυτό γίνεται με εξέταση αίματος 24ωρες, 48ωρες και 5μερες μετά την πιθανή κατάποση. Συγκρίνονται οι τιμές και αν δει ο ιατρός ότι αυξάνονται τότε δίνεται συμπλήρωμα Κ1. Οικονομικά είναι πιο συμφέρον να ακολουθήσεις την πρώτη επιλογή αλλά δεν ήθελε να δίνω αγωγή αν δεν το χρειάζεται.

Οι τιμές που βλέπουμε είναι συνήθως το PT (προθρομβινης) και aPPT (μερικής θρομβοπλαστινης).

Η Σιένα μας τελικά δεν είχε φάει τίποτα. Ταλαιπωρήθηκε το μικρό μας από απροσεξία μου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το να βάζουν ποντικοφάρμακο σε πιατάκια ή χύμα είναι εγληματικό και προειδοποίησε το μαλάκα τον ένοικο την επόμενη φορά ότι αν το φάει καταλάθος παιδί, σκυλί κλπ. θα τον πας νομικά.
Υπάρχουν πλέον οι παγίδες, που είναι σαν μικρά τούνελ ώστε το φάρμακο να μην είναι εκτεθειμμένο και είναι και φθηνές. Και παλι βέβαια θέλει προσοχή γιατί το ποντίκι μπορεί να κουβαλήσει το φάρμακο εκτός παγίδας, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ασφαλέστερο από το να σκορπάνε χύμα ποντικοφάρμακα.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Μήπως το χρειάζεται κάποιος στο μέλλον θα γράψω την εμπειρία μου.

Πριν κάνα μήνα στο υπόγειο μου, ένοικος είχε αφήσει έξω από την αποθήκη του ένα πιατακι. Δεν ξέρω αν είχε κάτι μέσα, ούτε τι ήταν και πώς. Αλλά μέσα στα σκοτάδια είδα την κουταβα ακίνητη πάνω από αυτό. Με φακό είδα ότι τελικά ήταν ένα άδειο πιάτο. Στο παρελθόν ο συγκεκριμένος ένοικος είχε δει ποντίκι και το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε ποντικοφάρμακο.

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε αναγκάστηκα τέτοια ώρα σε νοσοκομείο, έλα γρήγορα.
Φτάνουμε εκεί 0:30 και προκαλούμε εμετό. Έκανε το προαύλιο χώρο του νοσοκομείου, τέλεια. Ενδείξεις ότι έφαγε φάρμακο δεν είδαμε. Γίνεται μια ένεση ενεργού άνθρακα και μετά έχεις δύο επιλογές.

Το πρώτο είναι καθημερινή αγωγή συμπλήρωμα Κ1 για όσο διάστημα προτείνει ο ιατρός. Μετά εξέταση αίματος για το αν πρέπει να συνεχίσει το συμπλήρωμα ή είναι οκ. Τα ποντικοφάρμακα συνήθως αραιώνουν το αίμα με αποτέλεσμα αιμορραγιών. Οπότε το Κ1 βοηθάει στην πήξη του.

Το δεύτερο είναι να γίνει επαλήθευση αν όντως έφαγε ποντικοφάρμακο. Αυτό γίνεται με εξέταση αίματος 24ωρες, 48ωρες και 5μερες μετά την πιθανή κατάποση. Συγκρίνονται οι τιμές και αν δει ο ιατρός ότι αυξάνονται τότε δίνεται συμπλήρωμα Κ1. Οικονομικά είναι πιο συμφέρον να ακολουθήσεις την πρώτη επιλογή αλλά δεν ήθελε να δίνω αγωγή αν δεν το χρειάζεται.

Οι τιμές που βλέπουμε είναι συνήθως το PT (προθρομβινης) και aPPT (μερικής θρομβοπλαστινης).

Η Σιένα μας τελικά δεν είχε φάει τίποτα. Ταλαιπωρήθηκε το μικρό μας από απροσεξία μου.
Αν όμως όντως είχε γίνει η βλακεία και δεν την τρέχατε, δεν θα ζούσε η σκυλίτσα. Οπότε μη νιώθετε άσχημα. Πολυ καλά κάνατε..
 
  • Like
Reactions: GRDANE


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@Aliki V. πέρναγαν πολλά από το μυαλό μου. Δεν μπορούσα να πάω να πάρω το έτερον ήμισυ μου από την δουλειά. Το παιδί το έφερα μαζί μου αναγκαστικά και γυρίσαμε 3:00 το πρωί. Αλλά σκεφτόμουν το αν... Το πιτσιρίκι πάει πρώτα στην Σιένα για αγκαλίτσες και μετά σε μένα όταν γυρνά σπίτι. Πέρναγε από το μυαλό μου το χειρότερο, το τι θα γίνει αν κάποια μέρα δεν την βρει σπίτι. Εδώ ξυπνάει τα βράδια και κοιτάει κάτω από το κρεβάτι να δει αν βγήκε από το δωμάτιο του. Σκεφτόμουν όλα αυτά τα καθημερινά που τα θεωρούμε δεδομένα.
 
  • Like
  • Love
Reactions: GRDANE and Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
εμας στη γειτονια κυκλοφορουνε πολλοι τρελοι, που γεμιζουν στην κυριολεξια τα πεζοδρομια με ποντικοφαρμακο, και τις ροδες αυτοκινητων με θειαφι. ο ενας εξ αυτων, ο μαναβης της γειτονιας, που γεμιζει το κομματι του πεζοδρομιου εξω απτο μαγαζι του με 20 τονους ποντικοφαρμακο, δεν μπορεις να περασεις απο εκει. δεν ειναι λιγες δε και οι φορες που εχω βρει πιατακια και αλουμινοχαρτα με ψαροκοκκαλα και υποπτα κρεατα. παντοτε τα πεταω οταν τα βλεπω, ειδικα τα κοκκαλα. εδω οι ανθρωποι που ταιζουμε τις γατες γνωριζομαστε και ξερουμε τα σημεια μας. οποτε οτι αλλο δω, τρωει καδο.
 
  • Wow
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
Με αφορμή το συγκεκριμένο ... και παλαιότερα θέματα στο φόρουμ... το μόνο αντλιδοτο είναι η βιταμίνη Κ . Αν στραφείτε στο ανθρώπινο σκεύασμα... θα απογοητευτειτε... δεν διατίθεται παρά μόνο σε νοσοκομεία.... Υπάρχει όμως σκεύασμα με μορφή χάπι στα κτηνιατρικά.... απλά να ξέρετε το βαρος του σκύλου και η θεραπεία θα κρατήσει 5 ημέρες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3